Изкопаемите горива като причина за екологичните проблеми
Енергията е необходима за всички процеси, извършвани от човека, а начините, по които се генерира са много важни. Изглежда, че се създава "порочен кръг" - човек непрекъснато експлоатира природата, за да създава енергия, а от друга страна, същата тази природа става все по-застрашена и по-малко благоприятна за живот, както за хората, така и за растителните и животински видове.
Например, изгарянето на въглища, освен че отделя газ, който създава парниковия ефект, произвежда и голямо количество серен диоксид, газ, създаващ киселинна среда и киселинни дъждове, които застрашават океаните и представляват опасност за селското стопанство. А именно, киселинният дъжд засяга растежа на растенията и променя рН стойността на почвата, което затруднява производството на селскостопански стоки, тоест храна.
Най-разпространеният вид биомаса е дървесината. При горенето на дърва се отделя същото количество въглероден диоксид, което растението е поело от въздуха през целия си живот. Имайки това предвид, отоплението на дърва е по-благоприятен вариант от екологична гледна точка. Но все пак, тъй като залесяването, според мненията на професионалисти в областта, се счита за по-добър начин за решаване на проблема със замърсяването на въздуха, и отоплението с дърва не е толкова екологичен вариант в този смисъл. Горите са „белите дробове“ на планетата и нуждата от дървесина, ако няма планирано залесяване, унищожава тези сложни екосистеми.
Термопомпите черпят топлина от природата, без да нарушават баланса
Ефективността на термопомпите се основава на принципа на пренос на енергия от външното пространство към обекта, който се отоплява. Топлината, която термопомпата черпи от естествената среда, е слънчева енергия, акумулирана в природните елементи, така че поради това тя е и възобновяем енергиен източник. В зависимост от тези елементи, различаваме следните видове термопомпи: термопомпа „вода-вода“, термопомпа „земя-вода“, термопомпа „въздух-вода“. Първата дума в съединението показва откъде идва топлината, а втората дума показва къде се провежда.
Може би най-доброто определение за работата на термопомпите е, че с тяхното приложение енергията само се „заема“ за използване, без последствия за природата или загуби, които биха нарушили екологичния баланс.
Има и възможности за получаване на субсидии. Някои банки и фирми, наред с Министерството на околната среда, предлагат участие в субсидиране на домакинствата за инсталиране на устройства и инсталации, които биха допринесли за намаляване на потреблението на енергия и повишаване на енергийната ефективност.