За района

    Събиране на дъждовна вода, колектори за дъждовна вода

    Статията е видяна от 942+ потребители
    В последно време събирането на дъждовна вода става все по-популярно и икономически оправдано поради нарастващите цени на питейната вода и все по-дългите сухи периоди. Събирайки дъждовна вода, можете да спестите до половината от месечните си разходи за вода, в допълнение към защитата на околната среда и осигуряването на самостоятелност и устойчивост на домакинството. По този повод се съсредоточихме върху причините, поради които препоръчваме резервоар за дъждовна вода, изисквания и процес на монтаж, видове резервоари и много други.
    Професионална статия 942
    sabirane na dazhdovna voda
    Имаме 73 изпълнители за района на Ниско строителство:

    Съдържание:

    1. Защо трябва да се събира дъждовна вода

    1.1. Събирането на дъждовна вода намалява потреблението на вода

    Една от първите причини, в подкрепа на целия проект, която можем да ви посочим е фактът, че всеки човек консумира средно около 145 литра вода на ден, от които около 3,5-4 литра са само за готвене и пиене, а останалото за пране, къпане, душ, тоалетни, пускане на водата, миене, поливане - накратко всичко, което включва използването на вода в домакинството. Така за лична хигиена всеки изразходва около 45 литра вода на ден, 40 литра за пускане на водата в тоалетната, 37 литра за миене, 11 литра за поливане и около 8 литра за миене.

    1.2. Колко се спестява с помощта на дъждовна вода

    Данните показват, че повече от половината от питейната вода всъщност се използва всеки ден за различни видове миене в дома, измиване на тоалетни, поливане на растения и други подобни. Питейната вода е може би най-ценната стока на планетата и е много жалко, че се консумира за други неща в такава степен, всъщност се пилее. Следователно, колекторът за дъждовна вода е идеално решение за използване на атмосферна вода за други цели вместо питейната вода. Освен това, дъждовната вода е така наречената мека вода, тъй като не съдържа хлор или варовик и е по-подходяща за къпане, миене или поливане. Събирането, съхраняването и използването на дъждовна вода не само защитава околната среда, позволява самоустойчивост и постига икономии, но също така има благоприятен ефект върху човешкото тяло.

    2. Събиране на дъждовна вода

    Според местоположението на дъждовните колектори, т.е. резервоара, на или под повърхността, се разграничават надземни и подземни резервоари.

    2.1. Наземни резервоари и цистерни

    Резервоарите за събиране на дъждовна вода не е задължително да бъдат зарити в земята. Освен функционалност надземните резервоари може да имат и естетическа стойност. Тъй като технологията на производство и дизайн е толкова напреднала, сегашните резервоари всъщност са декорация на фасадата, в градината, тоест на целия двор. Съвременните видове и модели надземни резервоари се различават по форма, обем и цвят. Особено модерни са тези под формата на антични амфори, с текстури на камък и дърво.

    Какво се има предвид при инсталиране на надземен резервоар

    Надземният резервоар трябва да се постави близо до улука, на равна и твърда основа. Ако основата не е подходяща, повърхността трябва да се изравни и резервоарът да се закрепи добре. В същото време се препоръчва надземният резервоар да се постави на сянка, на място, защитено от пряко излагане на слънчеви лъчи, за да не се нагрява водата. Колекторът е свързан към водосточните тръби в хоризонтална посока, от горната страна, посредством филтър, който позволява механично филтриране на дъждовната вода преди постъпване в него.

    Всички видове надземни резервоари са изработени от много устойчиви и издръжливи материали, които понасят всякакви метеорологични условия и не пропускат светлина.

    2.2. Подземни резервоари и цистерни

    Подземните резервоари се наричат ​​резервоари или цистерни в зависимост от размерите и материалите, като са с различна форма и се закопават на удобно място до къщата. Тъй като са под нивото на земята, те не заемат място в двора и всъщност са чудесно решение, особено за нови сгради и къщи на по-малки парцели. Материалите, от които са изработени, размерът и разположението им се избират спрямо нуждите, начина на използване, големината на парцела и състава на почвата. Напоследък най-много се използва ПВЦ.

    колектори за дъждовна вода
    Подземеният ПВЦ резервоар е оптималното решение за водоснабдяване в сухи периоди

    2.3. Пластмасови подземни резервоари

    Полиетиленът (PE) е най-често използваният материал за подземни резервоари. Основните предимства на полиетиленовите резервоарите са гладката вътрешна повърхност, която предотвратява натрупването на боклуци и фактът, че те се изливат като едно цяло парче без заваряване, така че няма риск от напрежение на материала. Предимствата на пластмасовия подземен резервоар са ниското собствено тегло, което улеснява транспорта и монтажа, гарантирана дълготрайност, устойчивост и издръжливост; има и висока пропускливост поради специалните характеристики на PE материала, докато самият материал, геометрията и дебелите стени осигуряват стабилност.

    Значително по-ниската цена също е в полза на пластмасовия подземен резервоар, в сравнение с метален или бетонен резервоар.

    2.4. Бетонни подземни резервоари

    Сред основните предимства на бетонния резервоар са икономичност, надеждност, високо качество на бетона. В сравнение с пластмасовите, върху бетонните резервоари не само може да се ходи, но и да се шофира, тъй като издържат тежестта и натоварването на автомобили и камиони, имат достатъчна устойчивост на страничния натиск на почвата и следователно са достатъчно стабилни, за да не да се деформират и няма опасност от пропадане на земята или повреда в близост до къщата. За този тип конструкция се използва специална бетонова смес, която осигурява дълъг експлоатационен живот, като нейната твърдост, тоест здравина, се увеличава с течение на времето. Недостатък на бетонния резервоар е по-голямото тегло, което усложнява процеса на транспортиране и монтаж и, разбира се, по-високата цена.

    3. Какви са размерите на подземните резервоари

    Обхватът на размерите на отделните резервоари, тоест на цялата система, е голям. Обемът на подземните резервоари започва от 1 000 литра и достига до 50 000 литра. Големината на подземния резервоар, разбира се, зависи от големината на сградата и целия парцел, а цената расте пропорционално на тези фактори. Подходящият размер на дъждовна колекторна система за фамилна къща е между 3 000 и 5 000 литра, а тези с по-големи обеми се използват за по-големи производствени помещения и халета.

    4. Как се монтира колекторната система за дъждовна вода

    4.1. Подготовка за монтаж и свързване на дъждовния колектор

    Монтажът на системата трябва да се извърши от професионално квалифициран изпълнител, който ще извърши всички необходими изчисления и работи в съответствие с инструкциите и валидните процедури. По време на инсталирането на системата всички инструкции трябва да се спазват стриктно и да се прилагат последователно. Преди започване на същинската работа, цялата система трябва да бъде детайлно огледана и проверена дали е произведена в съответствие с всички изисквания. Евентуалните щети, причинени по време на транспортирането до мястото на монтаж, също трябва да бъдат проверени.

    Всички входни връзки се проектират според изискванията на клиента. В зависимост от широчината на връзката се избират и подходящи приспособления, скоби и клапи – тоест допълнително оборудване и елементи. Нищо не трябва да се оставя на случайността, тъй като възможните поправки и преправяния ще изискват допълнителна работа, време и разходи.

    4.2. Дъждовни колектори: изкоп на строителна яма

    Максимално допустимата дълбочина на строителната яма е равна на височината на резервоара + 50 cm. Дълбочината на изкопа включва дебелината на слоя, върху който ще стои резервоарът. Важно е изкопаването на строителната яма да се извършва под ъгъл най-малко 15°.

    4.3. Изработка на буфери (основи)

    Подходящата дебелина на буфера от различните видове пясък е между 20 и 30 cm. Буферът трябва да се състои от кръгъл гранулиран материал с фракция 0-32 mm или 0-16 mm, ако се използва натрошен материал. Използването на замразен материал е забранено. При направата е важно буферът да е твърд и компактен, за да не се плъзне или наклони резервоара после. В случай, че в почвата има подпочвени води, буферът трябва да има и тънък слой бетон.

    4.4. Настройка и пълнене на резервоара

    След поставянето на резервоара върху основата следва засипване, тоест запълване на ямата. Обратното засипване се извършва със същите материали, от които е изработен тампонът. Материалите се заравят и уплътняват на слоеве, на височина приблизително 30 cm и ширина най-малко 50 cm от стените на резервоара. Материалите трябва да бъде най-малко 97 % уплътнени. Едновременно със засипването се извършва и насипване, така че нивото на водата винаги да е на нивото на насипаните материали. За да се предотврати евентуална деформация на дъното на резервоара по-късно, при пълнене трябва да се внимава да няма празни пространства или дупки в него, поради което пълненето, уплътняването и компактността на буфера са еднакво важни.

    За да се предотврати деформация на дъното на резервоара или цистерната, всички празни пространства трябва да бъдат добре запълнени и уплътнени.

    4.5. Довършителни работи

    След приключване на засипването на резервоара височината на шахтата се съобразява с околния терен. Ако височината не съвпада, пръстенът с резба просто се отрязва, тоест се намаля. За тази цел всички пръстени на резбата имат специална фабрична маркировка. По ваше желание може да се монтира проходен и за шофиране полиетиленов или чугунен капак. Уплътнението на капака трябва да бъде почистено и смазано със специална смазка преди монтажа. Като допълнение можете да поръчате специално затваряне, което да предотвратява случайното отваряне на капака.

    5. Строително разрешение за изграждане на колектор за дъждовна вода

    Съгласно Закона за устройство на територията (ЗУТ), според сложността на строителството и своите характеристики, всички строителни обекти са разделени на шест категории, като в първа категория са строежите с най-висока степен на значимост.

    Невзискателните сгради не са предназначени за жилище или пребиваване и в същото време не вредят на околната среда, така че разрешението за строеж се издава по по-опростена процедура. За обектите от шеста категория не се изисква инвестиционен проект за издаване на разрешение за строеж.

    Ако вече сте получили разрешението за строеж на основната сграда и ако целият проект е изпълнен съответно, необходимите решения и одобрения от компетентните органи и служби обикновено са само формалности. Определено, обаче, трябва да ги получите отново. В Закона за устройство на територията са изброени строителни обекти, практически всички от областта на гражданското строителство, за които не се изисква разрешение. Всички останали, колкото и прости да изглеждат, трябва да имат редовно одобрение.

    система за събиране на дъждовна вода
    Използването на дъждовна вода за всички домакински задачи намалява консумацията на питейна вода - най-ценният източник за живот

    6. Използване на дъждовна вода и резервоари за вода

    6.1. Резервоари за вода: битова употреба

    Дъждовната вода има голяма стойност на употреба. В сравнение с питейната вода от обществената мрежа, тя не съдържа варовик и хлор, така че е още по-подходяща за всички видове миене и почистване в домакинството като къпане, вземане на душ, миене и пускане на вода в тоалетната.

    6.2. Резервоари за вода: използване за други цели

    Освен всичко друго, дъждовната вода може да се използва за поливане и напояване на тревни площи, градини, зеленчукови и овощни градини или за пълнене на езера, басейни или фонтани. По този начин се спестяват огромни количества питейна вода, в което скоро ще се уверите сами по намалени сметки.

    7. Резервоари за вода, колектори за дъждовна вода - цена

    Цената зависи преди всичко от производителя, материалите и размерите на всяка система. Цената на цялата система за събиране на дъждовна вода за стандартна еднофамилна къща варира между 1 800 и 7 200 лева. Имайте предвид, че това са ориентировъчни цени и не са включени разходите за изкоп на яма и други довършителни работи.

    942
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Търсене на добри изпълнители за областта Ниско строителство?

    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Имаме 73 изпълнители за района на Ниско строителство:

    Безплатни услуги
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    Без комисионна