За района

    Канализация и връзка към канализацията

    Статията е видяна от 612+ потребители
    Канализацията се използва за събиране и отвеждане на отпадъчни и води от атмосферата. Вътрешни отпадъчни води се получават във всеки дом, независимо дали в къща или апартамент, в помещения с т.нар. "мокри помещения" - тоест бани и кухни. Има, обаче, и външни отпадъчни води, всъщност атмосферни, които се образуват от дъждовна вода или разтопен сняг и които също трябва да бъдат канализирани и отведени възможно най-далеч от сградата, тъй като в противен случай може да причинят големи щети и дори срутване.
    Професионална статия 612
    kanalizatsionni vrazki
    Имаме 35 изпълнители за района на Свързване към електрическа и водопроводна мрежа:

    Канализация за къщата

    Общо за канализацията

    Канализацията се нарича система, проектирана и инсталирана за събиране и отвеждане на отпадъчни води. Основната част от системата, всъщност, е тръбопроводът, който пренася отпадъчните води от мястото, където се създават, до комуналните линии, независимо дали това е инсталация в обществената канализационна система или е самостоятелно пречиствателно устройство. Целта на канализационната мрежа и самата система е да поддържат чиста обществената и частната околна среда, да предотвратяват появата на зарази, болести и инфекции, както и да предотвратяват замърсяването на подпочвените води.

    Как функционира канализацията

    Основната, тоест класическата система за събиране на отпадъчни води работи на принципа на гравитацията, което означава, че след свободното падане на отпадъчните води, те автоматично се оттичат от мястото на събиране към събирателните тръби (шахти) или събирателни станции (резервоари), а след това към пречиствателната станция и се нарича гравитационна битова връзка. Но, изграждането на такава главна тръбопроводна система не винаги е възможно, тъй като архитектурни и природни препятствия се срещат на различни места. Там трябва да се монтират помпи, които ще изпомпват водата от по-ниско ниво към по-високо ниво. Такава система се нарича канализация под налягане.

    Канализацията през времето

    Може да звучи странно, но канализацията наистина е една от най-старите инфраструктури. Измислена е в древна Гърция и все още работи безупречно на същите принципи след толкова много хиляди години. Майстори на канализационните мрежи са били и древните римляни, които допълнително са усъвършенствали гръцките техники. През Средновековието, обаче, настъпва затишие и до Ренесанса няма развитие в изграждането на тези системи. Канализацията през Средновековието не е била регулирана, така че градовете са били много мръсни и пълни с болести. Едва през Ренесанса, когато хората осъзнават важността на живота в чиста околна среда, техниките за изграждане на канализационна система са усъвършенствани. Канализацията, каквато съществува днес, е създадена по време на индустриалната революция поради експоненциалния растеж на населението и също такова производство на отпадъци, особено в градските райони.

    Изграждане на канализация

    Канализация - оптимална инсталация

    Канализационната мрежа на обектите може да бъде опростена чрез намаляване на броя на вертикалните линии. Най-благоприятно е, когато мокрите възли, тоест баните и тоалетните, са разположени една над друга, а също и кухнята, ако са повече. Освен това е много важно събирателните канали и връзките, водещи до вертикалната линия, да са възможно най-къси. Колкото по-къси са каналите, толкова по-малка е вероятността да се запушат. Не на последно място е задължително поставянето на мембрани, тоест филтри против неприятни миризми.

    Канализационни тръби

    Много важно е и как ще бъде направена канализацията. Свързването се осъществява най-често с тръби Ø200 mm, като най-малкото допустимо сечение на тръбата е Ø150 mm. Хоризонталните връзки винаги трябва да се правят така, че да има пад от поне 2 %. Стандартно е връзката да се осъществява в горната половина на канализационната тръба, но все по-често се използват съединения (ъглови или раздвоени връзки), с които свързването може да се осъществи и на височината на оста на канала. Тръбите се свързват под ъгъл 45°, за да изтича водата възможно най-бързо, да не се задържа или застоява. Ако посоката на битовите линии се промени, трябва да се монтират ревизионни шахти.

    връзка към канализацията
    Канализацията, всъщност, е тръбопровод за отвеждане на отпадните води от дома към комуналните устройства

    Свързване към канализацията

    Канализационна връзка - обществена мрежа

    Свързване към обществената канализационна мрежа може да бъде извършено само ако предварително сте поискали и получили от компетентните органи разрешение за присъединяване. Съгласието се получава след получаване на разрешение за строеж и заплащане на всички комунални такси. Преди издаване на разрешение за строеж трябва да се поръча проектна документация, от която освен конструкцията на самата сграда се виждат и прогнозното и изчислено количество отпадъчни води, канални профили и падове. Преди да се свържете към канализационната система, първо трябва да се определи дали вашата канализационна система ще бъде предназначена за отвеждане на фекалии (отпадъчни води) или дъждовна вода, или и двете.

    Одобрения за канализация и присъединяване

    За свързване към канализацията ще са ви необходими следните документи и съгласия:

    • обектът, за който се иска присъединяване, трябва да има разрешение за строеж, т.е. да е узаконен или в процес на узаконяване;
    • пред парцела, върху който се намира сградата, да има изградена канализационна мрежа.

    За съществуващи съоръжения се изисква още:

    • копие от плана на парцела с начертания обект;
    • доказателство за собственост (договор за продажба на недвижим имот или нотариален акт за недвижим имот);
    • разрешение за строеж или решение, което променя разрешението за строеж;
    • удостоверение, че е започнала процедура по узаконяване(за обекти в процес по узаконяване);
    • копие от личната карта на собственика.

    За новопостроени сгради се изисква и следното:

    • разрешение за строеж или решение, с което се изменя разрешението за строеж;
    • условия за местоположение;
    • доказателство за собственост (договор за продажба на недвижим имот или нотариален акт за недвижим имот);
    • копие от личната карта на собственика.

    Всички разходи за получаване на необходимите разрешителни се поемат от самия инвеститор, който трябва да се грижи за поддръжката и ремонта на канализацията в случай на повреда.

    Септична яма

    Септичната яма е алтернатива на свързването към обществената канализационна мрежа и се използва на места, където обществената канализация (все още) не е регулирана и следователно, не е възможно свързване към канализационната мрежа. Представлява иззидана подземна яма. Септичната яма, всъщност, е битова пречиствателна станция, която пречиства отпадните води, като използва анаеробен процес без кислород. На всеки няколко години, в зависимост от обема, трябва да се изпразва и почиства, а съдържанието ѝ се отвежда в пречиствателна станция. Септичните ями често може да излъчват много неприятна миризма, особено в дните, когато атмосферното налягане е по-ниско, тъй като в тях гният различни отпадъци, така че е препоръчително основното внимание при изграждането им да бъде осигуряването на херметичност, т.е. непропускливост и пак да се остави свободен и лесен достъп.

    Канализация и комунална връзка

    Комунални връзки

    След създаване на проекта, втората стъпка е подаване на искане за одобрение на основния проект, което се прави на гишето на потребителския център за комунални услуги. След получаване на решението за одобрение и проверка на графичните приложения в проекта се стига до последната, трета стъпка, при която се подава искането за канализационната връзка. Изготвеното досие за присъединяване (зелена карта) се изпраща на адреса на компетентния орган по канализационната мрежа, след което екип на ВиК излиза на терен по нареждане и извършва контрол и монтаж на бъдещата връзка.

    Следва да се отбележи, че сграда, построена без разрешение за строеж, има право на присъединяване само след приключване на процедурите по узаконяване (с получено Решение за узаконяване), с извършване проектиране на вътрешни водопроводни и канализационни инсталации в съответствие с условията, издадени от ВИК върху архитектурно-строителните основи на главния проект на конструктивното състояние на сградата.

    Задължителна документация

    Задължение на ползвателя, тоест собственика на сградата, е геодезическо заснемане на връзката след извършване на свързването. Записът (на електронен и хартиен носител) се предава в компетентния сектор по канализационната мрежа на ВиК, за да се получи потвърждение, че сградата е присъединена към водоснабдителната и канализационната мрежа на града. Когато става въпрос за присъединяване към канализационната мрежа, необходимата документация се представя в сектор „Канализационна мрежа“, т.е. компетентни органи.

    Канализационна връзка - цени

    Цената за включването на фамилна къща към обществената канализационна мрежа, заедно със свързване на дъждовната канализация към обществената отводнителна система ще бъде от 1 040 до 1 825 лв.

    Таксата за присъединяване към канализационната мрежа на ВиК в Пловдив за 1 линеен метър, съгл. Наредба №4, за физически лица е от 34,61 за Ф20 до 2621,30лв за Ф160. За други градове или общини проверете техните официални уебсайтове.

    612
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Търсене на добри изпълнители за областта Свързване към електрическа и водопроводна мрежа?

    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Имаме 35 изпълнители за района на Свързване към електрическа и водопроводна мрежа:

    Безплатни услуги
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    Без комисионна