Колко струва винилната подова настилка? Винилните подови настилки са много устойчиви и дълготрайни и лесно се почистват и поддържат. Цената на покритието зависи от вида линолеум (на рула или като ламинирани плоскости), цвят, защитни покрития и, разбира се, изпълнителя на услугата. Цената на ПВЦ подови настилки обикновено варира между 16 и 24 лв/m2. Подовите настилки от вълнен текстил са много по-скъпи - около 40 лв/m2. За самото поставяне се заплащат около 6,50 лв/m2 и повече.
На кого да се доверите за винилна подова настилка? Изпратете запитване до подходящи и надеждни майстори за за поставяне на винилни настилки във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълните формуляра по-долу.
вашето количество
единица
приблизителна цена
вашата цена
Цени за покупка и полагане.
Цени за полагане на винил, линолеум или корк съгласно стандартната процедура.
Виниловите подови покрития или виниловите подове са удобни, меки, тихи, устойчиви на повреди и влага, лесни за монтаж и поддръжка, цената им е много достъпна и се предлагат в безброй цветове и десени. Ако се подготвяте да монтирате или смените подовете в дома си, прочетете какво можем да препоръчаме по тази тема.
Виниловите подове са синтетични продукти, съставени от няколко слоя от различни материали, уплътнени, пресовани и залепени, така че да направят много издръжлива, устойчива, практична и на цена повече от достъпна подова настилка. Винилът, всъщност, е суровина за производство на пластмаси, а през 50-те години на миналия век той се превърна в много популярен заместител на линолеума. Виниловите подове са разделени на две групи – покрития във формата на плочки и дъски (Luxory Vinyl Tiles, LVT) и ролкови покрития.
Виниловите подове се считат за много издръжливи и устойчиви. Има обаче някои фактори, които влияят върху издръжливостта на всеки материал, включително на винила. Характеристики като качеството на материала, начина на производство и обработка, както и стойността на поставянето оказват значително влияние върху издръжливостта на тези подови настилки. Повърхността на качествени винилови подове се обработва по специален начин, който осигурява повърхностна защита, устойчивост на напукване и задържане на петна. Накрая се добавя прозрачен слой, който подобрява издръжливостта. Някои видове винилови подови настилки имат подсилена сърцевина, което увеличава тяхната стабилност независимо от размерите, така че подът не набъбва и не се деформира, а пукнатините или дъските не образуват пукнатини с течение на времето. Елементите запазват формата си във влажна среда, както и при температурни промени. Влагата, студът и топлината не променят външния вид или структурата на винила. Поради това виниловите подове са отличен избор за много претоварени зони и натоварени стаи и не изискват поддръжка.
Да. Всички винилови подови настилки са устойчиви на влага, защото са изработени от пластмаса. Тяхната водоустойчивост се влияе от метода и качеството на монтажа. Виниловите подове са под формата на плочки или дъски, които се поставят на „щракване“. Въпреки че самите дъски и плочки са водоустойчиви, винаги съществува риск от проникване на вода или влага във фугите, ако не са направени правилно. Когато виниловият под във вид на ролка, няма такива фуги, тъй като повърхността е компактна. При следване и придържане към инструкциите, дадени от производителя, тези подове могат да се монтират и във влажни помещения като кухня или баня.
Изчислено е, че виниловите подове могат да издържат между 5 и 25 години, в зависимост от качеството, професионалния монтаж и правилната поддръжка.
Предимствата и недостатъците на виниловите подове се различават значително според вид и качество.
Той има много предимства. Виниловите подове са удобни, топли, меки, безшумни, много устойчиви и издръжливи, не се влияят от влага или температурни промени, цената им е повече от достъпна, а поддръжката е доста проста. Ако това не звучи достатъчно добре, бихме добавили, че има в безброй цветове и десени. В съответствие с всичко по -горе, не е изненадващо, че тези подови настилки отново са търсени - те се избират от тези, които държат на качеството, тези, които се грижат за външния вид, и тези, които се грижат за стила. Виниловите подови настилки лесно могат да бъдат трайно решение, тъй като все повече производители на ПВС са много внимателни за отговорното използване и прозрачността на производствения процес. За производството си те използват суровини, които могат да бъдат рециклирани и които имат най -малко въздействие върху природната среда.
Що се отнася до недостатъците, бихме искали да споменем, че винилът по -трудно се отстранява, тъй като прилепва към основата, когато се монтира. Тежките мебели лесно оставят отпечатъци върху виниловите подове, а острите предмети могат да ги отрежат или обелят. Недостатък на виниловите подове е, че те са по-малко способни да издържат на високи температури и избледняват при пряка светлина и излагане на ултравиолетовите лъчи. Ето защо, най -общо казано, виниловите подове не се препоръчват за помещения, които са постоянно изложени на пряка светлина и топлина, както и за тераси, веранди или балкони. С напредването на производствените техники и технологии все повече и повече винил става все по -добър, като тези характеристики стават по-слабо изразени.
И винилът, и ламинатът се отнасят към аналози на дървени покрития на много по -добра цена. Освен това те са по -лесни за монтаж и поддръжка от дървени подове. Ламинатът и винилът обаче се различават един от друг преди всичко с това, че ламинатът е естествен материал, а винилът - изкуствен. Различават се по звукоизолацията: винилът има слой, който служи като звукоизолация и който прави виниловия под много по-тих; друга разлика е влагоустойчивостта - винилът е 100 % синтетичен, пластмасов материал и следователно водоустойчив, докато ламинатът е композит, който има много дървесни суровини (до 90 %) и следователно, не задържа вода и трябва да бъде допълнително обработен. И накрая, когато монтирате винил, той просто се нарязва и подрязва със скалпел, докато за ламината трябва да се използва плосък или циркулярен трион.
Тези подови настилки са едни от най-лесните за монтаж. Ако обаче не сте свикнали с този вид работа, съветваме ви да наемете професионалист. Ако подовите настилки са лошо монтирани, всички предимства, които предлага винилът, ще бъдат загубени и може да се наложи да направите всичко от нулата.
LVT е акроним за Luxory Vinyl Tiles, тоест луксозни винилови плочки, които напоследък стават все по-популярни. Прилага се за разнородни подови настилки, съставени от няколко слоя. Виниловите плочки са проектирани да приличат на подови настилки, изработени от естествени суровини като дървесина, камък и теракотни плочки. Благодарение на технологичния напредък и непрекъснато подобряващите се възможности за дизайн, виниловите подове са доста подобни на естествените материали, чиято имитация са те. Има винилови покрития в безброй класически и модерни варианти, направени като плочки и дъски, които се вписват едно в друго „на клик“, независимо дали са твърди или гъвкави. Парчета винил, които влизат едно в друго според системата от „пера“ и нутове, се монтират бързо и лесно, което може да бъде голямо предимство при обновяване или ремонт на помещение. Виниловите плочки се полагат сухи без специални препарати, така че не е необходимо всички мебели да се изваждат, а също така могат да се поставят около тежки или обемисти мебели, така че да не се движат. Дебелината на LVT плочките е между 0,25 и 1 cm. Те се залепват за пода или се поставят върху специална грапава повърхност. Тъй като са толкова тънки, виниловите плочки или дъски също се търсят за обновяване на завършени подове или полагане върху подово отопление. Те могат да бъдат инсталирани и в т.нар. мокри помещения, т.е. бани, тоалетни и кухни, тъй като са устойчиви на влага и износване.
Виниловите ролки съществуват в големи формати и шарките и десените върху тях са непрекъснати, а има и такива с прекрасни, класически или модерни шарки. Като връх на такъв невероятен избор, и цената е изключително достъпна. Винилът в ролки не съдържа фталати и има ниски емисии на ЛОС (летливи органични съединения), с изключение на външни винилови подове което допринася за по -здравословна вътрешна среда. Здрав, практичен, хигиеничен и антиалергичен, модерен винил също се предлага на пазара в невероятен брой цветове и стилове - от много ярки или блестящи цветове, през абстрактни и геометрични или от черно-бял графичен дизайн до напълно автентични имитации на естествени материали като дървесина и камък. В края на краищата, винилът в ролка е много удобен, устойчив, водоустойчив и лесно се поддъръжа.
Виниловата настилка се поставя толкова лесно, че можете напълно да промените облика на вашия дом за един уикенд. Начинът, по който се поставя, зависи от типа, който купувате. Ако вземете винил на ролка, видът на работата ще се определя от размера и натовареността на въпросната стая.
Какъвто и вид винилов под да изберете, ще трябва да изпълните няколко подготвителни стъпки, преди да монтирате:
- като цяло, съществуващите подови настилки трябва да бъдат премахнати, с малки изключения. Твърди винилови плочки или дъски, например, могат да се полагат върху теракотни плочки и повечето други твърди покрития като паркет, декинг, ламинат и други подобни. Винилът в ролка може да се поставе върху линолеум, ако е запазен и в добро състояние, без пукнатини, но трябва да бъде добре почистен. Килимите или гъвкавите пластмасови покрития с текстилна или пенеста подложка, като например стари винилни подове, не трябва да се покриват с нов слой винил. Също така, не се препоръчва полагането на винил на руло върху плочки, защото съединенията на плочките (фугите) стават видими по повърхността на винила. Ако искате да поставите винила на ролка върху плочките, те първо трябва да бъдат изравнени с изравняваща смес;
- основата трябва да бъде добре изравнена, почистена и изсушена преди поставянето на винила;
- 24 часа преди монтирането извадете винила от опаковката и го оставете на стайна температура, тъй като така лесно ще се кондиционира.
Дали ще е необходима основа или не, зависи от това кой винилов под сте избрали и от типа на пода, който имате в дома. Някои винилови подови настилки са такива, че се поставят директно върху основата, а други имат тази основа като долен слой, така че не се нуждаят от друга.
Повечето видове винилови покрития не изискват основа, въпреки че можете да добавите някои поради по -добра звукова и топлоизолация или мекота. Самата основа има редица предимства:
- осигурява звукоизолация, намалява външния шум, но и предаването на звук през подовете;
- когато ходите по такъв под, усещането под краката ви е за повече мекота и топлина;
- действа и като защита от водни пари, която може да бъде чудесна върху бетонен под.
Когато монтирате основата, уверете се, че е плоска, чиста и суха, преди да монтирате винила.
Има няколко начина за поставяне на винилови плочки, въпреки че най -простата и бърза е „клик“ системата.
Благодарение на системата "клик" монтирането е лесно и без проблеми. Тъй като това също е модулна система, това означава, че се монтира част по част, така че не е нужно да изнасяте всички мебели от стаята. Поставяте плочките една по една и така премествате мебелите.
Начинът на поставяне на винил на ролка също зависи от вида, но и от размера на помещението. Има три основни начина:
- без лепене – виниловото покритие просто се полага върху пода. Ролката се развива и се отбелязват необходимите размери, а след това се изрязва. Този метод се препоръчва за помещения по -малки от 12 m2;
- с фиксиране - виниловото покритие на ролка се залепва към основата само по краищата с двустранна самозалепваща лента. Това е начинът, препоръчан за помещения между 12 и 25 m2;
- със залепване - трябва да се използва лепило на водна основа. Този метод се препоръчва за помещения, по -големи от 25 m2.
Виниловите подове са наистина елегантни и лесно се монтират; те обаче, също така, лесно се почистват и поддържат, така че облекчават поддържане на хигиената и следователно правят престоя ви у дома по -приятен. Повърхността, покрита с висококачествени винилови покрития е и специално обработена, така че да е по-устойчива на удари и петна и по-лесно се почиства.
Почистването на виниловия под не е сложно. За ежедневна поддръжка са достатъчни избърсването и почистването с прахосмукачка. Ако пометете или почистите праха с прахосмукачка, ще попречите на натрупването и събирането на мръсотия и по този начин подът ще бъде по -лесен за поддръжка. Веднъж седмично или по -често, ако е необходимо, можете да избършете пода с влажна или кърпа, навлажнена с препарат. По този начин ще почистите виниловите покрития и ще ги поддържате в отлично състояние. Имайте предвид, че не се изисква много мокрене. Премахването на петна също не е трудно. Измийте ги с найлонова гъба и неутрален почистващ препарат. Разтрийте петното от външния ръб към центъра, след което изплакнете и подсушете това място. За да почистите някои видове петна, предлагаме следното:
- петна от масло и киселина или лимон трябва да се отстранят възможно най -скоро, за да не избледнява повърхността. Те се отстраняват с топла вода и неутрален препарат;
- петна от мастило, домати или кръв трябва да се третират с разреден алкохол и да се измиват с вода;
- петна от маркери се отстраняват чрез триене с кърпа, напоена с бял спирт и изплакване с вода;
- петна от ръжда се отстраняват със специална гъба и се изплакват с вода.
Още няколко съвета по подобни теми:
- винаги поставяйте меки подложки под краката на тежки мебели; не използвайте гумени подложки, тъй като оставят петна върху винила;
- поставете изтривалка пред входната врата, за да предотвратите навлизането на мръсотия в къщата и да улесните почистването. Няма да повярвате, но рогозките задържат до 80 % мръсотия;
- почиствайте пода с естествени или неутрални препарати;
- не поставяйте горещи предмети или радиатори върху виниловия под.
Никога не почиствайте виниловия под с:
- абразиви,
- ацетон или разредител,
- восъкът или лак,
- продукти на маслена основа,
- пара.
Виниловите подови настилки са издръжливи и устойчиви на вода, удари и петна. Ако следвате основните правила за рутинно почистване и поддръжка, които споменахме, няма да има нужда от големи интервенции. За разлика от дървените подови настилки, винилът ще възвърне блясъка си без восък или полиране. Пълното измиване с топла вода и мек почистващ препарат е всичко, което ще е необходимо. Въпреки че винилът не неразрушим, той е дълготраен и издръжлив, ако се полагат грижи. В случай на повреда на винилови плочки или дъски, производителите съветват направо да ги смените.
Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом
винилова настилка
Полагане на саморазбивен под и SPC настилка 1764 лв дo 2940 лв
редене винил 10кв.м.
само монтаж 264.6 лв дo 441 лв
Разкрояване, монтаж и залепване на винил/мокет на стълбище в къща
Консултация за най-подходящо покритие винил/балатум/мокет на вътрешно стълбище в къща с три площадки и 36 стълби. Разкрояване и монтаж със съответните лайсни. 529.2 лв дo 882 лв
Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство