За района
    Цветна Пролет 2024

    Лак за паркет или масла за паркет?

    Статията е видяна от 1163+ потребители
    Днес има много възможности, достъпни за вас при избора на подови настилки. Производителите и доставчиците продават различни продукти: от много убедителни имитации на паркет под формата на керамични плочки до PVC подови настилки, които на пръв поглед не са далеч от текстурата на истинското дърво. Независимо от качеството и външния вид на имитацията, повечето купувачи все още избират истинско дърво, където всяка летва или паркетина е напълно уникална. Имайте предвид, че истинският дървен паркет с дебелина 22 mm може да се цикли до три пъти, което на практика означава, че с толкова се удължава експлоатационният му живот. Ключът към издръжливостта на паркета е начинът и качеството на покривния слой. За сега са два: лакиране и намасляване.
    Професионална статия 1163
    namasliavane na parket
    Имаме 140 изпълнители за района на Паркет:

    1. Лакиран паркет

    1.1. Лакиран паркет - предимства

    Лакът за паркет предлага много предимства, едно от най-големите от които е дълготрайността. Лакираният паркет е много издръжлив, тъй като лакът образува херметичен защитен слой върху дървената повърхност. Този вид паркет, за разлика от омасления, не се нуждае от редовно подновяване – всъщност едно нанасяне на всеки 10-15 години е напълно достатъчно. Също така, е по-устойчив на почистващи препарати и петна в сравнение с омасления паркет, така че по-лесно се поддържа.

    1.2. Лакиран паркет - недостатъци

    За съжаление, лакът за паркет има и своите големи недостатъци. Един от основните е неестественият вид на паркета, тъй като лакът го изсветлява и го прави гланцов. Дори и да се използва безцветен или матов лак за паркет, той пак ще е неестествено лъскав или дори ще блести. Нещо повече, именно поради този прекомерен блясък, лакът напълно приглушава естествената текстура на дървото и прикрива неговата възраст. Лакираните дървени подове просто не "живеят" толкова добре, колкото намаслените.

    Неекологичният характер на лака също се счита за основна слабост. Лакът за паркет, за разлика от маслото, е направен от изкуствени съставки и е вреден за здравето, особено в процеса на нанасяне, така че трябва да се използват предпазни средства.

    2. Лак за паркет - видове

    2.1. Алкиден лак за паркет

    На пазара може да се намерят няколко вида лакове. Предлагат се алкидни, полиуретанови и лакове на водна основа. Алкидният лак най-лесно се използва, тъй като има добра издръжливост и бързо съхне, но е най-вреден за здравето. Поради това, този тип лак се използва все по-рядко.

    2.2. Полиуретанов лак за паркет

    Полиуретановият лак е най-издръжлив, защото създава най-твърдия защитен слой върху дървото, но е доста взискателен за поддръжка и изисква висока влажност - около 60 %. Тъй като е на полиуретанова основа, трябва да се изчака една седмица, за да изсъхне напълно, тъй като дразни дихателната система. Силната му миризма се усеща дори след доста месеци.

    2.3. Лак за паркет на водна основа

    Тази група включва лакове на водна основа. Най-голямото им предимство е, че не са токсични. В сравнение с полиуретана, те са по-неустойчиви на нараняване. Паркетът, покрит с лак на водна основа, трябва да се подновява по-често. С развитието на новите технологии се появиха двукомпонентни лакове и покрития на водна основа, които са значително по-устойчиви и са сравними с полиуретановите лакове.

    3. Гланцов и матов лак за паркет

    От гледна точка на естетиката се предлагат два варианта: лакът за паркет може да бъде гланцов или матов. През последните години гланцовият лак за паркет става все по-малко популярен, защото по-трудно се съчетава с останалите мебели и обзавеждане в дома. Дори мебелите да са полирани, може да се получи съвсем обратен ефект. Матовият лак за паркет е много по-използваем и не е толкова фрапантен, въпреки че никога няма да е напълно матов като намасления – дори и в матовия вариант лакът за паркет има известен блясък.

    За неутрален интериор, който може да бъде обзаведен с различни мебели, препоръчваме мат лак за паркет.
    Лакираният паркет винаги блести
    Лакираният паркет винаги блести

    4. Как се нанася лак за паркет?

    След поставяне на нов паркет или реставриране на стар поради износване на повърхността или изтъркване на лака, паркетът трябва първо да се шлайфа, тоест да се цикли и след това да се лакира. Лакирането се извършва в три до четири слоя, в зависимост от вида на лака, желания гланц, както и издръжливостта на горния слой. Най-напред върху повърхността се нанася основен слой, последван от три слоя лак. Блясъкът на лака показва колко гладък ще бъде паркетът. Можете да избирате между матова, полуматова или сатенирана повърхност или гланц.

    5. Намаслен паркет

    Намасляването на паркета е метод, който е на стотици години и, наред с нанасянето на восък, е бил единственият начин на третиране за удължаване на живота му. По примера на традиционните методи и в съответствие с все по-разпространената тенденция за връщане към естествените материали, нараства и търсенето на намаслени паркети. Ако сте закупили масивен фабрично неомаслен паркет, той ще трябва да бъде шлайфан и омаслен ръчно или машинно – всъщност многократно втриване на маслото в дървесината, докато повърхността стане напълно „наситена“.

    5.1. Масла за паркет - предимства

    Първоначално, намасленият паркет ще бъде по-тъмен от лакирания. Разликата, която ще забележите веднага е в повърхността, която е матирана и изглежда много по-естествено от лакирания паркет. Повърхността също ще бъде по-груба, така че структурата на дървото ще бъде много по-забележима. Факт е, че с омасления паркет се постига по-естествен вид във всяко отношение и специално качество на живота. Маслото бавно и постепенно прониква във фината структура и по този начин предпазва дървото в дълбочина, като същевременно подчертава допълнително неговата естествена красота. Ако искате да живеете в качествена среда, препоръчваме качествени масла от бор или смърч, които са изцяло органични.

    Едно от най-големите предимства на омасления паркет е неговата безвредност за хора и животни. Маслото за този тип паркет съдържа натурални аромати, които не са вредни за здравето - нещо повече, те създават много приятен микроклимат.

    И накрая, трябва да се спомене още едно предимство, което предлага намасленият паркет: този тип паркет може да се реставрира сегментно, т.е. на етапи, тъй като няма съществена разлика във вида на прясно омаслените и останалите повърхности. Така можете да работите стая по стая например, в зависимост от времето или ангажиментите, които имате. Маслото за паркет в комбинация с подово отопление също е по-подходящо от лака, тъй като вискозитетът на маслото не причинява пукнатини или лющене от температурни разлики.

    5.2. Какви са недостатъците на омасления паркет?

    Трябва обаче да се обърне внимание и на някои от недостатъците, свързани със намазването на паркета. Намасленият паркет е много по-чувствителен към замърсявания, тъй като абсорбира различни видове вещества и по този начин създава петна, които може да доведат до трайно увреждане на повърхността, за разлика от лакирания паркет. Затова намасленият паркет не се препоръчва за кухни, бани, коридори или стаи, които се използват много, а хората, които имат домашни любимци и малки деца, често не го използват точно поради тази причина. Нанасянето на масла върху паркета е процес, който защитава, запазва и подчертава естествения вид на дървото, но такъв паркет е значително по-неустойчив на продуктите за поддръжка, поради което трябва да се почиства с влажна, никога с мокра кърпа. Също така, не трябва да се почиства с абразивни почистващи препарати на киселинна основа.

    Намасленият паркет е много по-взискателен за поддръжка от лакирания, но е вярно, че го превъзхожда многократно като естетика. Всъщност дилемата, пред която сте изправени е: добър външен вид или лесно поддържане.
    Намасленият паркет подчертава красотата на дървесината
    Намасленият паркет подчертава красотата на дървесината

    6. Как се извършва нанасянето на масла върху паркета?

    Нанасянето на масла върху паркета, както и лакирането, започва с подготовката на пода, който трябва да се шлайфа. След шлайфане и почистване, тоест циклене на повърхността със специална машина и след това отстраняване на всички остатъци, така че повърхността да е напълно равна, чиста и суха, се нанася избраният вид масло, което бавно се втрива в дървения под с валяк от бял филц. Излишното масло, т.е. това, което повърхността не абсорбира при "насищане", трябва внимателно да се отстрани и запази за по-късна употреба. Важно правило е да повтаряте процеса, докато повърхността спре да абсорбира маслото. Когато основата е "наситена", ще знаете, че сте свършили работата успешно и можете да приключите. Колко време паркетът ще абсорбира масло, или по-точно колко слоя, зависи основно от вида на дървесината: меката дървесина като смърч, бор и лиственица абсорбира течностите по-бързо, а по-твърдите дървесни видове като бук, ясен или дъб - по-бавно.

    След като сте сигурни, че повърхността вече не приема маслото, изчакайте от 24 до 48 часа и след това използвайте филц, за да отстраните останалото масло по повърхността. Накрая проверете с хартиени кърпи дали наистина сте отстранили излишното масло.

    6.1. Нанасяне на масла върху паркета всяка година?

    Това, че намасленият паркет трябва да се препокрива всяка година, е невярно, въпреки че е много разпространено схващане; истината е, че процедурата трябва да се повтаря на всеки няколко години, така че се оказва, че поддръжката му е по-взискателна, отколкото когато става въпрос за лакирани. Паркетът трябва да се покрива с масла приблизително веднъж на две до три години. Тъй като маслото не е вредно за здравето, можете да го направите сами, но ние ви съветваме задължително да използвате ръкавици.

    7. Какви масла за паркет да се използват?

    Премазването на паркет винаги се извършва с видове на базата на натурални масла, като най-често се използва студено пресовано и рафинирано ленено масло. Освен ленено, на пазара се срещат тиково, палмово, конопено и тунгово масло, но използването им в нашия регион не е толкова разпространено поради по-високата цена. Маслото се окислява при контакт с повърхността, което води до образуването на защитна патина.

    8. Колко струват маслата за паркет?

    Маслата за паркет, противно на общоприетото схващане, не са толкова скъпи. Цената на маслата за дървени повърхности е равна на цената на лак от среден клас. Това означава, че няма съществена разлика в цената, но има съществена разлика в качеството на микроклимата, в който ще живеете.

    Професионална статия 1163
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Паркет?

    Имаме 140 изпълнители за района на Паркет:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 140 изпълнители за района на Паркет
    9.8
    0

    СИГМА Батак


    10
    0

    ЕЛ ЗЕТ - 60 ЕООД


    9.2
    0

    Комфорт ИИ ЕООД


    9.6
    0

    Животрон- 91 ЕТ