Съдържание:
1. Процес на правилно извършване на ремонтни работи в банята
След изпълнение на всички водопроводни, канализационни и строителни работи, идва ред на керамичните работи, които трябва да се извършат по системата и правилата, които по-късно ще позволят безпроблемно ползване на банята.
Работата на майстора за лепене на плочки, всъщност се състои от пет части, които само заедно дават най-добри резултати; това са:
- Подготовка на повърхността за полагане на плочки
- Хидроизолация на повърхността, която ще предпази бетона от нежелано пропускане на вода
- Лепене на плочки с качествено и подходящо лепило
- Фугиране с цветна фугираща смес, устойчива на вода и мухъл
- Уплътняване на хоризонтални, вертикални и наклонени фуги.
Когато избирате продукт, трябва да вземете предвид всички системи и сертификати за определените области на работа. Често се случва да се купуват продукти, които не са подходящи за конкретната цел.
2. Подготовка за поставяне на плочки
Много е важно правилно да подготвите основата, тъй като без нея, независимо колко прецизно са положени плочките, няма да има ефекта, който иначе би могъл да се постигне. Първо трябва да се провери колко е равен подът и в какво състояние е замазката при по-старите сгради, тоест циментовата замазка при по-новите. Ако замазката е много лоша, препоръчваме полагането на нова, тъй като след поставянето на плочките, това вече няма да е възможно. След това проверете равномерността и еднаквостта на основата. Последната стъпка от подготовката на основата е нейното шлайфане, което отстранява острите частици и евентуалните бучки от повърхността. При шлайфане трябва да се обърне внимание на частите от основата, които установите, че са по-високи от останалите при проверката. Тези части трябва да бъдат допълнително шлайфани. Същата процедура важи и за стените; преди да започнете да поставяте плочки върху тях, трябва да проверите и поправите повърхностите.
Повърхностите, върху които ще се лепят плочките, трябва да са здрави, непорести и достатъчно влажни за добра адхезия. При необходимост се извършва саниране и защита на повърхностите преди залепване със специално предназначени за целта средства. На пазара има безброй продукти от този тип, така че е препоръчително да се консултирате със специалист преди покупката.
3. Хидроизолация при ремонт на баня
Следва хидроизолацията при ремонт на баня. Всяка баня трябва да е добре изолирана, за да не потече събралата се вода през облицовката към носещата междуетажна плоча или към носещата стена. Ако това се случи, можете да очаквате окисляване на стоманената армировка в стоманобетона, както и корозия на стоманата; каквото и да се случи, няма да е добре, защото отслабва носещата конструкция. Хидроизолацията не трябва да се извършва навсякъде, а само на местата, които реално ще са в контакт с вода – вана и/или душ кабина, като винаги се обработва малко по-широко пространство от реалните размери на тези части на банята. При изпълнение на хидроизолация задължително се използва двукомпонентен циментов разтвор за еластична хидроизолация и защита на бетона. Това е единственият начин ефективно да се предотврати проникването на влага в бетонната повърхност.
4. Редене на плочки
Когато повърхността е готова, можете да започнете да лепите плочките. Първо върху основата се нанася циментова замазка и след това се поставя първата плочка. При редене на плочките, за да се запази разстоянието между тях и желаната позиция, се поставят кръстчета, обикновено пластмасови, които са известни още като разделители или дистанционери, а на тяхно място в последствие се образуват фугите. Самите плочки се закрепват с леки удари с дървен или гумен чук. Това продължава докато се покрие цялата баня или определена част от нея. Преди започване на монтажа е препоръчително да се направи план за лепене на плочките, за да се види как ще "легнат" покрай стените и около сифона и кои плочки ще трябва да се изрежат.
Добрият майстор на плочки винаги ще пресметне откъде да започне реденето, така че да има възможно най-малко отпадъци и да има колкото се може повече керамични плочки с еднакъв размер или възможно най-близък - дори и тези, които се режат. Такава баня ще бъде и най-желана от гледна точка на естетиката.
5. Лепило за плочки
5.1. Лепило за широкоформатни плочки
В момента са на мода плочки големи формати, които изискват определен вид лепило, тъй като собственото тегло на плочките е по-голямо от това на тези с класическите размери. За този вид работа са подходящи най-силните видове лепило, тоест тези, предназначени за такъв тип продукти, които обикновено имат марка C2TE-S1. Лепилото за стандартни плочки е обозначено с C2TE. Във всеки случай е препоръчително да се поинтересувате и консултирате със специалист по поставяне на плочки преди покупката.
5.2. Лепилото за плочки зависи от материалите
При избора на самото лепило трябва да сте наясно с факта, че различните материали за плочки, като гранит, фаянс, мрамор, мозайка и други, изискват специфични лепила. Лепилото за камък или керамични мозаечни плочки в никакъв случай не е едно и също.
6. Фугиране на плочки
Една от последните стъпки при лепене на плочки е фугирането. Ако всички предишни работи са били извършени правилно, това не би трябвало да е проблем. При избора на фугираща смес, освен подходящия цвят се съобразява и тя да е устойчива на влага, износване и мухъл. Има също определени добавки за фугиращия разтвор, които подобряват свойства като ефекасност, адаптивност и водоустойчивост и са обозначени като CG2. След избор на вида и цвета на фугиращата смес следва самата процедура по фугиране. Фугите трябва да са достатъчно големи, за да позволяват разширение на материалите от температурни разлики, а когато става въпрос за по-големи помещения (над 12 m2 площ), трябва да се предвидят и разширения.
Разширенията са специални междини между плочките, запълнени с различна (разширяваща се) еластична маса, която позволява допълнително разширяване и свиване на материалите.
7. Запълване на фугите
В самия край е важно да запълните добре всички фуги между плочките и санитарното оборудване. Всички фуги между душ кабината или ваната с пода и стените трябва да бъдат уплътнени, както и фугите между мивката и стената, тоест тоалетната чиния и пода. Ако търкате прекалено силно по време на почистване, фугиращата смес може да се повреди и изрони, което може да доведе до изтичане на вода от санитарния фаянс върху пода. В този случай местата на изтичане трябва да бъдат поправени възможно най-скоро. За тази цел се използват средства, устойчиви на вода, мухъл, ултравиолетови лъчи и други фактори на околната среда. Ако попаднете в такава ситуация, препоръчваме да се консултирате с продавача или с някой специалист.