Съдържание:
1. Видове бои за стени
Боите за стени се разделят според състава и предназначението. Според състава разграничаваме бои за стени на синтетична основа (нитро или блажни бои) и такива на водна основа. Ако погледнем обаче предназначението, се различават основните (грундове) и последните слоеве при боядисването (лакове). Когато избирате цветове за стените, трябва да знаете каква основа ще се боядисва, тъй като цветовете за стените също се различават в това отношение.
2. Адхезивни бои
За боядисване на вътрешни стени често се използват адхезивни бои. Тези бои за стена са специални, защото свързващото вещество в тях е лепило, което не е устойчиво на влага. Ето защо е много важно този вид боя за стени да не влиза в контакт с влага или да се използва във влажни помещения. Лепилните бои са препоръчителни, защото не съдържат вредни добавки и затова са по-добри за здравето. Когато искате да боядисате върху съществуващата лепилна боя, повърхността трябва първо да се отлепи напълно и едва след това да се боядисва.
3. Дисперсионни или миещи се бои
Дисперсионните бои се използват много често за боядисване както на вътрешни, така и на външни повърхности. Дисперсионните бои се наричат още миещи се. Както подсказва името, тези цветове улесняват почистването и поддръжката, тъй като може да се мият с мокра кърпа, така че са особено търсени за кухни и бани, където възможността от замърсяване е много по-висока. Можете да избирате между два вида: първата група е на базата на изкуствени, а втората на базата на естествени смоли. Дисперсионните бои за стени на основата на синтетични смоли са много лепливи, но по-вредни за здравето. Боите с естествени разтворители обаче пропускат водните пари и са по-здравословни. Дисперсионните бои са предимно на водна основа, поради което съхнат бързо. Освен това са непрозрачни, а с мокра кърпа можете да различите добрите от лошите – те започват да се отлепват още при контакта с влажна кърпа.
4. Силикатни бои за стени
В силикатните бои като свързващо вещество се използва водното стъкло. Силикатната боя за стени е много устойчива, така че се използва главно за боядисване на външни повърхности. Тези бои образуват слой от твърди силикати на повърхността, които служат за нейната защита. Силикатните бои се използват в интериора за боядисване на варови основи. Тази боя за стени е абразивна, така че трябва да се работи особено внимателно! Използването на предпазни средства е задължително!
5. Варови бои за стени
Варовите бои се използват най-често за боядисване на вътрешни стени. Свързващото вещество в тях е, разбира се, вар. Въпреки че работата с тях е малко по-натоварваща, винаги ги препоръчваме горещо, защото са най-здравословни. Варовите бои не са водоустойчиви, така че се отделят при контакт с мокра кърпа, така че можете да видите дали стените са били варосани преди това или не. Обикновено с варови бои се боядисват по-стари сгради или такива, които са защитени като паметници на културата.
5.1. Подготовка на основата за боядисване
Най-подходящата основа за варови бои е, разбира се, вароциментов разтвор. Бетонните повърхности ще бъдат малко по-проблемни. Варовата боя за стената се нанася, както следва: повърхността първо се покрива с основен слой; грундът е разредена варова боя и е 70 % варова боя и 30 % вода. Ако работите върху повърхности, които вече са боядисани, няма да е необходим грунд. В такъв случай просто трябва да обърнете внимание дали съществуващата боя също е варова или на минерална основа. Варовите бои за стени се нанасят върху повърхността с бояджийски валяк и четки, но може и да се напръскат.
Ако решите да боядисвате, може да се свържете с нас на DaiBau.bg. На нашия уебсайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и доставчици и производители, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта.
Информация за цените може да видите в нашия калкулатор.
Ваш тим,
DaiBau.bg