Съдържание:
1. За какво се използва бетонът
Когато започне подготовката на терена за строителство, почвата първо се набива и уплътнява, насипва се чакъл с различна гранулация, т.нар. буфер. След това е необходимо да се изравни основата с бетон, за да стане подходяща за по-нататъшно строителство. Това осигурява добра основа за топлоизолация. Също така, когато подложният бетон е поставен под фундаментната плоча, той представлява допълнителна защита за армировката на фундаментната плоча. Понякога се случва армировката на основната плоча да лежи твърде далеч на дъното и следователно, да не е защитена достатъчно добре. По този начин бетонът, който се излива отдолу, образува своеобразен защитен слой. Следователно функцията на носещия бетон е да защитава фундаментната плоча и като резултат да осигури по-равномерно слягане на основата. Функцията на подложния бетон не е да пренася натоварването.
Подложният бетон се излива върху уплътнен слой от насипана пясъчно-чакълена смес, през която предварително са прекарани всички дренажни и захранващи линии за канализация, вода и електричество. След това следва основната плоча или слой изолация, в зависимост от предвидения състав на фундаментната плоча.
2. С каква ширина и дебелина трябва да бъде бетонната подложка?
Подложният бетон трябва да е по-широк от ширината на фундаментната плоча, по-точно да е по-голям от всяка страна с около 30-40 cm. Повече от това би означавало прекомерна консумация на материали без реален ефект върху здравината или функцията на самата основа. Кофражът за носещ бетон се изработва по-лесно от кофража за носещ стоманобетон. Ако размерите и плътността на подложния бетон не оказват натиск, тоест не разширяват кофража, не е необходимо неговото допълнително укрепване, за разлика от това, което се монтира за носещата конструкция. Височината на подложния бетон трябва да бъде 10-12 cm в зависимост от нивото на буфера.
3. Марка бетон за бетонна подложка
Бетонът за подложката може да се смесва директно върху парцела. Стандартният клас на подложния бетон е C12/15. Тази, така наречена, марка бетон показва, че в него няма много цимент - една торба цимент е достатъчна за пълен миксер. Такова малко количество цимент е достатъчно, тъй като в такива ситуации не се изисква да е здрав. Това е и причината подложният бетон да не е стоманобетон, тоест в него няма стомана.
4. Дебелина и състав на подложния бетон
По принцип, бетонът се смесва в съотношение цимент-пясък от 1:3 до 1:5; за фундаментната плоча е необходим повече цимент, а за подложния бетон - по-малко. Когато всичко е готово за изливане на бетона под основата или основната плоча, трябва да се покани експерт по геомеханика, който дава информация за допълнително оформяне на терена или определя какви трябва да бъдат параметрите за предварително напрягане на бетона за подложния бетон и основа. В зависимост от теренните условия може да се определи точната дебелина на подложния бетон, която обикновено е между 8 и 12 cm.
Повърхността на подложния бетон трябва да бъде възможно най-равна. Това е особено важно, ако хидроизолацията се поставя директно върху него. В този случай повърхността на подложния бетон също трябва да бъде достатъчно грапава.
5. Полагане на изолация и хидроизолация върху подложния бетон
Подложният бетон се полага върху уплътнен буфер, който трябва да има възможно най-равномерна повърхност без неравности, вдлъбнатини или кухини. След това, върху подложния бетон се полага XPS слой топлоизолация, който трябва да е с подходяща якост. Когато топлоизолацията е поставена върху подложния бетон, кофражът и уплътняващият филм се поставят около периметъра, за да се предотврати изтичане на циментово мляко по време на процеса на изливане на бетона, което може да доведе до намаляване на якостта на бетона. Следва монтаж на стоманена армировка и изливане на бетон за фундаментната плоча. След поставяне на топлоизолацията може да се продължи веднага. Ако по някаква причина това не е възможно, топлоизолацията трябва да се защити с геотекстил, за да не се уврежда от слънцето.