За района
    Фасадата е "лицето" на къщата, тя е първото нещо, което хората ще видят, когато дойдат на гости и това ще повлияе на цялостното впечатление, което ще остави къщата. Фасадата предпазва къщата от влиянието на външната среда и в същото време ѝ придава красив външен вид. Ето защо е важно да знаете - как да изберете цветове и бои за фасадата?
    Професионална статия 266
    boyadisvane na fasada
    Имаме 1001 изпълнители за района на Боядисване, бояджия:

    Когато става въпрос за боядисване на фасадата, важно е да запомните, че това е дългосрочна инвестиция: фасадната боя може да издържи повече от десетилетие, разбира се в зависимост от качеството на боята и уменията на майстора. Изборът на цвят за фасадата трябва да бъде планиран, добре обмислен, защото е по-скъпо начинание. Затова не трябва да се ръководите „сляпо“ от съвременните тенденции, а да обърнете внимание на няколко фактора:

    Фактори, влияещи върху избора на цвят за фасадата

    Боядисването на фасадата в подходящ цвят има редица предимства: цялата къща ще придобие освежен вид, недостатъците ще бъдат прикрити и ще бъдат подчертани предимствата на сградата, ще бъде подчертан характерът на градината. Има няколко фактора, които трябва да вземете под внимание, което ще ви улесни при избора на правилния цвят за фасадата.

    Други елементи от къщата

    При избора на цвят на фасадата е необходимо да се вземе предвид цвета на покрива, дограмата, улуците, щорите, дори и парапетите и оградата.

    С прости примери ще обясним връзката между цвета на фасадата и цвета на покривното покритие. Преди да вземете решение за окончателния цвят на фасадата, помислете за цвета на покрива. И защо цвета на фасадата трябва да се съгласува с цвета на покрива, а не обратното? Най-просто казано покривните покрития се произвеждат в по-малка цветова гама. Ако имате традиционен червен покрив, най-добрият избор ще бъде бежов, бледожълт или бял цвят за фасадата. Кафявите покриви също ще се съчетаят добре с посочените цветове за фасадата, но е важно да се отбележи, че кафявият покрив се комбинира добре с топли цветове. Черните и антрацитно сиви покриви се съчетават с почти всички фасадни цветове. Ще постигнете пълен успех, ако се спрете на бяла, бледозелена или синя фасада.

    Бяла фасада
    С тъмен покрив ще постигнете пълен успех, ако изберете бяла, светло зелена или синя фасада.
    Ако имате тъмен покрив, избягвайте използването на прекалено наситени и тъмни нюанси за фасадата.

    Другите къщи в района

    Важно е фасадата на къщата ви да не "изпъква" много на фона на останалите, а да е в хармония с другите сгради в района. По този начин цялата улица ще изглежда много по-красива. Например, ако изберем тъмна фасада, а съседните къщи са с жълти или пастелни тонове, това ще се сблъска и ще се отрази негативно на външния вид на цялата къща.

    В допълнение към околните сгради, фасадата на къщата също трябва да бъде в хармония с околните елементи. Вижте кои цветове преобладават и можете да намерите вдъхновение в природата, цветовете и материалите, които се появяват в градината.

    Цветовете на фасадите зависят от светлината и климатичните условия

    Никога не трябва да изпускате от поглед този фактор. Цветовете за фасадата ще изглеждат различно върху частта от фасадата, която е на слънце, отколкото тази, която е на сянка. Освен светлината върху цвета на фасадата влияе и външната температура. Както твърде високите, така и твърде ниските температури на въздуха могат да доведат до промени в мазилката.

    Фасада на къща
    Цветовете за фасадата ще изглеждат различно върху частта от фасадата, която е на слънце, отколкото тази, която е на сянка.

    Някои цветове отразяват слънчевата светлина, докато, от друга страна, някои я поглъщат. Става въпрос за коефициента на отразяване на светлината. Бялото и другите светли цветове за фасадата през горещите летни месеци отразяват светлината, докато черното и тъмните цветове обикновено привличат светлината. Изводът е, че тъмните фасади се нагряват значително по-интензивно, което води до по-големи, нежелани промени в мазилката. Освен това, тъй като абсорбират повече светлина, те започват да избледняват с течение на времето и то, неравномерно.

    Коефициентът на отразяване на светлината за бялата фасада е 100 %, което означава пълно отразяване, докато за черната фасада е 0 %.

    Като вече засегнахме въпроса - "Светли или тъмни цветове за фасадата?" има и друга причина, поради която инвеститорите рядко избират по-тъмни цветове на фасадите. Също както в интериорния дизайн, правилото е, че светлите цветове визуално увеличават пространството и му придават дълбочина. Следователно къщата ще изглежда по-голяма, отколкото е в действителност. От друга страна, тъмната фасада може да направи къщата да изглежда оптически по-малка. Ето защо тъмните цветове се препоръчват само за подчертаване на определени части от фасадата: балкони, входове на къщи, колони. Същото правило важи и за живи, интензивни цветове. Със сигурност е по-добър избор, ако по-голямата част от фасадата е в естествени, неутрални и по-светли цветове, а само отделни части са акцентирани с тъмна или интензивна боя.

    Неутралните нюанси придават на фасадата естествен и светъл вид, поради което се препоръчват за по-голямата част от фасадата.

    Какви цветове да изберете за фасадата

    Сигурно сте се питали - кой цвят на фасадата е идеален за моя дом? В допълнение към горните фактори, обърнете внимание на това как е проектирана къщата и след това, каква е формата. Ако все още не сте сигурни кой цвят е най-доброто решение, ние ви даваме няколко предложения по-долу:

    Бяла фасада и тъмен покрив

    Това е класика, с която няма грешка. Бялата фасада винаги е елегантна, тя е неутрална и ще се слее с всички цветове. Използва се като основен цвят, а различни детайли по фасадата, като дограма, може да бъдат в тъмни или интензивни цветове. Въпреки това, бялата фасада има известен недостатък: тя се замърсява бързо и трябва да се подновява често. Ето защо можете да изберете кремав, бежов, или сив.

    Светла фасада и тъмен покрив
    Светлата фасада и тъмният покрив е класика, с която не можете да сбъркате

    Светложълта фасада

    Жълтият цвят е често срещан избор за фасадата по няколко причини. Той е неутрален, слива се лесно с повечето покривни покрития и изглежда по-топло от класическото бяло. Освен това се замърсява по-бавно от бялата фасада. Дава усещане за оптимизъм и щастие. Ако сте привърженици на традиционния вид на къщата, можете да го съчетаете с кафяви, охра или бежови детайли, а ако харесвате модерния стил, комбинирайте светло жълтата фасада със сив цвят.

    Светложълта фасада
    Жълтата фасада изглежда по-топла от класическата бяла и се замърсява по-бавно
    Светложълтата фасада се препоръчва особено за едноетажни къщи.

    Сиво-бяла фасада

    Ако искате да постигнете модерна визия на къщата, заложете на сиво-бяла фасада. Сивата фасада е много благодарна, защото по нея замърсяванията най-малко се забелязват. Въпреки това, изглежда твърде индустриално и се комбинира с други цветове, обикновено бяло.

    Сива и бяла фасада на къщата
    Ако искате да постигнете модерна визия на къщата, заложете на сиво-бяла фасада

    Фасада в цветовете на природата

    Фасадите в кафяви, земни тонове, като цяло изглеждат естествени и създават усещане за топлина и гостоприемство. Също така замърсяванията, които се натрупват с годините, както при сивите фасади, е по-малко видима. Отделни части от фасадата може да бъдат подчертани с по-светли нюанси от същия цвят или "мръсно" бяло. Естествените, неутрални цветове ще паснат по-добре както на градината, така и на дървената дограма.

    Земните нюанси в по-светли тонове са подходящи като основни цветове на фасадата. С тях грешка няма.

    Говорейки за цветовете, които се срещат в природата, пастелният нюанс на зеленото може да бъде добър избор за вашата фасада. Зеленото работи като допълващ цвят с бежово и кафяво.

    Пастелни цветове за фасадата

    Ако желаете морска атмосфера, нека вашият избор падне на пастелни, светли цветове за фасадата. Пастелите са добър избор за всички, които искат да добавят цвят към фасадата, но не и да я подчертават прекалено.

    Пастелното синьо ще изглежда добре в комбинация с бяло, сиво и бежово. Ще постигнете пълен успех, ако фасадата ви е в пастелно син нюанс, дограмата е бяла, а покривът е сив.

    Сива фасада
    Ще постигнете пълен успех, ако фасадата ви е в пастелно син нюанс, дограмата е бяла, а покривът е сив

    Може да се спрете и на цвят "кайсия". Ако съчетаете пастелната фасада с грижливо "докаран" двор, ще имате усещането, че сте на морето. Кой знае, може дори да вдъхновите съседите си.

    Фасада в пастелно лилаво
    Ако съчетаете пастелната фасада с грижливо "издокаран" двор, ще имате усещането, че сте на морето

    Когато говорим за съчетаване на цветовете за фасадата, специалистите съветват да се използват максимум три цвята. Универсалното правило е избраният цвят да се комбинира с неговите по-светли и тъмни нюанси или с бяло. Чрез съчетаване на цветове се подчертават декоративни елементи и архитектурни детайли по сградата. За да вземете подходящото решение относно избора на цвят за фасадата, е необходимо да разгледате подробно цветовата карта на производителя и да проверите кои цветове си пасват най-добре. Изпълнителят, който сте наели, също ще ви даде добри съвети.

    Специалист по фасади
    Наетият от вас изпълнител ще ви даде добри съвети за избор на цвят на фасадата

    И колко струва боядисването на фасадата? Цената на боядисване в два слоя с акрилна миеща се фасадна боя е около 5,50 лева/m2. Боядисването на дървената фасада в 2 слоя с лазурно покритие ще струва около 8 лева/m2.

    На кого може да поверите боядисването на фасадата? Изпратете запитване до подходящи и оценени бояджии във вашия район - безплатно и без задължения!

    Видове бои за фасада

    Фасадната боя не само влияе на външния вид на къщата, но и представлява нейната защита. Физическите характеристики на фасадната боя са UV устойчивост, дълготрайност, паропропускливост... Различаваме следните видове фасадни бои.

    Бои за фасади
    Фасадната боя не само влияе на външния вид на къщата, но и представлява нейната защита

    Акрилни бои за фасада

    Най-подходящи са за нанасяне върху грапави бетонови повърхности, но са добър избор и за фино измазани стени. Важно е да запомните, че те не са паропропускливи, така че е важно да ги нанасяте върху суха повърхност. Фактът, че акрилните бои не са паропропускливи, сочи техния основен недостатък: те не са устойчиви на гъби и мухъл. Освен това лесно се замърсяват.

    Акрилните бои за фасада, обаче, имат редица предимства – те са с отлична механична устойчивост, покривна способност, добра поносимост на UV излъчване, абразивно действие.

    Акрилните фасадни бои не избледняват при продължително излагане на слънчева светлина.

    Силикатни бои за фасада

    Подходящи само за минерални основи, отлични са за покриване на варови и вароциментови мазилки. За разлика от акрилните фасадни бои, силикатните бои са паропропускливи, така че този вид фасада "диша". Имат висока устойчивост на UV излъчване и действието на агресивни вещества. Техните недостатъци са ниската еластичност, което води до напукване на боята, както и скромната селекция от цветове.

    Силиконови бои за фасада

    Най-добрият, но и най-скъпият избор. Силиконовите бои за фасади може да се нанасят върху минерални и акрилни основи. Те са отлично решение за сгради, изложени на екстремни климатични условия, къщи с плосък покрив и мокри помещения.

    Те понасят много добре дългосрочно излагане на UV лъчи. Водоустойчиви са, но и паропропускливи, стената не задържа влага. Счита се, че те са устойчиви на появата на мухъл. Изборът на цветове е богат, нанасят се лесно и бързо се постига равномерност на цвета. Фасадата със силиконови бои се почиства лесно и ефикасно, без да се уврежда боята.

    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Търсене на добри изпълнители за областта Боядисване, бояджия?

    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Имаме 1001 изпълнители за района на Боядисване, бояджия:

    Безплатни услуги
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    Без комисионна