Колко струват термопомпите? Най-важни са характеристиките на термопомпата, експертни съвети при избора, начина на монтаж и регулиране на системата и монтиране на инсталацията. Термопомпата, сама по себе си, е отлично устройство, но ако не е добре вписана в системата, тя няма да работи правилно и енергийната ѝ ефективност ще бъде по-ниска. Цената на система с термопомпа вода-вода, термопомпа въздух-вода или земя-вода варира между 9 000 и 18 000 лв, без разпределителна система, т.е. подово или отопление с радиатори. На кого да се доверите за отопление с термопомпа? Изпратете запитване до подходящи и надеждни доставчици на термопомпи във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълнете формуляра по-долу.
вашето количество
единица
приблизителна цена
вашата цена
Цени на инверторна нискотемпературна термопомпа с мощност 8-10 kW, като Toshiba Estio или Daikin Thermo, с резервоар; със свързване към мрежата и тестване.
Цени на отоплителна система с термопомпа от 8 kW и резервоар от 300 литра, с монтаж и свързване.
Цени на отопление, вентилация и охлаждане с топъл въздух с централно разпределение, рекуператор, отоплително устройство, термопомпа въздух-вода и резервоар от 200 литра.
Доставка на високотемпературна термопомпа въздух-вода.
Доставка на нискотемпературна термопомпа въздух-вода.
Доставка на термопомпа за санитарна вода.
Монтаж и свързване на термопомпата на желаното място, свързване на студената и топлата санитарна вода към съществуващата система, до 3 m, пълно механично свързване на елементите; предпазни и сферични кранове, разширителен съд и възвратен вентил. Настройка и стартиране на системата.
Цени на доставка и монтаж на термопомпа земя-вода за фамилна къща, с изкоп и монтаж.
Цени на доставка и монтаж на термопомпа вода-вода, за фамилна къща.
По-ниска консумация на енергия, по-малко вредни емисии и значително по-ниски разходи за отопление.
В добре изолираните, пасивни сгради, разходите за отопление, охлаждане и загряване на водата са 10 пъти по-ниски в сравнение с използването на класическо нагряване, като например, отопление с нафта.
Купуването на термопомпа е инвестиция, която се изплаща най-бързо.
Ако подходящата помпа и доставчик са избрани добре, средствата ще се възвърнат след 5 години. Почти сигурно е, че ще се изплати по-бързо от други алтернативни видове отопление (слънчеви системи, отопление с пелети и т.н.).
Дълъг експлоатационен живот и практически нулеви разходи за поддръжка
Очакваният експлоатационен живот на термопомпите е до 25 години, без никаква поддръжка и с много ниски експлоатационни разходи. През лятото те се използват за охлаждане на сградата, така че разходите, свързани с климатизацията, се намаляват.
Шум от компресора
Съвременните термопомпи са много по-тихи (сега около 52 db), но все пак се препоръчва външните тела да не се поставят, например, до прозореца на спалнята. Ако външното тяло се постави на 3 метра от отворен прозорец, звукът едва ще се чува.
Ограничения
Термопомпата вода-вода трябва да има водоизточник, чийто дебит да е достатъчен, за да може да работи, а помпата земя-вода изисква парцел с определен размер (той трябва да бъде поне 2 пъти по-голям от повърхността на сградата), за да бъдат монтирани колектори. И двете помпи са по-скъпи от инверторния тип - въздух-вода, но за нея пък трябва да се изискват определени разрешителни. Термопомпите земя-вода и вода-вода, от друга страна, имат по-добра ефективност от типа въздух-вода. Ето защо, преди покупката, трябва да се консултирате с професионалист (проектант) относно вида на помпата, която би могла да има най-висока енергийна ефективност според вашите нужди.
Окончателното пресмятане на рентабилността на инвестицията, тоест купуването на термопомпа, може да бъде по-лесно, когато има възможност за получаване на безвъзмездни средства от държавни субсидии и екофондове. Можете да видите какви възможности в момента съществуват в Европейския съюз на връзката: https://bulgaria.thermia.com/grants-and-incentives/
Изборът на качествен доставчик осигурява безпрепятствена работа, големи икономии и дълъг експлоатационен живот на термопомпата.
Качествено направеният подходящ монтаж на помпата е от решаващо значение за нейното добро функциониране. Наскоро пазарът беше залят от търговци, които предлагат термопомпи и безплатен монтаж, но всъщност нямат свои собствени майстори. Ако е необходимо, те наемат подизпълнители, външни сътрудници. Работата в такива условия изобщо не е сигурна, защото разширява кръга на хората, отговорни за качеството на инсталацията, всъщност тези, които не носят отговорност. На практика често се случва такива изпълнители да използват некачествени и по-евтини строителни материали, да правят некачествен, непрофесионален и естетически неприемлив монтаж и връзки, а след това да не отговарят на повиквания за поправка, възможни грешки и повреди. Ето защо е много важно да изберете доставчик, който наистина има свои майстори и сервизни техници и предлага гаранция за целия материал и цялата си работа.
Разгледайте изпълнените проекти на доставчика и се договорете с него да видите онези, които са такива, какъвто трябва да бъде вашият проект. По този начин ще се убедите лично в качеството на работата и ще можете да говорите с тези собственици за техния опит, реални разходи и дали и кога, да речем, сервизни техници са дошли на тяхното обаждане, както е обещано.
Много е важно доставчикът да има собствен сервизен отдел и всички необходими сертификати за резервни части и инструменти, за продажба и монтаж на термопомпи. Попитайте и за крайните срокове за отговор на повиквания за сервиз. Не препоръчваме сами да търсите и купувате най-евтината термопомпа, а след това да поканите най-евтиния доставчик да я инсталира и задвижи. Монтьорът, който е и сервизен техник, обикновено не се интересува от безплатно обслужване, така че най-вероятно ще го чакате дълго време, тъй като той винаги ще предпочете да отиде на платена работа.
Според вида на енергията, която ги задвижва, термопомпите се разделят на вече споменатите вода-вода, земя-вода и въздух-вода, където първата дума показва откъде идва топлината, а втората дума показва къде се превежда.
Термопомпа вода-вода
Помпата вода-вода спада към едни от най-ефикасните. Основното условие за инсталиране на тази термопомпа е, разбира се, вашият обект да се намира на терен, богат на подпочвени води. За такава помпа трябва да се пробие сонда, а за нея се изискват определени разрешителни. Най-високият коефициент на полезно действие на термопомпа (КПД) от всички видове - 4,5 - има помпата вода-вода, което всъщност означава, че съотношението на вложената енергия и получената топлина е най-доброто, например КПД 4,5 означава, че за 4.5 kWh получена топлинна енергия се използва 1 kWh електричество).
Термопомпа земя-вода
Втората по ефективност е помпата земя-вода. Нейният коефициентът на полезно действие е 4,0. Основното условие за инсталиране на такава помпа е по-голяма свободна повърхност около обекта, където да могат да се монтират колекторите. Недостатъкът на този тип термопомпи е, че ако колекторите не са поставени достатъчно дълбоко, водата в тях може да замръзне. Ако например, колекторите са поставени вертикално, поради което трябва да се търси разрешение за сондиране, тогава те се заравят на дълбочина между 30 и 200 cm.
Термопомпа въздух-вода
Те са най-лесните за инсталиране, а цената е съвсем достъпна. Въпреки че коефициентът им на полезно действие е 3,5, те са много добра инвестиция, защото все пак са много по-добри от всички класически методи за загряване, по отношение на ефективността на отоплението. Периодът на възвръщаемост на инвестицията е най-краткият от всички видове термопомпи, а експлоатационният им живот е почти същият.
Термопомпите се класифицират според необходимата температура на изходящата вода.
Високотемпературни термопомпи
По-старите сгради, които имат по-лоша изолация и класическа отоплителна система с радиатори (температурата на входящата вода е 55-60 ° C) изискват високотемпературна помпа, която загрява водата до 80 ° C. По този начин се осигурява топла вода за отопление с радиатори, без да се променят вътрешните компоненти в самата сграда.
Нискотемпературни термопомпи
В по-нови, добре или отлично изолирани сгради, които също имат подходящи отоплителни системи като подово отопление, конвектори и нискотемпературни радиатори, може да се инсталира нискотемпературна термопомпа. Тя загрява водата само до 55 ° C. Нискотемпературната помпа може да се използва и в по-стари сгради, ако са напълно обновени в съответствие с изискванията за енергийна ефективност, тъй като тогава са снабдени с по-дебела изолация и по-добра отоплителна система.
Моновалентен режим на работа
Термопомпа, която има моновалентен режим на работа, всъщност осигурява всички нужди от топлинна енергия на една сграда през целия отоплителен сезон, без да е необходимо да се свързва / допълва с друга система. Температурата в моновалентен режим съответства на нискотемпературна отоплителна система и обикновено е 45/40 ° C.
Двувалентен алтернативен режим на работа
В този случай термопомпата работи като основен енергиен източник, стига външната температура да е по-висока от 0-5 ° C. Когато външната температура падне под тази граница, термопомпата се изключва и се включва друга отоплителна система - най-често котелът за топла вода. Системата има два взаимно независими генератора, които се включват и изключват последователно, в съответствие с условията на външната среда. Температурата в двувалентен режим на работа съответства на високотемпературна отоплителна система и обикновено варира от 60/50 ° C до 80/60 ° C.
Двувалентен сравнителен режим на работа
Термопомпата в този работен режим също работи самостоятелно и няма нужда от друг източник на топлина. Когато външната температура падне под 0 ° C, котелът за гореща вода се включва като допълнителен източник и двата генератора работят едновременно.
Двувалентен сравнителен режим на работа - по избор
Термопомпата в този случай работи като двувалентна, като смяната на режима на системата не се включва автоматично, веднага щом външната температура спадне, а с помощта на регулатора вие я избирате по свое усмотрение.
В допълнение към правилния избор на термопомпа е много важно как и къде е инсталирана. На тези въпроси най-добре ще отговори професионалистът по алтернативни видове отопление, както и известни производители и доставчици на помпи, които имат свои собствени майстори за монтаж и сервиз.
Системата на термопомпата се състои от външно и вътрешно тяло. Изборът на място за инсталиране на вътрешно тяло е прост, тъй като няма специални условия, като например да трябва да се постави до комин или резервоар. При ново строителство вътрешното тяло се поставено предимно в мазето. Най-новите модели помпи обаче са и естетически много добре проектирани, така че можете буквално да ги поставите навсякъде в къщата и те ще изглеждат добре навсякъде. Вътрешното тяло първо се свързва с вече инсталирана система от водопроводи или тръби за подово или отопление с радиатори. След това се инсталира външното тяло, което трябва да стои най-вече върху бетон, близо до къщата. И накрая, и двете тела са свързват с електрическите кабели. Това е последвано от излъчване и свързване на двете тела към газоснабдяването (фреон).
Когато и двете тела са инсталирани, монтирани и свързани така, че да образуват затворена система, се свързват със захранването с вода и електричество. Ако към електричеството са свързани циркулационна помпа, смесителен вентил и термометър, първо се освобождава газът от външното тяло, а след това отоплителната система се пълни с вода и излъчва. Така задвижването на новата система е завършено и е готова за използване. Много е важно монтьорите да научат бъдещите потребители на начина на работа на системата и на ключовите функции. Управлението на самата система е лесно, въпреки че има много опции за настройка, но трябва да знаете основните характеристики на процеса. Демонстрацията на начина за управление на термопомпата е много важна, защото правилното управление е най-важно за добрата работа и оптималното функциониране.
Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом
Подово отопление с термо помпа
Прави се основен ремонт на къща, в която възнамерявам да поставя подово отопление 4410 лв дo 7350 лв
термопомпа въздух-вода трифазна цялостна система за отопление с радиатори
Имам нужда от изграждане на система за отопление, охлаждане и топла вода с термопомпа трифазна тип въздух-вода - бюджетен вариант на еднофамилна къща с РЗП 150кв.м. разположени на 2 етажа. Отопление и охлаждане на 4 стаи- съгласно приложения арх. чертеж. В къщата ще живеят 4 души. Бих желала вариант с конвекторни радиатори , а ако е по ефективно може и комбиниран вариант . 4410 лв дo 7350 лв
Закупуване и монтаж на термопомпа и подово отопление
Закупуване на термопомпа и всички консумативи за подово отопление и монтиране 8820 лв дo 14700 лв
Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство