За района
    Техномебел 2024

    Надстройка на къща

    Статията е видяна от 521+ потребители
    Повдигането/демонтирането на покрива се счита за трудна строителна операция, без значение за каква сграда става въпрос. Независимо че в сравнение с цялостното строителство това е по-малка по обем работа, препоръчваме ви да не се заемате сами с нея, а само с помощта на архитект, строителен инженер или друг строителен специалист. Трябва да сте наясно, че надстройката на къща всъщност е ново строителство, което променя обекта във всякакъв смисъл – статиката и носимоспособността на конструкцията, структурата и обема – и то във вертикална посока. Какъв е процесът за надстрояване, необходимо ли е разрешение за строеж и каква е цената на строителните работи, прочетете в този текст.
    Професионална статия 521
    nadstroyka na kashta
    Имаме 1401 изпълнители за района на Ново строителство:

    1. Повдигане/сваляне на покрива

    Повдигането/демонтирането на покрива е една от най-трудните строителни намеси. Повдигането на покрива е възможно, ако съществуващата покривна конструкция и конструкцията на сградата позволяват това. Това обикновено е възможно при всички къщи със стандартна конструкция (тухла със стоманобетонни връзки) и при повечето дървени къщи, но не е възможно при бетонни къщи, тъй като техните покриви обикновено са прикрепени към останалата част от вертикалната конструкция, така че в тези случаи покривът се отстранява на сегменти и по-късно се връща. Повдигане/премахване на покрива се има предвид, когато искате да добавите цял етаж или таванско помещение.

    1.1. Как да вдигнем покрива

    Вдигането на покрива ще бъде извършено от квалифициран строителен предприемач, но вдигането и надграждането трябва да бъдат конструктивно изчислени. Следователно, участието на строителен инженер е абсолютно необходимо за изграждането на покрива. Изпълнителят ще повдигне покрива с помощта на кран, за да хване и повдигне цялата покривна конструкция, включително довършителните слоеве, и след това ще издигне временна конструкция, която да държи покрива в това положение, докато работата приключи. При повдигане на покрива може да започне изграждането на къщата, тоест изграждането на нова носеща конструкция и отвори за прозорци, балкони, тераси... Когато строителството на къщата приключи, носещата конструкция се демонтира и премахва , а кранът връща покрива на мястото му.

    1.2. Как да премахнете и възстановите покрива

    Ако по някаква причина подобно повдигане на покрива е невъзможно, се извършва частично демонтиране на покривната конструкция, т.е. премахва се сегмент по сегмент - улуци, връзки, покривно покритие, части от изолация, покривни конструкции и греди - след което се връщат в обратен ред.

    2. Надстройката изисква планиране

    Освен пристрояването, което се счита за често срещана опция в нашия регион, много хора решават също да допълнят или надстроят съществуващата сграда. Причините са най-вече от финансово естество или се отнасят до млади хора, живеещи в общо домакинство, което изисква повече пространство в съществуващото жилище. Надстройката на къща е сложен проект, в който трябва да участват поне архитект и строителен инженер, за да се реализира успешно. Въз основа на вашите желания и нужди се изготвя идейно решение, което впоследствие води до проект за изпълнение, план на строителната конструкция и списък на строителните работи.

    2.1. Какъв вид конструкция изисква надстройката на къща?

    Преди започване на надстройката трябва да се проверят материалите на основната конструкция на съществуващата сграда. Материалът, използван за долната част, обикновено се избира за носещата конструкция на надстройката, но това не е необходимо. Разположението на комуникациите към тавана и монтажа на междинния под (стоманобетонна плоча) са много важни и трябва да бъдат внимателно проектирани. Независимо от вида на материалите, които ще се използват за носещата конструкция, всички статични изчисления на структурната стабилност и архитектурните планове на ИП трябва да бъдат завършени преди началото на строителството. В случай, че обектът не е конструктивно годен за надстрояване, трябва да се направи анализ на статичната рехабилитация на съществуващия обект, което представлява допълнителен, но във всеки случай необходим разход.

    2.2. Материали и цветове на горната част на конструкцията

    Освен прецизното изчисляване и проектиране на носещата конструкция на пристройката, важно е да изберете правилните материали и цветове за екстериора и интериора на пристройката. Ако искате надстройката на къщата да бъде напълно ненатрапчива и възможно най-малко забележима, всъщност да се слее със съществуващата сграда и фасада, тогава ще е необходимо използването на същите материали и цветове. Независимо дали става въпрос за дървена фасада, обикновена бяла мазилка или мазилка с друг цвят, нюансите, тоновете и материалите трябва да съответстват на останалата част от екстериора.

    Има клиенти, които търсят точно обратното. Някои искат да подчертаят надстройката, така че в такива случаи се използват други материали и контрастни цветове.

    2.3. Разлика между надстройка и пристройка

    Не е необичайно да се объркват или разменят термините надстройка и пристройка. Въпреки че е факт, че и в двата случая става въпрос за ново строителство, има съществена разлика в позицията, тоест посоката на строителството. Докато една пристройка е увеличаване на обема или промяна в размерите на съществуваща къща хоризонтално, надстройката променя размерите на сградата вертикално.

    Повдигането/демонтирането на покрива и надграждането изискват конструктивно изчисление, но и много опитни изпълнители
    Повдигането/демонтирането на покрива и надграждането изискват конструктивно изчисление, но и много опитни изпълнители

     

    3. Надстройка на къща и разрешение за строеж

    Надстрояването, както и пристрояването в строително-правен смисъл се считат за ново строителство, тъй като има промени в носещите и други части на конструкцията и структурата на сградата. Съгласно закона за всички видове нови сгради, които включват пристрояване и надстрояване, е необходимо преди започване на работа да се получи валидно разрешение за строеж.

    За разширението е необходимо да се извади проект за разрешение за строеж, който съдържа всички архитектурни планове, планове за застрояване, механични инсталации и ел. инсталации. След получаване на разрешението за строеж се изготвя проектът за изпълнение (ИП) и накрая се получава разрешението за ползване с геодезическо заснемане на новото състояние и подписан протокол от проектанта и надзора, който гарантира съответствието на построения обект с проектната документация.

    4. Разходи за повдигане/премахване на покрива и надстройка

    Цената на надстройка, както и подобни работи, зависи преди всичко от размера, сложността на техническите изисквания, използваните материали, изпълнителя, местоположението и други фактори. Повдигането/демонтирането на покрива поради сложността на работата и наемането на кран изисква много средства, но все пак много по-малко от изграждането на изцяло нова сграда.

    Забележка: като пример сме взели приблизителната цена на надстрояване с разгъната площ с размер около 120 m2.

    Надстрояването на къща с разгъната площ около 120 m2 може да струва от 500 до 700 лв/m2 без цената на строително разрешение, ИП документация и разрешение за ползване. В цената е включено изпълнение на междуетажна плоча, надстройка, покривна конструкция и всички останали довършителни работи.

    Професионална статия 521
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Ново строителство?

    Имаме 1401 изпълнители за района на Ново строителство:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 1401 изпълнители за района на Ново строителство
    9.8
    0

    РЕФРАМОНТАЖ ЕООД


    9.9
    0

    БАЛКАН-НЕТ ЕООД

    3
    9.7
    0

    АНКЕР ГРУП ЕООД


    9.5
    0

    ДИМТЕХ ИНЖЕНЕРИНГ ООД

    Б