За района
    Техномебел 2024

    Подпорни стени или шкарпи

    Статията е видяна от 1050+ потребители
    Въпреки че вече говорихме за подпорни конструкции, решихме да се върнем на темата още веднъж, с подробно обяснение – какво представляват подпорните стени или шкарпите, какви видове има, как правилно да се изгради такава стена и накрая, колко струва такава конструкция?
    Професионална статия 1050
    podporni steni
    Имаме 103 изпълнители за района на Подпорни стени:

    1. Какво представляват подпорните стени?

    Подпорната стена е конструкция, чиято основна цел е да поддържа насип или склон. С помощта на подпорна стена се предотвратява срутването, свличането или пропадането на почвата, тоест възникването на свлачища, и се получава определен равен терен. Освен тази основна задача, подпорните стени (независимо дали са масивни или шкарпи) имат и естетическа роля, тъй като може да бъдат декорация или елемент, който да разчупи монотонността на терена.

    2. Видове подпорни стени

    Подпорните стени, тоест конструкции, се делят на две основни групи - вкопани и вградени носещи конструкции.

    2.1. Вкопани подпорни стени

    Към групата на вкопаните носещи конструкции спадат масивни (плътни) каменни подпорни стени, каменни конструкции, различни форми и видове масивни армирани стени от бетон или подобни материали, бетонни или дървени решетки и габиони.

    2.2. Вградени подпорни стени

    Тази група включва стени от пилоти, диафрагми, непрекъснати стени от дървени, стоманобетонни или стоманени вертикални или хоризонтални плочи ("Берлинска стена") с пълнеж.

    2.3. Оразмеряване на подпорните стени

    За вкопаните подпорни конструкции е важно те да поемат натоварването с масата си и да го пренасят върху основата. Те могат да бъдат твърди, едно цяло или гъвкави, чиито елементи са изработени от различни строителни материали.

    При определяне на размерите на подпорните стени трябва да се вземат предвид основните физически сили като налягане на земята и собственото тегло на конструкцията на подпорната стена. Освен от тях, вкопаните подпорни конструкции се влияят и от други натоварвания.

    При извършване на анализи и статични изчисления трябва да се вземат предвид граничните стойности на носещата способност, преобръщане, положение, т.е. влиянието на силите върху дъното на основата, възможното свличане под основата, подземните води, както и размери на критичните точки на самата стена.

    3. Изграждане на подпорни стени

    При изграждането на подпорна стена трябва да се обърне внимание и на натиска на земята върху стената, размера на основата, подходящата армировка и качеството на бетоновата смес, тоест марката бетон, ако става въпрос за стоманобетонна конструкция.

    Не е задължително подпорната стена да е от стоманобетон. Този тип стени може да бъдат изградени и от бетонни или каменни блокове. Основната роля на носещата конструкция е да предотвратява ерозията на почвата на стръмни терени, както и да предотвратява навлизането на вода от по-високо ниво към по-ниско ниво. В зависимост от изискванията и вида на терена се определя видът и типът на подпорната стена (плътна или куха), която ще се използва, както и материалите.

    Независимо от съществуващите условия, самото изграждане винаги започва с изкопаване на яма, тоест канал за основата. В дъното на изкопа се изсипва чакъл, който трябва да бъде добре уплътнен. Когато такава основа е правилно уплътнена и подготвена, във вече направения дървен кофраж и армировка се излива бетон. Армировката се състои от железни пръти, свързани в т.нар. арматурен кош. Когато бетонът е излят, основата за стената е готова. Когато бетонът напълно се втвърди и изсъхне, се издига стената.

    След завършване на стената се полагат дренажни тръби с филтър, които ще отвеждат атмосферните и подпочвените води към отводнителната мрежа или канализацията.

    Подпорни стени - изграждане
    Правилното изграждане на подпорна стена изисква прецизно изпълнение на всички детайли

    3.1. Хидроизолация на подпорната стена

    При изграждането на подпорна стена не малко пъти изцяло се забравя поставянето на хидроизолация. Без нея, бетонът в основата е напълно изложен на влиянието на водата, която се стича от повърхността и от подпорната стена. За да се избегнат различни щети, е много важно хидроизолацията да бъде поставена правилно и навреме.

    4. Цени на подпорните стени

    Цената винаги зависи от няколко фактора - най-вече от количество, вида и качеството на материалите, достъпността на терена и начина на работа, и разбира се - от изпълнителя.

    В такъв случай може да се каже, че най-скъпата подпорна стена може да бъде около 200 лева/m2.

    Ако решите да правите подпорни стени или шкарпи, можете да се свържете с нас на Daibau.bg. На нашия уебсайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и доставчици и производители, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта.

    Информация за цените може да видите в нашия калкулатор.

    Ваш тим,

    Daibau.bg

    Професионална статия 1050
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Подпорни стени?

    Имаме 103 изпълнители за района на Подпорни стени:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 103 изпълнители за района на Подпорни стени
    9.5
    0

    Д4 КЪМПАНИ ЕООД


    9.6
    0

    НСК - ИНЖЕНЕРИНГ ГРУП ЕООД


    9.5
    0

    СТРОЙ ТИМ ЕООД


    10
    0

    GD CONSTRUCTION