За района

    Изолация на мансарда, цени

    Колко струва изолацията на мансарда? Най-общо казано, покривът трябва да бъде много добре изолиран, защото в противен случай много енергия ще се губи ненужно - през зимата за отопление, а през лятото за охлаждане. Повечето ремонти на мансарди, всъщност съчетават следните необходими работи: монтаж на прозорци за покрива (капандури), покривна изолация, покритие с гипсови сандвич панели и боядисване. Цената за изолацията на мансарда зависи от дебелината и вида на изолацията, начина на монтаж (залепване, издухване или инжектиране) и, разбира се, от изпълнителя. Цената на топлоизолация от стъклена или каменна вата с дебелина 30 сm, заедно с пароизолацията и работата, варира между 40 и 45 лв/m2.

    На кого да се доверите за изолацията на мансарда? Изпратете запитване до подходящи и надеждни изпълнители на изолация на тавани във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълнете формуляра по-долу.

    Поискайте оферта:
    Изпратете запитване

    Цени на покривната изолация на мансарда


    Цени на изолация на мансарда. Цени на покривната изолация на мансарда без поставяне на покривно покритие. Цена само на изолация с дебелина около 25 cm.

    8.26 лв/м2

    МНОГО НИСКА ЦЕНА
    лв/м2

    СРЕДНA ЦЕНА
    15.56 лв/м2

    НАЙ-ВИСОКА ЦЕНА
    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ

    ДРУГИ ЦЕНИ ЗА Изолация на мансарда

    вашето количество

    единица

    приблизителна цена

    вашата цена

    Стъклена минерална вата с дебелина:


    м2

    лв/м2

    лв

    м2

    лв/м2

    лв

    м2

    лв/м2

    лв

    м2

    лв/м2

    лв

    м2

    лв/м2

    лв

    м2

    лв/м2

    лв

    м2

    лв/м2

    лв

    м2

    лв/м2

    лв

    м2

    лв/м2

    лв

    м2

    лв/м2

    лв

    м2

    лв/м2

    лв
    ЗАЕДНО:
    лв
    изпратете търсене >

    Полезен ли Ви беше калкулаторът?

    Изолация на мансарда – всичко, което трябва да знаете

    1. Изолация на мансарда – какво трябва да знаете?

    1.1. Добра изолация на тавана

    Таванските помещения са помещения, чието преустройство може да увеличи жилищното пространство, с което разполагате или да получите много практични складове на една ръка разстояние, тъй като винаги липсва място за съхранение. Разликата между термините мансарда или таванско помещение и таван е малка, но много важна. Мансардата е жилищна единица, най-често в блок, докато в къщите най-често се нарича таванско помещение, приспособено към всички изисквания и стандарти на комфорта на ежедневието; таванът, от друга страна, е нежилищно пространство, предназначено изключително за поставяне и съхраняване на неща, които вече не са необходими, или поне не всеки ден. Различават се тавани, в които може да се ходи и такива, в които не може да се влиза; те по-рядко се използват като място за съхранение на всякакви неща - необходими и не толкова нужни. Независимо дали става въпрос за мансарда или таванско помещение, добрата изолация е от решаващо значение. Повърхността на покрива е наистина голяма (както и фасадата) и затова възможните топлинни загуби, които може да причини са големи, тъй като не граничи с нищо освен с външното пространство. Загубата на топлина поради това, може да бъде наистина огромна. Специалистите твърдят, че при лоша, тънка или неправилно изпълнена изолация 25 % от общата топлинна енергия, всеки месец, може буквално да „избяга“ през покрива.

    С подходяща и качествена изолация на тавана, особено при правилно изпълнение на фугите между изолационните материали, може да получите чудесно жилищно пространство
    С подходяща и качествена изолация на тавана, особено при правилно изпълнение на фугите между изолационните материали, може да получите чудесно жилищно пространство

    1.2. Защо е необходима добра изолация на тавана

    Първата причина, поради която подходящата изолация е безспорна и незаменима, е адекватното ниво на качество на живот. Няма нищо по-лошо от това да спиш, всъщност да живееш изобщо, в мансарда или таванско помещение, в което е студено през зимата и адски топло през лятото или където в някои стаи не е възможно да се поддържа постоянна температура поради течение навсякъде. Добрата изолация не само осигурява по-голям комфорт на обитаване, но и значително намалява разходите за отопление. Ако, според оценките, повече от 20 % от отоплителната енергия се губи чрез неадекватно изолиран покрив, можете да спестите много пари, като го адаптирате правилно. Лошо изолираните тавани, да не говорим за мансардите или таванските помещения, са кошмар за устойчиво потребление на енергия, защото се нуждаят от много повече за отопление, а в същото време топлината изчезва за миг. Следователно, къща с такъв таван е ненужна тежест както за вашия бюджет, така и за околната среда.

    1.3. Изолацията на тавана през лятото

    Противно на общоприетото схващане, лошата изолация е проблематична не само през зимните месеци, но още повече през летните месеци. Покривът е най-откритият елемент на всяка къща и една от "тежестите", от които страда постоянно, ден след ден, е времето - слънце, дъжд, вятър и сняг -  трудно е да се каже кое е по-лошо. Освен това, покривът лесно прегрява през лятото, а температурите под него, в лошо изолирано пространство, се повишават бързо и за миг надхвърлят 30° C. Изолацията на тавана, разбира се, при такива атмосферни условия прави точно обратното: според законите на физиката топлият въздух винаги преминава в по-студен, така че през лятото това ще се забави и ще предотврати проникването на топъл въздух във вътрешността.

    1.4. Субсидии за изолация на мансарди или тавански помещения

    Приетият Закон за енергийната ефективност ( ДВ бр. 35 от 15. 05. 2015 г.), с последни изменения и допълнения, влезли в сила през март 2021 г., урежда обществените отношения, свързани с държавната политика за повишаване на енергийната ефективност. Съгласно разпоредбите на ЗЕЕ, своя дейност осъществява фондът „Енергийна ефективност и възобновяеми източници“ (ФЕЕВИ) насърчава кандидатстването на физически лица, при условие че те отговарят на основните критерии на фонда за финансиране. Необходимо условие за успешна кандидатура във фонд „Енергийна ефективност и възобновяеми източници“ е наличието на детайлно енергийно обследване, позволяващо енергиен анализ и избор на енергоспестяващите мерки.

    Субсидиите се отпускат, за да се даде възможност на всеки да смени дограмата, да подобри изолацията, да инсталира соларни системи и да смени котлите с по-ефективни и по-малко вредни горива. Някои банки и фондове са се включили в този проект и в повечето случаи заявленията се подават със същата документация. Основното условие е вие ​​да сте собственик на имота и да живеете в него постоянно, а другите условия се различават до известна степен в зависимост от въпросното местно самоуправление. Във всеки случай, обмислете възможността да се информирате и да кандидатствате, да подредите къщата си и да подобрите условията, в които живеете за половината от настоящите ви разходи.

    1.5. Стандарти съгласно Регламента на ЕИО

    В Наредба № Е-РД-04-2 на министъра на МРРБ, в сила от 2016 г., в зависимост от предназначението си, „енергийната характеристика на сградата“ може да се определи като един от показателите за разход на енергия или като съвкупност от  няколко показатели. „Енергийната характеристика на сградата“ означава изчисленото или измерено количество енергия, необходимо за задоволяване на енергийните нужди, които съответстват на обичайното използване на сградата и включват обща енергия за отопление, охлаждане, вентилация, подготовка за битова топла вода и осветление”. В Наредбата, в Приложение №4, са определени нормативни стойности на коефициент на топлопреминаване през различните конструктивни елементи на сградите. Например, за плоски покриви без вентилационен слой, коефициентът на топлопреминаване е 0,25 W/m2.K и 0,40 W/m2.K за нискотемпературни сгради; а за наклонени покриви и вентилирани плоски покриви е 0,30 W/m2K и 0,40 W/m2.K за нискотемпературни сгради. Преведени в речника на практиката, всички тези коефициенти всъщност означават, че е достатъчно дебелината на топлоизолационния слой да бъде около 30 cm, а тя зависи основно от вида на изолационния материал, според спецификацията на производителя.

    2. Изолация на тавана

    2.1. Изолация на мансарда или таванско помещение

    Таванското помещение и мансардата са тавански части на сградата, предназначени за жилище. Следователно, това пространство трябва да бъде топлоизолирано, а изолацията се поставя между гредите на покрива, което в известен смисъл е по-взискателна работа в сравнение с изолацията на помещение, в което няма да живеете. Основната цел на целия процес е да се осигури здравословна и приятна среда за живот, както през лятото, така и през зимата. Само една степен повече или по-малко може да направи голяма разлика. Идеалната температура на въздуха в жилищното пространство е около 20-21° C през лятото и около 22° C през зимата, а идеалната относителна влажност е около 50 %. Поставянето на подходяща изолация е също толкова важно и за да се предотврати появата на влага и мухъл, които могат да причинят сериозни проблеми с течение на времето.

    2.2. Изолация на тавана

    Таванът е нежилищно помещение, което може да се използва за съхранение на предмети и мебели, но често по него не може да се върви и там не се държи нищо, освен в изключителни случаи. Тъй като на тавана не се живее, температурните отклонения от идеалните, проектни температури може да бъдат малко по-високи. Например, през зимата може да е с няколко градуса по-студено. За изолация на таванското помещение, най-общо казано, има два варианта: то може да бъде изолирано като жилищно пространство, т.е. между гредите, над или под тях или комбинирано (което означава, че пространството ще бъде напълно защитено); вторият начин е да се изолира само етажната плоча, тази която го отделя от долния етаж (тогава самият таван остава неизолиран) и това е по-често срещана практика за неизползваеми тавани, по които не може да се върви. Въпреки това, ако искате да направите таванското помещение подходящо за всякакъв вид използване за в бъдеще, най-добре е да се изолира когато и останалата част от покрива, при строителство или ремонт.3. Видове изолация на тавана

    3.1. Свойства на различни изолационни материали

    Днес на пазара има много повече изолационни материали от всякога и всеки вид или тип носи със себе си определени предимства и недостатъци. Изборът на изолация първо зависи от нуждите, тоест от предназначението на тавана. След това, разбира се, идват цените, защото те се различават много по клас на качество и от производител до производител; към всичко това трябва да се добави и цената за наемане на майстор. Не на последно място, изолацията се различава значително по отношение на топлопроводимост, екологично производство и рециклируемост, запалимост и други подобни характеристики.

    3.2. Стъклена вата

    Стъклената вата е най-използваният изолационен материал. Причините за това вероятно са достъпната му цена, но и желаните характеристики на топлопроводимост. Поради много плътните вълнообразни влакна преминаването на топлина отвътре навън се блокира и забавя. Този вид вата е незапалим материал, което е много важно за защитата на всяко жилищно пространство от пожар. Нейното термично съпротивление (R), при  дебелина 1 cm е между 0,9 и 1,5. Стъклената вата не абсорбира вода и се продава на ролки, които се поставят като ленти, в колони. Недостатъкът на тази вата са нейните много малки фибри, които може да бъдат вредни за здравето при вдишване или поглъщане, затова винаги е препоръчително да имате предпазни средства за очите, устата и ръцете, както и ръкавици и подходящо облекло при монтаж.

    3.3. Каменна вата

    Каменната вата е на второ място по популярност след стъклената. Тази изолация обикновено е направена от базалт. Изработена е от фини каменни влакна и се различава по плътност. Подобно на стъклената, каменната вата е незапалима. Нейното термично съпротивление (R), при дебелина 1 cm е между 1,35 и 1,7. Подобно на стъклената вата, каменната вата не абсорбира вода, дори е водоустойчива, а също така е устойчива на микроорганизми. Основната разлика между тези два изолационни материала е, че каменната вата е много по-екологична. Цената е ориентировъчна, но не се продава на рула, а на листове, които се поставят един до друг или един над друг - в зависимост от необходимата дебелина.

    3.4. EPS (стиропор)

    Стиропорът е експандиран полистирен, който е напълно устойчив на влага и вода и е изключително издръжлив. Най-големият му недостатък е неекологичната му природа. EPS се произвежда в различни плътности, които се определят според нуждите и изискванията за якост. Той е изключително лек материал, устойчив на топлина и за разлика от някои други видове изолационни материали е напълно безвреден за човешкото здраве. Стиропорът е негорим, тоест самозагасващ, така че предотвратява разпространението на огъня в други помещения. Противно на общоприетото схващане, стиропорът 100 % се рециклира. Тъй като е напълно устойчив на влага и вода, се използва и за изолация на части от къщата, които са в контакт със земята, тоест основите и стените на мазето.

    3.5. XPS (фибран)

    XPS (екструдиран полистирен ), т.е. фибран се използва малко по-рядко за изолация на покрива, тъй като е доста скъп. Характеризира се с превъзходна устойчивост на влага и вода и по тези характеристики превъзхожда всички останали материали на пазара. Неговата плътна и твърда микроклетъчна структура осигуряват висока термична устойчивост и също така, издръжливост и на по-високи сили на налягане. По-често се използва за изолация на плоски покриви, отколкото за изолация на скатове и тавани.

    3.6. Полиетиленово фолио

    Полиетиленовото фолио е много тънко, което позволява полагането му в много тесни ъгли - каквито има особено под скатовете, и то в доста голям брой. Такива фолио не е предназначени толкова за първична изолация, колкото за допълване към други изолационни материали, които са монтирани като основни.

    3.7. Целулоза и вата

    През последните години на пазара се появяват все по-търсени органични материали, като целулоза и вата, които се вграждат чрез издухване. Целулозата е направена от рециклирана вестникарска хартия и е защитена от пожар чрез боракс (сол на борната киселина). Процесът на монтаж на този вид изолация е доста различен от работата със стандартни материали и изисква повече познания и подготовка. Целулозата и ватата се издухват в покрива с помощта на специални устройства, поради което целият покрив и междуетажният етаж трябва да са непропускливи.

    4. Правилно направена изолация на тавана

    4.1. Няколко начина

    Изолацията на тавана може да се извърши по няколко начина. Независимо кой метод е избран, най-важното е правилните детайли и контактите между всички слоеве. Само така положената изолация наистина ще бъде с високо качество и ще изпълни предназначението си.

    4.2. Топлоизолация между гредите

    Изолация на тавана, всъщност, на покрива обикновено се поставя между гредите. Този начин на работа е лесен и бърз, тъй като за тази част от работата се използва предимно стъклена или каменна вата. Ролките стъклена вата се нарязват на ширина, съответстваща на разстоянието между гредите, и след това се поставят в тези междини, всъщност просто се притискат, защото не се нуждаят от фиксиране. Изолацията в тези междинни пространства трябва да е с дебелината на гредата или в някои случаи за по-лесен монтаж с максимум 5 cm по-дебела. Плочите от каменна вата, от друга страна, са фиксирани към предварително сглобени С-профили. В допълнение към монтирането на изолация между гредите, над тях е необходимо да се постави още един изолационен слой, за който най-често се избира EPS или XPS стиропор. По-дебелият слой изолация обикновено е този между гредите, което избягва прекомерното натоварване на покрива, като в същото време се получава напълно компактен, затворен и защитен покрив. Недостатъкът на този метод на монтаж е, че гредите и покривната конструкция не могат да се оставят видими, а трябва да бъдат затворени, защото в противен случай всички части биха били оголени, което в никакъв случай не е естетически желателно, особено не в жилищното пространство.

    4.3. Изолация над гредите

    Един от възможните начини на работа е изолацията над гредите, по-точно непосредствено под напречните покривни летви (контралетви). Тази опция е по-проста, тъй като изолационният материал веднага е придружен от пароизолация. Предимството на този метод е, че за разлика от изолацията на междинното пространство, гредите остават видими и в естетически смисъл това придава на интериора очарованието на традиционното и естествено. Най-често за тази цел се използват EPS и XPS плочи.

    4.4. Изолация под гредите

    Таванското пространство може да бъде изолирано и като изолацията се постави под гредите. В този случай закрепването на изолацията е малко по-голямо предизвикателство, тъй като за фиксиране трябва да се използват по-дълги анкери.

    4.5. Комбинирана изолация между и над гредите

    Таванът често се изолира по комбиниран начин. При този вариант, изолацията (каменна или стъклена вата) се поставя между гредите, а след това над тях се монтира слой EPS или XPS плочи. Този защитен покрив и таван са безупречни и най-енергийно ефективни, защото създаването на топлинни мостове се предотвратява от двойната изолация.

    Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом



    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ
    Последни проекти

    Топлоизолация на таван

    Вътрешна изолация на таван с вата и гипскартон. Площ около 70 квадратни метра. 4939.2 лв дo 8232 лв

    ........

    усвояване и изолация на тераса. Има зидан парапет

    Конструкция, която да носи покривни панели (задължително излоация). Страниците на терасата са от зид под наклон и е нужно да се свържат с покрива по някакъв начин и също да се изолират. Парапетът е зидан, върху него ще стъпи дограма. 6174 лв дo 10290 лв

    ........

    Изолация и измазване на три комина

    Изолация измазване на три колина. Изолацията на някои с фибран на други с вата. 352.8 лв дo 588 лв

    ........

    ИСКАМ ОФЕРТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛ





    Цeнa, Вътрешна изолация на покрив, 80
    Изолация на мансарда, Трън

    900 лв дo 1500 лв

    Цeнa, Изолация на тавански етаж, 100
    Изолация на мансарда, Пазарджик

    4500 лв дo 7500 лв



    Търсене на добри изпълнители за областта Изолация на мансарда?
    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Изолация на мансарда ценоразпис

    Поискайте необвързваща оферта от фирмата

    93+ ФИРМИ ЗA Изолация на мансарда
    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    БЕЗ КОМИСИОННА
    ВЗЕМЕТЕ ОФЕРТА