За района
    Техномебел 2024
    Кадастърът и имотният регистър за територията на България са публични; кадастърът представлява съвкупност от данни за местоположението, границите и размерите на недвижимите имоти, а от имотния регистър се получават данни за правото на собственост и други вещни права върху тях. Това дава подробна представа за поземлени имоти, сгради и самостоятелни обекти в сгради. Административните звена, в които може да подадете документи и да получите информация и обслужване, са службите по геодезия, картография и кадастър към общините. Регистрацията в кадастъра на недвижимите имоти е задължителна за всички недвижими имоти. Можете да разгледате кадастъра на недвижимите имоти онлайн.
    Професионална статия 200
    sluzhbi za kadastar imoten registar
    Имаме 256 изпълнители за района на Узаконяване на строителни обекти:

    1. Вписване в имотния регистър

    Според закона всички недвижими имоти трябва да бъдат вписани в имотния регистър. Част от кадастъра е и регистър, в който се вписват данни за недвижими имоти, описващи правата на собствениците на недвижими имоти и правни факти, свързани с недвижимите имоти. В допълнение, кадастърът на недвижимите имоти съдържа набор от документи, които са били необходими за регистрация.

    2. Кадастър на недвижимите имоти: преглед на парцелите, сградите и правото на собственост

    Всички данни за недвижими имоти се вписват в кадастралния регистър. В него се споменават права на собственост, ипотеки и възможни дългове под формата на земя. В кадастъра са вписани сервитутни права, правото на материална тежест и правото на строеж.

    2.1. Право на собственост

    Собствеността е основно право върху нещо, което можете да притежавате, използвате и се разпореждате с него в рамките на закона. Правото на собственост е описано в Закона за собствеността. Собствеността върху недвижим имот може да се придобие по юридически път, наследство или решение на държавен орган. За да придобиете право на собственост е необходимо първо да направите вписване в Кадастъра на недвижимите имоти. Собствеността може да се придобие и чрез специално право, определено от закона. Правото на собственост също може да бъде разделено между няколко лица и това се нарича съсобственост, тоест право на съсобственост.

    2.2. Ипотека върху недвижими имоти

    Ипотека, тоест залог (залог) върху недвижим имот има т.нар. право на първи отказ, което застрахова кредитора (обикновено банка) в случай, че кредитополучателят просрочи ипотечния кредит. В случай на неизпълнение на ипотеката, заемодателят може да поиска изплащане на ипотеката, като по този начин продаде имота. С вписването на ипотеката в кадастралния регистър заемодателят осигурява реда за погасяване на вземанията.

    2.3. Поземлен дълг

    Нотариалният акт е писмен документ, който съдържа информация за обезпечаване на неплатената част от покупната цена на определен имот. Този вид документ може да бъде предмет на заем или продажба и затова трябва да бъде заверен нотариално или по съдебен ред.

    2.4. Право на сервитут

    Сервитутните права може да бъдат поземлени и лични. Поземленият сервитут е правото на собственика на един недвижим имот (привилегирован имот) да извършва определени действия върху недвижим имот на друг собственик (служещ имот) за целите на този недвижим имот или да изисква от собственика на служещия имот да се въздържа от извършване на определени действия, които иначе би имал право да извършва върху своя недвижим имот. Поземленият сервитут може да се установи и за някакъв изключителен случай (право на преминаване по време на наводнение, право на преминаване за транспортиране на отсечени дървета през чужда земя и др.). Решението за установяване на сервитут се взема от съда, освен ако друг държавен орган не е определен със специален закон. Въз основа на правната дейност поземленият сервитут се придобива чрез вписване в кадастъра или по друг подходящ начин, определен от закона. Договорът, въз основа на който се придобива поземлен сервитут, трябва да бъде сключен в писмена форма и заверен от компетентен орган - нотариус. Поземлен сервитут се придобива чрез поддръжка, когато собственикът на привилегирования имот действително е постигнал сервитут в рамките на 10 години и собственикът на служещия имот не се е противопоставил на това. Действителен сервитут не може да се придобие чрез издръжка, ако тя е упражнена чрез злоупотреба с доверието на собственика или държателя на служещата вещ, насила, с измама или ако сервитутът е предоставен до отмяна.

    2.5. Право на материална тежест

    Материалната тежест е право, съгласно което вие сте отговорни за бъдещи ползи или услуги. Правото на тежест се вписва в кадастъра с нормативен акт.

    2.6. Право на строеж

    Правото на строеж е правото на сграда над или под чужд имот. Правото на строеж може да се прехвърля от момента на учредяването му до завършване на сградата в груб строеж. за максимум 99 години. Ако носителят на правото на строеж наруши договорите, собственикът може да иска прекратяване на правото на строеж, като в този случай трябва да заплати определено обезщетение.

    3. Облигационни права

    Освен правата на собственика в кадастъра се вписват и някои облигационни права, напр. право на забрана за отчуждаване и обременяване с тежести и право на предпочтително изкупуване, ако това е възникнало въз основа на правна сделка. Кадастралните документи съдържат също  и информация за поверителни права и права за наем и специални права за ползване на благоустройствени обекти.

    4. Извлечение от кадастъра на недвижимите имоти

    Определеният със закон орган решава и поддържа вписването в кадастъра на недвижимите имоти. Вписванията в кадастъра са публични, а при определени условия всички документи също са публични, така че можете да видите безплатно поземления кадастър. Публичният достъп до регистрите на кадастъра е възможен във всички районни съдилища. Ако обаче искате да занесете данните вкъщи, трябва да заплатите завереното извлечение по ценоразпис за справки в кадастъра http://www.icadastre.bg/servicePrice.aspx

    5. Електронен кадастър

    Електронният кадастър (и-Кадастър на недвижими имоти) е кадастрален запис, достъпен в Интернет, на уебсайта на Агенция по геодезия, картография и кадастър на РБ, чрез Кадастрално-административната информационна система (КАИС), https://kais.cadastre.bg/. Данните в този електронен запис се въвеждат за територията на РБ по общини. Прегледът е възможен през портала, като за регистрация е необходим e-mail.

    Ваш екип,

    Daibau.bg

    Професионална статия 200
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Узаконяване на строителни обекти?

    Имаме 256 изпълнители за района на Узаконяване на строителни обекти:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 256 изпълнители за района на Узаконяване на строителни обекти
    9.6
    0

    АРКО СТУДИО ООД


    9.6
    0

    ВЛАДИМИРОВ - ГЮНЕЛИЕВ АРХИТЕКТИ ООД

    партер
    9.4
    0

    А - ПРОЕКТ ООД

    14
    9.4
    0

    ПРИВИЛИДЖ ДИЗАЙН ЕООД

    11А