За района
    Сепараторите, всъщност, са пречиствателни системи, които предотвратяват замърсяването на подземните води. Използват се за приемане и отделяне на атмосферната вода от течности и примеси като различни нечистотии, мазнини, масла, горива или техни производни. Маслените сепаратори обикновено се монтират до обществени паркинги, но те са необходими и до паркинг или гараж на фамилна къща.
    Професионална статия 246
    separatori za masla
    Имаме 40 изпълнители за района на Пречистване на отпадните води:

    1. Маслени сепаратори в борбата срещу замърсяването

    Фактът, че само няколко капки гориво може да замърсят 1 000 литра вода е изненадващ и плашещ. При все по-честите горещини, последвани от суша, всеки отговорен човек трябва да осъзнае своя дълг към природата и всички ресурси. Именно водоизточниците са най-често изложени на умишлено и неумишлено замърсяване, което оставя след себе си катастрофални последици, като смърт на риби и други водни животни и растения. Маслените сепаратори играят много важна роля за поддържането на водните ресурси чисти. Те са предназначени за предотвратяване на злополуки като разлив на петрол и трябва да се монтират навсякъде, където има водоизточници в близост до резервоари за гориво и петрол.

    Масленият сепаратор е просто, но много ефективно средство за предотвратяване на замърсяването на водата.

    2. Маслени сепаратори - предимства

    Освен че предотвратява замърсяването на реки, езера и морета, масленият сепаратор предотвратява и замърсяването на почвата и подземните води. Маслените сепаратори най-често се изработват от полиетилен, който е екологичен материал, тъй като може да се рециклира, но се правят и от бетон. Масленият сепаратор лесно се обслужва и поддържа, като също така, постига дълъг експлоатационен живот. Обикновено е доста лек и следователно, лесно се сглобява и транспортира. Можете да го инсталирате сами, тъй като не изисква специални технически познания - достатъчно е да следвате инструкциите за инсталиране и употреба, които получавате при закупуване на продукта.

    3. Как работи масленият сепаратор

    Сепараторите се делят на:

    • гравитациони,
    • с коалесцентен филтър и
    • със сорбционен филтър.

    3.1. Гравитационни сепаратори

    Сепараторите за мазнини и масла работят според основните закони на физиката, по-точно чрез силата на гравитацията. Мазнини, масла и други вредни вещества, като бензин, мазут, моторно масло, грес, лубриканти, деривати и други по-леки течности имат по-ниско специфично тегло от дъждовната вода, която се стича от вътрешния пътища или работни повърхности като асфалтирани или павирани пътища и пешеходни пътеки, паркинги, улеи и канали. Сепараторите работят, като ограничават и забавят потока на дъждовната вода, така че други, по-леки течности да могат да се отделят от нея и да се издигнат на повърхността. Чистата атмосферна вода се оттича през изхода на масления сепаратор в отводнителната система. С тази система за оттичане сепараторите пречистват дъждовната вода и предотвратяват изтичането на замърсени течности в подпочвените води.

    3.2. Размери на маслените сепаратори

    Размерите на маслените сепаратори са доста различни, тъй като зависят от това къде ще се използват: за паркинг на фамилна къща, на места за достъп до обществени сгради или на паркинг на бензиностанция. Обемите на такива системи са между 300 l и 10 000 l. Когато става въпрос за еднофамилни къщи, обикновено се изисква сепаратор с обем от 300 до около 5 000 l.

    4. Законови изисквания

    Сепараторите са необходими и предписани от закона (Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда, Закон за опазване на околната среда и др.) на местата и в помещенията, където е по-голяма възможността за разливане на вредни вещества. Ето защо е необходимо използването на тези своеобразни филтри в сервизи, в автомивки и други перални, в частни, обществени и бизнес паркинги, автопаркове, в механични работилници, в резервоари и зони за съхранение на опасни материали. Маслен сепаратор не е необходим за домашна употреба, но се препоръчва, ако се занимавате с някоя от горните дейности в свободното си време или с цел печалба, т.е. предлагате автосервиз в домашния си гараж. Това е основна отговорност към околната среда.

    Напречно сечение на инсталирания маслен сепаратор
    Напречно сечение на инсталирания маслен сепаратор

     

    5. Маслен сепаратор от бетон или полиетилен

    5.1. Маслен сепаратор от полиетилен

    Известни са сепаратори от два материала: бетон и полиетилен. Всеки от тях има своите предимства и недостатъци. Противно на общоприетото схващане, сепараторите от полиетилен са по-екологични, както и много по-леки и следователно, по-лесно се инсталират. Полиетиленовият сепаратор е монолитен, така че контейнерът му е изработен от едно цяло без свързване на отделни елементи чрез залепване или заваряване, което е характерно за някои други пластмасови филтри. Съединенията винаги са най-слабите места на всеки контейнер, така че монолитните форми са най-надеждните за предотвратяване на разливането на опасни течности в околната среда.

    5.2. Маслен сепаратор от бетон

    В сравнение с полиетиленовия сепаратор, бетоновият сепаратор е малко по-евтин. Освен това, предимството на бетона е, че предлага по-голям диапазон от размери и диаметри и по-голям максимален резервоар. Бетонният сепаратор, обаче, има и своите недостатъци. Първият е теглото - сепараторът от бетон е 10 и повече пъти по-тежък от полиетиленният, което означава, че е практически невъзможно да се монтира без техническа и механизирана помощ, тъй като и повече хора не могат да го преместят само с физическата си сила.

    Поради порестия състав на материала бетонните сепаратори никога няма да имат толкова гладка повърхност като пластмасовите сепаратори и следователно почистването им ще бъде по-трудно.

    6. Маслен сепаратор с разтоварваща система

    Известни са и сепаратори с така наречената релефна система или байпасни сепаратори, както ги наричат ​​на английски. Това е иновативно проектирана система, при която в случай на голямо и внезапно количество дъждовна вода (което е най-големият проблем при летни дъждове, например), първите 10% от водния поток се пречистват чрез преминаване през коалесциращ филтър, докато останалата част от водата се оттича през частта, където има система за разтоварване. Според науката за валежите е установено, че най-голямото количество вещества, които причиняват замърсяване, се намират именно в първата вълна на валежите. По този начин коалесцентната филтрация премахва повече от 90% от замърсителите на водата.

    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Търсене на добри изпълнители за областта Пречистване на отпадните води?

    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Имаме 40 изпълнители за района на Пречистване на отпадните води:

    Безплатни услуги
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    Без комисионна