За района

    Бял цимент

    Статията е видяна от 1015+ потребители
    Циментът е често срещан строителен материал и се използва най-вече за производството на мазилка и бетон. Циментът е свързващо вещество, което при добавяне на вода се свързва и втвърдява. Напоследък белият цимент става все по-популярен, но има малко по-различни свойства от обикновения цимент.
    Професионална статия 1015
    izlivane na beton
    Имаме 116 изпълнители за района на Строителни материали:

    1. Цимент

    1.1. Какво представлява циментът?

    Циментът е свързващо вещество, по-точно хидравлично свързващо вещество, което се втвърдява при реакция с вода. В този случай от циментовата паста се образува твърд циментов камък. Този вид камък може да издържи на голям натиск, така че се е превърнал в много търсен и използван строителен материал.

    Циментът се използва главно за производството на мазилка и бетон. В тези химични реакции той действа като лепило за естествени и изкуствени агрегати, с които образува много твърд и солиден строителен материал. Бетонът, например, се състои от инертни материали (пясък и камъни), вода и цимент в определено съотношение.

    1.2. История на цимента

    Циментът е много стар строителен материал, който произхожда от Египет и бързо е възприет от гърците и жителите на Вавилон. Римляните са особено известни с използването на цимент; добавят към него вулканична пепел и така изобретяват т.нар. римски бетон. Тогава циментът не е бил видът материал, който познаваме днес, а всъщност неговата роля се е изпълнявала от вар. Тъй като варта не свързва вода, към него се добавят различни хидравлични добавки, напр. парчета тухла и порцелан и така се получава материал, подобен на днешния бетон. Циментът, какъвто съществува днес, е бил произведен едва през XIX век, когато е достигната температура от 1500°C, която е абсолютно необходима за получаването му.

    1.3. Състав на цимента

    Основата на цимента е клинкер и гипс, тоест портландциментов клинкер. Шлаката, обикновено гранулирана в доменни пещи, също се добавя към клинкера, който се получава при производството на чугун в пещта.

    Към циментовата смес се добавят естествени или изкуствени пуцоли, заедно с различни добавки за регулиране на свързването и смилането, като гипс. Циментовите смеси може да бъдат допълнени с микросилициев диоксид, пепел, калцинирани шисти, варовик или смесени минерални добавки.

    Циментът е свързващо вещество, което се втвърдява при контакт с вода, поради което от него се правят мазилки и бетон
    Циментът е свързващо вещество, което се втвърдява при контакт с вода, поради което от него се правят мазилки и бетон

    2. Видове цимент

    Има няколко вида цимент, които се използват широко и се предлагат на пазара. Циментът обикновено се класифицира по марка, наличие на добавки и цвят. Най-често използваният цимент е Портланд, към който се добавя шлака или пуцолан. Портланд циментът е наречен така, защото бетонът, направен от него, изглежда като камък на остров Портланд. Портландциментът е предимно смес от варовик, глина и гипс, която се обработва при висока температура. Днес този цимент се произвежда от циментов клинкер, към който се добавят гипс или други добавки за смилане.

    Портланд циментът не е единственият използван; има и портландцимент с минерални добавки, пуцоланови, смесени и др.

    Към цимента може да се добавят различни добавки, като например тази за бързо съхнене. По този начин се получава бързосъхнещо свързващо вещество, което може да се използва още след няколко дни, така че най-често се използва за замазки.

    3. Бял цимент

    Белият цимент е един от новите видове, който става все по-популярен поради многото си предимства. Той съдържа избелващ агент или избелващ прах, който му придава отчетливо бял цвят и леко подобрява свойствата му, напр. устойчивост на атмосферни влияния. Бял цимент се получава чрез смилане и раздробяване на бели клинкери, гипс и минерални добавки. При смилането на клинкер обикновено се използва газова технология, благодарение на която се намалява окисляването на цветните оксиди.

    Поради по-скъпото производство, белият цимент е по-скъп от обикновения, сив цимент. Най-често се маркира с щампи, най-разпространеният от които е M500, който съответства на минимална якост на натиск от 50 MPa. Ако белият цимент е означен с D0, това означава, че не съдържа добавки.

    3.1. Бял цимент - характеристики

    Основните му характеристики са високата устойчивост на замръзване и влага. Поради тази причина белият цимент може да се използва дори при лоши атмосферни условия, а сградите, построени от него, може да издържат стотици цикли на замръзване и размразяване.

    Белият цимент не съдържа повече от 5 % алкали, което означава, че е устойчив на сулфати. Важна негова характеристика е бързото му втвърдяване, което позволява по-бързо изпълнение на строителните и довършителните работи и по-бърз ремонт на съществуващата конструкция.

    3.2. Бял цимент – предимства и недостатъци

    Белият цимент има няколко предимства:

    бял цвят, особено желан като декоративен елемент или особеност на архитектурно завършени сгради;

    много добра устойчивост на замръзване„

    висока степен на хомогенност - фино смленият бял цимент е хомогенен, така че изглежда като полиран„

    по-бързо втвърдяване, което ускорява строителните работи.

    Недостатъците на белия цимент са:

    работата с него изисква повече знания и опитни изпълнители;

    всички инструменти, които влизат в контакт с него, трябва да бъдат абсолютно чисти; миксерът трябва да е напълно чист, кофражът също - с други думи всичко, което ще влезе в контакт с белия цимент. Всичко трябва да бъде почистено от всякаква ръжда и замърсявания;

    ако белият цимент има армировка, той трябва да бъде покрит с по-дебел краен слой бетон в сравнение с обикновения, сив цимент; този слой трябва да е с дебелина най-малко 3 cm;

    белият цимент е по-скъп от обикновения цимент.

    3.3. Къде се използва бял цимент?

    Поради цената, белият цимент се използва предимно за декоративни бетонови изделия като стълбища, огради, фасади, балкони и тераси, блокчета или тротоарни плочки, а също така се използва за изработка на дизайнерски предмети като вази, маси и др. По-рядко се среща в архитектурата, а една от по-известните сгради от бял цимент е Люблянската джамия.

    Белият цимент се използва за направата на бял бетон
    Белият цимент се използва за направата на бял бетон

    4. Цената на цимента

    Цената на цимента е около 130 лева за тон в зависимост от вида. Цената на торба цимент от 25 кг е около 7 лева.

    5. Бял цимент - цена за 25 кг

    Белият цимент е малко по-скъп, така че ще платите около 15 лева за торба от 25 кг.

    Ако решите да използвате бял цимент, можете да се свържете с нас на DaiBau.bg. На нашия уебсайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и доставчици и производители, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта.

    Информация за цените може да видите в нашия калкулатор.

    Ваш тим,

    DaiBau.bg

    Професионална статия 1015
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Строителни материали?

    Имаме 116 изпълнители за района на Строителни материали:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 116 изпълнители за района на Строителни материали
    9.7
    0

    ЮГОСТРОЙ ООД


    9.6
    0

    БИЛДИНГ ЕКСПРЕС 82 ЕООД


    9.2
    0

    ФАРЕС БГ ЕООД

    Левски” 152
    9.4
    0

    СТОУН ХОУМ ЕООД