За района
    Техномебел 2024

    Плосък покрив на къща

    Статията е видяна от 801+ потребители
    Възможно е да сте мислили за това, как да направите на къщата си или на някаква допълнителна част, плосък покрив. В съвременната архитектура плоският покрив е почти задължителен, а особено интересна и популярна е възможността за изграждане на покрив,  върху който може да се ходи и фактът, че цялото пространство, оставащо под него е използваемо. Тук ще прочетете повече информация, която трябва да знаете за плоските покриви.
    Професионална статия 801
    plosak pokriv
    Имаме 269 изпълнители за района на Плоски покриви:

    1. Плосък покрив

    Плоският покрив се появява в архитектурата и строителството в края на 19 век с развитието на технологиите, всъщност с откриването на стоманобетона. Разбира се, идеята за плосък покрив е добре известна от древни времена, но само в географски топли райони без валежи и сняг. Едва новата технология прави възможно плосък покрив да има и в северните райони.

    Плоските покриви предлагат многобройни възможности за дизайн, така че не е чудно, че са толкова популярни. Технологията за плоски покриви е напреднала толкова много, че има решение за почти всеки тип сграда и ситуация. Първата ключова разлика в технологията и изпълнението на плоските покриви е, че има определено, изолирано пространство непосредствено под него. В случай, че искате да стане жилищен, най-важните елементи са добрата топлоизолация, прецизно изпълнената и качествена хидроизолация на плоския покрив и изправната дренажна система.

    2. Плосък покрив без топлоизолация

    Плосък покрив над помещение, което не се отоплява, не изисква топлоизолация. Не е необходим и в някои географски райони на Южна Европа. Ако решите да направите плосък покрив на гараж или помещение, което не се отоплява, достатъчно е да направите правилно хидроизолацията. Независимо от вида на долната конструкция на гаража (масивен бетонен гараж или сглобяема стоманена конструкция или OSB плоскости), процедурата е една и съща. Покривът се изолира с двойна хидроизолация, покривно фолио, битумен слой с насип или алтернативно решение, което може да предложи изпълнителят.

    Цената на плосък покрив над гаража, т.е. цената на плосък покрив без изолация е между 40 и 48 лева/m2, като разбира се, цената зависи от водоотводнителната система, качеството на изпълнение и вложените материали.

    3. Плосък покрив с топлоизолация

    Изграждането на плосък покрив над жилищни помещения е съвсем различно. Ако решите къщата ви или пристройка към нея да бъде с плосък покрив, трябва да се обърне голямо внимание на топло- и хидроизолацията, както и на решението за отвеждане на дъждовната вода.

    3.1. Топлоизолация на плосък покрив

    Топлоизолацията на плосък покрив има не само функцията за задържане, тоест предотвратяване на топлинни загуби, но и защита от шума от непосредствената околна среда. Освен това топлоизолацията предотвратява образуването на водна кондензация в конструкцията, което може да бъде проблематично особено при стоманобетонна основа. Освен това може да се каже, че предотвратява прекомерното излагане на конструкцията на температурни промени, които само за един летен дъждовен ден може да варират между 15° и 30°C.

    По-рядко се използват вентилационни или комбинирани плоски покриви, които имат слой въздух между конструкцията и изолацията. "Топлите покриви" се използват най-вече при еднофамилни къщи, където всички слоеве са свързани помежду си.

    Според изискванията на PURES, заради ниската топлопроводимост, се препоръчва изолационен слой от минимум 25 cm. Ако е избрана и монтирана висококачествена изолация, покривът може да бъде и проходим, което му придава естетическо и функционално измерение. Обичайно е на покрива да се поставят няколко слоя стиродур (XPS) с дебелина от 8 до 12 cm с припокриване, за допълнителна защита срещу вода.

    3.2. Хидроизолация на плосък покрив

    Вероятно вече сте чували, че хидроизолацията е изключително важна при плоските покриви. В зависимост от хидроизолацията покривите биват: класически, обърнати или плосък покрив "плюс". Според най-новите тенденции и изисквания на видовете строителство, плоският покрив "плюс" някак си се оказа най-добрият, тъй като предлага отлична профилактика.

    Плосък покрив "плюс" се изгражда като първо върху бетонната основа се нанася студено битумно покритие, тъй като то запълва и затваря напълно порестата структура на бетона. Освен това, според определени точки на тежестта, се разпределят битумните ленти, слепени чрез заваряване, които служат като пароизолация. Стиродурът се поставя върху този слой. Следващият слой е хидроизолация и се състои също от битумни ленти, заварени на определени места. Всичко трябва да е с обща дебелина около 10 mm. Върху хидроизолацията се поставя допълнителна топлоизолация и накрая - последния слой на покрива. Плосък покрив, направен по този начин, може да издържи десетки години.

    Хидроизолация на плосък покрив
    Хидроизолация на плосък покрив с битумно покритие

    4. Структура на плосък покрив

    Както вече споменахме, има много решения за плоски покриви, така че съставът на определени слоеве също е различен. Разрезът през „обърнат“ плосък покрив с допълнителен слой хидроизолация трябва да изглежда така:

    1. защитен слой – най-често едър чакъл с дебелина 7 cm,

    2. филтърен слой - полипропиленов филц с минимално тегло 135 g/m2, дебелина <2 mm,

    3. допълнителна топлоизолация: стиродур - XPS, стъпаловидно застъпване, дебелина 10 cm,

    4. хидроизолация: два слоя еластомерна битумна лента с основа,

    5. топлоизолация: стиропор мин. 100kPa, за предпочитане каширан с покривен картон,

    6. парна бариера: един слой битумни ленти с основа, стъклени ъгли и вложка от алуминиево фолио, заварено в точките на тежестта, дебелина < 1 mm,

    7. студен битумен грунд,

    8. наклон: слой бетон за пад, мин. 2 %

    9. конструкция: стоманобетонна плоча, чиято дебелина се определя от конструктора.

    Структура на плосък покрив
    Покривният чакъл е обичаен материал за горния слой на плоски покриви

    5. Плоски покриви - цени

    Цената за плосък покрив зависи от качеството на изпълнение и избора на материал. Не ви препоръчваме да се спирате на първото и най-евтино решение, тъй като поправката на недобре изпълнен плосък покрив, който тече, е изключително скъпа и натоварваща.

    Цените за изработка на плосък покрив са между 60 и 80 лева/m2. Ако искате проходим плосък покрив, цената е около 250 лв/m2, а зелен покрив за нарастваща зеленина е около 320 лв/m2.

    Ако решите да изградите или ремонтирате плосък покрив, можете да се свържете с нас на DaiBau.bg. На нашия уебсайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и доставчици и производители, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта.

    Информация за цените може да видите в нашия калкулатор.

    Ваш тим,

    DaiBau.bg

    Професионална статия 801
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Плоски покриви?

    Имаме 269 изпълнители за района на Плоски покриви:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 269 изпълнители за района на Плоски покриви
    9.5
    0

    ЯН ИКО ЕООД

    ОФИС 210
    10
    2

    АРТКОМЕРССТРОЙ БГ ЕООД


    8.7
    0

    Мони Цветкович ЕООД


    9.5
    0

    Мелис Трейд ЕООД