Плочките са висококачествени подови и стенни покрития. Преди време керамични плочки се поставят предимно само в кухни и бани, но днес, благодарение на множеството цветове, десени, текстури, форми и размери на пазара, те са често срещан избор и в други помещения, особено при монтирано подово отопление. А именно керамичните плочки, след естествения камък, са най-доброто подово покритие за подово отопление, защото акумулират топлина, т.е. те излъчват дори след изключване на отоплението и са устойчиви на температурни промени.
Керамичните плочки са дълготрайни и издържат десетилетия, устойчиви са на износване, химикали и други повреди и се почистват лесно – чрез избърсване с вода и слаб препарат.
Освен в интериора, плочки (предимно гранитогрес) могат да се видят и на външни повърхности, особено тераси и балкони.
Това подово и стенно покритие обаче не е никак евтино. Керамичните плочки варират от 15 лева/m2 нагоре. Плочките с голям формат или мозаечните плочки са по-скъпи от стандартните размери. Гранитогресът е по-скъп от керамичните плочки. Имайте предвид, че към цената трябва да се добави и цената за монтаж на плочките. Лепенето на плочки със стандартни размери върху подготвена повърхност струва около 65-150 лева/m2.
Тъй като това е голям разход, е необходимо да се изчисли точното количество плочки преди закупуване и лепене. Точното изчисляване на плочките намалява ненужните разходи (големи излишъци) и предотвратява проблеми при монтажа (недостиг на плочки). Имайте предвид обаче, че винаги е по-добре да купите още няколко плочки, отколкото по-късно да търсите плочки в определен модел, които може вече да не се предлагат за продажба или цената им се е повишила. Освен това, ако една плочка се повреди по време на лепене или по-късно по време на употреба, тя лесно може да бъде заменена с нова, идентична.
Препоръчително е да закупите поне 5-10 % повече плочки от калкулираното количество, за да избегнете липси при поставянето.
Изчислението на плочките може да бъде направено и от изпълнителя, който сте наели да ги постави. Все пак не пречи да се информирате как да изчислите необходимото количество плочки.
А сега да преминем към въпроса от заглавието.
Изчисляване на необходимото количество плочки
За да изчислите необходимото количество плочки, трябва да умножите височината и ширината на всяка стена, която облицовате. Ако монтирате плочки до половината на стената или под формата на перваз, на около 10-15 сантиметра от пода (често в бани), измерете височината до мястото, където ще се лепят плочките. Също така е необходимо да се извади площта на прозорците и вратите.
Проверете точните размери на плочките, които сте избрали, и разделете площта на това число. Размерите на плочките най-често се изразяват в сантиметри, напр. 30х30 cm. За да получите площта на една плочка в квадратни метри, умножете дължината на плочката по ширината на плочката и след това разделете на 10 000, защото 1 cm2 = 0,0001 m2. Това ще ви даде площта на плочката, изразена в квадратни метри.
За да имате достатъчно количество плочки, умножете изчислената квадратура на помещението по 1,05. По този начин ще имате 5 % повече плочки за всеки случай, ако някоя се счупи по време на лепенето и подрязването.
Изчисляването на необходимото количество плочки може да се извърши и по следната формула: (X+Y)/Z където X е площта на помещението (височина по ширина, изразена в квадратни метри), Y е допълнителното количество (за по-големи пространства е препоръчително да закупите допълнително 5-10 % плочки, а за по-малки пространства допълнително 10-15%), докато Z е размерът на плочките.
По-големите шарки на плочките изискват по-голям резерв, а същото важи и за плочки с голям формат (със страни по-големи от 60 сантиметра) поради загуби, които възникват по време на рязане.
За да спестите възможно най-много материал, т.е. за да могат майсторите да изрежат възможно най-малко плочки, което създава много отпадъци, се препоръчва скосяване на плочките. При скосяване на плочки ръбовете им се срязват под ъгъл от 45 градуса. По този начин плочката се свързва с друга плочка под прав ъгъл, без ъглови лайсни. Скосените плочки ще лежат по-равномерно и ще бъде по-лесно да се изравнят, което ускорява процеса на поставяне на плочките. Може да се скосяват както подови, така и стенни плочки. Важно е да се подчертае, че скосените плочки се поддържат и по-лесно, защото няма лайсни, върху които да се натрупва мръсотия.
Търсите майстор, на когото да поверите фугиране, поставяне на плочки или друга керамична работа? Изпратете запитване до подходящи и надеждни майстори за поставяне на плочки във вашия район - безплатно и без задължения!
А фугите колко трябва да са широки
Фугирането е процес на запълване на празнините между керамичните плочки. Фугите позволяват на плочките да се разширяват и свиват поради температурни промени и ги предпазват от напукване. Предотвратяват проникването на вода, затова е важно да са изработени качествено. Ако фугите са повредени, водата може да достигне вътрешността и да образува мухъл между плочките.
Фугите имат и естетическа роля. Те трябва да допълват цвета и стила на плочките. Ако искате по-фина визия, заложете на фугираща смес в същия нюанс като плочките, а за постигане на динамика заложете на фугиране в контрастен цвят спрямо плочките. Така ще се подчертаят. Фугиращите смеси в контрастни цветове са особено препоръчителни за плочките „метро“. Добър избор са белите плочки със сива фугираща смес.
Преди фугиране плочките трябва да бъдат добре почистени (отстранете остатъците от лепило, прах и мръсотия) и добре изсушени. Фугите между плочките трябва да са равни.
Когато пресмятате ширината на фугите, можете да следвате проста насока. Препоръчителната ширина на фугата във вътрешни пространства (със стабилни температурни условия) е 1 % от по-широкия размер на плочката. Например, ако размерите на плочката са 300x600 mm, ширината на фугата ще бъде 6 mm. За външни плочки, поради температурни колебания, се препоръчва ширина на фугата с 2 % по-голяма от размера на плочката.