За района
    Техномебел 2024

    Овча вълна, дървесна вата и други изолационни материали

    Като че ли вече е общоизвестно, че изолацията е един от най-важните елементи на строителството заради спестяванията, които може да се направят при отопление. В нашия регион се използват предимно изкуствени изолационни материали като стъклена вата и стиропор. В света обаче, все повече се използват естествени материали като овча вълна, дървесна вата или ленени влакна и други подобни. Освен това, може да се каже, че естествените изолационни материали стават все по-интересни и у нас, тъй като предлагат по-голям комфорт на живущите.
    Професионална статия 438
    estestveni izolacionni materiali
    Имаме 453 изпълнители за района на Фасада:

    1. Защо естествените влакна са добър изолатор?

    Видовете естествена изолация са тези, които са особено добри за живущите, тъй като не съдържат изкуствени вещества и също така, няма екологично спорни добавки. Естествената изолация е по-добра за хората, и докато работят с нея, и когато се наслаждават на резултатите от нея. Естествените влакна винаги са екологични, тъй като намаляват отрицателното въздействие върху околната среда, като например отделянето на въглероден диоксид. В крайна сметка, в сравнение с изкуствените, естествените изолации са по-ефикасни.

    Има няколко вида естествени изолации: от ленени, кокосови и дървесни влакна, коноп, вълна, тръстика, перлит (експандиран вулканичен камък) и други подобни. Този път ще обърнем внимание на някои от най-често използваните естествени топлоизолации или изолационни материали.

    2. Ленени влакна

    Ленената топлоизолация има много положителен ефект върху жизнената среда, всъщност поддържа естествената вентилация и здравословния климат в къщата. Освен всичко друго, тя регулира влажността в помещението, като я абсорбира и след това постепенно я освобождава. Освен това, ленените влакна абсорбират много въглероден диоксид от въздуха и следователно са полезни за околната среда. Като топлоизолатор те са много ефикасни. Този вид изолационен материал може да се използва в нови сгради и при ремонтиране. При саниране, старата изолация може да се използва повторно.

    Освен всичко друго, ленените влакна имат така наречената капилярна структура, поради което перфектно регулират влажността в сградата. На практика това означава, че влакната абсорбират влагата от въздуха и постепенно я отделят обратно в пространството. Също така, те са голям консуматор на въглероден диоксид и по този начин имат положителен ефект върху качеството на въздуха в сградата. Използват се и като звукоизолатор, гъвкави са и се характеризират с устойчивост на механични въздействия и температурни промени, както и на ултравиолетовите лъчи. Тяхната трайност се оценява на повече от 70 години.

    Топлоизолацията от лен може да се види в различни форми, но най-често се произвеждат плочи. Те се използват най-вече за изолация на покриви, стени и подове. Когато ленената изолация е под формата на ленти, се използва за затваряне на по-малки и по-големи кухини и отвори. Ленените ленти се произвеждат чрез изтегляне и поляризиране на естествен лен, към който е добавен вермикулит като стабилизатор. Тези ленти може да се използват дори като топлоизолация за камини, котли и парно отопление, а от друга страна, за защита на културите при производството на зеленчуци, растения и цветя в оранжерии, тъй като не се нападат от насекоми или патогенни бактерии (те действат като естествен антисептик).

    Специален продукт от ленена вата е филцът, който най-често се използва като подова изолация. Може да се види и под формата на ленти от ленен филц, които се използват за намаляване на предаването на шум, като се монтират между гредите на покривната конструкция, както и при фугите между стените и пода. Ленените влакна може да бъдат и на парчета, които се използват за запълване на по-големи кухини.

    Ленените плочи най-често са с размери 120х60 cm, дебелина от 5 cm до 10 cm. Имат топлопроводимост 0,038 V/mK, не провеждат електричество и не са електростатични, издържат на температури до 160° C.

    Ленените плочи с дебелина 5 cm струват около 22 лева/m2.

    Изолацията от естествени материали е чудесна за хората и околната среда
    Изолацията от естествени материали е чудесна за хората и околната среда

    3. Дървесна вата - изолационни плочи от дървесни влакна

    Изолацията от дървесни влакна, тоест дървесната вата, се полага лесно и бързо, особено когато е под формата на плочи. Те са твърди и стабилни и с тях лесно се работи. Освен това са устойчиви на огън. Изолацията от дървесни влакна е напълно естествена, тъй като е направена от развлакнена дървесина, обработена с вода.

    Има така наречените флекс-плочи (flex) от дървесни влакна, които се използват за стени и покриви, защото са малко по-меки. Има термоплочи (therm), които са предназначени и за изолация на стени, покриви и подове (суха замазка). На пазара се предлагат и други видове плочи от дървесни влакна, както и изолация, която може да се продухва между конструктивните елементи.

    Флекс-плочите с топлопроводимост 0,040 W/mK, дебелина 6 cm, струват около 36 лева/m2.

    4. Конопена изолация

    Това е естествена изолация от конопени влакна. Изолацията от конопени влакна се характеризира с това, че регулира влагата. Конопените влакна абсорбират влагата от помещението и след това бавно я освобождават. По този начин се осигурява "дишането" на конструкцията. Тъй като това е изолация на растителна основа и не съдържа протеини, не е необходимо да се обработва химически в производствения процес. 

    Изолацията от коноп се произвежда под формата на плочи, които покриват стени, тавани и покриви. Има и универсални плочи от конопени влакна, които се използват за изолация на покриви и подове.

    Изолационните плочи от коноп имат топлопроводимост от 0,040 W/mK и струват около 40 лева/m2.

    Овчата вълна е отличен естествен изолатор
    Овчата вълна е отличен естествен изолатор

    5. Овча вълна за изолация

    За разлика от други видове изолации, които са на растителна основа, вълната е от животински произход. Създава много приятен климат, тъй като съдържа специалното вещество ланолин; колкото по-висока е концентрацията на ланолин във вълната, толкова по-добра е изолацията. В допълнение, тази естествена изолация позволява отличен въздушен поток и се почиства чрез вентилация. Овчата вълна е запалима само при високи температури.

    Изолацията от овча вълна се прави под формата на плочи, с които се покриват стените и покрива, а ако е във вид на влакна се използва за издухване, тоест изолация на кухини и за кофраж. Плочите от овча вълна имат топлопроводимост от 0,038 W/mK и струват около 17 лева/m2, дебелина 16 cm.

    Професионална статия 438
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Фасада?

    Имаме 453 изпълнители за района на Фасада:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 453 изпълнители за района на Фасада
    9.6
    0

    СИ ВИ ЕМ ГРУП ЕООД


    9.5
    0

    НОВ ДОМ 82 ЕООД

    5
    9.9
    0

    ДЪГА - ИМ ЕООД


    10
    1

    НЕШСТРОЙ ЕООД

    30