Съдържание:
1. Каменната ограда не е ново откритие
Каменните огради не са съвременна идея, тъй като те са част от нашето ежедневие още от праисторически времена, когато единствените строителни материали са били камък, дърво и пръст или глина. Заедно с къщите, за да защитят себе си и имуществото си, хората са изграждали и огради от материалите, които са им били достъпни от непосредствената околност. Където е имало повече скали и камъни, те са избирали по-малки парчета и изграждали стени с тях. Строежите от този тип най-често са били без свързващи вещества, тоест хоросан - и такава строителна техника, която днес се използва рядко, се нарича сух зид. В определени райони, между другото, подобна каменна конструкция е била укрепвана със свързващо вещество, обикновено глина или по-късно хоросан, което структурно я е укрепвало и обезопасявало.
2. Каменни огради – да или не
2.1. Предимства на каменната ограда
Едно от основните предимства на каменната ограда е нейният красив, естествен вид, който идеално се слива със заобикалящата я среда. Такова нещо е особено желателно, ако живеете в близост до гора или друга естествена природна среда, която би била напълно увредено от бетона в естетически смисъл. Друго предимство на каменната ограда е, че е изработена от екологично чисти материали. Ако се издигне като суха стена, каменната ограда може да бъде напълно рециклирана, но ако се добави свързващо вещество, варовият разтвор има най-малко вредно въздействие върху околната среда. Дори този втори вариант от екологична гледна точка все още е много по-приемлив от стоманобетонните решения.
Каменните огради са практически неразрушими и не се нуждаят от основен ремонт. Те сравнително лесно се поддържат, но трябва да се чистят всяка година - за предпочитане с водна струя под налягане - защото се натрупва мъх по тях.
2.2. Недостатъци на каменната ограда
За съжаление, днес каменните огради не са от най-евтините. Ако цената е основната ви грижа, каменната ограда вероятно ще се окаже скъпа. Друг недостатък на каменната ограда в сравнение, да речем, с дървената ограда е, че някои видове такива огради не може да бъдат изградени без използването на багер поради теглото на самите парчета камък. Освен това, за разлика от изграждането на дървени огради, обикновено не можете да използвате камъни, които имате в имота, независимо от формата и размера им - следователно материалите за каменни огради обикновено се поръчва от доставчици или от кариери, а след това към самата цена трябва да бъдат добавени транспортните разходи.
Каменните огради може да се окажат не толкова подходящи, ако живеете в по-топли географски райони, тъй като много нежелани влечуги, особено змии, гущери и скорпиони, правят своя дом в дупките между камъните.
3. Първият вид каменна ограда - каменна зидария
3.1. Сух зид или модерни варианти
Първият тип каменни огради са „зидани“ каменни огради, при които части от зидарията са подредени и поставени една върху друга, така че да се поддържат една друга и по този начин образуват солидна, свободно стояща конструкция. Камъните може да бъдат свързани с варов разтвор (хоросан) или без него (традиционна версия - сух зид). Първият метод е много по-прост и изисква по-малко умения, докато подреждането на камъка в зидове изисква повече опит и търпение.
3.2. Подреждане на камъка
Подреждането на камъка в солидна конструкция не е толкова лесно, колкото изглежда. Въпреки че традиционната структура на каменните зидове често нямат основи, днес се препоръчва те да бъдат изградени, за да се удължи живота на оградите. Поради неправилните си форми и различни размери на камъните, те са по-взискателни дори от зидариите с тухли или бетонни блокове. Започва се с поставянето на по-големи парчета камък, след това се добавя хоросан (ако изберете този вариант), след това по-малки парчета за запълване на празнините. Ако решите да използвате циментов разтвор, трябва да се уверите, че фугите са възможно най-равни. От естетическа гледна точка е най-добре фугите да са възможно най-малки, в идеалния случай не по-широки от 2 cm.
3.3. Допълнителни съвети за фугиране
Циментовият хоросан може да се състои от пясък, цимент, вода и добавки за еластичност. Преди да започнете циментирането, празните пространства, всъщност фугите между камъните, трябва да бъдат почистени от прах, листа и други отпадъци или наслагвания. Избягвайте фугирането на прегрял или студен камък, тъй като такъв материал е максимално свит или разширен, така че фугите бързо ще се напукат по-късно. Когато приключите работата, изчакайте няколко дни, докато каменната ограда изсъхне напълно. Накрая се извършва почистване на камъка, отстраняване на циментовото мляко и парчета хоросан. Възможно е и защита на камъка от замърсяване със специални покрития, а някои варианти имат добавки за мокър или сух вид.
4. Каменни огради - габиони
Габионите са друг вид каменна ограда, а самата дума е от италиански произход; "gabbia" означава клетка, а "gabbione" голяма кошница. Както подсказва името, това е двойна телена ограда, запълнена с дребни камъни или така наречената едра фракция инертни материали. В този случай, за пълнеж се препоръчва да се използва камък със сертификати за защита от замръзване. Каменните огради или габиони се характеризират с опростена конструкция, дълъг експлоатационен живот, не изискват поддръжка, предотвратяват шума от околната среда и изглеждат доста приемливо естетически. За сметка на естествения, но и съвременен външен вид, габионите се вписват перфектно в почти всяка градина. Как може да бъде оформена и изглежда тази ограда във всяко отношение зависи от това какво искате, тъй като няма строги правила за строителството им.
Габионите са съвременен и по-прост вариант на традиционна каменна ограда. Тяхното производство е и на малко по-ниска цена.