Колко струва електрическата инсталация? Цената на електрическите инсталации е трудна за определяне, така че е възможно да се платят ненужни разходи. На първо място, имате нужда от проект за електрическа инсталация, направен от проектант или електроинженер, в който трябва да са изброени подробно всички необходими части - дължина и вид кабели, брой разпределителни кутии, бушони, контакти, електрически крушки и други подобни; така ще избегнете допълнителни разходи в случай на допълнителна работа или обновяване на електрическата инсталация. Когато имате така добре и точно направен проект за електрическа инсталация, електротехникът може лесно да изчисли цените и да ви даде правилната оферта. Цената на проектната документация е от 304 до 336 лв, което е наистина малък разход спрямо цялата инвестиция. Електрификацията на средна фамилна къща изисква от 3 до 5 разпределителни кутии, които струват 200 до 300 лв всяка. Обикновените инсталации струват приблизително около 9,60 лв/m2, което може да коства около 3 000 лв за цялата къща.
На кого да се доверите за електрическа инсталация? Изпратете запитване до подходящи и надеждни изпълнители на електроинсталации във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълнете формуляра по-долу.
вашето количество
единица
приблизителна цена
вашата цена
Цени за полагане на електрически инсталации с високо напрежение, часовник на електромер, компютърна мрежа, кабели, външни разпределителни кутии, с включен труд и материали.
Цени за рязане и монтаж на Cu проводници в носачи и кабелни скари, с включен труд и материали.
Цени на инсталирания часовник за електромер, главен бушон, FID превключвател, дребни свързващи материали, с включен труд и материали.
Цени за монтиране на компютърни инсталации с осем полюсни контакти, UTP кабел в тръби и вградени разпределителни кутии, с труд и материал.
Цени за монтаж на кабели, коаксиални кабели, гнездо за антена и външен разпределителен корпус.
Цени за електроизмерване. Цени за измерване на електрическата инсталация. Цени на подготвителните работи, измерванията, транспортните разходи и протокола. Контролни НН измервания на електрически инсталации на гръмоотвода.
Цени на електрообслужването. Цени на средно по обем електрообслужване. Цени за ремонт и сервиз на домакински уреди.
Цени за монтиране на осветление. Цени за монтиране на таванно осветление. Цени за монтиране на средно сложно осветление на височина до 3 m, без покупки.
Цени на външни разпределителни кутии за електричество. Цени на външни разпределителни кутии с трифазен двутарифен часовник, стойка и предпазители (бушони).
В днешно време електрическите инсталации са важна част от градската среда. Те осигуряват достъп до питейна вода, отводняване на отпадъчни води, осветление, отопление, охлаждане и работа на различни електрически уреди и устройства за бита и промишлеността. Професионално направената и достатъчно стабилна инсталационна система позволява безпроблемното функциониране на обществения живот. Електрическите инсталации са част от тази огромна система и, както и другите дейности, изискват високи умения и опит. Не е лошо обаче, като човек, който има нужда от такива неща, да знаете нещо за основните понятия и техники, защото това ще улесни съгласуването и договарянето с проектанта и изпълнителя.
Най-малко на всеки 10 години в къщата или апартамента трябва да се проверява състоянието на електрическите инсталации, устройства и оборудване, т.е. да се измерва напрежението и проводимостта на мрежата. По този начин електротехникът, извършващ измерването, може да определи дали има някакви проблеми в самата мрежа или с уредите. Тези неща, ако не бъдат открити навреме, могат да доведат до късо съединение и токов удар, както и до пожар. Специалистът трябва да провери също и гръмоотвода, както и компютърната инсталация. Удостоверението, което той може да ви издаде, е валидно като доказателство за защитата на къщата или апартамента. Гръмоотводите трябва да се проверяват на всеки от 2 до 4 години и задължително след удар на гръм. Прието е в практиката, всички инсталации да бъдат проверявани в детайли, преди да се извършат по-обемни работи, какъвто е ремонта. Ако поддържате инсталациите редовно и съгласно инструкциите (измервания, ремонти, смяна на предпазители и др.), няма да има прекъсвания на тока, които дори когато не са вследствие на големи аварии, могат да доведат до повреда на електрическите уреди.
Винаги е по-разумно да се направи подробен план, преди да се започне с извършване на работата; в този случай електроинженер или опитен електротехник може да направи подходящите проекти за къщата или апартамента. Инсталацията на ниско напрежение се използва за осветление и домакински уреди, докато информационната инсталация служи за телефони, компютри, климатици, домофони, противопожарна и взломна защита. Проектирането и инсталирането на електрически инсталации изисква професионално обучение и опитен майстор. Съветваме ви сами да не предприемате този вид работа. По време на проектирането и монтажа трябва стриктно да се спазват многобройни правни и професионални правила, така че цялата система да е безопасна и сигурна за работа и да бъде лесно достъпна във всяка ситуация.
Осветлението и домакинските уреди се захранват чрез нисковолтова мрежа. Телефони, компютри, климатици, домофони, противопожарна и взломна защита се захранват чрез информационната мрежа.
Много е важно електрическите инсталации да бъдат монтирани в съответствие с разпоредбите и проекта. Трябва да се внимава нисковолтовите и високоволтовите предпазители да са на разстояние поне 5 cm. Те също не трябва да са в една и съща верига, освен ако не са разделени от преградна стена. Електрическите кабели се прокарват през пластмасови тръби, което улеснява по-късните ремонти и смяна. Важно е всички електрически връзки да имат защита, тоест третият ("заземен") проводник в трижилния кабел.
При полагане на електрически инсталации е от решаващо значение те да бъдат подробно и внимателно планирани и професионално инсталирани, защото само по този начин могат да се предотвратят по-късни усложнения. Ако, например, се извършва ремонт на баня, керамичните плочки трябва да се разбият, за да се замени инсталацията. Самите инсталации се извършват в две фази. Така наречената фаза на грубите работи е едновременна с грубите строителни работи, а втората продължава едновременно с довършителните работи по интериора и екстериора. Грубите електроинсталационни работи започват, когато преградните стени са завършени.
През този период се правят и други инсталации, механични, водопроводни и канализационни, а също така и телекомуникационна мрежа. Ако стените се зидат, електропроводите в тръбите се поставят преди или по време на мазилката, а ако стените са от гипсокартон, тогава мрежата преминава през тях, тъй като те имат кухини. При ново строителство, електрическите инсталации се поставят в бетонните плочи. ПВЦ тръбите се разполагат върху кофража непосредствено преди изливането на бетона и тогава най-важното е те да останат неповредени. По този начин стените, когато са завършени, не трябва да бъдат с отпечатък. Електротехникът провежда линиите през тези тръби и по-късно, когато възникне неизправност или има нужда от подмяна, той лесно може да стигне до тях. Монтажните тръби винаги се поставят хоризонтално и вертикално, никога наклонено, на височина между 20 и 120 сm от пода, за да се улеснят по-късно ремонтите или надстройките. Само по тавана тръбите се поставят по най-късите линии. Средно една фамилна къща се нуждае от 500-1000 m кабели и 10-15 разклонителни кутии.
В електрическите инсталации за домакинствата може да има увеличение на съпротивлението в проводниците и съответно намаляване на тяхната изолация. При свързване на нови инсталации могат да възникнат грешки при свързването на електропроводите. За да предотвратите повреда от токов удар, който може да доведе и до пожар, много важна е добрата защита. Поради това, контактите в кухнята трябва да са на разстояние от най-малко 1 m височина и 50 сm широчина от водопровода, също както и в банята.
Ако контактите имат защитни капаци или в тях постоянно е включено устройство (например хладилник, съдомиялна машина и др.), това разстояние може да бъде намалено до 30 cm. В банята и други помещения с мокър възел, където рискът от токов удар е винаги по-висок, всички уреди трябва да се захранват чрез FED ключове за диференциален ток от 0,03 A или чрез защитни превключватели също за диференциален ток от 0,03 A. Такива ключове винаги трябва да са на външната стена на стаята. Също така се препоръчва да се предпазват контактите и осветлението в детските и спалните помещения, както и в хола.
1. Когато е завършен идейният план на електрическите инсталации за къщата или апартамента, се подава искане за издаване на одобрение за присъединяване към разпределителната мрежа. Одобрението за присъединяване се получава от физическо или юридическо лице, т.е. предприемач.
2. Връзките могат да бъдат постоянни или временни, индивидуални или групови и в този смисъл се разделят на два вида заявки: искания за одобрение на присъединяване на съоръжения с мощност до 43,5 kW и над 43,5 W или искания за присъединяване на съоръжения, които са в процес на легализация.
3. Искането трябва да съдържа следните документи:
одобрение за изграждане на обекта, който ще бъде свързан,
удостоверение на упълномощения орган,
доказателство за собственост или право на ползване,
ситуационен план в мащаб 1: 500 (1: 1000), съставен върху копие от плана и не по-стар от 6 месеца,
доказателство за плащане на административната такса.
4. След положителен отговор на искането в съответствие със Закона за общия административен ред, службата за разпределение на електроенергия издава одобрение за присъединяване под формата на решение, а след сключване на Договора за продажба на електрическа енергия, службата е длъжна да присъедини обекта в рамките на 15 дни. Ако са изпълнени всички законови и технически предпоставки.
5. Преди самото присъединяване към мрежата, се сключва Договор за изграждане на връзка за присъединяване на обекта към електроразпределителната система. Последен се сключва договорът за продажба на електроенергия и накрая следва присъединяването към обществената електрическа мрежа.
Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом
Изграждане на електроинсталация на къща
Изграждане на табло, пускане на нова инсталация при игнориране на съществуваща такава. 3528 лв дo 5880 лв
Електротехници за окабеляване на гумени ключове
Окабеляване на гумени ключове в цялата къща 2646 лв дo 4410 лв
Прекарване на кабел между електрически стълб и вила под земята
Необходимо ми е прекарване на електрически кабел между стълб и вила в с.Луково/Реброво. Разстоянието между стълбът и вилата е около 80/100 м и бих искал кабела да се прекара под земята. 176.4 лв дo 294 лв
Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство