В повечето случаи, градината със северно изложение не получава достатъчно слънчева светлина, така че хората се отказват от отглеждането на цъфтящи растения на това място. Има, обаче, някои видове растения, които са много декоративни, издръжливи и предпочитат сянка пред пряка светлина. Избрахме 3 от тях, които се оказаха отлични за озеленяване на градината:
1. Хортензии за озеленяване на градина със северно изложение
Хортензията е многогодишно растение, което е любимо на мнозина за украса на градината. Отличава се с едри, красиви цветове в нежни цветове, а благодарение на устойчивостта си на болести и неприятели, не е взискателна за отглеждане.
Храстите на хортензията растат на височина над един метър.
Най-доброто време за засаждане на хортензии е април. Засаждат се във влажни, но отводнени почви, богати на хранителни вещества. Отличен избор са за сянката "зад къщата", защото не обичат силно слънце през летните месеци, особено сутрин. Поливането е може би най-важният фактор, когато става въпрос за отглеждане на хортензии - те трябва да се поливат почти всеки ден. Веднага щом ги полеете, ще забележите разликата – цветята ще изправят отново и ще с разцъфтят. Поливат се сутрин или късно вечер с престояла вода или дъждовна вода. Подрязват се рано напролет, когато отмине опасността от силни студове.
Хортензиите са едно от най-популярните растения за озеленяване на градината у нас.
Интересен факт за хортензиите е, че те променят цвета си. Цветята на хортензията може да бъдат червени, сини, бели, розови, светло и тъмно лилави. Тези цветове, обаче, се променят в зависимост от рН на почвата. Ако почвата е кисела, цветята на хортензията ще бъдат сини, а ако е с неутрално рН, ще бъдат по-бледи. От друга страна, ако почвата е алкална, цветята стават лилави или розови. Можете сами да промените цвета на хортензиите с помощта на тор или борови иглички.
Освен красива украса в сенчестата ви градина, хортензиите имат и друго предимство. Техните цветове привличат опрашващите насекоми като пчели и пеперуди.
2. Рододендронът е отлично растение за места на сянка
Рододендронът е друго растение, което обича сянка и „шарена“ сянка и е любимо за озеленяване на градина от северната страна. Това е вечнозелен храст с елипсовидни листа и гроздовидни цветя с нежни цветове, които цъфтят през май и юни. Това е любимо растение за засаждане на сянка под дърветата, а също така се среща под формата на жив плет, както и в саксии, на веранди, но само със северно изложение.
Мястото, където се засажда рододендрон, трябва да бъде защитено от силни ветрове. Тъй като в природата рододендроните растат в покрайнините на иглолистните гори, те се справят най-добре в кисела почва - pH 4-5,5. Можете да закупите специално формулиран субстрат за отглеждането им. Те също предпочитат влажна почва, която е добре дренирана; водата не трябва да се застоява около корените.
Препоръка: мулчирайте храста рододендрон с борови иглички.
Засажда се през пролетта в дупка 3-4 пъти по-широка и 2 пъти по-дълбока от кореновата система на растението. За да запълните дупката за засаждане, използвайте горепосочения формулиран субстрат, смесен с пясък. Рододендронът изисква редовно поливане, но тъй като има плитки корени, прекомерната вода може да го повреди.
След цъфтеж, прецъфтелите части на рододендрона трябва да се отстранят чрез ръчно отчупване, за да не се повредят вегетативните пъпки, които излизат изпод съцветията.
3. Импатиенс валериана (Impatiens Walleriana) или циганче е добър избор за озеленяване на градината
Импатиенс валериана, или както още я наричат - циганче, е цвете, което изпъква красиво на сянка с интензивния си, пищен цъфтеж. Освен че е подходящо за озеленяване на сенчеста градина, красивото растение е популярно, защото цъфти през цялото лято, което го прави многогодишно украшение в градината.
Освен цветовете, декоративни са и листата на красивото растение циганче. Те са блестящи, а горният слой на кутикулата има воднист вид.
Вирее във влажни, но пропускливи почви; корените не трябва да са наводнени. Засажда се в средата на пролетта само когато почвата се е затоплила; твърде ранното засаждане може да доведе до умиране на растението. Когато засаждате, изкопайте дупка и притиснете пръстта около основата на стъблото. След засаждането полейте обилно растението.
Що се отнася до поливането, то трябва да се извършва сутрин, през няколко дни, в зависимост от това колко бързо растението поема вода. Важно правило: почвата не трябва да изсъхва напълно между поливанията, това цвете изисква влага през цялото време. Растението трябва да се полива около корените.
Подрязва се през лятото, когато цъфти най-плътно. Подрязването помага да се оформи посоката на растеж на растението и когато циганчето достигне пълния си размер, се препоръчва да се отрежат върховете, за да се активира разклоняването на растението.
Ако нямате опит в градинарството, можете да оставите тази работа на професионалисти. И колко ще платите за озеленяване на двор или градинска работа? Цената на озеленяването може да варира значително, в зависимост от вида на работата и изпълнителя на услугата: косене на трева, подрязване на жив плет и дървета, засаждане или пресаждане, защита на овощни дървета, засаждане и наторяване на градината, изкореняване... Цената за тревна площ до 1000 m2 е около 1,30 лв/m2. Цената за подрязване на храсти е около 20 лева на растение, докато подрязването на жив плет е 1,50 лв/m.
На кого да поверите озеленяването на градината или градинската работа? Изпратете запитване до подходящи и оценени инженери озеленители и градинари във вашия район - безплатно и без задължения!