За района

    Зелени покриви, Цени

    Колко струва зелен покрив? Зеленият плосък покрив позволява значителни икономии в разходите за отопление и охлаждане на помещенията, поради факта, че сам по себе си, той е особен вид изолация. Въпреки че ще се изисква използването на някакъв вид климатик, той ще се използва много по-малко, било през зимата или през лятото и по този начин разходите ще бъдат значително по-ниски. Покривната растителност върху покрива удължава живота му, защото растителността защитава по-дълбоките слоеве на покрива. По този начин хидроизолацията е защитена от атмосферни влияния или механични повреди. Цената на зелен покрив (без стоманобетонна конструкция и отводняване), със защитен слой и слой растителност, хидро и топлоизолация е между 156 и 234 лв/m2. Най-важните елементи на зеления покрив са хидроизолацията и отводняването, така че не забравяйте да оставите тези задачи на професионалист; неправилно положените слоеве зелен покрив могат да доведат до големи и нежелани последващи разходи.

    На кого да се доверите за зелен покрив? Изпратете запитване до подходящи и надеждни фирми и специалисти по зелени покриви във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълните формуляра по-долу.

    Поискайте оферта:
    Изпратете запитване

    Цени на зелен покрив


    Цени на зелен покрив. Цени за изграждане на зелен покрив, който има защитен, непропусклив слой и слой от растителност. Цени с изолация, хидроизолация, без дренаж и AB (армирана бетонна) плоча.

    156.00 лв/м2

    МНОГО НИСКА ЦЕНА
    лв/м2

    СРЕДНA ЦЕНА
    234.00 лв/м2

    НАЙ-ВИСОКА ЦЕНА
    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ

    ДРУГИ ЦЕНИ ЗА Зелени покриви

    вашето количество

    единица

    приблизителна цена

    вашата цена

    Изграждане на зелен покрив

    Цени на зелен покрив. Пълна доставка на материали и изграждане на плосък зелен покрив, включително изработване на основа за растителност, с фитинги и винтови изделия, с всички спомагателни, подготвителни и довършителни работи и всички необходими хоризонтални и вертикални дренажи.


    м2

    лв/м2

    лв
    ЗАЕДНО:
    лв
    изпратете търсене >

    Полезен ли Ви беше калкулаторът?

    Зелени покриви - всичко, което трябва да знаете

    1. Зелени покриви – какво трябва да знаете?

    1.1. История на зелените покриви

    Развитието на идеята за зелени покриви датира от началото на XX век. По това време известният архитект Льо Корбюзие изобретява "jardin au toit", тоест градината на покрива, защото смята, че архитектът трябва да компенсира квадратурата, която заема от градината със сградата, на покрива ѝ. Но когато става дума за къщите на Корбюзие, все още не можем да говорим за зелени покриви, каквито ги познаваме днес. Растенията са засаждани предимно в саксии или вертикални лехи. Въпреки това, погледът на Корбюзие към архитектурата сам по себе си провокира широкообхватни дебати за опазването на зелените площи и как да се заменят тези природни зони, които се заемат от строителството. През последните сто години технологията и философията на зелените покриви са напреднали изключително много, правейки днешните решения наистина екологично, технологично и структурно по-модерни и гъвкави.

    Зелените покриви спомагат за намаляване загряването на сградите и атмосферата
    Зелените покриви спомагат за намаляване загряването на сградите и атмосферата

    1.2. Плоски и скатни зелени покриви

    Има както плоски, така и наклонени зелени покриви, в много различни варианти. Плоските зелени покриви може да бъдат проходими или непроходими; предимството на плоските проходими покриви е, че те могат да функционират като допълнително външно пространство на къщата. Скатните покриви обикновено не са проходими, тъй като поради наклона не могат да се използват за засаждане или отглеждане. Стрехи с наклон по-голям от 45 ° обикновено не могат да бъдат озеленени, тъй като проливните дъждове могат лесно да подкопаят и отмият всички монтирани слоеве.

    1.3. Технологични предимства на зеления покрив

    Зелените покриви имат много предимства. Днес технологиите са напреднали толкова много, че такива покриви се правят по най-високите строителни стандарти, много са красиви, и – което е може би най-голямото им предимство – са изключително екологични. Най-голямата стойност на зеления покрив е благотворното му въздействие върху околната среда, тъй като предотвратява прегряване на околната среда поради отразяването на слънчевата светлина от покрива и поглъщането на топлина, която материалите след това постепенно отделят в атмосферата. Зелените покриви не само предотвратяват прегряване на въздуха, но и на къщите, тоест сградите, върху които се намират. Растенията на такива покриви създават благоприятен микро- и биоклимат. През зимата зелените покриви действат като допълнителен слой топлоизолация, което намалява разходите за отопление на помещенията.

    Друго предимство е, че абсорбират дъждовна вода, поради което много по-малко вода се оттича в канализацията. Така в дъждовния сезон не се получава запушване на отточните тръби, така че рискът от наводнение е значително намален. Зелените покриви предпазват сградата и конструкцията ѝ от градушка и ултравиолетовите лъчи, като по този начин удължават нейния живот.

    Допълнително предимство на този тип покриви е намаляването на вредните газови емисии. Растенията използват въглероден диоксид за процесите на фотосинтеза и го превръщат в кислород като премахват до 80 % от другите частици от въздуха.

    1.4. Използване на зелените покриви

    Наред с многобройните технологични предимства, покривите от този тип предлагат и различни възможности за използване. На първо място, плоските зелени покриви могат да се използват като допълнително външно пространство, което, тъй като е зелено, създава много приятна атмосфера. На зеления покрив можете да организирате партита, да поставите мебели за детски игри (люлки, катерушки, пързалки) или дори да направите градина, за която ви липсва място на земята. Нещо повече, това може да бъде чудесно решение, тъй като такива насаждения не съдържат вредители като охлюви, диви животни и гризачи.

    1.5. Естетика на зелените покриви

    Зелените покриви предлагат много възможности за насаждения. Какъв вид растения ще можете да засадите зависи от вида на зеления покрив и дълбочината на слоя почва, който е наличен - това ще бъде разгледано по-подробно нататък. Ако зеленият покрив покрие малко по-дебел слой почва, върху него ще виреят ниски храсти, трева, различни многогодишни насаждения и дори ароматни цъфтящи растения. Някои зелени покриви с по-дебели слоеве почва позволяват дори засаждането на дървета, които осигуряват приятна сянка през лятото. Цветният зелен покрив е особено красив и подхожда на всяка къща. Сградите със зелен покрив се вписват добре във всяка среда и не представляват неудобство в никакъв смисъл.

    2. Видове озеленяване на зелените покриви

    2.1. Многогодишни и вечнозелени растения

    Ако искате да отглеждате други видове зеленина на покрива си освен мъх и трева, насажденията може да бъдат планирани така, че да издържат през цялата година. Това се постига чрез избор на вечнозелени растения. В допълнение към сезоните и циклите на цъфтеж, трябва да знаете нещо за устойчивостта на определени растителни видове към метеорологичните условия, като например във вашия район. Най-устойчиви и подходящи са, разбира се, местните видове, които са свикнали с местния климат. Преди да изберете растения, ви препоръчваме да се консултирате със специалист.

    2.2. Екстензивни зелени покриви

    Можем да кажем, че проширяващите се покриви са най-популярните сред този тип. Тези така наречени екстензивни зелени покриви са най-малко взискателни за поддръжка, тъй като са засадени с ниска растителност, която не натоварва конструкцията. Дебелината на почвения слой в този случай е около 15 cm. Популярни растителни видове за този тип покриви са лавандула, по-малки вечнозелени храсти, декоративни треви, ириси, чемшир и други подобни, въпреки че със сигурност можете да засадите билки като босилек, градински чай или розмарин. Наистина има много възможности. Такъв покрив трябва да се поддържа и отглежда само докато насажденията не са захванат и започнат да се развиват, а след това природата ще се погрижи за останалото. Само през лятото, при засушаване и екстремни температури, трябва да се полива малко по-често. Този тип озеленяване е подходящ както за плоски, така и за скатни покриви, но не се препоръчва за много стръмни, тъй като по-силните дъждове биха могли да отмият голяма част от почвата, от която растенията се нуждаят.

    2.3. Интензивно озеленяване

    Интензивно зелените покриви са може би най-красивите и атрактивни, но затова пък изискват много грижи и усилия и са само за истински любители на озеленяването и градинарството. Всъщност с тях има толкова много работа, колкото и с градината. Всички видове растения могат да се отглеждат върху покриви, изградени по този начин, от ниски храсти до по-малки дървета, цъфтящи растения и храсти, както и всичко, което харесвате. Поради тази причина, растителността трябва редовно да се подрязва, наторява, разсажда и, разбира се, да се полива, а през зимата при екстремни температури трябва да бъде адекватно защитена. На такива покриви често срещаме кленове бонзай, борове, рози, божури и др. Интензивните зелени покриви са особено подходящи за сгради, чиито покривни тераси са централно открито жилищно пространство и където се прекарва много свободно време. Такова постоянно използване оправдава инвестирането както в изграждането и аранжирането, така и в последващата поддръжка на градината. Интензивното озеленяване е подходящо само за плоски проходни покриви, тъй като е необходим постоянен и безпрепятствен достъп до растенията. Дебелината на почвения слой в този случай е най-малко 20 cm, а ако планирате да засадите по-големи видове, като дървесни видове бонзай, тогава почвата трябва да бъде до 100 cm. Това значително увеличава собственото тегло на покрива, което се отразява на цялата конструкция и количеството материали.

    2.4. Биотопни зелени покриви

    Третият тип зелени покриви са така наречените биотопни, които най-лесно се поддържат. Биотопните зелени покриви имат само ниска местна растителност, която се състои от мъх и трева. Такава растителност не изисква никакви грижи и е много устойчива на всякакви атмосферни условия. Този тип озеленяване е подходящ за всички видове покриви, като най-често се използва при такива с по-висок наклон. За биотопно озеленяване на покрива е достатъчен слой почва между 5 и 10 cm.

    3. Поддръжка на зелен покрив

    3.1. Вид озеленяване

    Сложността на поддържането на зелен покрив се влияе най-вече от вида на зеленината. Безспорно най-взискателно е, разбира се, интензивното озеленяване, което изисква прекопаване, разсаждане, работа с гребло, торене, рязане и редовно поливане. С такъв покрив работата е приблизително същата като при всяка средно голяма градина. Екстензивно зелените покриви изискват по-малко усилия и време за поддръжка, тъй като тревата и ниските храсти се подхранват само в началните етапи на растеж, а след това все по-малко. Биотопната зеленина изобщо не изисква поддръжка, тъй като представлява мъхове и треви.

    3.2. Поливане на зелените покриви

    Честотата на поливане на зеления покрив зависи единствено от вида и размера на насажденията, които сте избрали. Ако става дума за интензивна зеленина, а по-взискателните растителни видове са много чувствителни към суша, ще трябва да ги поливате редовно – през пролетните и летните месеци, през ден. Зеленината от биотопите не се нуждае от поливане, въпреки че през летните месеци се препоръчва по-стриктен контрол на растежа, тъй като тревата и мъхът могат да изсъхнат и трябва да бъдат заменени. В най-лошия случай такъв покрив трябва да се полива 1-2 пъти през летните месеци.

    3.3. Скатни зелени покриви

    Ако са плоски, проходните зелени покриви лесно се поддържат, тъй като всяка част може да бъде лесно достъпна, докато при скатните покриви нещата са по-различни. Покривите със стръмни наклони могат да бъдат много опасни, затова ви съветваме да оставите поддръжката на такава зеленина на професионалисти с предпазни средства. Ако става въпрос за биотопни зелени покриви, които не изискват почти никаква поддръжка, тяхната помощ ще е необходима само от време на време.

    3.4. Плевели

    Независимо от вида на зеления покрив, плевелите трябва да се отстраняват редовно, както се прави и в градината на двора. Вятърът разпространява семена и прашец навсякъде, така че те достигат до повърхностите на покрива. Ако плевелите в градината на земята бъдат пренебрегнати, резултатът ще бъде просто некрасив двор; обаче обраслите плевели са много упорити и устойчиви и лесно унищожават питомните насаждения, а ако корените им достигнат до покривната конструкция, могат да причинят повреди и проникване на вода. Това, със сигурност, ще намали ефективността и предназначението на самия зелен покрив и ще окаже влияние върху цялата сграда. Разбира се, тогава рехабилитацията ще бъде много по-обемна и скъпа.

    4. Зелена покривна конструкция

    4.1. Конструкторско изчисление

    Преди да се заеме с изграждането на някой от зелените покриви, строителният инженер-конструктор трябва да направи прецизно изчисление на самия покрив (както и на всички други елементи на къщата). Поради слоя почва и тежестта на растенията, озеленяването е допълнителна тежест, която никак не е пренебрежимо малка – говори се за 100-150 kg/m2 допълнително тегло. Особено внимателно трябва да се изчислят местата, където ще бъдат разположени по-големи и по-тежки дървета или храсти. Конструкторът ще знае колко допълнително тегло трябва да се вземе предвид в зависимост от вида на насажденията. Той/тя трябва също да вземе предвид, че по покрива ще се ходи, защото е необходимо да се поддържат интензивните и екстензивни насаждения (само биотопната зеленина не изисква поддръжка). Това означава, че той ще трябва да има предвид допълнителното натоварване с възможност за оставане на повече хора на покрива едновременно. Допълнителното натоварване на покрива впоследствие влияе върху количеството използвани материали и размерите на стените или други вертикални носещи елементи, което ще оскъпи цялата конструкция на сградата.

    4.2. Инсталации върху зелени покриви

    Ако изберете един от видовете зелени покриви, които изискват постоянно внимание, трябва да осигурите всички необходими инсталации, които изобщо да позволят поддръжката. Проширяващата се зеленина изисква водоснабдяване, така че поливането да е възможно, дори от време на време, докато интензивната поддръжка изисква електрическа връзка на една ръка разстояние, защото обичайната работа в такава насаждения е косене на трева и подрязване на храсти. Тези връзки могат да бъдат осигурени на покрива или в непосредствена близост до входа на покрива вътре в сградата.

    4.3. Вид конструкция

    Видът и системата на изграждане на сградата по принцип не оказват влияние върху зеления покрив. Този тип покрив е възможен както върху стоманобетонни плочи, така и върху трапецовидни ламаринени листове или дърво, но е вярно, че армираните бетонни плочи най-често се използват за плоски покриви; при наклонените покриви се прилагат няколко варианта.

    4.4. Добра хидроизолация

    Добрата хидроизолация е от ключово значение за всяка сграда, а това важи и за зелените покриви. Зелените покриви, обаче, имат едно голямо предимство -  това е абсорбцията на вода, която обикновено не прониква до долните слоеве на конструкцията, скрити под почвата. По този начин къщите със зелени покриви имат по-малък шанс за срутване на покрива, а земният слой действа и като допълнителен топлоизолатор.

    5. Слоеве на зелените покриви

    В класическата структура на зелен (плосък) покрив, отделните слоеве един след друг са в следния ред:

    - стоманобетонна плоча с наклон и дебелина в съответствие със конструкторски изчисления,

    - битумно покритие,

    - пароизолация с точкова заварка,

    - топлоизолация в два слоя (обща дебелина min 30 cm); най-често на покрива се монтира XPS, тъй като е устойчив на вода и влага, а EPS може да се види по-рядко,

    - в първия слой се поставя стандартна хидроизолация, върху която преминава вторият слой със защита срещу проникване на корени; това е много важно, тъй като корените на растенията могат да проникнат чак до конструктивните елементи и да причинят големи щети,

    - дренаж за осигуряване на подходящо отводняване,

    - последният слой е плодородна почва, която се поставя върху минерални влакна и в която се засаждат растенията; за този слой се препоръчва използването на L профили, които ограждат засадените площи и предотвратяват ерозията,

    - за зелени покриви с наклон от 10 ° или повече е необходим слой против хлъзгане, който се поставя под почвата и предотвратява отмиването на земята в случай на силни валежи.

    6. Субсидия за зелени покриви

    Зелените покриви се срещат все по-често при строителството на по-големи обществени сгради, особено в градските райони, които вече са изправени пред проблема с прегряването. Нормите в тази област на строителството все още не са строго дефинирани от закона. Въпреки това, много европейски страни вече имат законни зелени покриви във всички области за всички нови строителство. Делът на зелените покриви в Германия вече е около 15 % и бързо наближава 20 %. В Словения субсидии за сгради със зелени покриви се предлагат от Екофонда. Това са заеми със субсидирани лихви, с които ЕКО фонд иска да привлече възможно най-много инвеститори.

    7. Колко може да струва зелен покрив?

    Инвестицията за изграждане на зелен покрив е 2-3 пъти по-висока от тази за обикновен покрив. Така че разликата не е за пренебрегване, но ако вземем предвид, че зеленият покрив е почти два пъти по-издръжлив от стандартния и има много по-дълъг живот, е ясно, че средствата няма да бъдат пропилени. Поддръжката на растителността също е по-евтина от смяната на цялото покривно покритие. Спестяванията ще се видят и в разходите за отопление и охлаждане, тъй като зелените покриви създават благоприятна микроклиматична среда. Не на последно място, проходим, богато озеленен плосък покрив е много важен елемент с отлични характеристики, което за сгради с малко или никаква зеленина в околната среда може да бъде безценно и голямо предимство.

    Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом



    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ
    Последни проекти

    Изграждане на едноскатов зелен покрив при готова дървена основа, ок 60 кв

    Да се изгради зелен покрив на вече готова дървена конструкция на едноскатов покрив. Като предстои изграждане на дървената конструкция май-юни. 10584 лв дo 17640 лв

    ........

    zelen pokriw

    ekstenziwe zelen pokriw 7938 лв дo 13230 лв

    ........

    Икономичен плосък зелен покрив 0-5°

    Цялостно изграждане 1764 лв дo 2940 лв

    ........

    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ





    Цeнa, хидроизолация и озеленяване, плосък покрив 175 кв.м или частично
    Зелени покриви, Рогачево

    1800 лв дo 3000 лв

    Цeнa, 200 кв.м. ектензивно и 150 кв.м. екстензивно и фотоволтаици, 350 кв.м.
    Зелени покриви, Попово

    36000 лв дo 60000 лв

    Цeнa, Интензивен зелен покрив, 70-80 кв
    Зелени покриви, Толстой

    900 лв дo 1500 лв

    Цeнa, Озеленяване на покрив , 3,5 кв м
    Зелени покриви, Стара Загора

    630 лв дo 1050 лв

    Цeнa, Зелен покрив на куполна къща , 255
    Зелени покриви, Варна

    4500 лв дo 7500 лв

    Цeнa, Озеленяване на гараж ок. 15м2 екстензивен.,
    Зелени покриви, София

    360 лв дo 600 лв



    Търсене на добри изпълнители за областта Зелени покриви?
    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Зелени покриви ценоразпис

    Поискайте необвързваща оферта от фирмата

    75+ ФИРМИ ЗA Зелени покриви
    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    БЕЗ КОМИСИОННА
    ВЗЕМЕТЕ ОФЕРТА