За района
    Хидроизолацията на основата е необходима и надеждна защита срещу влиянието на атмосферни води, влага и други метеорологични условия. Проникването на вода може да причини сериозни щети на всяка сграда и затова просто не си струва да спестявате от този вид работа. Особено важна е хидроизолацията на връзката на стените и земята, както и тази на покрива.
    Професионална статия 461
    hidroizolatsiya na osnovata
    Имаме 344 изпълнители за района на Хидроизолация на основи:

    1. Защо е необходима хидроизолация

    Какво трябва да се изолира? Балкони, веранди, плоски покриви, строителни фуги, терени и фундаментни плочи – всички тези части на сградата трябва да бъдат защитени от проникване на вода с непрекъснат слой полиуретанова или битумна хидроизолация. Поставянето на изолация е необходимо и при отстраняване на последствията от замръзване, градушка, сняг или прекомерно нагряване, което причинява разтягане или напукване на материала.

    2. Хидроизолационни материали

    Днес хидроизолацията може да се извърши с помощта на много и различни нови материали. Най-често се използват полиуретанови и битумни хидроизолации на ленти, от които чрез залепване или заваряване на краищата им се прави непрекъснат слой. За още по-голяма защита ръбовете на лентите са заварени една към друга с допълнителни, по-тесни ленти. Лентите може да бъдат и самозалепващи се и се поставят по-лесно директно върху конструкцията. Предимствата на полиуретановото фолио са, че освен че е 100 % водоустойчиво, то е устойчиво на всякакви атмосферни влияния, ултравиолетови лъчи, температурни колебания и механични повреди.

    Битумните покрития като Neoproof PU Fiber или Ибитол представляват композитни смеси, използвани за полагане на хидроизолация; това може да стане чрез гореща процедура около основата, чрез поставяне на залепващи битумни ленти с подоснова и чрез залепване на изолационни плочи. Тези смеси се нанасят директно върху конструкцията преди полагане на битумните ленти.

    3. Хидроизолация на мазето отвътре

    Класическите методи за хидроизолация, които се използват в практиката от дълго време, включват полагане на изолация от вътрешната страна на сградата, тоест върху фундаментната плоча. Цокълът се покрива със стиропор, в съответствие със SIST EN 13163, Европейската директива за строителни продукти. Стиродурът XPS се използва за хидроизолационна защита, като същевременно служи и като топлоизолация.

    (1) Основата и външната страна на стената на сградата се намазват с битумното покритие преди полагане на хидроизолацията. (2) От височината на сутеренната плоча, в зоната на цокъла до височина около 30 cm и над фундамента и фундаментната плоча се полагат битумни ленти, които се съединяват чрез заваряване. (3) В случай, че обектът е изложен на вода под налягане, се монтират двоен или троен слой битумни ленти. Броят на хидроизолационните слоеве зависи от дълбочината на обекта.

    4. Правилно полагане на хидроизолация

    По-модерното полагане на хидроизолация е такова, че плочата се изолира отвън, непосредствено до съединението на земята и сградата. Процедурата се извършва, както следва: (1) под фундаментната плоча, за да се предпази от проникване и събиране на вода, която, когато замръзне, може да повдигне основата, първо трябва да се постави полистиролова грапава плоча с дебелина от 5 cm до 8 cm, с припокриване от всяка страна. Полага се върху подготвената основа или бетоновата подложка. (2) Върху стиропора се залепват самозалепващи се битумни ленти, с които се заваряват застъпванията. (3) Следва поставяне на стиропор, който може да бъде на плочи с размери 10х10 cm или 20х20 cm. (4) Стената се намазва отвън с битум, върху който се нанасят битумните ленти, с които се застъпват заваръчните шевове и накрая следва още един слой стиропор. (6) В случай на водно налягане или хидростатично налягане се монтира и релефна мембрана.

    5. Хидроизолация на плосък покрив

    Поради прякото излагане на дъждовни води, хидроизолацията на плосък покрив е изключително важен фактор за неговата защита и дълготрайност. Има различни видове плоски покриви, върху бетон или второкласни конструкции, но общото им е, че наклонът им трябва да е по-голям от 2 %, за да не се задържа вода върху тях, тъй като никаква хидроизолация не е полезна срещу това. Като цяло, (1) покривната конструкция трябва първо да се намаже с битум, (2) върху нея се поставят битумни ленти като парна мембрана, ако вече не е монтирана отвътре. В зависимост от изискванията на обекта се поставя от 10 до 25 cm изолация от стиропор (3), който е каширан с филц (4). Последният слой на покрива се прави с два слоя битумни ленти, като първият се заварява само на определени точки, а вторият изцяло, по цялата дължина и ширина върху изолацията.

    6. Релефна мембрана

    6.1. За какво служи релефната мембрана

    Релефната мембрана, тоест повърхностната мембрана, е изработена от полиетилен с висока плътност. Той е устойчив на натиск и водоустойчив. „Тапите“, всъщност издутини върху повърхността на фолиото, създават определено и равномерно разстояние, което предпазва определена повърхност като "междинен слой". Тази мембрана се използва за хидроизолация на основи, укрепващи и подпорни стени, фасадни и земни фуги, както и за греди на височина.

    Хидроизолационна мембрана
    Релефна мембрана за хидроизолация на основи

    6.2. Релефна мембрана - цени

    Колко струва релефната мембрана? Цената на релефната мембрана зависи от ширината на ролката и от това дали го купувате като физическо или юридическо лице. Обикновено тя варира около 2,0 лева/m2.

    7. Изопласт

    7.1. Какво представлява Изопласт

    Изопласт е търговското наименование на хидроизолационно покритие с основа от нетъкан полиестерен текстил, произведено на база битум, модифициран с АПП (атактен полипропилен). Произвежда се на платна, защитени от двете страни с фолио или от едната страна с фолио, а от другата – с минерално посипване. Използва се предимно за изолация на жилищни сгради, в един или два слоя. Монтажът на Изопласт протича по същия начин като покриването с битум, с тази разлика, че Изопласт се заварява и се полага със застъпвания на платната.

    7.2. Изопласт - цена

    Колко струва Изопласт? Цената на хидроизолация Изопласт е около 9 лева/m2 без полагането.

    Ако решите да поставите хидроизолация, можете да се свържете с нас на DaiBau.bg. На нашия уебсайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и доставчици и производители, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта.

    Информация за цените може да видите в нашия калкулатор.

    Ваш тим,

    DaiBau.bg

    Професионална статия 461
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Хидроизолация на основи?

    Имаме 344 изпълнители за района на Хидроизолация на основи:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 344 изпълнители за района на Хидроизолация на основи
    9.5
    0

    ДИМИТРОВ ПРОЕКТ ЕООД


    8.8
    0

    Дженерали Билд


    9.3
    0

    ДЖИ МОНТАЖ


    10
    0

    ТРАНСИНЖИНЕРИНГ 92 ЕООД