Съдържание:
Камина като преграда
Архитектите от белгийското бюро KGDVS използват малка черна камина като вид преграда. Тъй като не е масивна, може да се каже, че доста дискретно разделя спалнята на нощна зона с легло и дневна, която е изразена с фотьойл. Нещо повече, тънките метални крака на камината правят така, че да изглежда сякаш се носи във въздуха, а тъй като страните ѝ са стъклени, пламъците се виждат еднакво добре и от леглото, и от фотьойла. Тъй като къщата се намира в Испания, където отопление през зимата почти не е необходимо, камината е използвана в интериора като чисто символичен, естетически и детайл на обкръжаващата ни среда.
Камината като елемент от обзавеждането
В къща, в средата на снежната провинция Квебек, архитектите са използвали камина вместо мебели. Елегантна тъмно сива стоманена камина действа и като парапет на стълбището. Освен камината, нейна неразделна част е и място за дървата за огрев, а вдясно е място за съхранение, подобно на скрин с намалени линии. Така компактният елемент съчетава всичко необходимо в хола и в същото време обогатява обстановката с красива стилизирана камина като мебел.
Символизъм
Огънят често се свързва с червения цвят, а камината с масивна, каменна конструкция. Словенският архитект Матей Гашперич се опира на тази конотация, като използва и двата символа за своя дизайн: суров видим бетон за корпуса на камината и метални кюнци, боядисани в ярко червено като комин. Освен това, камината в така оформеното отворено пространство, служи едновременно като преграда и като връзка между трапезарията на горното ниво и хола на долното ниво.
Елегантност на първичните форми
Английският архитект Джон Поусън проектира свободно стояща камина между трапезарията и всекидневната във фамилна къща в Сен Тропе. Камината, всъщност, е носещ елемент на конструкцията, върху която лежи покривът на къщата. В средата е поставена изчистена, бяла камина, която внася динамика, но и частично разделя функционалните зони, поради което пространството остава отворено и светло, но ясно обособено.
Камина вместо телевизор
Швейцарският архитект Петер Зумтор постави камина в самия център на дома на известния английски философ Алън де Ботън. Там, където обикновено очаквате голям телевизор в модерен дом, има красива камина, издълбана в бетонния блок на конструкцията. Вляво от нея е вдлъбната ниша за дърва за огрев, а цялата композиция създава наистина приятна и успокояваща атмосфера.
Простотата понякога е най-добрият избор
Има скъпи камини, големи камини, много изразителни и такива от специални материали. Най-често обаче най-простата, свободно стояща камина е достатъчна, за да създаде топла семейна атмосфера. Точно това направиха словенските архитекти на Real Engineering за къщата Бале Бале. Коминът на камината се издига чак до тавана и по този начин създава силна фокусна точка на пространството.
Радикално решение за камината
Обикновено сме свикнали да поставяме камината някъде в средата на стаята, за да може цялото семейство да се събере около нея. Архитектът Валерио Олджати, обаче, решава да разположи камината си по съвсем различен начин – в ъгъла между две стени. Тази необичайна позиция оказва силно въздействие върху пространството и го направи доста впечатляващо.
Динамична форма
Въпреки че сме свикнали с камините с правилни геометрични форми (независимо дали са квадратни или цилиндрични), като че ли съвременните модели се противопоставят на това с разнообразието си. Един такъв пример може да бъде изключително динамичната форма на камината в новозеландска вила. Страните на камината не се чупят под прав ъгъл, а фактът, че е поставена точно срещу прозореца, допълва драматичността. По този начин камината се конкурира с природата зад прозореца, а членовете на домакинството могат да гледат едновременно и двете от дивана.