За района
    Според календара есента вече е настъпила отдавна и сега се готвим за първите слани и по-студеното време. Въпреки че мнозина са на мнение, че в този период могат да си починат, когато става въпрос за двора и градината, това не е точно така – засадените около къщата растения също трябва да се подготвят за зимата. Затова в този текст темата е есенната работа и как да подготвим двора за предстоящата зима.
    Професионална статия 278
    esenni raboti
    Имаме 205 изпълнители за района на Градинарство, градина, двор:

    За да може със събуждането на растителността за следващата година и настъпването на пролетта, вашата градина и двор, така да се каже, да "блестят в пълен блясък", е необходимо растенията да презимуват успешно. И кои есенни работи трябва да бъдат извършени?

    Есенните работи включват засаждане

    Въпреки че има общоприето мнение, че засаждането на дървета е най-добре през пролетта, това не е вярно. Засаждането на декоративни или овощни дървета е най-добре да се остави за късна есен или началото на зимата, когато вегетацията е напълно спряла (втората половина на ноември или началото на декември се считат за оптимални). А защо? Тъй като през по-студената част от годината има по-голям приток на влага под формата на валежи, така че почвата около кореновата система ще се слегне до началото на вегетацията, т.е. ранна пролет - по-точно ще се изгуби въздухът, който е останал до фиданката на това място след засаждането. Има и друга важна причина - когато растенията са в "зимен сън", т. нар. "стрес", който преживяват поради пресаждането, е много по-малък и шансовете да се прихванат добре са много по-големи.

    садене на растение
    Засаждането на декоративни дървета или овощни дървета е най-добре да оставите за късна есен или ранна зима
    Преди да засадите дървета, информирайте се за големината, която достигат. Засадете тези видове, които отговарят на наличното пространство в двора.

    През есенния период се засаждат луковици - нарциси, зюмбюли, но също градинска теменуга и божур. Понятието „луковици“ се използва за растения, които имат удебелен корен, в който се съхраняват хранителни запаси за периода на покой. Тези растения са предвестници на пролетта и веднага щом започне вегетацията, ще изпълнят двора с цветове и аромати. Важно е само земята, където са засадени луковиците, да има лек наклон и да е защитена от силни зимни ветрове. Също така теренът не трябва да бъде мочурлив, тоест да не се задържа вода в почвата. Нека изборът ви падне на слънчеви места, на които растенията ще улавят поне малко слънчева светлина.

    Луковиците се засаждат на дълбочина 10-15 cm (не по-малко от препоръчителната, защото трябва да се предпазят от зимните студове). При засаждане луковиците трябва плътно да се притиснат в земята, за да излезе всичкия въздух.

    Есента е идеално време и за засаждане на рози в градините – можете да садите „царицата на цветята“ от края на септември до средата на ноември. В зависимост от вида, розите се засаждат на определено разстояние. Най-често срещаните чаени рози се засаждат на междуредово разстояние от 50 cm и на същото разстояние помежду им, храстовите рози - на 80 cm... Дълбочината на засаждане е 30-40 cm; дълбочината не трябва да бъде по-малка, тъй като в този случай жилките не могат да заемат естествена позиция.

    През есента чувствителните растения се пренасят на закрито

    С настъпването на есента нощните температури също се понижават, а също така има големи температурни колебания. Щом температурата падне до 10°C, това е ясен знак, че растенията, които дотогава сте държали на терасата, балкона или в двора, трябва да бъдат преместени на закрито. Когато внасяте растения в къщата или апартамента, е важно да следвате няколко правила. Растенията трябва да се държат далече от радиатори или други нагревателни уреди, които освен че изсушават въздуха, изсушават и почвата и листата на растенията. Жълтите краища на листата на саксийните растения са ясен знак за такава ситуация!

    поливане на цвете
    Веднага след като температурата падне до 10°C, е време да преместите растенията на закрито

    Също така, обърнете внимание на стайната температура - растенията като хората обичат някъде между 15-20°C.

    Ако поставите растенията в помещение, което не се отоплява, това може да доведе до застой в растежа и развитието, а ако температурите са твърде високи, листата ще окапят.

    Заедно с растенията, със сигурност, ще внесете в дома и вредители, на които също подхождат стайните условия. Сред тях най-често срещаните са червените паяци и растителните въшки. Затова първо почистете добре растенията.

    Има и друго правило – при саксийните растения трябва постепенно да се намаляват светлината, затова е най-добре да ги държите в по-тъмни части на стаята, за да свикнат с намаляващите слънчеви часове. През есента не пресаждайте растенията в по-голяма саксия, а изчакайте до пролетта – така няма да ги излагате на допълнителен стрес, който да забави развитието им.

    Есенно почистване в градината

    Докато пролетта най-често се свързва с основно почистване на дома, есента е времето за почистване на градината. Една от най-омразните работи през този период е събирането на паднали листа от тревните площи. Важно е обаче да знаете, че есенните листа са фантастичен източник на хранителни вещества и органични вещества.

    Не изхвърляйте събраните листа, използвайте ги! Най-добрият начин за използване на падналите мъртви листа е мулчирането, както на дървета и храсти, така и на цветни лехи. Какво е мулч? Това е слой от материал, който прегръща растенията, а предимствата му са многобройни: предпазва растенията от студ и зимни ветрове, поддържа влажността на почвата и еднаква температура, като в същото време предотвратява растежа на плевели. Растенията, заобиколени от мулч, изискват по-малко грижи. Около 50 % от хранителните вещества, които растението усвоява през годината се съхранява в листата. Ако използвате опадалите листа като мулч, хранителните вещества ще се върнат в почвата.

    есенни листа
    Не изхвърляйте събраните листа, използвайте ги, най-добре за мулчиране

    За мулчиране може да се използват само здрави листа, в никакъв случай заразени, за да не се нанесат огромни щети от внасяне на патогени и вредители. По-едрите листа трябва да се нарязват, като така полученият мулч не трябва да се поставя непосредствено до стъблото или ствола (оставете поне 3-5 сантиметра място). Дебелината на мулча не трябва да надвишава 5 cm, за да може водата да достига до кореновата система.

    Листата от черен орех не трябва да се използват за мулчиране, тъй като веществата, съдържащи се в листата на това дърво, вредят на някои растения.

    Освен листата, трябва да се отстранят и останалите сухи части на растенията. Почистете увехнали и болни листа от цветя като рози и божури, както и прецъфтели цветя.

    Есенната работа в градината включва резитба

    Есента е периодът, в който се извършва резитба. Важно е да се отстранят сухите или заразени части, за да не останат патогени и вредители и да не "презимуват". Подрязват се и се оформят живите огради. Основното подрязване на розите се извършва през пролетта, но няма да е погрешно, ако и през есента ги освободите от изсъхнали клони и така ги подготвите за по-студеното зимно време. Скъсяването се извършва и за предпазване на розите от счупване поради тежестта на снега и въздействието на зимните ветрове. Най-доброто време за подрязване на розите е месец ноември.

    орязване
    Важно е да се отстранят сухите или заразени части, за да не останат патогени и вредители и да не "презимуват"

    Необходимо е да се премахнат твърде тънките клонки и тези, които се припокриват, т.е. кръстосват се и се заплитат. Оптималната височина за подрязване на храста трябва да бъде около 50 cm.

    В зависимост от вида, дърветата и храстите имат различни нужди от резитба, но общата за всички е необходимостта от оформяне, като по този начин се предотвратява развитието на патогени и вредители.

    Обърнете специално внимание на тревата през есента

    Казват, че моравата носи най-голямата част от красотата на всяка градина и се нуждае от подходящи грижи през есенния период.

    Последното косене на тревата трябва да се извърши в средата или края на октомври (в зависимост от моментните метеорологични условия), за да има достатъчно време да порасне и да образува собствен изолационен слой като защита срещу зимата.

    Оптималното време за правене на нова тревна площ е есента, но нейната първа половина (до края на октомври). През този период има достатъчно количество влага, но определено е необходимо допълнително поливане на новозасетите тревни площи. Почвата е все още топла за развитието на по-дълбока коренова система и има по-малко инвазивни растения или плевели, тъй като за тях не са благоприятни студените есенни нощи.

    трева
    Есента е оптималното време за оформяне на нова морава

    През есента може да се засее трева, тоест да се допълнят разредените площи. Първо, необходимо е напълно да окосите мястото, да минете с гребло и да премахнете сухата трева. След това трябва равномерно да се разпръснат семената на тревата върху почистенар0та повърхност и да се покрият със слой компост, не по-дебел от 1 cm.

    Един от важните елементи, когато става дума за поддръжка на тревата през есента, е подхранването. Извършва се с NPK (азот, фосфор, калий) минерални торове, специализирани най-добре за тревни площи. Торът трябва да има най-много калий, най-нисък процент фосфор и най-нисък процент азот. Защо да торите тревата през есента? За да влезе в зимата плътна, здрава и зелена и да има достатъчно хранителни вещества през най-студената част от годината.

    Една от най-големите грешки, когато става въпрос за есенна поддръжка на моравата, е пренебрегването на поливането. Дори през есенните месеци не трябва да се пропуска поливането, само че с по-малко количество вода.

    През есента поливайте моравата поне веднъж седмично.

    Колко ще платите, за да заблести дворът ви, тоест колко струват градинските работи? Цената за морава до 1 000 m2 ще ви струва около 1,40 лева/m2. Освен това, цената ще варира както в зависимост от изпълнителя на услугата, така и от вида на самата услуга, всъщност дали е необходимо косене на трева, подрязване на жив плет, засаждане и пресаждане на дървета и цветя, изкореняване или подобна работа.

    Ако търсите някого, на когото бихте поверили работата по озеленяване и градинарство, можете да потърсите помощ на daibau.bg и то напълно безплатно, бързо и лесно. Необходимо е само да попълните запитването на нашия сайт и в най-скоро време изпълнители ще се свържат с вас с подходяща оферта.

    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Търсене на добри изпълнители за областта Градинарство, градина, двор?

    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Имаме 205 изпълнители за района на Градинарство, градина, двор:

    Безплатни услуги
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    Без комисионна