За района
    Цветна Пролет 2024

    Етажен план на къщата, оптимално разположение на стаите

    Основната задача на всяка къща е, така да се каже, обитателите ѝ да се чувстват удобно, сигурно и като у дома си. За да се постигне това, трябва да се обърне внимание както на много аспекти на строителството и архитектурата, така и на разположението на екстериора и интериора на самата сграда, всъщност разположението на стаите или етажен план на къщата.
    Професионална статия 486
    proektirane na kashta
    Имаме 389 изпълнители за района на Интериорен дизайн:

    1. Разположението на стаите в къщата, тоест етажен план

    Разположението на помещенията в сградата се влияе от различни фактори, като ориентация или местоположение, изглед към природата или други сгради, правни и законови ограничения, нужди и желания на клиента и др. Ето защо етажният план на всяка къща е поне малко различен: мястото и хората също винаги са различни. Типовите сгради с предварително определени проекти са възможно решение, но често са придружени от множество проблеми. Не винаги се случва един и същи предварително определен проект да пасва на всички местоположения, нито оформлението на помещението непременно да отговаря на всички клиенти. Решението за закупуване на къща с типов проект може да бъде по-голямо предизвикателство от индивидуалното проектиране, тъй като такъв обект изисква компромиси, които понякога не са възможни. Ако наемете архитект да направи проект на къщата, вие всъщност избирате проектиране, което е уникално във всяко отношение, по-удобно и подходящо за вашите нужди и желания, отколкото всеки друг предварително направен проект би могъл да бъде.

    1.1. Етажен план според ориентацията на къщата

    Първият "основен" фактор, който влияе върху проектирането, тоест проекта на къщата, е ориентацията. При разполагането на обекта на терена се цели максимално голяма част от фасадата да е с южно изложение. Ако не може иначе, поне хола и трапезарията да са ориентирани така. По този начин се постига помещенията, в които прекарвате най-много време, да получават най-много светлина и топлина. Ако тази посока не е възможна поради определени ограничения на местоположението, опитайте се тази част от къщата да хване поне западното слънце. Спалните може да бъдат разположени на север или на изток, тъй като те не са заети през по-голямата част от деня. Северната ориентация дори позволява стаите да са по-хладни през летните месеци, тъй като слънцето никога не огрява директно в тях, което е още по-добро за спане. Това обаче не важи за детските стаи, защото децата прекарват повече време в тях, а не само през нощта, когато спят.

    1.2. Етажен план според местоположението на къщата

    По същия начин, ако условията са налице и искате да се възползвате максимално от естествената среда или нещо друго, което смятате за особено благоприятно, тогава възможността определено не трябва да се пропуска. Ако къщата е сред природата, най-вероятно свързването на интериора и екстериора ще бъде оптималното решение. Ако гледката от някои точки е по-красива, отколкото от други, къщата трябва да бъде ориентирана така, че стаите, в които прекарвате най-много време, да гледат в тази посока. По този начин ще можете да се насладите на всички предимства, които предлага мястото, където се намира къщата.

    1.3. Влияние на терена върху проектирането на къщата

    Разположението на стаите също се влияе от ограниченията на терена; така, например, ако е на хълм, разположението на сградата и разположението на стаите не може да бъде същото като това на тази в равнината. Ако сградата е на хълм и, например, има достъп от горната страна, тогава има смисъл да се промени разположението, така че всекидневната с трапезарията и кухнята да са евентуално на тази кота, а на земята, етаж под тях да бъде мястото за спане и изходът към задния двор.

    2. Желания на клиента

    Разбира се, също толкова важен фактор за етажния план на къщата са желанията на клиента. Начинът на живот, навиците на членовете на домакинството и ежедневният им цикъл от задължения може да бъдат дори по-важни за разположението на помещенията, отколкото теренните условия. Някои семейства са по-свързани и прекарват повече време заедно, докато други ценят уединението или просто живеят с темпо, продиктувано от раздялата, и всичко това трябва да бъде отразено в проекта на къщата. По този начин, помещенията може да бъдат отворени и свързани, когато членовете на семейството искат да бъдат заедно или ако в сградата има няколко отделни единици, когато членовете на домакинството предпочитат уединението.

    Проектиране
    Проектирането, тоест разположението на стаите в къщата, трябва да бъде функционално и рационално

    3. Етажен план на къщата: оптимално разположение на стаите

    Като цяло проектирането на къщата се ръководи от неписаното правило, че всекидневните са разположени на приземния етаж, а спалните на първия етаж. На приземния етаж повърхностите са ориентирани на юг или запад. Препоръчително е етажният план на къщата да бъде направен така, че тези помещения да са отворени и свързани помежду си; да кажем, че холът продължава в трапезарията, а тя - в кухнята.

    Някога кухнята и трапезарията са били отделни помещения, а съвременните тенденции подкрепят създаването на едно цяло с хола. Така човекът, който готви обяда, може също да се грижи за децата или да говори с други членове на семейството или гости. Кухнята често се поставя в ниша, но може да бъде и самостоятелен елемент, който се превръща в централна част на жилищното пространство с кухненския остров.

    В етажния план обикновено спалните се поставят на първия етаж, където членовете на семейството могат да имат повече уединение. Те могат да бъдат обърнати на север или изток, тъй като в тях се прекарва по-малко време. Важно е, обаче, детските стаи да са с южно или западно изложение, тъй като децата прекарват много време в тях в игри, учене, общуване и т.н.

    Други помещения, като санитарни възли, спомагателни помещения като котелни, складови помещения, офиси, гаражи и др., обикновено получават по-малко внимание, тъй като там оставате за по-кратко време. Следователно, етажният план на къщата може да бъде направен така, че те също да са ориентирани на север, а някои дори не се нуждаят от дневна светлина и е по-добре изобщо да не съществува такова, поради температурата и съхранението на храни в килери, мазета или котелни помещения.

    4. Проектиране на интериора в помещенията

    Не по-малко важен от проекта на цялата къща е проектирането на интериора в отделните стаи. Добрият архитект не само ще се справи с къщата като цяло, но и ще обмисли внимателно стаите, тоест как всяка ще бъде индивидуално проектирана. Етажният план на помещенията трябва да е такова, че оползотворяването да е оптимално, така че гардеробите и леглата като най-големите елементи да са разположени на най-удобните места, както и работните места например. По-малките стаи изискват компактни решения, докато по-големите може да бъдат по-отворени и свободно проектирани. Дизайнът се влияе, до голяма степен, от мебелите, които трябва да бъдат избрани специално според стаите, защото не всички мебели се вписват във всяка стая.

    Ако решите да направите професионално проектиране, на нашия сайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и професионалисти, изпълнители и проектанти, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта. Информация за цените може да видите в нашия калкулатор.

    Професионална статия 486
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Интериорен дизайн?

    Имаме 389 изпълнители за района на Интериорен дизайн:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 389 изпълнители за района на Интериорен дизайн
    9.8
    0

    НАЗАР ДЕКОР ЕООД

    Г
    9.5
    0

    ВАНЕЛ-5 ЕООД

    Б
    9.4
    0

    ДБ АРХ СТУДИО ЕООД

    41
    8.8
    0

    ММ КОНЦЕПТ ЕООД