За района

    Ловеч – Перлата на река Осъм

    Статията е видяна от 693+ потребители
    Разположен на брега на река Осъм, Ловеч е град, който впечатлява със своето историческо наследство и природна красота. Известен със своите емблематични мостове, калдъръмени улички и запазени възрожденски къщи, този град пази духа на миналото и го преплита със съвременната си атмосфера. Всяка забележителност на Ловеч разказва своя история, от крепостта на хълма "Хисаря" до уникалния Покрит мост на Кольо Фичето. Открийте тайните на Ловеч и се потопете в неговата магия.

    Покритият мост

    pokrit most.jpg
     Източник: Община Ловеч

    Покритият мост в Ловеч е емблематичен символ на града, чиято история започва през 1837-1838 година, когато френският пътешественик Ами Буе описва покрит каменен мост с дюкянчета. През 1848 г. е построен нов мост с дървени основи. Двата моста са изпълнявали важна транспортна и търговска функция, служейки за преминаване на търговски кервани, войскови части и пощата към Цариград, но са били многократно разрушавани от наводнения. През 1874 година майстор Кольо Фичето започва строежа на нов мост, в който се включват и местните жители. Неговото творение е с дължина 84 метра, височина 7 метра и ширина 10 метра, с пътно платно от 5 метра. Конструкцията е изградена от дъб за долната част и бук за останалата, разположена върху 5 каменни колони с размери 4.7 на 3.5 метра. Покривът, обкован с ламарина, има 28 капандури, а в средата са разположени бръснарница и кафене, заедно с 64 дюкянчета. Мостът е украсен със символични скулптури - лъв (България), двуглав орел (Русия), женски бюст с плодове (плодородие) и тояга с топуз (османската власт), които за съжаление са отнесени от наводнение през 1897 г. През нощта на 2 срещу 3 август 1925 г. този забележителен мост е унищожен от пожар.

    old.jpg
    Източник: Община Ловеч

    И досега остава неизяснен въпросът кой и защо го е подпалил, а изследвачите и краеведите посочват поне четири версии, които по онова време битуват сред ловчалии. Няколко дни след пожара местният вестник "Стремление" отбелязва, че "…гордостта на Ловеч изгоря…" и тези няколко думи предават много точно настроенията в града. Още на следващия ден след нещастието – 4 август 1925 г., се провежда извънредно заседание на Общинския съвет в Ловеч, на което се взема единственото логично решение – да се построи нов покрит мост.

    След пожара на стария дървен мост на 3 август 1925 г., на следващия ден се провежда извънредно заседание на Общинския съвет в Ловеч. За първи път се предлага новият мост да бъде железобетонен, за да се избегнат бъдещи пожари. През март 1926 г. е обявен конкурс за проект на новия мост. Печели проектът "Река 8" на инженерите Христо Тенекиев и Владимир Димитров и архитектите Тодор Златев и Димитър Коев. Строителството е възложено на предприемача Павел Патев.

    pokrit most.jpg
    Източник: Община Ловеч

    По време на строежа се използват модерни за времето си технологии - електрически водни помпи и специални машини за набиване на пилоти. През февруари 1929 г. строежът претърпява сериозна повреда от придошлата река Осъм. Първоначалният проект е преразгледан и е възприет по-модерният вариант на арх. Олеков и инж. Цветков, който предвижда само два стълба без отвори.

    pokrit most 2.jpg
    Източник: Община Ловеч

    През 1931 г. е завършен новият стоманобетонен мост по проект на архитект Стефан Олеков. Той е с дължина 73 метра, височина 16 метра и широчина 13 метра, с пътно платно от 4.25 метра и тротоари от 80 см от двете страни. Конструкцията включва 2 колони без отвори, високи 2.3 метра в най-широката част и 1.4 метра в най-тясната, с покрив от армирано стъкло и 40 дюкяна. 

    inside.jpg
     Източник: Община Ловеч

    Днешният облик на моста е резултат от преустройството през 1980-1982 г. по проект на архитектите Христо Златев и Велко Паланков. Мостът е удължен до 82 метра, с височина 14.2 метра и широчина 11 метра. Пешеходната част е 5 метра, а покривът е двускатен с 26 капандури, обкован с медна ламарина. Запазена е оригиналната конструкция на Олеков, но е добавена външна обвивка от дъбови дъски. Броят на търговските обекти е намален до 10 магазина. 

    От 2005 г. мостът функционира като "Улица на занаятите" с шест работилници, където майстори демонстрират традиционни занаяти - дърворезба, кожарски изделия, накити, художествени тъкани, плетиво и иконопис. Последният голям ремонт е извършен през есента на 1999 г. по проект "Красива България", когато са обновени външната обшивка, интериорът и мраморната настилка на подстъпите.

    Ловешка средновековна крепост

    крепост.jpg
    Източник: Община Ловеч

    Ловешката крепост, е сред най-забележителните исторически обекти в Ловеч и важен символ на града. Обявена за музеен и туристически резерват през 1968г., тя е разположена върху двете тераси на скалистия, но живописен хълм "Хисаря", който се намира в старата част на град Ловеч.

    Ловешката крепост има древна история, датираща още от римско време. Тя играе значителна роля през Средновековието, особено по време на Втората българска държава. Крепостта е била важен отбранителен и стратегически пункт, защитаващ пътя през Балкана и свързващ Северна и Южна България.

    крепост1.jpg
    Източник: Община Ловеч

    През XII век крепостта става ключов център в българо-византийските конфликти. Най-значимото събитие, свързано с нея, е подписването на Ловешкия мир през 1187 г. между България и Византия, който официално признава възстановяването на българската държава и поставя началото на Второто българско царство.

    Крепостта е била активно използвана до XV век, когато пада под османска власт. Постепенно губи своето значение и е изоставена, като част от нейните каменни материали са използвани за строителство в града.

    ловешка крепост.jpg
    Източник: Община Ловеч

    Днес Ловешката крепост е реставрирана и достъпна за посетители. Археологическите разкопки разкриват останки от крепостни стени, кули, жилищни и административни сгради, както и средновековни църкви. Особено впечатляваща е запазената част от западната крепостна стена, която дава представа за мащаба и структурата на укреплението.

    Ловешката крепост е символ на историята и културното наследство на Ловеч. Тя е обект на туристически интерес и сцена за културни и исторически събития, като ежегодни възстановки, концерти и фестивали. Освен историческата си стойност, крепостта предлага и място за отдих, благодарение на добре поддържаните алеи и прекрасната гледка към града.

    Крепостта е не само паметник на българската история, но и вдъхновение за съвременните поколения, припомняйки им значимостта на тяхното културно наследство.

    Музей "Васил Левски"

    muzei.jpg
    Източник: Община Ловеч

    Музей „Васил Левски” води своето начало от средата на ХХ век. Екип от родолюбиви българи създава първата експозиция на 19 февруари 1954 г. От тогава е обогатявана четири пъти. Днес се помещава в специално построената сграда открита през 1967 г.

    Експозицията е разположена на две нива. Отразява борбите на българите за национално освобождение, дейността на Левски в Българско, Ловешкия частен революционен комитет и ролята му на централен за вътрешността на страната, Новоселското въстание (1876), Първото и Второто освобождение на Ловеч през Руско-турската война (1877-1878).

    muzei1.jpg
    Източник: Община Ловеч

    Първоизточници за създаване на музейните експозиции са културните ценности. Началото на системната събирателска дейност се поставя в края на ХІХ – началото на ХХ век. Голям е приносът на дарителите. Днес във фондовете на музей „В. Левски”  се съхраняват 6000 движими културни ценности и движими вещи. В експозицията са експонирани 153. Сред тях са най-богатата в страната колекция от лични вещи на Левски, колекцията от лични вещи и документи на съратници и сподвижници на Левски, на участници в Априлското въстание (1876) и Руско-турската война (1877-1878).

    Тематиката, съдържанието и ценните експонати  отреждат национално значение на Музей „Васил Левски”. Определят неговата важна мисия на духовен мост между минало, настояще и бъдеще. Днес е част от визитната картичка на Ловеч.

    Етнографският комплекс

    etnografski kompleks.jpg
    Източник: Община Ловеч

    Етнографският комплекс е ключен в 100-те национални туристически обекта на БТС под № 30. Започва съществуването си с откриване на експозиция в Драсовата къща през 1973 г. Последвана е от експозиция в съседната Рашова къща през 1983 г. Днес двете къщи оформят Етнографския комплекс на град Ловеч.

    drasova.jpg
    Източник: Община Ловеч

    Драсовата къща е строена в средата на ХІХ век.  Показва живота и бита на заможен ловешки търговец. Движимите културни ценности са оригинални и са използвани от ловешки семейства. Пресъзден е, характерния за Българското Възраждане патриархалният начин на живот. Както промените настъпващите поради западноевропейското влияние в бита от края на ХІХ до началото на ХХ век. В приземния етаж посетителите се запознават със съдовете за производство и отлежаване на вино от ловешкия лозаро-винарски район.

    rashova.jpg
    Източник: Община Ловеч

    Рашовата къща е строена върху основи от ХVІІ век. Датирана е към 1834 г. Завещана е на музея от Ненчо Рашов – местен учител, краевед и любител-музикант. Дарява личната си библиотеката и част от имуществото. Домашният интериор пресъздава начина на живот на семейство на интелектуалец от средната класа през 30-те и 40-те години на ХХ век.

    Катедрален храм "Св. св. Кирил и Методий"

    2826765901d4ecd1f1af49bc9eee2c64.jpg
    Източник: Община Ловеч

    Ловеч със своята духовна и героична история и като център на една от най-древните епархии в България, се е нуждаел от великолепна първопрестолна църква. Историята започва още в далечната 1895 г., когато неколцина ловешки първенци, заедно с митрополита и свещениците замислят изграждането на голям православен храм. Последвалите войни в началото на ХХ век отлагат благочестивото им намерение. През 2001 г. начело на Ловчанска епархия застава Митрополит Гаврил, който с ентусиазъм се заема да осъществи това дело. На 11 май 2005 г. е направена първата копка, а на 29 ноември същата година е положен и основният камък.

    Катедралата носи името на Св. св. Кирил и Методий - покровители на България и на Европа. Денят им чества като свой празник и Ловеч – градът, в който се роди музиката на най-съкровения химн в прослава на делото им. Вдъхновяваща е песента „Върви, народе възродени“, създадена импулсивно в един час по пеене от Панайот Пипков в Ловеч. Днес тя звучи със същата сила, с каквато я поемат Пипковите ученици и я пеят за първи рът на 11 май 1901 г.

    Старата градска баня "Дели хамам"

    хамам.jpg
    Източник: Община Ловеч

    Градската баня, строена през XVI-XVII век, е архитектурно-строителен паметник с национално значение. Смята се, че това е последният турски хамам, използван като хигиенна баня в страната. Характерната архитектура се вписва в цялостния облик на квартал "Вароша", а куполът последователно преминава през три барабана - осмоъгълен, 16-ъгълен и кръгъл, всеки със собствен покрив и корниз. На върха се издига цилиндрична отвътре и шестстенна отвън лантерна. Банята е с уникална система за затопляне на водата /хипокауст/, позната и прилагана при изграждане на подобни съоръжения още в античността. Общата площ на терена е 1060 кв.м, застроената площ на основата на сградата е 351 кв.м, а на помощните постройки - 58.50 кв.м.

    хамам1.jpg
    Източник: Община Ловеч

    След построяването си, Градската баня „Дели хамам” е била доходно здание на Араб-джамията в Галата. Водата за банята е идвала по тръбопровод от глинени тръби от Липака и от още два извора. Водните пари се поемали от каналите-отдушници. В топлите помещения имало специално устройство на подовете и стените. Подовата настилка се състои от големи и дебели мраморни или друг камък плочи или от тухли /бипендални, със страни дълги по две стъпки, които са поставяни върху колонки от тухли или дебели глинени тръби/. Така под пода на топлите зали имало пространство високо около 1 м., в което се пуска топъл въздух. Тази отоплителна инсталация се нарича хипокауст – буквално „отопление отдолу”. По същия начин имало монтирано отпление и на стените. Каменните плочи били закрепвани на разстояние от стените на около 10 см. с помощта на дълги железни клинове. Специални фурни вън от сградата стоплят нужния за отопление въздух и го пускат нагоре към пода и стените. Други пещи топлят водата, нужна за топлите басейни.

    хамам4.jpg
    Източник: Община Ловеч

    Сградата е изцяло с каменна зидария, с дебелина на външните зидове 100-120 см. и вътреши с дебелина 80-90 см. Отворите за вратите и прозорците са с малки размери от 60 до 120 см. Непосредствено до банята е долепена пещта с принадлежащите й помещения и склад за въглища. Голямото приемно помещение – съблекалня, е квадратно в план и завършва с полусферичен масивен купол на 10 м. височина от пода. На върха е издигната цилиндрична отвътре и шестстенна отвън лантерна, на която вътрешния диаметър е 1.50 м. и на всяка стена има по един прозорец. Отвън купола преминава последователно през три барабана, осмоъгълен, шестнадесетоъгълен и кръгъл, всеки от тях със собствен покрив и корниз. В помещението е имало шадраван. В средата на всяка от четирите стени има по една ниша, засводена с островръха арка. От приемното помещение се влиза в първото от помещенията на същинската баня. Засводено е с елипсовиден купол, като стените минават направо в свода. Във върха на свода са оставени кръгли вентилационни отвори. Централната къпалня е разделена на три части. В средата се издига по-висок полусферичен купол. Двете странични крила са покрити с по-ниски четвъртсферични куполи. В куполите са оставени звездовидни отвори за вентилация. Помещенията на пещите са със същите дебели каменни стени, засводени с полуцилиндрични сводове.

    хамам2.jpg
    Източник: Община Ловеч

    Старата градска баня е превърната във виртуален атракцион, посветен на водата. Под специално стъкло в оригинален вид е възстановена отоплителната система „хипокауст“, а благодарение на интерпретативните програми и мултимедийни ефекти посетителите наблюдават и научават много интересни „водни“ събития и факти.

    Ловеч е град, който умело съчетава своето богато историческо наследство с очарованието на съвременния живот. Забележителностите му разказват истории за миналото, които вдъхновяват настоящето. Посещението в този малък, но значим български град е като пътуване във времето – преживяване, което остава в сърцето на всеки посетител. Независимо дали сте тук заради архитектурата, природата или спокойствието на малкия град, Ловеч със сигурност ще ви остави незабравими спомени.

    Източник: Община Ловеч

    693
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Търсене на добри изпълнители за областта Архитектура и дизайн?

    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    ТЕНДЕНЦИИ, ДИЗАЙН