За района

    Термопомпи - колко струват и каква да изберете

    Статията е видяна от 2553+ потребители
    В ерата на все по-скъпите енергийни източници все по-често се избират алтернативни източници на отопление, които по-малко натоварват околната среда, а и домашния бюджет. Първото условие за ефективно спестяване е, разбира се, професионалният монтаж и подходящата топлоизолация на сградата. Освен това, в повечето случаи е необходимо и допълнително отопление, особено през зимата. Термопомпите използват безплатна енергия от природата, тъй като тяхната работа се основава на използването на температурни разлики. Източникът на енергия е земята, подземните води и външният въздух. Спестяванията при отопление могат да достигнат до 75 %, а единственият разход за работа на помпата е електроенергията, която помпата първоначално използва.
    Професионална статия 2553
    termopompi
    Имаме 28 изпълнители за района на Ремонт на комини:

    1. Термопомпите работят по различни начини

    Според начина на работа помпите се делят на тип вода-вода, земя-вода и въздух-вода. Числото, което ни казва колко ефективна е помпата, е COP - коефициентът на производителност - това всъщност е съотношението на приложената задвижваща енергия и получената топлина. Колкото по-висок е коефициентът, толкова по-ефективна е термопомпата. При термопомпи въздух-вода COP варира между 3,4 и 4; за помпите вода-вода COP е между 5,2 и 6,2, а за помпите земя-вода COP е между 4,4 и 5.

    1.1. Термопомпа вода-вода

    Най-ефективни са помпите вода-вода и ако имате собствен водоизточник, определено изберете този тип система. COP варира между 5,2 и 6,2.

    1.2. Термопомпа земя-вода

    На второ място са помпите земя-вода, където е необходима достатъчно голяма площ за разпределение на тръбите, като тази площ трябва да бъде приблизително два пъти по-голяма от отопляемата площ на сградата. COP на тези помпи варира между 4,4 и 5.

    1.3. Термопомпа въздух-вода

    Най-честият избор, обаче, пада върху термопомпа въздух-вода, тъй като не изисква водоизточник или голяма площ. Много е важно да се отбележи, че факторът външна температура също не трябва да се пренебрегва - помпите могат да работят при средна температура между -20°C и +35°C. Техният COP е между 3,4 и 4.

    1.4. Термопомпа въздух-въздух

    Помпите въздух-въздух са много подобни на климатиците, тъй като могат едновременно да охлаждат и загряват въздуха. Термопомпата получава топлина от въздуха и нейното голямо предимство е, че може да работи при температури до -25°C.

    Термопомпа въздух-въздух
    Термопомпата не заема много място

    2. Термопомпа за централно отопление

    2.1. Термопомпа за отопление с радиатори, цени за монтаж

    Такава термопомпа трябва да работи при по-високи температури, тъй като това е предпоставка за отоплението с радиатори. Тази помпа се нарича високотемпературна термопомпа. Термопомпите с един компресор не могат да достигнат необходимата температура, затова разликата се компенсира с електрически нагревател и това ясно се вижда в сметките за ток. Ето защо за  отопление с радиатори се препоръчват двукомпресорни термопомпи. Два компресора могат да достигнат необходимите температури, да консумират по-малко електроенергия и да имат по-дълъг живот. Цената на високотемпературна термопомпа с монтаж е между 9 000 и 18 000 лева, а и повече.

    2.2. Термопомпа за подово отопление, цени за монтаж

    Термопомпите, които работят при по-ниски температури, имат по-висок коефициент на използване и затова са идеални за монтаж с подово отопление. Тъй като подовото отопление включва отопление на по-големи повърхности, по-ниските температури, 30-35°C, са доста подходящи. За тази цел може да се използва всяка нискотемпературна помпа. По този начин ще спестите от инвестицията, но по-късно и от разходите за отопление. Цената на нискотемпературна термопомпа с монтаж е от 9 000 до около 18 000 лева.

    Термопомпа - външно тяло
    Външно тяло на термопомпа

    3. Тест на термопомпите - колко може да се спести

    Най-важният въпрос преди закупуване на термопомпа е, разбира се, дали системата си струва. Да вземем за пример добре изолирана фамилна къща със 180 m2 полезно пространство и средна годишна консумация на електроенергия за нея от 55 kWh/m2a. Такава къща консумира около 9 900 kWh за отопление. В сравнение с отопление чрез електроенергия, разходите при инсталирана термопомпа ще бъдат с около 75 % по-малки. По този начин бихте стигнали до изчислението, че термопомпата ще се изплати за около 15 години, а ако е от най-модерните системи може и по-рано. От друга страна, термопомпите са с 25 години гаранция, така че сами можете да заключите, че подобна инвестиция си заслужава.

    4. Кой резервоар за вода да изберете?

    Водата, тоест топлинният резервоар, позволява по-ефективно отопление на сградата, тъй като съхранява излишната топлина, докато отоплението не работи. Резервоар от 1 000 литра вода, загрята до 80°C, може самостоятелно да отоплява жилищно помещение за повече от шест часа. Как да изберем подходящ резервоар? Точният размер трябва да се изчисли от професионалист, но по неписано правило се приема, че на kWh от фабрично декларираната мощност на термопомпата или друг отоплителен уред са необходими около 55 литра. Съществуват няколко вида резервоари: резервоар без топлообменник или с такъв, който може да се комбинира и със слънчеви панели; има и резервоар с два топлообменника, към които може да се свържат различни отоплителни уреди. Топлинният резервоар може да има и собствен нагревател, така че да функционира като бойлер. Ако имате централно отопление с радиатори, препоръчваме ви да обмислите използването на този резервоар.

    5. Термопомпи - цени

    Цените на термопомпите са доста различни. Има смисъл да се инсталират в добре изолирани къщи, които годишно консумират по-малко от 50 kWh/m2a, въпреки че могат да бъдат инсталирани и в по-малко херметични сгради. И така, колко може да струва една термопомпа? Цената им зависи от качеството, ефективността (COP) и, разбира се, от избраната система. Цените на термопомпените системи вода-вода или земя-вода варират между 9 000 и 18 000 лева, без разпределителна система и подово или радиаторно отопление. Цената на термопомпите въздух-вода е малко по-ниска. Закупуването и инсталирането на помпа с мощност 12 kW, подходяща за добре изолирани къщи, ще струва от 9 000 до 18 000 лева.

    Термопомпа - шкаф
    Нямате котелно помещение? Няма значение. Термопомпата се побира в килера!

    6. Субсидии за термопомпи

    Някои доставчици на термопомпи се присъединиха към линията на субсидирани продажби чрез определени банки в България. Субсидиите за физически лица са одобрени от Европейската банка по проект "Зелена икономика" (GEFF). Потърсете информация за условията за получаване на субсидии на уебсайта на Министерство на околната среда и водите, както и на уебсайтовете на доставчиците на термопомпи в България.

    Някои от най-известните производители на термопомпи са: Aircon, Kronoterm, Gorenje, Viessman, Dimplex и Vaillant.

    Ако решите да инсталирате термопомпа, можете да се свържете с нас на DaiBau.bg. На нашия уебсайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и доставчици и производители, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта.

    Ваш тим,

    DaiBau.bg

    Професионална статия 2553
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Ремонт на комини?

    Имаме 28 изпълнители за района на Ремонт на комини:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 28 изпълнители за района на Ремонт на комини
    9.4
    0

    ВИС-СТРОЙ 86 ЕООД


    8.8
    0

    Амес 71 ЕООД