Съдържание:
Биологични битови пречиствателни станции - видове и материали
Производителите предлагат на пазара два вида инсталации за биопречистване: последователен биологичен (партиден) реактор (SBR) и инсталация (сепаратор) за плаващи частици. При производството на такива почистващи устройства се използват предимно полиетилен и полиестер, а по-рядко бетон и неръждаема стомана.
SBR модел биопречиствателни инсталации за третиране
Първият модел на биологичните пречиствателни станции е базиран на последователна работа; всъщност пречистването на отпадъчни води (хигиенни и фекални) се извършва в една камера, а водният поток се регулира в друга. По този начин отпадъчните води се пречистват за 12-24 часа, преди да попаднат в подземни потоци.
БИО устройство за почистване на плаващи частици
Инсталацията за биопречистване на плуващи частици има регулирано проточно пречистване на отпадъчните води, което означава, че количеството отпадъчни води, влизащи в инсталацията, е равно на количеството, което излиза от нея. Този режим може да причини проблеми и претоварване, тоест запушване на тръби, когато водният поток е по-висок от обичайното.
Малка биологична пречиствателна станция – работен режим
Биологичните пречиствателни станции работят на принципа на аеробно и анаеробно пречистване на отпадъчните води. Битовите отпадъчни води се вливат в малка пречиствателна инсталация и започват да се събират в първия участък, който всъщност е уловител на утайки (утаител). С помощта на компресорна помпа, определено количество отпадъчна вода се изпомпва от утаителя в друга камера - камерата за аериране. В тази част от процеса се отваря първият вентил. Въздухът се вкарва в аерационната камера чрез компресор - микромехурчета, където фекалните води се разграждат допълнително в присъствието на бактерии. Подаването на въздух се осигурява и дозира през друг клапан и диафрагма вътре в малката пречиствателна инсталация.
Времето, необходимо за разграждане на цялото количество фекалии зависи от обема на пречиствателното устройство.
След процеса на аериране идва фазата на утаяване на утайката във втората камера. На този етап компресорът се изключва и пречистената вода на повърхността се отделя от уталожената вода. Последната фаза започва с активирането на третия клапан, когато компресорът изпомпва пречистена вода от аерационната камера, а необработената утайка се изпомпва обратно в колектора за утайки с помощта на компресора, след което се активира четвъртият клапан. Този процес се повтаря 4-6 пъти на ден, като консумацията на електроенергия е приблизително 0,33 kWh/ден. За правилна работа са необходими между 1,5 и 3 mg чист кислород на литър вода.
Биологични пречиствателни станции - цени
Цените на малките биологични инсталации варират между 3 600 и 4 200 лева в зависимост от размерите, материалите и вида на устройството или системата. Цената обикновено се определя според броя на потребителите в домакинството. От тези данни може да се направи допълнителен извод за необходимия обем на инсталацията за биологично третиране. Като се има предвид, че купувате пречиствателния уред за поне 15 години, разходите за поддръжка също трябва да бъдат включени в изчислението. При пречиствателни системи с електрически компоненти разходите са различни, защото е включена и поддръжка и сервиз, т.е. гаранция. За механичните, всъщност биологичните инсталации няма такива разходи.
Ако решите да инсталирате такива системи, можете да се свържете с нас на DaiBau.bg. На нашия уебсайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и доставчици и производители, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта.
Информация за цените може да видите в нашия калкулатор.
Какво съветват професионалистите
Анаеробните пречиствателни станции на отпадни води са ново поколение устройства, т.е. системи за анаеробно пречистване на потока, които използват бактерии от микробиологична флора за почистване на фекални отпадъци и се състоят от компенсационна шахта (компенсира излишната вода преди протока), утаителен резервоар и филтърно поле. Тези микроорганизми не се нуждаят от кислород, за да функционират и са способни да разграждат до 90% от органичните утайки.
Биологичните пречиствателни станции са самостоятелни и работят благодарение на силата на гравитацията, без външни източници на енергия. Действието им се регулира чрез добавяне на биологични препарати, които съдържат активатори на микробиологичната флора и са подходящи за всички видове инсталации (аеробни, анаеробни или билкови). Те също така са полезни в програми за къмпинг и разходка с лодка и за разграждане на утайки в съществуващи септични ями.
Такива биопречистватели не изискват външни източници на енергия, така че не са необходими годишни услуги за поддръжка. Необходимо е само превантивно изхвърляне на неразградими неорганични утайки на всеки две до три години. Честотата на изпразване на пречиствателя се определя от производителя на системата в зависимост от няколко фактора и тези препоръки трябва да се спазват.