За района
    Architecture Building Week 2024

    Гръмоотвод и как да го инсталирате

    Статията е видяна от 888+ потребители
    Освен че е много опасно за хората, ударът на мълния може да причини големи щети на къщата ви. Силата на мълнията е толкова голяма, че може да нагрява и запалва материали и дори да разтопява някои. Затова гръмоотводът е нещо, необходимо на всяка сграда, защото това е единственият безопасен и сигурен начин да пренесете такава мощност на електростатичен заряд към земята и далеч от вашия дом и членове на семейството.
    Професионална статия 888
    gramootvod
    Имаме 114 изпълнители за района на Гръмоотводи:

    1. Защо е необходим гръмоотвод?

    Най-изложени на удари от мълнии са изолираните, самостоятелните и високите сгради. Самотните дървета са също толкова проблематични, колкото и високите самотни сгради. По време на гръмотевична буря винаги съществува възможност мълния да удари къщата ви, а последствията от такъв удар може да бъдат големи, многобройни и дори фатални. Но ако къщата е оборудвана с гръмоотвод, изработен и монтиран в съответствие с действащите стандарти, тя е напълно защитена от този вид опасност и евентуални повреди.

    2. Как се извършва заземяване на къщата?

    2.1. Части на гръмоотвода

    Гръмоотводът се състои от външна инсталация и заземяване; външната приемна система винаги е разположена на покрива или на някоя по-висока точка и тя "улавя" мълнията и отвежда нейната енергия безопасно през отводи (надолу) към заземителната система. На покрива се поставят метални проводници (може да са пръти на Франклин, клетка на Фарадей или мрежа от проводници, жици или метални ленти, улуци и други подобни); всички тези проводници са, с една дума, "скоби", обикновено направени от поцинкована ламарина или мед, които са отлични проводници на ток. По този начин системата се загрява по-малко и ефикасно отвежда генерираната от мълния енергия през инсталацията. Отводите, всъщност, са вертикални проводници, чиято основна цел е безопасно да отведат енергията на мълнията от покрива надолу по фасадата към земята. Те могат да се виждат на фасадата или да бъдат скрити от последния фасаден слой. Вътрешната гръмоотводна инсталация се състои от устройства, които предпазват електрическите инсталации за ниско напрежение в къщата.

    Инсталация за мълниезащита
    Устройства за мълниезащита във формата на пръчки

    2.2. Заземителни устройства на гръмоотводните инсталации

    Заземителната сонда е железен кръстовиден прът с диаметър между 20 и 40 mm, която се забива в земята и се използва за завършване на всяко спускане на енергия от покрива. Състои се от накрайник и фиксатор. Такива пръти може да бъдат и сглобявани, за да се получи необходимата дълбочина. Този начин на поставяне на сондите се използва в случаите, когато измерването на гръмоотводните заземители показва незадоволителни характеристики на почвата. Гръмоотводната инсталация трябва да се надстрои чрез добавяне на сонди, обикновено по краищата на сградата. Заземителните сонди се използват най-често за карстови и рохкави, чакълести почви.

    2.3. Подходящ гръмоотвод

    Когато енергията достигне земята, системата трябва да осигури нейното "разсейване" в кръг около сградата. Без значение коя система за мълниезащита сте избрали (сега има доста на пазара, но принципът им на работа е един и същ), трябва да се уверите, че заземителната система е правилно инсталирана, тъй като нейната основна задача е да осигурява възможно най-малко съпротивление, т.е. енергията да може лесно да се "разсее" из къщата и по този начин да стане безвредна. Заземяването може да се извърши по два начина. По-разпространен начин е поставянето на метални ленти в земята до самия обект. Специални заземителни сонди могат също да бъдат заровени в земята. Първият метод е по-разпространен, тъй като е по-лесен за изпълнение и по-евтин; около къщата се изкопава малък канал и в него се поставят метални ленти, след което се засипват с пръст. Предимството на варианта със сонди е, че се изкопават само дупките, в които се забиват сондите, така че тази система се използва тогава, когато няма възможност за прокопаване на канали.

    Мълниезащитен проводник
    Заземителен проводник на система за мълниезащита

    3. Поддръжка на гръмоотвод

    Веднъж монтиран, гръмоотводът трябва да се поддържа редовно, тъй като винаги може да се повреди. Ако искате да сте сигурни, че все още функционира правилно, трябва да правите редовни контролни измервания, за предпочитане на всеки три до пет години, ако междувременно не е имало преки въздействия. Всъщност винаги, когато правите нещо на покрива - проверявате, ремонтирате, добавяте - не забравяйте да проверите всички гръмоотводни компоненти и да извършите измерване на проводимостта.

    Ако решите да инсталирате гръмоотвод, можете да се свържете с нас на DaiBau.bg. На нашия уебсайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и доставчици и производители, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта.

    Информация за цените може да видите в нашия калкулатор.

    Ваш тим,

    DaiBau.bg

    Професионална статия 888
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Гръмоотводи?

    Имаме 114 изпълнители за района на Гръмоотводи:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 114 изпълнители за района на Гръмоотводи
    8.6
    0

    Велик строи ЕООД


    8.8
    0

    Ирис билд Инженеринг еоод


    9.9
    0

    ЕЛЕКТРО КОМПЛЕКТ ВН ООД

    2
    9.9
    0

    ПРОТЕКТ ООД