Ако живеете в къща и разполагате с по-голям двор, засаждането на дървета винаги е добър избор. През горещите летни дни дърветата, освен че създават сянка, могат да създадат и по-добър микроклимат. Как? Дърветата могат да понижат температурата с невероятните 8 градуса, като по този начин намаляват необходимостта от климатизация с до 30 %. Това ще доведе до спестяване на месечни сметки за електроенергия. Също така едно възрастно дърво ще абсорбира около 150 килограма CO2 годишно и ще произвежда почти същото количество въздух през този период.
Засаждането на иглолистни дървета по посока на зимните ветрове може да защити къщата и да намали разходите за отопление.
Но през годините на растеж дърветата заемат все повече и повече място. Корените им може да представляват сериозен проблем за основите на къщата, стените и инсталациите. Ако не се вземат предвид правилния подбор на видовете и разстоянието на засаждане, разклонената коренова система може да причини големи щети.
Някои растения имат много разклонени и силни коренови системи и може да повредят канализационни и водопроводни тръби, да повдигнат тротоари, огради и дори основите на конструкции.
В повечето случаи дърветата няма да причинят големи щети, но в определени ситуации може да има изключения. Не се притеснявайте, всичко може да се реши с добър план за засаждане. Факторите, които трябва да се имат предвид, са дълбочината на основата, вида на почвата и вида на растението, което се засажда. По-долу отговаряме на въпроса в заглавието.
Вид на почвата, върху която се засажда
В зависимост от вида на почвата, корените на дърветата ще минават през нея по различен начин. При рохкава почва, кореновата система се движи относително лесно през слоевете почва. Глинеста почва е съвсем различна история. Тя е плътна и компактна, което затруднява преминаването на корените.
Всъщност, корените на дърветата никога не причиняват директно щети на сградата, а по-скоро щетите са причинени от промени, които настъпват в почвата поради действието на корените. Това се отнася до повдигането и слягането на почвата.
В сгради с плитки основи, корените може да достигнат отдолу и да предизвикат повдигане на почвата. Това обикновено се случва, ако почвата е глинеста.
Тип фундамент
Сградите с дълбоки основи е по-малко вероятно да претърпят щети по очевидни причини. Особено ако наблизо има дървета с относително плитки корени. Интересно е да се отбележи, че кореновата система може да се разпростре на разстояние от дървото на дължина, няколко пъти по-голяма от височината на дървото, но коренът не трябва да е дълбок.
Говорихме за повдигане на почвата, а проблемът може да възникне и поради внезапното ѝ слягане. Слягане на почвата възниква, когато корените, които са били разположени под основата, загубят първоначалния си обем. Това обикновено се причинява от изсичане на дървета, тъй като в този момент корените внезапно губят вода, започват да гният и се образува въздушна тапа, която води до слягане на почвата.
Видове дървета
Корените на дърветата се разпространяват в търсене на вода и хранителни вещества. Ако едно дърво е твърде близо до сграда, то може да причини повече щети.
Изберете внимателно видовете дървета, които засаждате. Някои видове като топола, дъб и върба имат силни, разклонени корени. Например, препоръчителното разстояние за засаждане от сграда за дъб е около 15 метра, същото за топола и върба. За бук, бреза, чинар, ясен и липа ще бъде достатъчно разстояние от 10 метра. Ако почвата е глинеста, разстоянието може да бъде още по-голямо.
Ето защо, ако планирате да засадите дървета в бъдеще, е важно да вземете предвид необходимото разстояние за различните видове. По този начин ще знаете как най-добре да разположите дърветата около вашия имот.
Някои дървета имат коренова система с по-голяма склонност към разклоняване, така че трябва да се засаждат по-далеч от сградата.
Обърнете внимание и на височината, която растението ще достигне с възрастта. Липата, тополата, ясенът и дъбът могат да достигнат до 25 метра височина, а чинарите и повече. Букът и върбата достигат до 20 метра височина, а брезата достига до 15 метра. Чудите се защо?
Не само корените на дървото създават проблема, но и неговата корона. Дърветата, които са високи, образуват и широка корона. Върховете на дърветата може да намалят видимостта, а има и проблем с постоянното падане на листата. Когато засаждат фиданка, много хора не вземат предвид размерите, които дървото ще има в бъдеще.
Също така, при избора на място за засаждане е необходимо да се обърне внимание на разположението на инсталациите.
Когато засаждате растения и като цяло, проектирате вашия двор, ландшафтният архитект ще бъде най-подходящият човек, който ще ви помогне. Той познава характеристиките на различните растителни видове и ще определи възможно най-доброто им разположение, така че да не създават проблеми в бъдеще. Освен това ще ви помогне да направите избор за постигане на оптимален естетически ефект.
И колко ще ви вземе архитект озеленител? Ландшафтните архитекти, в зависимост от обхвата, таксуват между 4 и 10 лв/m2 за изготвяне на планове. Проектът за озеленяване обикновено се прави в мащаб 1:100.
Търсите на кого да поверите изработката на проект за озеленяване? Изпратете запитване до подходящи и оценени ландшафтни архитекти във вашия район - безплатно и без задължения!
Кога и как да засадим дървета в двора
Краят на февруари и началото на март е подходящо време за засаждане на дървета в двора. Тогава растенията все още не са навлезли във фаза вегетация, т.е. начало на разлистване. Най-доброто време за засаждане обаче е късната есен (ноември), когато приключват естествените цикли на вегетация, листата падат и соковете в растението спират да текат. По време на фазата на покой растението ще има достатъчно време да се адаптира към условията на местообитанието и да започне растежа си. Освен това, през този период в почвата се е натрупала много влага, която е необходима на растенията, за да се вкоренят добре. Самият сняг предпазва растението от замръзване.
Ако засаждането е направено правилно и в подходящото време, природата ще свърши голяма част от работата сама.
При засаждане, т.е. когато поставяте корена в дупката за засаждане, кореновата шийка (връзката между корена и стъблото) трябва да е над земята. Заравянето му може да доведе до гниене на дървото. Почвата около фиданката трябва да се разрохка, защото уплътнената почва може да попречи на развитието на корените. След засаждане, фиданката трябва да се полива, но със слаба струя, за да се предотврати отмиването на почвата.
Ако не сте сръчни в засаждането на растения, можете да потърсите помощ от специалист – градинар. За засаждане на фиданка (включително изкопаване на ямата) градинарите таксуват между 8 и 13 лева на брой.
Търсите някой, на когото да поверите градинската си работа? Изпратете запитване до подходящи и надеждни градинари във вашия район - безплатно и без задължения!