Съдържание:
1. Конструкция на таван - видове
1.1. Стоманобетонен таван
Конструкцията на тавана се изпълнява по различни начини и от различни материали. Най-разпространена е стоманобетонна таванна конструкция или стоманобетонна плоча, която обикновено се изработва на самата строителна площадка, а понякога се използва и готова таванна конструкция. Монолитната стоманобетонна плоча се използва предимно, защото позволява голяма товароносимост. Колкото и да е предимство тази носимоспособност, тя е и недостатък поради голямото тегло, което увеличава натоварването върху останалата част от конструкцията. Дебелината на стоманобетонната плоча обикновено е от 15 до 20 cm.
1.2. Дървен таван
Конструкцията на тавана може да бъде дървена. За дървен таван се използват подпори или греди, които се съединяват, за да образуват цялостна, единна и смислена система. Дървената конструкция се използва най-често в по-традиционното строителство, особено когато целта е конструкцията да остане видима. Дървени тавани се правят много рядко в новите сгради, най-вече поради цената на материала, и второ, защото бетонът има много по-голяма носимост, издържа на всички натоварвания и сили, които възникват при земетресения, така че на практика служи като фактор на безопасност за цялата къща. Така че, конструкцията във вид на дървен таван е по-често срещана при реконструкции на съществуващи стари сгради.
1.3. Стоманен таван
Конструкция от стоманени греди се среща там, където трябва да се прехвърлят по-големи участъци, защото е отличен избор. Стоманената конструкция, съставена от греди и опори, е покрита с топло- и звукоизолация, след което е затворена с таванна облицовка. Това са така наречените "композитни" конструкции. Отличен пример е таванна плоча, изработена от комбинация от стомана и стоманобетон или комбинация от вълнообразна ламарина, която е запълнена със стоманобетон. Такива структурни решения позволяват да се използват всички свойства на двата материала.
1.4. Тухлен таван
Тухленият таван най-често се изработва като композитна конструкция с добавяне на стоманобетон. Таванните конструкции, съставени само от тухли, днес вече не се практикуват, тъй като в този случай таванът би трябвало да бъде сводест, което е непрактично и неефективно както архитектурно, така и конструктивно. Това е единственият начин, при който таванната конструкция може да бъде направена само от тухли, който древните римляни са познавали и използвали доста често, за да се създаде по-внушително впечатление.
2. Структура на тавана
Таванната структура има няколко части. Най-важната част от тавана е конструкцията, защото тя е носещият елемент. Натискът, който таванната конструкция трябва да издържи, се разпределя по различни начини.
Обикновено на първо място е изолационният слой, който е частично термичен, но преди всичко има функцията на звукоизолатор. Дебелината му е около 5 cm, в зависимост от това какво ще се поставя отгоре и дали ще се монтира подово отопление. Върху изолацията се прави циментова замазка, като помежду им обикновено се поставя слой PE фолио. Замазката, която се полага върху фолиото, обикновено е саморазливна, но може да бъде и суха; приложими са различни техвологии на работа. Подът се завършва с последно покритие, паркет, керамика, ламинат или нещо подобно.
Конструкцията е покрита отдолу с таванско покритие, обикновено от гипс. Разбира се, винаги могат да се използват и други материали, например дърво.
3. Таванни покрития
Таванните покрития са последния слой на тавана, тъй като затварят конструкцията. Тези покрития предпазват носещата конструкция и слоевете звуко- и топлоизолация, но преди всичко превръщат тавана в естетически завършен елемент. Теоретично може да си представим и таван без облицовка, който в момента е много популярен за обществени пространства, но трябва да се помни, че такова решение не е подходящо за живеене. Таванът без таванно покритие обикновено има много фина и изразителна конструкция, поради което изглежда красив дори когато не е затворен. При строителството на апартаменти подобно нещо не е най-икономичното и рационално. Не вярваме, че искате постоянно да имате пред очите си множество инсталационни тръби, опънати по тавана.
4. Пластмасови тавани, дървен таван или кнауф?
4.1. Пластмасови таванни покрития (PVC)
Пластмасовите таванни покрития са отлични за места, които са особено изложени на негативни влияния като влага или ултравиолетови лъчи. Поради тази причина такива покрития ще служат добре в помещения като баня, кухня, гараж или мазе. Специален вид PVC таванно покритие с допълнителна защита от ултравиолетови лъчи, може да се използва и навън, за покриване на беседки или козирки.
Пластмасовите покрития или PVC панелите са водоустойчиви, така че не се раздуват при контакт с влага и вода, те са доста леки (1,3-2,3 kg/m2), но твърди, така че не се огъват. Също така, те лесно се монтират и премахват, в случай че инсталациите трябва да бъдат ремонтирани. Пластмасовите тавани са изработени от висококачествено PVC, дълготрайни са и лесно се поддържат, като се почистват с обикновена влажна кърпа.
4.2. Дървен таван (MDF)
Дървени тавани или MDF таванни облицовки се използват в помещения, които изискват звукоизолация, естетика и качество, като същевременно са изработени от естествени и устойчиви материали. Освен за обществени пространства като конферентни зали, офиси, класни стаи, спортни зали, библиотеки или галерии, дървените тавани се използват и за жилищни сгради. В този случай те най-често се поставят в представителни помещения, тоест дневни, салони и трапезарии. Дървените тавани често се срещат в сгради от традиционно, особено планинско строителство. Ето защо таванните покрития от MDF са много популярни за вили.
Трябва да се помни, че дървеният таван е много по-скъп в сравнение със стандартните решения. Следователно, пластмасовите таванни покрития са много по-евтини. Дървените тавани са от скъп, но незаменим материал, тъй като внасят особена топлина във всяко пространство и създават леко старинна, приятна атмосфера. По-евтиният заместител на MDF плочите е ПДЧ или шперплат. Дървеният таван се отличава с това, че служи като противопожарна защита и има отлични акустични показатели, благодарение на перфорациите, нарезите и жлебовете, които може да бъдат направени върху него. Лесно се поддържа и се отличава с това, че се изработва от естествени и устойчиви материали и предлага големи дизайнерски възможности и превъзходен външен вид.
Накрая може да се добави фурнир към дървения таван за първокласна естетика; има повече от 40 различни вида на пазара, така че лесно ще намерите такъв, който се съчетава добре с останалите мебели. Препоръчително е, също така, таванът да бъде защитен от ултравиолетовите лъчи с полиакрилен лак, за да не избледнява дървото с годините поради излагането му на слънце.
4.3. Кнауф таван
Таван Кнауф е вид окачен таван. Това е стандартното и най-често избирано решение за таванни покрития и може да се каже, че е най-практичният начин за затваряне и скриване на таванната конструкция. На външен вид наподобява пластмасовите таванни облицовки, но с Knauf може да се постигне по-красив дизайн и външен вид. Таванът Knauf се нарича още таван от гипсокартон. Knauf е само най-известната компания, която произвежда такива многофункционални гипсокартонени плочи, но не е единствената. Затова не е учудващо, че за производството на т.нар. окачен таван в жилищни сгради е най-честият избор. Knauf дава възможност да се създаде еднаква повърхност на тавана, незабележима и напълно слята със стените, тъй като покритието е същото. Всички инсталации може лесно да се скрият с таванни облицовки Knauf. Те просто трябва да бъдат достатъчно спуснати, което е лесно да се направи поради системата на подконструкцията.
Ако решите да поставите таванни покрития, можете да се свържете с нас на DaiBau.bg. На нашия уебсайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и доставчици и производители, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта.
Информация за цените можете да видите в нашия калкулатор.
Ваш тим,
DaiBau.bg