За района
    Техномебел 2024

    Шахта за водомер, цена, изпълнение

    Статията е видяна от 1888+ потребители
    Шахтата за водомера и самият водомер се поставят за фамилни къщи и подобни, по-малки сгради, т.нар. индивидуални потребители на вода. Какви са техните характеристики? Как, къде и по какъв начин се правят шахти и колко струват? Как се предпазва от замръзване? С този текст ще отговорим на всички подобни въпроси.
    Професионална статия 1888
    shahta za vodomer
    Имаме 273 изпълнители за района на Водопроводчик:

    1. Шахта за водомер

    Водомерната шахта се прави така, че самата конструкция да предпазва от замръзване, дори когато няма консумация на вода. Шахтата няма покрито дъно, така че топлината може да премине от долните слоеве на земята през топлоизолационния слой на шахтата. Тук се акумулира топлината и така предпазва водомера и всички свързани инсталации от замръзване. Вътрешните инсталации на шахтата се състои тръби и съединители от полипропилен. Ако всичко е разположено и монтирано правилно, конструкцията от полипропилен гарантира 50-годишен експлоатационен живот. Използването на различни свързващи елементи и тръби гарантира, че конструкцията няма да ръждясва, нито полипропиленът ще излъчва неприятни миризми. Вътрешните повърхности на шахтата са гладки, ката че по тях не се образуват наслагвания. Предимството на водомерните шахти е, че водомерите са по-достъпни, по-лесно се сменят при повреда, топлоизолационният материал може да се смени без никакво копаене, а самата ребреста конструкция предотвратява деформирането на шахтата.

    1.1. Бетонна шахта

    Бетонната шахта е предназначена за тежко натоварени повърхности, по които да се движат превозни средства и може да издържи на натиска, например на товарни автомобили. Пресметната е така, че да издържа до 15 тона. Поради по-големите си размери обикновено в шахтата има стълба и дренажни отвори. Цялата бетонна шахта от този тип тежи 3 тона.

    1.2. ПВЦ шахта

    Външната водомерна шахта от ПВЦ е много често срещана, да не кажем любим избор, най-вече заради много изгодната цена. Транспортът и монтажът не са толкова трудни, а ако шахтата е защитена от пряка слънчева светлина, може да издържи десетилетия.

    2. Как се прави шахта?

    Шахтата за водомера се изработва по два начина, в зависимост от вида на повърхността, но самата работа не се различава съществено: шахтата се монтира под повърхности, предназначени за ходене и такива, за движение на превозни средства.

    2.1. Повърхности, предназначени за шофиране (път за достъп, двор)

    В изкопаната яма с размери около 100x100x115 cm се насипва чакъл с фракция до 4 mm на височина между 10 и 15 cm. Този слой, т.нар. буфер, трябва да се уплътни добре. Върху такава основа се поставя бетонна рамка, в която се поставя шахтата за водомера. Следва свързването на всички тръби – водоснабдителни от водопровода и разпределителни до консуматорите. Когато всички тръби са правилно свързани, ямата се запълва с почва, която осигурява по-добри топлинни и свързващи условия от пясъка и чакъла. Почвата се насипва на пластове по 20 cm и се уплътнява, като се внимава да не се повредят инсталационните тръби, върху които се сляга. И накрая, за повърхностите за шофиране, се полага асфалт или бетон, който стига до външния ръб на шахтата от неръждаема стомана.

    2.2. Повърхности, които не са за шофиране (тревна площ)

    Когато водомерната шахта е поставена върху повърхност, която не е предназначена за превозни средства, като тревна площ, не се използва бетонна рамка или обръч от неръждаема стомана. Тъй като шахтата няма да бъде натоварвана, нито ще носи някаква тежест, вместо стоманен или чугунен капак се монтира полиетиленов капак. Останалата част от процедурата е идентична.

    3. Как се предпазва шахтата от замръзване?

    Водомерът и инсталациите в шахтата са защитени от замръзване, преди всичко, чрез правилна конструкция и монтаж. На практика това всъщност означава, че шахтата трябва да е с достатъчна дълбочина и на дъното да има топлоизолационен материал. Важна е и топлоизолацията на водомера. Водомерът е защитен с допълнителна топлоизолация – обикновено пояси или торби, пълни с топлоизолационен материал.

    От собственика, обаче, зависи редовно да проверява, почиства и поддържа шахтата. По този начин се осигурява дълготрайността на оборудването и правилната му работа, както и по-лесен достъп и измерване на консумацията.

    4. Шахта за водомер - цени

    Как шахтата да излезе по-евтино? Промоционалната или редовна цена на шахта с всички необходими инсталации се движи от 250 до 430 лева, без монтаж. Цената варира в зависимост от модела, материалите, монтажа и, разбира се, доставчика. Стандартната ширина на шахтата е 55 cm, а височината - 110 cm.

    Ако решите да монтирате водомерна шахта, може да се свържете с нас на Daibau.bg. На нашия уебсайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и доставчици и производители, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта.

    Информация за цените може да видите в нашия калкулатор.

    Ваш тим,

    Daibau.bg

    Професионална статия 1888
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Водопроводчик?

    Имаме 273 изпълнители за района на Водопроводчик:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 273 изпълнители за района на Водопроводчик
    9.4
    0

    БИЛД КЛИМА СЪРВИЗ ООД


    9.2
    0

    Дидо Строй ЕООД


    9.6
    0

    ЛИРАТО БИЛДИНГ ЕООД

    В
    9.9
    0

    ЕЛИТ ИНЖЕНЕРИНГ 1 ЕООД