За района
    Architecture Building Week 2024

    Изолация на балкон и хидроизолация на веранда

    Как правилно да изолирате балкон или веранда? Къде се поставя хидроизолацията на верандата или балкона и как правилно да се направят връзките? Правилното изпълнение при изграждането, ремонта или санирането на балкон или веранда е необходимо, ако искате комфортът във вашия дом да бъде на оптимално ниво, както отвън, така и вътре в сградата. Има няколко възможни начина за изпълнение, но всички те изискват опитни майстори, тъй като непрофесионално извършената работа може да доведе до повече проблеми, каквито са, например, термомостовете.
    Професионална статия 367
    izolacija na balkon
    Имаме 728 изпълнители за района на Саниране:

    Съдържание:

    1. Топлоизолация на балкон/веранда

    1.1. Защо изолацията на балкона е толкова важна?

    Изолацията на балкона представлява особено техническо предизвикателство, тъй като, погледнато от конструктивна гледна точка, той всъщност представлява продължение на междуетажната плоча навън. Разбира се, ясно е какво означава това: вътрешната част на междуетажната дъска трябва да бъде термично отделена от външната част или външната част трябва да бъде добре защитена с топлоизолация. В строителството това се нарича установяване на термично прекъсване. Неправилно изпълнената топлоизолация на балкон или веранда води до създаване на термомостове, които са недопустими от гледна точка на доброто строителство.

    1.2. Лоша изолация на балкона

    Лошата топлоизолация причинява образуването на така наречените термомостове. Защо е толкова голям проблем, че е неприемливо в строителството? Термомостовете са точки на фугите между касата на прозореца или вратата и фасадната облицовка, където изолацията се е разхлабила или липсва, така че изтичането на топлина в тези места е увеличено. Те могат да бъдат причинени от недобре изпълнени детайли, контакти на различни материали и неправилно изпълнение на топлоизолация. Когато става дума за изолация на веранда, най-честите проблеми са некачествени или остарели материали и неправилно изпълнение. Ако балконът е направен само като продължение на междуетажния панел, отвътре навън, веднага се появява термомост. Ако не се отстрани и балконът не е топлоизолиран, топлината непрекъснато ще преминава през това място и топлинните загуби бързо ще проличат.

    Това на практика означава, че през зимата ще се губи много енергия и съответно разходите за отопление ще бъдат високи. Това състояние е не само много неикономично, но и вредно за околната среда (тъй като се консумира твърде много енергия ненужно), но и за конструкцията на сградата. На места, където се създават термомостове, т.е. където изолацията на балкона е лоша или липсва, обикновено се получава кондензация на влага.

    Освен това, с течение на времето влагата не само се натрупва и кондензира, но и прониква по-дълбоко в конструкцията, което е много лошо, а също така причинява появата на мухъл по стените във вътрешността на помещенията. Мухълът, където и да се появи, е вреден за човешкото здраве, а влагата в конструкцията ускорява нейното разрушаване и може да доведе до сериозни конструктивни проблеми на сградата, застрашаващи безопасността на жителите. Ако конструкцията е дървена, дървото започва да гние, а ако е бетонна, влагата води до корозия на армировката в нея, което значително намалява носимоспособността на стоманобетонната плоча.

    2. Топлоизолация на балкон или веранда - изпълнение

    2.1. Структура на балкона

    Основната конструкция на балкона се състои от стоманобетонна балконска плоча, която е оградена от всички страни с топлоизолационни плочи (най-често XPS). Такъв е случаят, когато стоманобетонната балконска плоча е продължение на стоманобетонната междуетажна плоча на сградата. При поставяне на топлоизолацията под балконската стоманобетонна плоча няма да се появят термомостове. Това е, така да се каже, класическият, стандартен начин за изпълнение, а има и друг, по-нов, който се извършва с елементи на фирмата „Schöck“ (Шьок).

    2.2. Изолация на балкон в класически вариант

    Класическият метод на изпълнение е такъв, че бетонната плоча на балкона се закрепва директно към междуетажната плоча на сградата. Ако се използва това решение, конструкцията на балкона трябва да бъде изолирана от всички страни (отгоре, отдолу, отзад и отпред), за да не се получават топлинни мостове, а оттам и загуби на енергия, всъщност увеличаване на разходите за отопление . Само така ще бъде перфектно изпълнена топлоизолацията на балкона. Горният слой топлоизолация (XPS) трябва да се постави под наклон, за да се осигури безпрепятствено оттичане на дъждовната вода от подовата повърхност на балкона (керамика, бетонни плочи, дърво).

    За съжаление класическата изолация е такава, че плочата на балкона изглежда дебела и тежка, което може да е нежелателно от естетическа и архитектурна гледна точка, защото разваля вида на цялата сграда.

    2.3. Топлоизолация на балкона с елементи на Schöck

    Най-проста топлоизолация на балкона се извършва с помощта на елемента на Schöck. Това е специален конструктивен елемент, съставен от топлоизолация и стоманена арматура, който се закрепва към междинните стоманобетонни плочи чрез заливане на удължените армировъчни пръчки с бетон. Това означава, че изолацията е изпълнена, без да е необходимо цялата конзолна част на балкона да се покрива с пластове топлоизолация. Елементът Schöck позволява балконската плоча да бъде по-тънка, което е много желателно от архитектурна гледна точка.

    Елементите на Schöck имат носимоспособност, подобна на стоманобетонните плочи, така че към тях без проблем може да се закрепят носещи стени. Арматурните пръчки, заляти с бетон, осигуряват тази товароносимост.

    Може да се каже, че "основният недостатък" на такава топлоизолация на балкона е високата цена. Тъй като елементът Schöck е технически и технологично много модерен продукт, който позволява цялостна топлоизолация на балкона без допълнителни слоеве изолация, неговата значително по-висока цена в сравнение с класическия вариант е съвсем обяснима.

    3. С каква дебелина трябва да бъде топлоизолацията на балкона?

    3.1. Изолацията на балкона е същата като изолацията на фасадата

    За предпочитане е дебелината на топлоизолацията на балкона да е същата като дебелината на изолацията на фасадата или поне приблизително същата, ако няма достатъчно място. Основният проблем при саниране или ремонтиране на балкон възниква при поставянето на топлоизолация от горната страна на железобетонната балконска плоча, а причината е недостатъчно разстояние до балконската врата.

    3.2. Недостатъчна височина за поставяне на изолация

    Липсата на достатъчна височина за изпълнение на всички слоеве изолация от горната страна на плочата е най-общо казано най-големият проблем при саниране или ремонтиране на балкон, тъй като височината на пода вътре в сградата обикновено е ограничаващ фактор. Крайната височина на пода на балкона не трябва да надвишава височината на пода в стаята. Ако не е възможно да се постави изолация със същата дебелина като на фасадата, препоръчително е тя да бъде поне 5 cm.

    Хидроизолацията на верандата е толкова важна, колкото и тази на плоския покрив
    Хидроизолацията на верандата е толкова важна, колкото и тази на плоския покрив

    4. Хидроизолация на веранда

    4.1. Наистина ли е необходима хидроизолация на верандата?

    Хидроизолацията на верандата е необходима, тъй като тя е изложена на всички метеорологични влияния точно като плоския покрив. За добра хидроизолация е необходимо верандата - също като плоския покрив - да бъде направена с лек наклон 1-2°, който да позволява на водата да се оттича лесно в канализацията.

    4.2. Хидроизолацията на верандата е същата като хидроизолацията на покрива

    Процесът на полагане на хидроизолацията на веранда е същият като при плоския покрив, само че верандата, за разлика от плоския покрив, е винаги проходна, така че хидроизолацията ще бъде скрита под крайното покритие на пода. Структурата също е подобна. Ако верандата е конзолна, може да има усложнения с топлоизолацията, при което тя може да се изпълни по един от двата възможни начина. С хидроизолацията по принцип, що се отнася до това, няма проблеми.

    5. Как се изпълнява хидроизолацията на веранда?

    5.1. Хидроизолация на веранда - правилно изпълнение

    Хидроизолацията на веранда се полага върху топлоизолационен слой, който е поставен под наклон за отвеждане на водата. По правило, хидроизолацията на верандата се състои от два слоя полимербитумни ленти. Първият слой хидроизолация (самозалепваща лента) се поставя директно върху топлоизолацията, без да се използва пламък. След това, вторият слой хидроизолация се поставя така, че фугите (съединенията) на ролките се заваряват, всъщност се залепят с пламъка. И двата слоя трябва да са под наклон, така че подът също да е под наклон и водата да може да се оттича безпрепятствено.

    5.2. Хидроизолацията на веранда трябва да е добре уплътнена

    Важно е първият и вторият слой хидроизолация да са добре заварени един към друг. Тъй като хидроизолацията на верандата се състои от няколко ленти (битумното фолио е на рула, така че всяка ролка е една лента, когато се развие), е важно всички ленти да са добре уплътнени, залепени една за друга, за да не може да прониква вода навсякъде.

    5.3. Фуги при вертикална и хоризонтална хидроизолация

    Хидроизолацията на верандата преминава от хоризонтална към вертикална директно върху топлоизолацията на външната стена или на прага на балконската врата (фугата при пода и стената или при пода и вратата). Ето защо е много важно хидроизолацията на верандата в мястото на преход от хоризонтала към вертикала да се извърши със застъпване - което означава да се извърши под определен ъгъл по-малък от 90°, за да не се разкъсат лентите . Минималната височина на вертикалната хидроизолация над крайната височина на пода на балкона трябва да бъде 15 cm.

    Правилно изпълнената хидроизолация на веранда е двуслойна и се състои от взаимно заварени битумни ленти
    Правилно изпълнената хидроизолация на веранда е двуслойна и се състои от взаимно заварени битумни ленти

    6. Какво ще кажете за хидроизолацията на балкона?

    Въпреки че някои са убедени, че заради балконите на по-високите етажи, които представляват своеобразен покрив или навес за тези на по-долните етажи, хидроизолацията на долните балкони не е необходима – те изобщо не са прави. Тъй като атмосферната вода почти никога не пада върху земята точно под ъгъл от 90°, можете да очаквате голямо количество валежи на балкона си при ветровито време или силен дъжд. Следователно, хидроизолацията на балкона е абсолютно необходима и се извършва по същия начин, както хидроизолацията на терасата, тоест на плосък покрив.

    Ако решите да изолирате и хидроизолирате вашия балкон или тераса, можете да се свържете с нас на DaiBau.bg. На нашия уебсайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и доставчици и производители, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта.

    Информация за цените може да видите в нашия калкулатор.

    Ваш тим,

    DaiBau.bg

    Професионална статия 367
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Саниране?

    Имаме 728 изпълнители за района на Саниране:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 728 изпълнители за района на Саниране
    9.7
    0

    СК БИЛДИНГ АД


    9.9
    0

    ТОДИС ЕООД


    10
    6

    Строй БМ 23


    9.7
    0

    КММ ИНЖЕНЕРИНГ ООД

    А