Колко струва по-малка пречиствателна станция? Няма възможност да се включите към обществената канализация и не бихте искали да имате септична яма в двора? В такъв случай малка пречиствателна станция е чудесно решение за вас. Това устройство, всъщност, е филтър, който пречиства битовите отпадни води, чрез биоразграждане, а разходите са използването на електричество за неговото пускане. Можете лесно да сравните този разход с този на обикновена крушка. И ако сравните цената на пречиствателна станция с цената на комунална връзка, ще видите колко се изплаща - тя е на сума от 60 до 80 лв годишно в сравнение с обществена канализация, която е около 130 лв. Цените на по-малка пречиствателна станция за домакинство с до 5 членове, могат да бъдат от 3 600 до 4 200 лв.
На кого да се доверите за по-малка пречиствателна станция? Изпратете запитване до подходящи и надеждни изпълнители на малки пречиствателни станции във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълнете формуляра по-долу.
вашето количество
единица
приблизителна цена
вашата цена
Цени на биологични пречиствателни станци. Цени за покупка и монтаж на биологична пречиствателна станция за четиричленно домакинство.
Цени на растителни пречиствателни станции. Цени за поръчка и монтаж на растителна пречиствателна станция за четиричленно домакинство.
Приблизителното количество отпадъчни води в домакинството е около 150 литра на човек на ден. Използваната вода се изхвърля в естествената среда, но може да бъде използвана повторно; в този случай тя трябва да бъде пречистена, тоест всички вредни вещества трябва да бъдат отстранени от нея. Това пречистване може да се осигури от малки пречиствателни станции, предназначени за всички видове домакинства (ферма, жилище, вила, къща за гости...). Тези устройства не могат да се използват за промишлени цели, за пречистване на отпадъчни води. Ако притежавате къща на място, което няма обществена комунална мрежа, тогава ще е необходимо сами да се погрижите за пречистването на водата по екологичен начин. Съгласно Закона за водите от 2000 г. и Закона за опазване на околната среда от 2002 г., физическите лица, т.е. отделните домакинства, нямат задълженията на юридическите лица, но по отношение на опазването на околната среда и подобряването на екологичната ефективност на природните ресурси, всеки ангажимент в техническите и технологичните и други необходими подобрения за човешкото здраве, флората и фауната и околната среда се считат за добре дошли. В този смисъл, министерствата често обявяват конкурси за отпускане на средства от Зеления фонд и други субсидии, които насърчават инсталирането и използването на малки комунални биологични станции за пречистване на отпадъчни води вместо септични ями.
Изборът на подходяща пречиствателна станция и на добър доставчик са най-важната част от цялото начинание, когато решите да купите. Проверете внимателно всяка оферта. Уверете се, че размерът и мощността на устройството отговарят на вашите нужди. Не забравяйте да попитате какво е включено в цената - дали само устройството или пълната инсталация и пускане в експлоатация. Обикновено цената включва доставка, монтаж, свързване и тестване. Въпреки това, вие сами организирате и плащате за изкопни и строителни работи. Препоръчваме ви да изберете измежду множеството доставчици този, който предлага пълна услуга. С една дума, този, който ще извърши необходимите измервания и оценки, ще ви посъветва за вида на устройството, ще направи всички изчисления и подготвителна работа и, ако е необходимо, ще осигури последваща поддръжка и обслужване. Най-добрите доставчици винаги са тези, които имат свои собствени майстори от всички профили. По този начин те стават отговорни за качеството и гаранцията на цялата работа.
Има няколко вида пречиствателни станции и всяка от тях е със специфичен режим на работа. Съществуват проточни и непроточни септични ями и естествени системи за пречистване на отпадъчни води като растителни и биологични пречиствателни станции, лагуни или влажни полета, технология за пречистване с биомаса и MBBR технология.
Предимството на тези станции е, че са малки, лесни за работа и резултатите от пречистването са отлични. В тези устройства с малък проток първата стъпка в почистването е да се отделят твърдите отпадъци от водата (разделяне). След това, във вентилационната камера въздухът се вкарва във водата чрез дифузер, който стимулира действието на микроорганизмите, които напълно разлагат отпадъците. Накрая водата преминава в последната камера, където утайката с микроорганизми се отделя от пречистената вода и се оттича по тръби в естествената среда.
Тези пречиствателни станции, всъщност, са насаждения от блатна растителност. В дъното на насаждението има непропускливо фолио, което го отделя от хумуса и предотвратява проникването на замърсена вода в почвата и подпочвените води. Фолиото действа като корито, което насочва потока на водата през кореновата система на растителността, където се осъществява окисляването и действието на микроорганизмите. Така че фекалната вода всъщност опложда растенията. Недостатъкът на растителните пречиствателни станции е по-малката им ефективност през зимата, когато растителността е в латентно състояние, тъй като за този период е необходима друга система за пречистване.
Пречиствателните станции с технологията SBR (биореактор), се считат за най-ефективни, въпреки че инсталирането им е просто и не изисква много място или оборудване и не зависи от външната температура. Съединенията от въглерод, азот, фосфор и други вещества се отстраняват от водата чрез биологично третиране на последователни етапи с използване на активна утайка. Най-общо казано, пречистването се извършва на четири фази. Първо, неразтворимите и твърдите частици се отстраняват по време на изпомпване на водата. Следва вентилация, при която се създават микроорганизми, които почистват водата и образуват жива утайка. Третата фаза е латентност, когато утайката потъва на дъното и водата остава в горната част на резервоара. В последната фаза водата се изпомпва в естествената среда, а активната утайка се връща в първата камера и се използва отново.
Пречиствателните станции с технологията MBR, всъщност филтрира активната утайка през мембрана. Процесът на пречистване на водата в този случай се извършва най-вече в самата мембрана; когато водата изтече от нея, тя преминава през перфорирана част, която предотвратява по-нататъшното преминаване на вируси и бактерии от устройството. По този начин пречистената вода може да се използва за поливане и напояване. Тази система е малко по-скъпа, макар и много ефективна и затова качеството на получената вода е много високо. MBR устройствата са най-подходящи за по-големи обекти и ние не разполагаме с тях в размери, подходящи за битова употреба.
Когато избирате домакинска пречиствателна станция, обърнете специално внимание на подходящия размер според бюджета, т.е. прогнозния брой потребители и потреблението. Ако устройството е по-голямо или по-малко от необходимото, то няма да изпълни предназначението си по най-ефективния начин. За съоръжения, които нямат постоянно подаване на отпадъчни води, като например вили, непроточните станции са най-добри.
Според Закона за водите, тези устройства принадлежат към групата на тези, които се използват за санитарните нужди на едно домакинство и не застрашават обществения интерес, поради което могат да бъдат инсталирани без разрешителното за вода на местното самоуправление. Тъй като обаче може да има преплетени няколко компетентни институции (опазване на околната среда, защита на водните ресурси, защита на обществените блага, задължителни комунални дейности и санитарна защита), предлагаме да се осведомите за приложимите разпоредби или във вашата община, или в компетентната дирекция, за да се избегнат евентуални неудобства и допълнителни разходи.
След като детайлите са уточнени и плановете са направени, инсталацията може да започне. Малките пречиствателни станции са монтирани предимно в земята и затова всичко започва с изкопаване на строителна яма. Трябва да е със съответните размери и по-важното е да има уплътнено дъно. Когато станцията е поставено в ямата, тя се запълва така, че входните отвори да останат над нивото на земята. Капаците на тези отвори са такива, че може да се ходи върху тях, а в някои случаи дори да се шофира. Оптималната работа на пречисвателната станция се постига за няколко месеца, когато микроорганизмите са напълно развити. Ако искате да ускорите процеса, към устройството се добавя активна утайка. Много е важно устройството да не е поставено така, че да може да бъде изложено на нагряване или замръзване. И в двата случая микроорганизмите не могат да се развият добре, така че функционирането на устройството няма да бъде задоволително. От друга страна, подаването на въздух към вентилационната камера трябва да бъде непрекъснато и равномерно.
Можете да спестите пари, като изберете подходящата пречиствателна станция и ако я поддържате в съответствие с инструкциите на производителя, което е много просто, то със сигурност тя ще ви служи дълго и надеждно. Не забравяйте да попитате продавача за пристигане и обиколка на терена и точна информация за това, което получавате при покупка. Ако имате възможност, попитайте за възможностите за получаване на субсидии въз основа на подобряване на опазването на околната среда и повишаване на енергийната ефективност, така че ако можете да кандидатствате за средства от такива фондове, още по-добре.
Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом
пречиствателна станция за еднофамилна къща-вила 4 членно семейство
Къщата е в строеж, ниво фундамент, предстои обратен насип след приблизително след 15 дни 4410 лв дo 7350 лв
несложна пречиствателна станция за битови отпадъчни воды с монтаж
Искам оферта за несложна пречиствателна станция за битови отпадъчни води с монтаж. Семейство от 3 души, в момента имам малка септична яма. Важно е пречиствателната станция за отпадъчни води да е тиха, без електроника. 5292 лв дo 8820 лв
пречиствателна станция; 4 човека
Пречиствателна станция за еднофамилна къща, да събира и пречиства отпадъчните води 8820 лв дo 14700 лв
Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство