За района
    Цветна Пролет 2024

    Пристройка или надстройка на къща

    Статията е видяна от 5511+ потребители
    Надстройката и пристройката на къщата е един от начините да получите повече налично пространство и да увеличите използването й, но и нейната пазарна стойност. Надстройката и пристройката на къщата може да бъдат малки, големи или сложни, разбира се, в зависимост от желанията и нуждите. Въпреки че на пръв поглед може да не изглежда така, планирането и изпълнението на надстройка или пристройка е една от по-сложните строителни задачи. Какво трябва да се има предвид при планиране на надстройка или пристройка, какви са слабите страни, защо този вид строителство е една от негативните тенденции и дали е необходимо разрешение за строеж, прочетете в текста, който сме ви подготвили.
    Професионална статия 5511
    pristroyka ili nadstroyka na kashta
    Имаме 1392 изпълнители за района на Ново строителство:

    1. Цел на пристройката и надстройката

    Преди да започнете да се занимавате с пристрояване или надстрояване, трябва да си изясните какво искате да получите с него и каква ще бъде неговата цел и функция. За застрояването и изборът за надстройка или пристройка не е достатъчна само липсата на пространство, тоест идеята за увеличаване на квадратурата, независимо дали става дума за работна стая, помощно помещение, допълнителна баня или котелно. Обикновено става дума за увеличаване на така наречената жилищна площ на сградата - всъщност трапезарията, кухнята или всекидневната. В старите къщи плановете на етажите са предимно такива, че всички стаи са просто подредени една до друга; поради което е възможно функционалното им преразпределение, така че в пристроената част да се получи ново, голямо, светло и просторно жилищно пространство.

    1.1. Пристройката или надстройката трябва функционално да допълват обекта

    Важно е да се вземе ясно решение за функцията и предназначението на пристройката, която трябва да бъде преустроена и смислено свързана със съществуващото пространство, тъй като от това зависят нейното място, размер и план. Ако пристройката например ще бъде кухня, тогава е логично тя да бъде свързана със съществуващата кухня, трапезария или хол, което допълнително означава, че няма значение къде ще бъде поставена. Понякога такава връзка със съществуваща сграда – било поради близостта на границата или задължителната отдалеченост от други сгради, било поради плана или ориентацията на съществуващата къща или нещо друго – често е невъзможна. Ето защо, трябва да обмислите внимателно всички детайли навреме и да се консултирате със специалист.

    2. Как се планира пристройка и надстройка

    2.1. Пристройка, надстройка и законови разпоредби

    При проектирането на надстройка е необходимо да се вземе предвид позицията, т. е. позиционирането на разширението и външните размери (габарити) на сградата. Ако съществуващата къща е твърде близо до границата на парцела, разширението всъщност ще бъде невъзможно поради липса на пространство. В този смисъл информацията за местоположението може да служи като отправна точка за планиране. Този документ съдържа всички данни за задължителните отстояния, по-точно отстоянията на две сгради или обекта от границите, разрешените размери, наклона на покрива и общите условия за проектиране на надстройката, т.е. строителството. Има области, в които тези разпоредби са малко по-строги, но също така и такива, където са малко по-свободни, така че това трябва да се провери предварително.

    Преди да се пристъпи към проектирането на пристройката, трябва да се провери дали тя отговаря на разрешените габаритни размери на сградата върху този парцел и дали изобщо е възможно поради необходимите отстояния от границите.

    2.2. Архитектурни критерии при планиране

    Сред важните фактори са размерът и формата на пристройката ири надстройката, като се вземат предвид навиците и нуждите на наемателите, тоест членовете на семейството. Надстройката може да бъде чудесно решение в случай, че например няма място за гости. Една стая за общуване и различни празненства би решила такава липса на пространство. При планирането не трябва да се забравя естественото осветление и монтажа на достатъчно големи прозорци.

    2.3. Връзка на разширението и съществуващата сграда

    При планиране на разширение трябва да се има предвид връзката със съществуващата сграда. Често се случва старата къща да е с висок приземен етаж. Ако искате разширението да е на нивото на земята и да има връзка с градината, тогава трябва да се добавят стъпала.

    Трябва също да се вземе предвид как разширението ще бъде визуално свързано със съществуващата сграда; по-добре ли е да бъде директно добавено към нея или отделено от нея, т.е. свързано с коридор или проход?

    3. Пристройка, надстройка и разрешение за строеж

    Пристойка или надстройка на къщата се счита за ново строителство, така че е задължително да получите валидно разрешение за строеж. Съгласно действащия Закон за устройство на територията, надстройката, която ще служи за жилище, като всяка друга жилищна сграда, е една от по-невзискателните сгради, за които разрешение за строеж може да се получи само чрез проект за получаване на разрешение за строеж, съставен от проектант или архитект.

    Следователно окончателно разрешение за строеж е необходимо във всеки случай, когато става въпрос за изграждане на ново съоръжение, което включва пристройки и надстройки, или строителство, което променя външния вид на първоначалната сграда. Окончателното разрешение за строеж се издава от компетентното административно звено.

    Трябва да се внимава пристройката да отговаря стилистично и естетически на къщата
    Трябва да се внимава пристройката да отговаря стилистично и естетически на къщата

    4. Дограждане на къщата - предимства

    4.1. Решаване на жилищния въпрос

    Сред основните предимства - наред с допълнително жилищно пространство или решение за пространственото ограничение - е повишаване на пазарната стойност на недвижимия имот. По-голямата жилищна площ означава и по-голям комфорт, което повишава качеството на живот в сградата. Може в разширението да се нанесе семейството на вашето дете, което ще реши жилищния им проблем, тъй като високите цени на пазара на недвижими имоти затрудняват намирането на собствен дом.

    4.2. Разширяването на жилището е инвестиция

    Изграждането на разширението, обаче, има своите подводни камъни. В самото начало трябва да се определи максималният възможен бюджет, т.е. сумата, която можете да похарчите за разширението и която не трябва да бъде надвишена, за да не се изкушите по време на закупуването на материалите, или да ви привлече нещо друго (напр. , по-хубави, но по-скъпи материали, оборудване и т.н.) и да похарчите повече от планираното. Ето защо е разумно да се определи текущата пазарна стойност на имота и пазарната стойност след приключване на изграждането. Разликата между двете суми е сумата, която можете да похарчите за ново строителство. Само по този начин вложените пари ще ви бъдат върнати при продажба.

    5. Пристройка на къщата - недостатъци

    5.1. Пристройката е негативна тенденция

    За съжаление, днес пристрояването е негативна тенденция, която е следствие, основно от твърде високите цени на недвижимите имоти, поради което повечето млади хора си стоят вкъщи. Резултатът, разбира се, е липса на пространство, което, така да се каже, принуждава семействата да избират само разширение. От друга страна, дограждането може да се наложи поради лошото разпределение и нефункционалност на стаите в по-старата сграда.

    5.2. Несъответствие със съществуващата сграда

    Основният недостатък на пристройката често е несъвместимостта със съществуващата сграда, при която разширението нарушава цялостната оригинална картина на съществуващото състояние и причинява прекъсване на връзката с останалото пространство. Тогава, когато не желаете или не можете да се откажете от разширението, би било добре да наемете дизайнер или архитект, който да се погрижи пристройката да е в същия стил и необходимите материали да са идентични с тези, които са били използвани първоначално. Същият цвят, материалите и същият наклон на покрива обаче със сигурност не са достатъчни, за да хармонизират напълно разширението с къщата. Фугите между пристройката и съществуваща сграда винаги са актуален и сложен строителен проблем, чието изпълнение изисква присъствието на професионалисти. Ако разширението не се извърши правилно, може да се образуват термични мостове, което в крайна сметка ще доведе до други проблеми.

    5.3. Надстройка като самостоятелна жилищна единица

    Целият процес по реализация на разширението се усложнява допълнително, ако искате надстройката да бъде всъщност самостоятелен апартамент. В този случай сградата по закон се счита за двуфамилна, поради което е необходимо да се промени предназначението по посочения ред. Промяната на предназначението изисква допълнителни плащания на такси, решения и комунални вноски, както и разпределение, т.е. създаване на нови или допълнителни връзки.

    5.4. Намаляване на зелените площи

    Допълнителен недостатък на пристройката е намаляването на качеството на парцела, тъй като разширяването винаги отнема повече квадратни метра. По-големите зелени площи днес са все по-голяма рядкост, особено в градските райони, и оказват голямо влияние върху качеството на живот и стойността на недвижимите имоти. Разширението може да ограничи или блокира гледката или да наруши връзката с двора.

    5.5. Ангажиране на архитект

    Ако разширението на къщата не може да бъде избегнато, ще е необходимо да говорите със специалист, тоест архитект, който ще може да ви посъветва относно възможностите, с които разполагате. Накрая трябва да се подчертае, че пристройката никога не е 100% функционално свързана с останалото вътрешно и външно пространство, нито е възможно напълно да се скрие и да се хармонизира със съществуващата сграда.

    6. Пристройка и надстройка - цена

    Колко може да струва дограждане на дома? За пристройки, които включват подготовка на терена, изкопни работи, полагане на основи, изливане на етажните плочи, строителни и покривни работи, покриване и изпълнение на стени, тавани, преградни стени и всички окончателни строителни работи (замазки, мазилки), средно между 500 лв/m2 (до фаза 3) и 700 лв/m2 ("до ключ").

    Цената за пристояване или надстрояване на къща зависи от много фактори, включително размера на разширението, етажността, броя и вида на използваните строителни материали, обхвата на необходимите строителни работи, изпълнители и други подобни.

    За повече информация се свържете с изпълнители, които може да намерите на нашата уеб страница.

    Професионална статия 5511
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Ново строителство?

    Имаме 1392 изпълнители за района на Ново строителство:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 1392 изпълнители за района на Ново строителство
    9.7
    0

    ДОСКОВ ООД

    22
    9.5
    0

    КАМПРИЛ ООД

    17
    9.7
    0

    АКРАБОВ ООД

    1
    9.4
    0

    ММ-СТИЛ 2017 ЕООД

    1