Съдържание:
1. Защо хидроизолацията на сутерена е важна
1.1. Хидроизолацията на сутерена предотвратява проникването на вода
Влагата е най-лошото нещо, което може да се случи на всеки обект, включително и на къщата ви. Сутеренът е най-изложената на влага част, така че се нуждае от специална защита. Правилно изпълнената хидроизолация на избата, както и сутерена (или и двете) предотвратява проникването на вода в структурата на материалите и конструкцията на сградата. Водата може да бъде изключително вредна за конструкцията, тъй като причинява постепенно износване, олющване, ронене и падане на материалите, което може да доведе до частично срутване на сградата, като по този начин застрашава живота и имуществото. Що се отнася до стоманобетонните стени, водата причинява ръждясване на стоманената армировка в тях, което води до намаляване на носещата способност на цялата конструкция. При забелязване на кондензация, влага, мухъл или теч в сградата е необходимо незабавно да се провери дали хидроизолацията на сутерена е нарушена и има ли нужда от саниране.
1.2. Хидроизолацията на сутерена предотвратява образуването на мухъл
Водата не само уврежда конструкцията на сградата, но и предизвиква образуването и задържането на повишена влажност, което води до появата и развитието на кондензация, мухъл и плесен както от външната, така и от вътрешната страна на стените. Чрез хидроизолация на сутерена в съчетание с правилното изпълнение на топлоизолацията на фундамента и недопускане на създаването на т. нар. термомостове, това може успешно да се предотврати. Не изпускайте от поглед факта, че влагата и мухълът във всяко помещение, включително жилищното, са много вредни за здравето и трябва да бъдат отстранени възможно най-скоро. Но те може да бъдат предотвратени завинаги само чрез отстраняване на причината, тоест чрез възстановяване на хидроизолацията и топлоизолацията на сутерена. Ако просто пребоядисате стената или нанесете някой от продуктите против влага или плесен, които често се предлагат в рекламите, това не означава, че сте решили проблема, защото всичко ще се върне много бързо както си е било.
2. Кесонна и мембранна хидроизолация
Специалната мембранна хидроизолация се изработва от бяло синтетично фолио със специално покритие и е на база HDPE (полиетилен с висока плътност). Този материал реагира при контакт с пресен бетон, така че се получава трайно еластичен слой. Специалната хидроизолация може да се използва като мембрана под подовата плоча или като вертикална хидроизолация на стените. Мембранна хидроизолация може да се използва и при широк изкоп, но тогава се използва самозалепваща и допълнително армирана.
3. Битумни ленти
Хидроизолацията на сутерена може да се извърши и с битумни ленти. Тези ленти обикновено се полагат на два слоя, така че да не се застъпват на едни и същи места, а след това фугите между тях се заваряват, така че сутеренът да стане наистина непроницаемо и напълно водоустойчиво. Битумните ленти все още са най-разпространеният начин за хидроизолация на мазета у нас, тъй като са на доста достъпна цена, а и се поставят лесно и бързо. Те, също така, позволяват лесен ремонт и частично възстановяване в случай на повреда.
3.1. Еднослойни битумни ленти
Когато няма риск от подпочвени води, но сградата е застрашена от влага, може да се използва само един слой битумни ленти. Това не е установена практика за хидроизолация на мазета и покриви, които много често са в контакт с вода, но се използва за хидроизолация и защита на по-високи части от фасадата, които не са пряко изложени, а са частично защитени от покрива.
3.2. Двуслойни битумни ленти
При опасност от подпочвени води трябва да се постави специална двуслойна битумна хидроизолация, която е армирана с полиетиленов слой. Може да се каже, че това е най-разпространеният метод за защита в нашия регион.
4. Бяла вана
4.1. Какво представлява бялата вана
За добра хидроизолация на сутерена може да се направи т. нар. бяла вана. Бялата вана е кесонна конструкция, която може да издържи натоварванията и натиска, причинени от подпочвените води, без допълнителен слой хидроизолация. Представлява бетонна конструкция с дебелина минимум 30 cm, изработена от водоустойчив бетон с по-добро качество. В допълнение към марката бетон, бялата вана изисква добро поставяне при идеални външни условия, въпреки че може да се случи все пак, в бетона да се появят пукнатини, които биха застрашили водоустойчивостта на сутерена.
4.2. Бяла вана, уплътнение на междинни фуги и разширителни фуги
Така наречената бяла баня се изпълнява чрез уплътняване на слабите места и разширителни фуги в стоманобетонни конструкции. Фугите се запечатват дори когато хидроизолацията вече е завършена. За постигане на непропускливост може да се използват специални уплътняващи листове, специални ленти, които набъбват и по този начин правят фугата непроницаема, ПВЦ уплътняващи ленти, мрежи за пукнатини или инжекционни тръби.
5. Релефно фолио
5.1. Какво представлява релефното фолио
Като хидроизолация релефното фолио може да се използва и когато подпочвените води не са проблем, а само влагата. Този тип защита се полага на нивото на земята, под бетонните плочи. Релефното фолио най-често е от полиетилен и вече има самозалепващи се ленти, с които се закрепва към основата. Този вид фолио е мембрана, има малки издатини, приличащи на тапи и освен защита от вода, предлага и защита от кореновата система на растенията на зелени покриви, така че по-често се използва за покриви, отколкото за уплътняване на сутерени. Мембранните тапи са с височина 18 mm, което е достатъчно за създаване на слой, който осигурява добра циркулация на въздуха и действа като дренажна защита на повърхностите.
5.2. Релефно фолио за защита от влага
Ако по някаква причина е необходима специална гъвкавост, релефното фолио може да се използва и като хидроизолационна защита. Тъй като само това фолио не е достатъчно, за да предотврати проникването на вода в сутерена, е необходима и битумна хидроизолация (битумни ленти), която иначе допълнително предпазва цялата конструкция от повреди, дължащи се на нанасяне на почвата и корените на растенията.
6. Инжектиране
6.1. Инжектирането предпазва носещата способност на конструкцията
Всички тези методи за уплътняване на фуги служат за предотвратяване на появата на кондензация, влага и мухъл, но ако това се случи, въпреки всички мерки, има възможност за последващо саниране. Последваща рехабилитация на мястото, където се е появила влага или вода може да се извърши чрез инжектиране. Тръби с определен диаметър се монтират по време на строителството като предпазна мярка или може да бъдат вкарани по-късно в проблемната зона, след което през тях да се инжектира изсушаващата и хидроизолационна смес. Чрез инжектиране, освен защита на структурата и конструкцията, се постига увеличаване на товароносимостта - всъщност - компенсиране на изгубената от влагата товароносимост.
6.2. Смес за инжектиране на стени
На пазара можете да намерите голямо разнообразие от фугиращи смеси за стени, но коя да изберете зависи от целта на употреба. Има епоксидни смоли, както и полиуретанови и циментови смеси, които са подходящи за поправка на малки пукнатини или силиконови емулсии, използвани за поправка на по-големи структурни щети. Най-добрият избор за хидроизолация в повечето случаи е епоксидната смола, която прониква във всяка, дори и най-малката пора, но затова пък е много скъпа, всъщност най-скъпият вид.
7. Напредничава система на кристализация
Наред с покривите, изложени на валежи, водата е най-големият проблем и за сутерените и подземните помещения. Освен, че може да проникне в тях като дъждовна вода или влага, същото може да се направят и подпочвените води. Ето защо сутерените, мазетата и покривите трябва да бъдат особено добре защитени. Мазетата обикновено са направени от стоманобетон, дори ако самата къща не е от бетон. Въпреки че бетонът е отличен материал във всеки смисъл, тъй като се характеризира с множество добри характеристики, той може да бъде механично повреден и през получените пукнатини, дори и да са микроскопични, водата да прониква малко по малко, да ги разширява и да ги задълбочава непрекъснато, така че те в крайна сметка се превръщат в истински дупки и истински проблем. Ако не действате навреме, корозията ще разяде самата конструкция.
Този проблем може успешно да бъде избегнат чрез използване на усъвършенствана технология на кристализация. При производството, в бетона се добавя специална добавка, която при контакт с вода предизвиква образуването на водонеразтворими кристали. Следователно, ако се образуват микропукнатини, през които водата се опитва да проникне в по-дълбоките слоеве на материалите или конструкцията, се активира химическа реакция и кристалите автоматично затварят образувалите се пукнатини, като по този начин не позволяват на водата да отиде по-нататък. Технологията е революционна, защото спира водата още в първия сантиметър от дебелината на бетонната стена и затваря напълно всички пукнатини до 0,5 mm.
Добавянето на системата за кристализация по никакъв начин не влияе на механичните свойства на самите материали.
Процесът на кристализация, обаче, има и друго предимство. Според теоретично предположение, което на практика е почти невъзможен сценарий поради всички предвидени етапи на химичните реакции, ако се образуват по-големи пукнатини и водата успее да премине по-дълбоко във вътрешната структура, веднага ще се види къде е проблемната точка е. Защо? За разлика от хидроизолацията, която може да протече на едно място, а след това водата да отиде по-нататък в съвсем друга посока, при технологията на кристализация, водата протича през материалите само на мястото на пукнатината, а не някъде по-нататък, тъй като другите пукнатини в близост до повредата са защитени чрез автоматичната химическа реакция, която ги затваря. Следователно, пукнатината може да бъде поправена незабавно, без да се обновява цялата стена или пода на сутерена.