За района
    Техномебел 2024

    Настилка с плочки - цена на настилката

    Статията е видяна от 1697+ потребители
    Независимо дали става въпрос за тротоар, алея, двор, пътека или друга проходима повърхност, настилането с плочки като начин на работа не се различава. Настилката се състои от две части, едната от които е особено важна, тъй като от нея зависи външния вид на готовата повърхност, осигурява необходимата носимоспособност и отвеждане на дъждовните води. Това, всъщност, е първата част от работата – подготовката на основата, а втората част е самото настилане на подготвения терен. Издръжливостта на повърхността зависи от правилната подготовка, но и от цената на работата.
    Професионална статия 1697
    nastilka s plochki
    Имаме 152 изпълнители за района на Настилка в двора, бехатон:

    1. Основата на настилката е ключова за носещата ѝ способност

    Повърхността, която трябва да се покрие с плочки, се подготвя, като първо се прави изкоп на дълбочина 40-70 cm, след което се насипва с пясък или чакъл с гранулация 0-32 mm, против замръзване. Височината на този слой зависи от структурата на горните плочи и очакваното натоварване. Във всички случаи този слой, наречен буфер, трябва да бъде добре уплътнен и валцован, за да може да издържи очакваното натоварване, като трябва да остане под наклон от 2,5%.

    2. Дренажно фолио

    За да се предотврати проникването на вода в запълнения буферен слой, под или над него се поставя дренажно фолио. Благодарение на това структурата на повърхността за ходене ще остане равна и стабилна и няма да е необходимо постоянно да се ремонтират или закърпват неравности, дупки или коловози.

    3. Дренажен слой

    Дренажният слой се състои от специален едрозърнест пясък (4-8 mm x 3,5 cm), който е устойчив на замръзване. Полага се върху дренажното фолио, но този слой не трябва да се уплътнява с виброплочата и трябва да остане с минимален наклон. Полагането се извършва с дървени или алуминиеви летви, които се използват за изравняване на излишния пясък в края.

    4. Изпълнение на настилката с плочки

    Поставянето на плочките, избрани за настилка, започва от единия ъгъл, под прав ъгъл спрямо основната ходова линия. Препоръчва се полагането да започне от най-ниската част на повърхността. Важно е плочките, кубчетата или блокчетата да са положени така, че да не са точно една до друга, а разстоянието, тоест фугите между тях да останат еднакви. Така по-късно натоварването ще се разпредели по-равномерно. За да се запази настилката в права линия, се опъва въже. Освен това, за да се поставят равномерно плочките, кубчетата или блокчетата, се използва гумен чук или летва. По ръбовете и стените материалът е оформен чрез изрязване. За да изглежда цветът на настланата повърхност по-добре, вземат се редувайки плочките от няколко палета.

    Полагани на настилката
    Пластмасов чук и водач са незаменими инструменти при полагане на настилката

    5. Фугиране на плочките и фугиращи смеси

    След приключване на поставянето на избраните плочки, се извършва фугиране с кварцов пясък, чийто разход е приблизително 2,5-3,0 kg/m2. Важно е тази работа да се извършва в сухо време. Излишният пясък се отстранява лесно, като процедурата се повтаря 2-3 пъти.

    5.1. Пясък за фугите

    Неподходящият фугиращ материал може да доведе до задържане на вода, повърхностни неравности и различни щети. Освен съответната ширина на фугите от 3-5 mm трябва да се подбере и подходящият пясък. Ето защо най-често се използва кварцов пясък с едрина на зърната от 0,3 до 0,6 mm. Пясъкът за фугиране трябва да е сух и без примеси като глина или семена.

    Фугиране на плочките
    Чакъл или пясък може да се използват като материал за фугиране

    6. Уплътняване с виброплоча

    Настланата с плочки повърхност се обработва окончателно с машина, наречена виброплоча; тази машина произвежда вибрации, които уплътняват и стабилизират основата и материала, а долната страна е покрита с гума, за да се избегне повреда на повърхността. Преди да започнете работа с виброплочата, е необходимо да почистите добре готовата повърхност от остатъците от пясък и други материали.

    Уплътняване на настилката
    Фугираната повърхност на настилка се уплътнява чрез виброплоча

    6.1. Настилка върху бетон

    В повечето случаи плочки, кубчета или блокове се поставят върху пясъчна основа, но е възможно и върху бетон. Този метод на монтаж е подходящ за претоварени повърхности, като например тези, по които се движат товарни превозни средства. Винаги може да се използва съществуваща бетонна основа за тази цел. Основният недостатък на извършването на такива работи обаче е, че трябва да се разбива бетонната плоча за изкопа, което е мащабна и скъпа работа.

    7. Настилка с плочки - цени на настилката

    Колко струва настилката? Цената на настилката зависи от дълбочината на изкопа, дебелината на буфера, който се подготвя според очакваните натоварвания и размера на материалите - на плочките, кубчетата или блокчетата. Изкопът, подготовката на основата и настилането на двора с бетонови плочки може да струва между 25  и 35 лева/m2.

    Ако решите да правите настилка с плочки, можете да се свържете и с нас на DaiBau.bg. На нашия уебсайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и доставчиците и производителите, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта.

    Информация за цените можете да видите в нашия калкулатор.

    Ваш екип,

    DaiBau.bg

    Професионална статия 1697
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Настилка в двора, бехатон?

    Имаме 152 изпълнители за района на Настилка в двора, бехатон:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 152 изпълнители за района на Настилка в двора, бехатон
    9.7
    0

    Н И Д ПРОГРЕС ЕООД


    9.8
    0

    ВАЛЛИ-10 ЕООД


    10
    1

    Риластрой 86


    9.5
    0

    МИНЕРАЛ ЕООД