За района

    Биокамини – защо са чудесни за преходни периоди

    Една от основните асоциации с камината е топлина, уют, традиция, почивка с интересна книга. Ако и вие искате да имате всичко това в дома си, но нямате достатъчно свободно място, ще се зарадвате от факта, че на пазара можете да намерите биокамини, които са напълно опростени за използване и поддръжка и които , в същото време не изискват много място. В останалата част от текста се занимаваме с предимствата, но и с недостатъците на това екологично решение за отопление на помещения.
    Професионална статия
    bio kamini
    Имаме 112 изпълнители за района на Камини:

    Биокамините, за разлика от традиционните, които използват твърдо гориво, горят с биоетанол. Това е естествено гориво, което се получава от биомаса, чрез нейната ферментация, най-често от остатъци от растения като захарна тръстика или царевица. Следователно, това е биогориво, което съдържа изключително суровини от естествен произход. Поради този факт се счита за изключително екологично решение за отопление на помещения - биокамините не се използват като основен, а като допълнителен източник на отопление и са идеални за преходните периоди от годината, когато отоплителният сезон не е в пълен размах. Почти 100 % от топлината, произведена в процеса на изгаряне на биогоривото, се излъчва в помещението, в което се намира, което на практика означава, че няма загуба на енергия и следователно биокамините са отличен допълнителен източник на топлина.

    Има погрешно схващане сред хората, които са чували за биокамините, че те не създават "истински огън", което, разбира се, не е вярно - това е съвсем истински пламък. Единствената разлика е, че огънят не възниква в резултат на изгаряне на дърва за огрев, а в резултат на изгаряне на биоетанол, който съдържа 96 % алкохол. Той е модифициран и денатурализиран, така че да гори с красив жълт пламък, без дим.

    Самата биокамина е съставена от два елемента - горелка и горивна камера. Горелката е сертифициран сериен продукт, който осигурява контролирано и безопасно изгаряне на етаноловите пари, в съответствие със законовите норми и стандарти. Горивната камера, в която е поставена горелката, представлява безопасна среда, която гарантира безопасна употреба.

    Първата биокамина датира от 1977 г. и е конструирана от италианския инженер Джузепе Луцифора. Той е първият, който предлага вместо традиционните дърва за огрев да се използва обикновен индустриален спирт.

    Биокамини - предимства

    Биокамините стават все по-чест избор за заинтересованите, тъй като позволяват отопление на помещенията, повишават естетическата им стойност, създават впечатление за затворени и в същото време са по-лесни за използване и поддръжка от традиционните. Всичко, което е необходимо, е да напълните горелката с биоетанол и да запалите пламъка. След гасене на огъня, за разлика от камините, които използват дърва, в биокамината няма пепел и не се налага почистване. Причината се крие във факта, че продуктите от изгарянето му са само въглероден диоксид и водни пари, в допълнение към топлината, която отделя. Освен пепел, биокамините не отделят никакви миризми, сажди и дим в пространството.

    биоетанол
    Биокамините не изискват комин, вентилационна система или система за подаване на гориво

    При споменаването на камина, човек почти веднага се сеща за съпътстващите я елементи - горелка, маша, кошници за дърва. Те няма да са необходими при използване на биокамина. Но още по-важното – монтирането на традиционни камини не може да си представим без инсталации, преди всичко без наличието на комин. Биокамините не изискват комин, вентилационна система или система за подаване на гориво. По този начин дори тези, които нямат комин в дома си, могат да се насладят на топлината на камината. Поради факта, че са независими от комини и други инсталации, биокамините може да се поставят където пожелаете – може да бъдат самостоятелни, за вграждане, за надграждане. Изберете подходящия за вас външен вид и начин на монтаж в зависимост от наличното пространство и разположението на мебелите.

    През по-топлата част от годината, когато не се използват за отопление на пространството, биокамините изглеждат много елегантно и декоративно. С външния си вид те допълват всяка атмосфера, създавайки вълшебна атмосфера.

    биокамина в интериора
    С външния си вид те допълват всяка атмосфера, създавайки вълшебна атмосфера

    Една от основните пречки пред инсталирането на камина е теснотата на пространството. При биокамините, обаче, няма такъв проблем – те се произвеждат в различни форми и размери и може да се монтират в по-малки жилища като отлична алтернатива на традиционните камини за дърва или пелети.

    Когато става въпрос за инсталиране на биокамина, то е съвсем просто, а удобството на лесния монтаж и демонтаж е особено очевидно при преместване или когато решите да промените обзавеждането на стаята.

    Натовареното ежедневие не оставя много свободно време, така че биокамините са добро решение за всички, които не искат да се занимават много с тях, тоест не желаят да инвестират време и усилия в подготовка и внасяне на дърва , почистване на пепел и всичко останало.

    Освен изброените предимства на биокамината има и още: не "изскачат" искри, безопасна е за използване...

    Биокамини - недостатъци

    Освен многобройните положителни качества на биокамините, има и някои недостатъци, които трябва да знаете, преди да решите да ги закупите и монтирате.

    Най-големият недостатък на биокамината е, че не може да се използва непрекъснато. Биокамините може да работят непрекъснато до 3 часа, за толкова време ще стигне един литър биоетанол, тъй като горелката трябва да изстива между зарежданията. Тази пауза не е твърде дълга, около петнадесет минути, но все пак предотвратява непрекъсната употреба.

    Друг недостатък е, че има по-ниска топлинна мощност в сравнение с камините на твърдо гориво. Поради това, биокамините не се използват като основно отопление, а само за допълнително отопление на помещението.

    Всички, които имат традиционна камина за твърдо или течно гориво, знаят, че помещението, в което се намира, трябва редовно да се проветрява. Същото е и с биокамината, защото пламъкът "консумира" кислород. Въпреки това, не се притеснявайте, не е нужно да инвестирате в допълнителна вентилация – редовното отваряне на прозореца ще бъде достатъчно.

    Споменахме, че биокамините не изискват допълнително оборудване. Едно, обаче, трябва да се има предвид - защитният екран от закалено стъкло. Понякога се случва пламъкът да се извива напред или назад, така че е необходимо да се предотвратят нежелани последствия.

    Колко ще ви струват тези камини ще зависи от техния модел и размер. Ако сте решили да поставите биокамина в дома си и търсите продавачи и майстори, които да ви я монтират, можете да потърсите помощ на daibau.bg напълно безплатно, бързо и лесно. Необходимо е само да попълните запитването в сайта ни и скоро майсторите ще се свържат с вас с подходящи оферти.

    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Имаме 112 изпълнители за района на Камини:

    Търсене на добри изпълнители за областта Камини?

    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Имаме 112 изпълнители за района на Камини:

    Безплатни услуги
    Търсим местен
    Без комисионна
    Помощ

    Ние сме на ваше разположение всеки работен ден от 8:00 до 16:00 ч. С какво можем да ви помогнем?

    Търсене: 00359 24 929 288
    Фирми: 00359 24 929 238