Колко струва пробиването на кладенец? Цената на метър за пробиване и полагане на тръби зависи от няколко фактора и най-вече от предназначението. Що се отнася до сондажа, цената зависи от необходимото количество приток на вода, тъй като въз основа на това се изчислява диаметърът на пробиване и монтаж на тръби и потопяеми помпи с определена мощност и дебит. Цената на сондажа за напоителни кладенци или за термопомпи на терен от средна категория е между 80 и 160 лв/m.
На кого да се доверите за пробиването на кладенец? Изпратете запитване до подходящи и надеждни специалисти по пробиването на кладенци във вашия район - безплатно и без ангажименти! Достатъчно е да попълнете формуляра по-долу.
вашето количество
единица
приблизителна цена
вашата цена
Сондаж се прави обикновен, когато човек иска да експлоатира нещо, което е скрито дълбоко под земята. В нашия район, разбира се, става въпрос за водата, която може да се използва в термопомпени системи за отопление на къщи или може да се улавя и използва за други цели. Дълбоко пробиване и сондажи са необходими и за термопомпената система земя-вода, използваща геотермална почвена енергия на дълбочина.
През последните години термопомпите станаха много популярни като част от отоплителните системи, особено индивидуалните. За първи път става дума за изключително екологичен начин на отопление, който се субсидира от все повече държави именно поради тези характеристики. Друг много важен фактор са по-нататъшните разходи за експлоатация и поддръжка на системата, тъй като за отопление с термопомпи те са убедително най-ниските от всички. Добре е да имате собствен източник на захранване, което означава, че не сте обвързани, например, с доставка на газ, колебания в цените на горивата и газа и други подобни.
Има няколко вида термопомпи: термопомпа земя-вода, която използва земна геотермална енергия, термопомпа въздух-вода за въздушна енергия и термопомпа вода-вода за използване на топлината на водата. За системата въздух-вода не е необходим сондаж, тъй като външното тяло на помпата се поставя някъде върху парцела, без допълнителна работа. За термопомпи вода-вода и земя-вода е необходим дълбок сондаж. Във втория случай можете да изберете повърхностния вариант, при който тръбната мрежа е разположена върху по-голяма, точно изчислена площ, около метър дълбочина под повърхността. Ако обаче, изберете термопомпа земя-вода с геосонда, това ще означава, че за сондата трябва да се направи кладенец с дълбочина повече от десетки метра.
Тъй като водата е на метри под повърхността и рядко се издига към повърхността - само в случай на силни дъждове - тя трябва да бъде достигната чрез пробиване в земята. Тази отоплителна система е изключително ефективна, тъй като нейният топлинен коефициент достига стойност по-висока от 5, което в превод на езика на практиката означава изключително ниски годишни разходи за отопление.
Термопомпата земя-вода може да бъде изпълнена по два начина; първият е повърхностен, тъй като се поставя само на няколко метра под земята, макар и на доста голяма площ. Това, което за тази система е под въпрос, е използването на тази част от парцела, тъй като растенията не виреят добре, а дървета не трябва да се засаждат, за да не се повреди от корените инсталираната система. Ето защо, повечето потребители предпочитат да изберат система на термопомпа земя-вода с геосонда. При този метод на монтаж изпълнителят изкопава кладенец с дълбочина няколко десетки метра, в който след това се вкарва геосонда, която най-много прилича на много дълга и тясна капсула. Върхът ѝ достига дълбоко под земята (до 100 метра или повече) и използва топлината, която се натрупва там.
Дълбочината на пробиване за термопомпата вода-вода не е толкова голяма, колкото за типа земя-вода. Обикновено колекторната тръба или сондата достига десетки метри под повърхността, но това варира от място до място, тъй като нивото на подпочвените води не е еднакво навсякъде. Специализираните участници, тоест производителите на помпи и изпълнителите, от които се поръчват термопомпи, разполагат с експерти, които знаят как да изчислят колко дълбоко пробиване трябва да се направи.
При този тип термопомпа е във ваш интерес геосондата да достигне възможно най-дълбоко – колкото по-дълбоко стигне, толкова повече топлина може да се използва, тъй като топлината се задържа по-лесно в по-дълбоките слоеве. Важно е дълбочината на кладенеца за геосондата да бъде определена от експерт; той/тя ще изчисли оптималната дълбочина според местоположението и вида на почвата, така че геосондата да използва възможно най-много геотермална енергия, като разходите за дълбоко сондиране са рационални и оправдани. Освен това трябва да знаете, че няма стандарт за това колко дълбоко пробивате, тъй като всички параметри варират от местоположение до местоположение и зависят от много фактори. Един от тях, сред най-важните, всъщност е съставът на почвата – в камениста и изключително твърда почва се пробива много по-трудно в сравнение с меката и рохкава почва. Следователно кладенецът за геосонда варира между 50 и 150 m и може да достигне до 300 m, въпреки че това е по-скоро изключение, отколкото правило за нуждите на фамилните къщи. Има много случаи, в които изпълнителят предпочита да избере повече геосонди в различни части на парцела, като в този случай те не трябва да са толкова дълбоки.
Друга област, която изисква дълбоко сондиране, е извличането на подпочвени води. Водата се използва за тази цел от производители на минерална вода, общини и минерални бани, така че това не е практика при фамилни къщи. Някога, когато не е имало системи за течаща вода и тръбопроводи, всяка къща е имала кладенец с дълбочина от няколко до десетки метра, който е бил използван за добив на прясна подземна вода за битови нужди и повечето съществуват и днес.
Сондажът се счита за голямо посегателство върху естествената среда или терена, така че трябва да се получат подходящи одобрения, преди работата да може да започне. Необходимо е също така, получаване на геоложки и хидроложки експертни анализи на местоположението, както и свойствата на почвата, върху която ще се извършва сондаж. Необходимата документация и видовете необходими разрешителни варират в зависимост от целта на сондажа и местната власт. Ако се извършва дълбок сондаж за питейна вода, термопомпи, напоителни или водоснабдителни системи, т.е. за използване топлината на подземните води, е задължително решение на общинските органи, отговарящи за издаване на разрешителни за строеж и вода. За самия кладенец първо се изготвя техническият план и съпътстващата го документация. Освен това е необходимо т. нар. Водно разрешение или съгласието, издадено от компетентния орган за управление на водите. Ако кладенецът се използва за термопомпа като източник на енергия за отделно домакинство, се изготвя и определена документация за монтажа му и трябва да се спазват нормите, дадени за ВиК и ел. инсталациите. Във всеки случай, бихме ви препоръчали първо да се консултирате с експертите на избраната от вас фирма, тъй като те са най-добре информирани за ситуацията на място, както и за изискванията на местното самоуправление и знаят най-добре какво да направят, за да получат каквото искате на цена, която ви устройва, а и в съответствие с всички разпоредби. Веднага след като огледат терена и определени видове устройствени планове и записи, ще могат да преценят как стоят нещата.
За да се направи и да се ползва сондаж за вода, е необходима процедура по узаконяване. Това се прави по изискване на Закона за водите, влязъл в сила от 28. 01. 2000 година. Необходимо е разрешително за сондажа от съответните служби на Министерството на околната среда и водите. Кладенецът за собствени потребности на гражданите е строеж 6-та категория и трябва да има разрешение за строеж (чл.46, ал.1 и чл.137, ал.1, т.6, вр.чл.147, ал.1, т.1 от Закона за устройство на територията). Кладенецът се регистрира след уведомяване на съответната Басейнова дирекция. Искането, съдържащо определена техническа документация, се подава до компетентния орган и се получава Решение за одобрение за изпълнение на работите. Всички разрешителни и решения от този тип са отговорност на местните обществени ВиК дружества.
Процедурата обикновено отнема 30-60 дни, а цената, която ще заплатите за цялата документация зависи основно от това какво е необходимо, тоест от сложността на документацията. В случай на строго защитени водни зони може да са необходими допълнителни проучвания, така че ще трябва да наемете някой, който да дойде на терена за геоложки и хидроложки анализи, което от своя страна води до допълнителни разходи.
Методът на пробиване зависи от мястото, където ще се извърши пробиване и за какво ще се използва. Важно е да се вземат предвид няколко фактора при местоположението на пробиване: съставът на почвата, защото е много по-трудно да се пробива на твърди, скалисти почви, отколкото в меки, глинести или в близост до съседни сгради.
Пробиването на твърд, скалист терен отнема повече време и изисква повече работа, което ще направи цената на пробиване сравнително по-висока, отколкото при пробиване на по-мека почва във влажни зони. Предимството на каменните почви е, че са водоустойчиви, което означава, че изпълнителят няма да попадне на големи количества вода, която трябва да бъде изпомпана по време на сондирането, което може да бъде проблем в заливните низини.
Ако сондажът се извършва в непосредствена близост до съоръженията, се използва комбинирана сондажна процедура с превентор (устройство, предотвратяващо експлозии), което в същото време позволява на пробития материал и утайката да се изхвърлят директно в колектора.
Както всички други неща, кладенците и сондажите се замърсяват с течение на времето и могат да се запушат. Най-честата причина за повреда или замърсяване на кладенци, кладенци и геосонди е агресивната химична и биологична структура на подземните води и неправилно изградените кладенци и мощността на помпата. Че нещо не е наред с кладенеца или сондажа, показва наличието на кална и мръсна кафяво-сива вода, примесена с утайка, която се излива на повърхността. За това говори и по-лошата работа на помпата и по-малкото количество изпомпвана вода при водовземане на подземни води. Термопомпите могат да запушат и топлообменника, което да доведе до неизправност на цялата отоплителна система. В такива случаи е най-добре да се свържете с изпълнителя, който е инсталирал системата, особено ако гаранционният срок все още не е изтекъл.
Ако нещо се случи, са необходими спешни действия. Кладенецът, тоест, сондажът трябва да бъде правилно почистен и ремонтиран и трябва да се провери дали има повреди по геосондата. В най-лошия случай трябва да се пробие нов кладенец, ако се окаже, че оригиналният не е бил технически подходящ от самото начало.
Фирмите предлагат почистване на кладенци и сондажи до 1800 m, което е повече от достатъчно за нуждите на всяка термопомпа. Основното почистване обикновено се извършва с механичен инструмент, по-често т. нар. кална помпа, която повдига утайката и така отпушва тръбите и потока, а при необходимост се използват различни химически препарати за отстраняване на бактерии и микроорганизми. Също така, ако е необходимо, тръбите под налягане могат да бъдат заменени. Те се заменят с тръби от неръждаема стомана или PVC.
Като цяло цената на един метър пробиване и полагане на тръби зависи от няколко фактора и най-вече от предназначението. Що се отнася до кладенеца, цената зависи от необходимото количество приток на вода, тъй като въз основа на това се изчислява диаметърът на пробиване, както и монтажа на тръби и потопяеми помпи с определена мощност и дебит. Цената за пробиване на кладенци за напояване или геосонди за термопомпи от средната категория е между 30 и 60 евро/м.
Daibau.bg, помагаме при оценка на инвестицията и избор на изпълнител за Вашия дом
От вода за поливане и домакинство
Имам кладенец който е замърсен със камбани боклуци, и тн. 1411.2 лв дo 2352 лв
Проучване изкопаване, план
За кладенец за напояване 1058.4 лв дo 1764 лв
Проучване и копаене на кладенец
Проучване и копаене на кладенец с изграждането му. 2116.8 лв дo 3528 лв
Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство