За района

    Котел за биомаса, цени

    Колко струват котлите за биомаса? Преди да изберете вида гориво за отопление, помислете и попитайте кое е най-евтиното и кое най-малко замърсява природната среда. Според всички статистически данни това е дървото. Отоплението с пелети струва около 1 850 лв годишно, отоплението с брикети около 2 580 лв годишно. Най-евтино е отоплението на дърва, което струва около 1 500 лв годишно. Най-лесният начин да изчислите от колко материал за огрев или гориво имате нужда за къщата си годишно е да се базирате на вашия сертификат за енергийни характеристики. Със сигурност можете да намалите разходите за отопление чрез добра топлоизолация, т.е. чрез затваряне на топлинните мостове на фасадата, покрива или дограмата, през които се губи топлина. Трябва да се помисли и за закупуване на печка на основата на биомаса. Има няколко вида печки за пелети, с различни мощности на горивната камера, така че цената им варира. Котлите за пелети струват между 3 590 и 5 000 лв. Цената за доставка и монтаж на котел за биомаса, с мощност приблизително 25kW, варира между 2 000 и 3 880 лв. Стойността на печките за брикети варира между 1 900 и 3 600 лв. По-големите котли също са по-скъпи, особено тези с ламбда сонда, които надхвърлят 5 895 лв, а малко по-евтини са тези, без нея.

    На кого да се доверите за котел за биомаса? Изпратете запитване до подходящи и надеждни доставчици на котли за биомаса във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълнете формуляра по-долу.

    Поискайте оферта:
    Изпратете запитване

    Цени на котли с биомаса


    Цени на котли с биомаса. Цени на покупка и монтаж на котел с биомаса, с мощност до 25 kW.

    2000.00 лв/бр

    МНОГО НИСКА ЦЕНА
    лв/бр

    СРЕДНA ЦЕНА
    3880.00 лв/бр

    НАЙ-ВИСОКА ЦЕНА
    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ

    ДРУГИ ЦЕНИ ЗА Котел за биомаса

    Полезен ли Ви беше калкулаторът?

    Котли на биомаса - всичко, което трябва да знаете

    1. Котли на биомаса – какво трябва да знаете?

    1.1. Какво е котел на биомаса?

    Котлите на биомаса са много подобни на тези, които осигуряват отопление на помещенията и топла вода за целия дом, с изключение на това, че в този случай вместо газ, нафта или електричество като гориво се използва по-трайна суровина - дървесина, нарязана на цепеници и под форма на балирани, горски или дъскорезни отпадъци – талаш, пънове, стъбла, клонки, дървени частици, стърготини, слама, пелети или брикети - по-точно всичко, което отпада при промишлената обработка на дървесината. Използването на дървесина вместо изкопаеми горива помага за предотвратяване на дългосрочни климатични промени, тъй като изгарянето освобождава въглеродния диоксид, който дървото е абсорбирало по време на растежа, така че всъщност е въглеродно неутрално гориво.

    Използването на дървесина вместо изкопаеми горива спомага за предотвратяване на изменението на климата
    Използването на дървесина вместо изкопаеми горива спомага за предотвратяване на изменението на климата

    В света има много отпадъчна дървесина, особено в гористите райони. Такава дървесина се използва като биомаса за котли или печки. По-честото използване на това гориво би намалило и количеството на други видове отпадъци.

    1.2. Предимства на котела на биомаса

    Горивата, получени от биомаса, се класифицират като възобновяеми – въглеродният диоксид, освободен по време на горенето, компенсира въглеродния диоксид, който дърветата поглъщат през годините на растеж. Годишните спестявания на емисии на въглероден диоксид са големи – един котел на дърва отделя около 9,5 тона по-малко въглероден диоксид от другите видове котли и печки на твърди горива (въглища, нафта) или електричество. В същото време спестяването на самото гориво не е толкова важно. Ако смените газов котел с котел на дърва, ще плащате повече само за гориво. Но ако смените котела на твърди горива или електричество с най-евтиния за биомаса, годишната икономия няма да е за пренебрегване. А ако имате собствена гора и дърва, рентабилността ще бъде пълна.

    1.3. Недостатъци на котела с биомаса

    Работата с котли на биомаса е по-взискателна от другите. Например дървесните пелети трябва да се горят постоянно (в зависимост от вида на котела или печката, веднъж на ден или на няколко дни или веднъж седмично). Нещо повече, кутията за пепел също трябва да се изпразва редовно. Котелът на биомаса е с по-големи размери от останалите, така че има нужда от повече място, а освен това до него трябва да има място за съхранение на биогориво под всякаква форма (чували, палети, сандъци и др.).

    1.4. Субсидии

    Що се отнася до държавните субсидии в сферата на прилагане на „зеленото парно“, то у нас все още не е регламентирано със специален закон. Съгласно Закона за опазване на околната среда, физическите лица, тоест индивидуалните домакинства, нямат задълженията на юридическите лица, но по отношение на опазването на околната среда и подобряване на екологичната ефективност при използване на природните ресурси, всяко ангажиране с технико-технологични и други необходими подобрения за здравето на хората, флората и фауната и околната среда, се считат за добре дошли. В този смисъл министерствата често обявяват конкурси за отпускане на средства от Зеления фонд и други субсидии, които насърчават развитието и усъвършенстването на тази област. През последните години стават все повече банките, които се включват в европейските програми за опазване на околната среда и отпускат по-изгодни заеми на базата на конкурси в определени фондове. Ако имате възможност, попитайте местната община какво се прави по въпроса и дали бихте могли да получите някакви ползи.

    1.5. Не забравяйте детектора за въглероден окис!

    Поради изгарянето на всякакъв вид гориво с въглеводороди (природен газ, газ, въглища, биомаса), трябва да имате детектор в дома си, който да открие повишена концентрация на въглероден оксид. Теоретично, ако цялото гориво изгори, по време на горенето трябва да се генерират топлина, вода и въглероден диоксид; на практика обаче това не е така. Изгарянето винаги произвежда вредни газове като въглероден окис, и колкото и малко да са, те са вредни за човешкото здраве. За да защитите семейството си и да направите отоплението на биомаса безопасно, не забравяйте да вземете и детектор за въглероден окис.

    2. Изберете добър доставчик и монтажист

    2.1. Избор на доставчик

    Препоръчваме ви да проучите подробно предлагането онлайн, преди да закупите устройството. При избор на трима потенциални производители или продавачи, изискайте информативни изчисления въз основа на данни за размера на обекта, съществуващото състояние, чертежа на котелното помещение и горивната камера, средната консумация и нуждите от отопление, санитарна вода и др. Когато получите тези оферти, ще можете да ги сравните и може би да постигнете по-добра цена. Също така трябва да се поинтересувате за условията на плащане, възможни отстъпки, срокове за доставка, както и дали доставката и монтажа са включени в цената и услугата или не. Във всеки случай ще са необходими доставка и монтаж. Ако офертата е детайлна и сериозна, най-вероятно такива ще са отношенията с клиента. Предлагаме ви да се консултирате и със специалист, който има квалификация и опит. Котлите на биомаса обикновено са сглобени и готови за монтаж, докато котлите на пелети са предимно на части и се сглобяват на място.

    2.2. Избор на монтажист

    Съветваме ви да не извършвате сами монтажа на котел на биомаса, а да оставите работата на квалифицирани и опитни монтажници. Монтажът се извършва най-добре от монтажници, които са обучени от производителя или са техни оторизирани майстори; такива хора познават много добре конструкцията на системата, могат да решат възможни проблеми по време на монтажа и най-важното, знаят какво може да се очаква по време на работа. След като монтажът приключи, оторизираният монтажист ще тества системата и ще ви научи как работи котелът. Можете да поверите монтажа на котела на други майстори на отоплителни системи, ако получите инструкциите на производителя за монтаж и използване с котела. В този случай е необходимо да се обадите на упълномощено от производителя лице за стартиране на системата. В противен случай производителят може да откаже да приеме гаранцията.

    3. Котли с автоматично или ръчно пълнене

    Най-добре е да изберете отоплителната система още при планирането на сградата, за да можете да предвидите пространството, в което ще държите горивото, мястото за котела и дозиращото устройство, както и друго оборудване. Най-често обаче става въпрос за последващ монтаж на котела и съпътстващите го устройства и оборудване, след което се извършва настройка според наличното пространство.

    savremenno-kotelno.jpg
    Модерно котелно помещение

    Преди да изберете котел или печка, трябва да решите и коя биомаса ще използвате. Това е така, защото котелът или печката са специално пригодени към вида на горивото. Вече споменахме, че има няколко вида биомаса за изгаряне (балирани, дъскорезни и горски отпадъци, форми, цепеници, талаш, пънове, трупи, клонки, дървени частици, стърготини, слама, пелети или брикети) и че трябва да изберете този който е най-достъпен за вас според вида и цената, но и според възможността за поръчка или доставка. Освен това, колкото по-независима е системата, толкова по-добре за вас; ще трябва да я обслужвате по-малко и ще спестите време.

    3.1. Котли на стърготини

    Котел, който работи с дървени стърготини от различен произход, изисква повече работа поради подготовка и изгаряне, но затова не изисква никакво специално оборудване или допълнителни устройства. Има нужда от по-малко място за монтаж от котлите на трупи или пелети, въпреки че съхранението и сушенето на горивото заемат повече място. Необходим е и разширителен съд. Широколистните дървета са по-твърди от иглолистните, така че горят по-добре и имат по-висока коефициент на полезно действие на кубичен метър. Следователно те ще горят по-дълго в същия котел и ще трябва да се зарежда по-малко пъти. Препоръчително е обаче, ако винаги се отоплявате на широколистни дървета, запалването да става с иглолистни, тъй като по този начин работната температура на горене се достига по-бързо. В този смисъл се препоръчва съотношението 1:5 или 1:8 иглолистни и широколистни дърва за огрев.

    3.2. Котли на талаш

    Котелът на талаш е по-лесен за експлоатация в сравнение с котела на дървени стърготини. В котелното помещение или мазето, в допълнение към котела, трябва да има място за разширителен съд и отделно дозиращо устройство. Това, на което винаги трябва да обръщате внимание, когато купувате ново количество талаш, е да е сух и парчетата да са приблизително с еднакъв размер.

    3.3. Котел на пелети

    Котелът на дървесни пелети има най-висока степен на ефективност. Пелетите имат по-висока топлинна стойност от талаша и затова разширителният съд е по-малък. Най-важното е да предпазите пелетите от влага. Благодарение на формата си, пелетите може да се транспортират с резервоар, който се пълни и изпразва с тръби. От друга страна, те са по-скъпи от талаша. Пелетите се търсят основно за домакинствата, които отчитат въздействието върху околната среда, и нямат условия за набавяне на друг вид биомаса.

    3.4. Котли с ръчно пълнене

    Това са предимно котли и печки за стърготини с горивна камера, която се пълни и запалва ръчно. Освободеният от горенето газ се изтласква или засмуква от вентилатора в камерата под или до разширителния съд. В нея се добавя вторичен въздух, така че тези газове също изгарят напълно. Получената топлина се предава на водата, която я разпределя през отоплителната система.

    3.5. Котли с автоматично дозиране

    Котлите с талаш с автоматично дозиране се използват за централно отопление и имат разширителен съд и система за пълнене. Предимството на пелетите спрямо талаша е, че са по-хомогенно гориво и ефективността им като тегло и обем е по-висока, така че разширителният съд е до 4 пъти по-малък. От друга страна, пелетите не трябва да влизат в контакт с влага, трябва да се съхраняват сухи, защото се разлагат веднага щом се намокрят. Вторият тип са камини печки, в които горивото се добавя автоматично директно към камината. Използват се основно за отопление на помещението, в което се намират, въпреки че могат да отопляват и други помещения или вода за битови нужди, ако е монтиран подходящ топлообменник.

    4. Процес за монтаж на котел

    4.1. Планиране на отоплителната система

    С добре осмислена и проектирана отоплителна система можете да избегнете възникването на множество ремонти и замяна, което ще спести много пари и нерви. Това на първо място означава, че енергийните нужди, тоест загубите на сградата трябва да бъдат правилно оценени и изчислени, а това може да се направи само от квалифициран експерт. Това изчисление е отправна точка в новите сгради за изчисляване на капацитета и размерите на цялата система (дължина на тръбите, брой радиатори и устройства и т.н.), а ако е завършен обект, тогава се пресмята необходимата мощност на котела. В повечето случаи резултатите от изчисленията не показват необходимата топлинна мощност на котела и най-вече цифрите се закръгляват и се избира нагревателно устройство с малко по-малък капацитет. Оптималният котел или печка е този, който има максимална енергийна ефективност и стойност на емисиите, за които е планиран. Емисията е по-ниска в случай, когато устройството работи на пълна мощност за по-дълъг период, тоест непрекъснато с възможно най-малко включване. Във фазата на планиране е необходимо да се намери подходящо място за котелното помещение, комина и разширителния съд, както и за всяко отделно отоплително тяло.

    4.2. Разрешителни

    Преди инсталирането на котел на биомаса трябва да се получат съответните разрешителни.

    Когато става дума за ново строителство, проектантите са тези, които изготвят проекта и искат разрешение за строеж и ползване, без което не могат да се получат общински решения. За съществуващото съоръжение при замяна или монтаж на нов котел също се изработва проект и е необходимо разрешение. Процедурата е по-лесна, ако работите не изискват никаква намеса в носещата конструкция или не нарушават нейната функционалност. Ако нещо трябва да се надстрои или монтира отвън, тогава отново ще е необходимо съгласието на местните власти или на всички съсобственици на сградата. И накрая, има разпоредби относно противопожарната защита, така че ще трябва да се погрижите и за това.

    4.3. Инсталация

    Помещението, предназначено за котелното помещение, трябва да бъде подготвено за предстоящите работи. То трябва да бъде напълно почистено и добре осветено. Подът трябва да е сух и равен. Където и да е поставен котелът или печката, трябва да се осигури проход с ширина най-малко 80 сm, за да можете да се приближавате и да работите безпрепятствено. Отстрани трябва също да има свободно място за отваряне на вратата на горивната камера и други отвори за почистване. Можете да поставите нов котел на мястото на стария, защото са приблизително със същите размери като тези на твърдо гориво и комбинираните. За котел на пелети или талаш е необходим разширителен съд, така че пространството трябва да се пригоди, а също така, трябва да се има предвид и място за дозиращото устройство. Най-малкото котелно помещение за котел на биомаса може да бъде 8 m2, а за по-големи котли - 12 m2. Котелът обикновено се внася от кран или мотокар. В тясно помещение, единственият начин да се придвижи е над ролки или нещо подобно. Монтажът се извършва от монтажист на отоплителната инсталация, а включването на системата се извършва от упълномощено лице.

    4.4. Подаване на въздух към горивната камера

    За да бъде монтирана горивната камера, трябва да се спазват всички строителни изисквания, свързани с котелното помещение, както и тези, свързани с вентилация в съответствие с технически спецификации. Необходимо е да се осигури постоянен приток на свеж въздух, който позволява горене и осигурява безопасността на хората, пребиваващи в котелното помещение. Отворът трябва да е най-малко 18 сm и да е близо до пода. Ако този отвор трябва да бъде защитен с мрежа, тогава той трябва да бъде по-голям, за да влезе същото количество въздух.

    kotel-na-biomasa.jpg
    Котел на биомаса

     

    Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом



    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ
    Последни проекти

    Майстор на парни инсталаци-отремонтиране на помпа

    Парен Котел на дърва, възможен проблем- помпа за циркулация на водата в радиаторите. Вдига температурата, и избива водата, но не циркулира! 352.8 лв дo 588 лв

    ........

    Парно

    Искам да си направя парно отопление на етаж от къща .И да ползвам дърва и въглища ,но не съм на ясно как става изграждането .и какво е необходимо първо да се направи 7056 лв дo 11760 лв

    ........

    Котел и радиатори

    Отопление за цялата къща. Ет.1 + ет.2
    Желая да имам радиатори за отопление на двата етажа , като приемам варианти за котел на пелети и дърва , или на газ . Важно е да става добра температура ,а не 21° само. 176.4 лв дo 294 лв

    ........

    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ







    Търсене на добри изпълнители за областта Котел за биомаса?
    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Котел за биомаса ценоразпис

    Поискайте необвързваща оферта от фирмата

    130+ ФИРМИ ЗA Котел за биомаса
    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    БЕЗ КОМИСИОННА
    ВЗЕМЕТЕ ОФЕРТА