За района
    Техномебел 2024
    Бетонните огради, които най-често се използват като граница между съседни парцели или с улицата, се считат за много издръжлива конструкция. Тя може да се използват и като подпорна или укрепваща стена при насип, тъй като предотвратява свличането на почвата. Освен че се използват по различни начини, бетонните огради се изработват в много варианти: от класически, чрез изливане на бетон в кофраж, през зидария с обикновени или натрошени блокчета или тухли, до сглобяеми с панели и накрая - с бетонни колове. За да улесним поне малко вашето решение и избор, ще ви информираме за всичко, което трябва да знаете по тази тема.
    Професионална статия 6830
    betonni ogradi
    Имаме 134 изпълнители за района на Малки зидарски работи:

    1. Класическа бетонна ограда

    1.1 Бетонни блокчета

    Бетонните блокчета се характеризират с висока якост и устойчивост на натиск, поради което са подходящи за изграждане на конструктивни и преградни стени или огради. Бетонните блокчета са сред най-разпространените строителни материали, тъй като освен за изграждане на сгради, те се използват и за декориране на дворове и градини, издигане на подпорни и укрепващи стени при откоси и изграждане на колони. Бетонните блокчета имат дълъг експлоатационен живот, наред с други неща, поради тяхната хидрофобност (не позволяване на влагата да преминава), и поради особената си структура, те може да бъдат полагани и с фуги. За да се избегнат допълнителните разходи за цялостно измазване, само фугите се запълват накрая с мазилка и оградата или стената се боядисват.

    1.2. Бетонна ограда от натрошени блокчета

    Натрошените или цепени бетонни блокчета са специален вид материал. Те се използват предимно за декоративни цели, за огради, стени и откоси, тъй като наподобяват естествения камък. За бетонни огради се използват предимно двустранно счупени бетонни блокчета, докато същите, но четиристранно счупени, се използват за изграждане на колони.

    Натрошените или разцепени бетонни блокчета може да бъдат кухи. Първо те се съединяват със специален вид лепило, след което се запълват само с бетон или се армират и бетонират. При така завършената конструкция следва последният ред бетонови шапки, за да изглежда оградата или стената като структурно и конструктивно завършен елемент.

    1.3. Бетонни блокчета с армировка и излят бетон

    Предимството на този тип блокчета е, че когато се използват за издигане на ограда или подпорна стена, не е необходимо да се монтира дървен кофраж преди бетониране. Това съкращава времето за изграждане и опростява работата. В този случай първо се изработва стандартна основа, след което блокчетата се нареждат "на сухо" (което означава без свързваща маса между отделните елементи) в хоризонтална и вертикална посока по съществуващия план и след това в тях се вкарват арматурни пръти. Накрая, в така подредените кухини на блокчетата се налива бетон и когато всичко изсъхне и се втвърди, оградата се завършва като отгоре се поставят бетонни, декоративни шапки.

    Бетонни блокове и арматура
    Бетонни блокчета с хоризонтална и вертикална армировка и налят бетон

    2. Зидане на бетонна ограда с натрошени бетонови блокчета

    2.1. Бетонни огради от натрошени блокчета

    Бетонните огради може да бъдат издигнати от натрошени блокчета, които да се използват по същия начин като обикновените и това е много често използван метод за изграждане.

    2.2. Бетонните огради изискват основа

    Оградата от бетонни блокчета първо изисква правилно изградена основа. За да е добра такава основа, тя трябва да се направи като тези за други строителни обекти. Затова първо се прави изкоп, чието дъно трябва да бъде изравнено и добре уплътнено, след което се запълва със смес от пясък и чакъл от по-малки и по-едри фракции. Този слой служи против замръзване и се нарича буфер и обикновено е с дебелина 10-20 cm в зависимост от почвата. След това, основата се залива с бетон и при необходимост може да бъде армирана. Размерите на основата се определят според височината на бетонната ограда, за която се прави. Препоръчва се минималната ширина на основата да бъде 30 cm; дълбочината на бетонната основа зависи от зоната на замръзване. На всеки 2,5-3 m трябва да се поставят арматурни пръти (4x), за да се осигури вертикална армировка на бетонната стена. Преди да се положат натрошените бетонни блокчета, е необходимо да се извърши хоризонтална хидроизолация, която ще предотврати проникването на влага, тоест вода в оградата.

    2.3. Зидане на бетонна ограда

    Методът на зидане с бетонни натрошени блокчета е двояк . Ако бетонната ограда е с височина до 70 с m, обикновено блокчетата се залепват с подходящия тип лепило за външна употреба. При реденето на бетонни блокчета трябва да се внимава фугите им да не се припокриват вертикално. Върху последния ред натрошени блокчета може да се постави ред шапки с жлебове за оттичане на водата.

    2.4. Бетонна ограда

    Бетонната ограда сравнително лесно се изгражда. Разбира се, методът за изпълнение на ограда с височина над 70 cm е малко по-различен. Бетонните натрошени блокчета първо се лепят заедно и след това се пълнят с бетон. Ако се използват кухи блокчета, тогава се правят максимум 4 реда, след което се запълват с бетон. След това идва следващата фаза, т.е. нови 4 реда и повторно заливане с бетон. Натрошените бетонни блокчета се лепят заедно чрез нанасяне на лепило от двете страни и отгоре. По този начин се предотвратява изтичането на бетон през по-малки отвори.

    Ако е необходимо, бетонната ограда от кухи блокчета може да бъде допълнително укрепена с хоризонтална армировка. Хоризонталната армировка се извършва чрез поставяне на два железни пръта в жлебовете от горната страна на всеки блок. Този вид бетонна ограда трябва да бъде покрита с шапки накрая, за да се предотврати проникването на вода в структурата и конструкцията и за да се придаде на всичко еднакъв, завършен вид.

    3. Изграждане на бетонна ограда чрез изливане на бетон в кофраж

    Следващият начин за изграждане на бетонна ограда е с помощта на дървен кофраж, поставяне на армировъчни пръти и накрая изливане на бетон. Когато оградата е направена по този начин, лепене на блоковете не е необходимо.

    4. Сглобяема бетонна ограда

    Специален вариант на бетонната ограда е сглобяемата. Такава ограда е съставена от готови елементи, които се транспортират до определено място и се монтират. Съществено предимство пред класическата ограда е по-краткото време за изпълнение на терена, значително по-високото качество на продукта и по-ниската цена в сравнение с бетонна ограда или стена, тоест откос. Сглобяемите бетонни елементи се транспортират до мястото на монтаж вече обработени, за да не се губи време за замазка и бетониране. Такива готови елементи са и с по-добро качество, тъй като се изработват фабрично на така наречените вибрационни маси.

    4.1. Монтаж на сглобяема бетонна ограда

    Първата стъпка при направата на подобна сглобяема бетонна ограда е подготовката върху специална стоманена вибрационна маса, на която се поставя и подготвя дървения кофраж. В подготвения дървен кофраж се монтира армировъчна мрежа, която задържа бетона и поема опънните напрежения на структурата и конструкцията. Следва изливането на бетона в дървения кофраж и съхненето, което отнема 28 дни за получаване на максимална здравина и устойчивост на натиск. Когато бетонът изсъхне напълно, дървеният кофраж се отстранява и бетонната ограда е готова. Готовите бетонни елементи за сглобяемата ограда се доставят на обекта и се поставят по определена линия с кран.

    Сглобяема бетонна ограда
    Сглобяемата бетонна ограда се прави много бързо

    5. Бетонни колове за ограда

    Бетонните колове за ограда са части от връзка и конструкция, между които най-често се поставят сглобяеми елементи. Те може да бъдат изработени от ковано желязо, дърво или тел – вариантите са наистина много. Тъй като бетонните колове за ограда се комбинират лесно с различни материали, те са един от най-популярните избори.

    6. Бетонни колони за ограда - изпълнение

    6.1. Бетонни колони за ограда - излети или зидани?

    По принцип, биват два вида: може да бъдат излети или зидани. Първият начин на изпълнение е по-сложен, тъй като изисква изрязване и армиране със стоманени пръти, което може да бъде доста голямо предизвикателство за начинаещи. Освен това, такава работа е по-сложна и отнема повече време, тъй като трябва да се изчака бетонът да изсъхне. Ето защо колоните, иззидани с бетонни блокчбтае или тухли, са по-добър избор. Когато се премерят и набележат точните места, блокчетата или тухлите се нареждат хоризонтално и вертикално ред по ред и след това се измазват.

    6.2. Бетонни колони и бетонна ограда

    Този начин на изграждане всъщност е безсмислен. Бетонните колони изглеждат много по-хубави, когато се комбинират с други видове материали, докато бетонна ограда от бетонни стълбове изглежда най-малкото странно, особено в частен имот. Освен това конструкцията е дълга и сложна, а естетическият ефект – никакъв. Такава ограда всъщност прилича повече на обикновена бетонна стена.

    Бетонните колони на оградата
    Бетонните колони изглеждат добре в комбинация с други материали

    7. Цени на бетонни огради

    7.1. Цени на бетонните блокчета

    Средната цена на бетонните блокчета, независимо дали са натрошени, нарязани или кухи, зависи от размерите и производителя, но също и от размера на покупката. Произвеждат се в размери 6х12х25 cm, 15х20х40 cm, 12х20х40 cm, 20х20х40 cm, 20х30х45 cm, като цените им са между 0,50 лева за брой и 2,50 лв/бр.

    7.2. Цени на бетонни панели за сглобяема ограда

    Панелните бетонни елементи за сглобяеми огради, с размери 200x30 cm, струват около 30 лева за брой.

    7.3. Цени на бетонни шапки за колони

    Сумата, която ще платите за бетонни шапки, варира в зависимост от размерите, производителя, тоест доставчика и количеството. Тя обикновено е около 5 лева за брой. Размерите са различни, но в по-голямата си част са подходящи за бетонните блокчета, а продавачите често дават промоционални отстъпки.

    8. Бетонни колове за ограда - цени

    Бетонните колове за ограда струват около 15 лева за брой. също като бетонните блокове, т.е. кубик бетон - в зависимост от това коя версия на конструкцията изберете.

    Ако решите да правите бетонна ограда, можете да се свържете с нас на DaiBau.bg. На нашия уебсайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и доставчици и производители, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта.

    Информация за цените може да видите в нашия калкулатор.

    Ваш тим,

    DaiBau.bg

    Професионална статия 6830
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Малки зидарски работи?

    Имаме 134 изпълнители за района на Малки зидарски работи:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 134 изпълнители за района на Малки зидарски работи
    8.8
    0

    Амес 71 ЕООД


    10
    21

    Ivanstroi91


    8.6
    0

    Велик строи ЕООД


    9.5
    0

    Ремонти ЕМ

    73