За района

    Тухли, бетон или газобетон

    Статията е видяна от 713+ потребители
    Ясно е, че има много видове и типове материали на ваше разположение за изграждане на къща. Ако не по-рано, то когато поставите основата, ще възникне въпросът с какво да изградите конструкцията на стената. За щастие, и тук имате много възможности пред вас: от класически, обикновени тухли, поробетон или газобетон, тухли „Ytong“ (итонг), до бетон или кухи блокове и кухи или фасадни тухли. За да ви помогнем в избора, ще ви обясним основните им характеристики.
    Професионална статия 713
    tuhli beton itong
    Имаме 288 изпълнители за района на Зидарски работи, зидар:

    1. Конструкция на стените

    Конструкцията на стените е от изключително значение за вашия дом. Има две функции - носимоспособност и топлоизолация. Носимоспособността ще бъде изчислена от строителен инженер конструктор, но на практика важи правилото, че за класическа стена с дебелина около 20 cm е необходимо да се поставят вертикални връзки на всеки 4,5 m. Също така е необходимо да се направят гредите над всички отвори за прозорци и врати. За ефективно използване на енергията се определя топлинната проводимост чрез изчисления на строителната физика. Когато познавате и двете, неизбежно стигате до въпроса за избора на материали.

    В практиката важи правилото, че е по-евтино да се изгради по-тънка стена, а да се постигне топлопроводимост с допълнителна изолация.

    2. Класически масивни тухли

    2.1. Тухлите са древен материал

    Тухлите са добре доказан материал, който се използва за строителство от хиляди години. Технологията за производство на тухли чрез изпичане на глина се появява още в древността. Много хора не знаят, че древните римляни и гърци също са използвали този материал за облицоване на храмове отвътре. Тухлите са се използвали за много цели в историята - за подове, за настилане на пътеки и пътища, но главно за изграждане на стени.

    2.2. Тухли, производство

    Производството и реденето им не са се променили съществено през цялото това време. Според производствения процес се разграничават три вида тухли: неизпечени, изпечени и химически обработени. Всеки тип е направен малко по-различно. Тухлите се редят на ръка и не изискват механизация. Свързват се с циментова мазилка. Но от тази класика, която може да се каже вече е в миналото, се появиха нови видове подобрени свойства и характеристики, които улесняват зидането, а и правят изградения обект по-качествен. Тези нови видове тухли всъщност са кухи блокове. Средата им е под формата на пчелна пита, което значително повишава устойчивостта на топлина. Технологично завършен вид са шлайфани тухли, които се залепват с полиуретаново лепило.

    2.3. Тухли със стандартни размери

    Сега тухлите се произвеждат индустриално в стандартни размери, въпреки че може да бъдат поръчани специални размери и форми; производителите се съгласяват на такива поръчки, когато става въпрос за наистина големи количества. Тъй като на пръв поглед всички тухли изглеждат еднакви, това, по което ще ги различите, е тяхната дебелина. У нас се продават тези видове, въпреки че има няколко подварианта (в зависимост от производителя):

    Тухли единички плътни

    • Размери: 250 х 120 х 60 mm
    • Тегло: 3,2 kg/бр
    • бр/m² стена 12 cm = 67 бр
    • единици/m³ в стената: 556 бр
    • Цена: около 1,00 лев/бр

    Тухли единички решетъчни

    • Размери: 250 х 120 х 60 mm
    • Тегло: 1,8 kg/бр
    • бр/m² стена 12 cm = 60 бр
    • единици/m³ в стената: 556 бр
    • Цена: около 1,00 лев/бр

    Тухли четворки

    • Размери: 250 х 250 х 120 mm
    • Тегло: 5,1 kg/бр
    • бр/m² стена 25 cm = 33 бр
    • единици/m³ в стената: 133 бр
    • Цена: около 1,50 лева/бр

     Фасадни тухли

    • Размери: 215 х 65 х 15 mm
    • Тегло: 0,430 kg/бр
    • бр/m²: 60 бр.
    • Цена: около 0,35 лева/бр
    Коефициентът на топлопроводимост е нисък, за 38 cm = 0,139 W/mK, за 20 cm = 0,33 W/mK.

    2.4. Колко струват тухлите?

    Може да се каже, че цените на тухлите, както и размерите са стандартни и в повечето случаи разликите между производители и доставчици са незначителни. Съветваме ви да купувате тухли от надеждни тухларни заводи, тоест от регистрирани и реномирани фирми. Не се поддавайте на много ниски цени, предлагани от ненадеждни продавачи!

    Тухлите се предлагат в различни размери и форми
    Тухлите се предлагат в различни размери и форми

    3. Газобетон

    3.1 Какво е газобетон?

    Газобетонът е пенобетон, който мнозина наричат ​​разговорно итонг и присъства на нашия пазар от десетилетия. Това е основно маса от вода, кварцов пясък, вар, цимент и гипс, в която се инжектира въздух под високо налягане. Многобройните малки клетки, пълни с въздух и плътната куха структура му придават специфичен външен вид и уникални характеристики, особено топлоизолационни свойства. Подобно на тухлите, газобетонът е здравословен и екологичен строителен материал.

    3.2. Предимства на газобетона

    Най-голямото предимство на този вид бетон е лесната му обработка. Блоковете, които имат нарези от двете страни, се съединяват с тънък слой хоросан. Ето защо такива блокове имат още едно предимство: тъй като са хомогенни, те може лесно да се издълбават и пробиват, когато през тях трябва да бъдат прекарани инсталационни тръби и тръбопроводи. Техният недостатък е известна крехкост, но тя се компенсира с довършителните работи. Такива блокове са порести, поради което им се приписва по-голяма абсорбционна способност, въпреки че това не е вярно. Газобетонът в някои случаи има по-ниска капилярна якост на опън от тухлите.

    Газобетонът, т.е. итонг, може да се намери под формата на блокове, плочи и греди над отворите за прозорци и врати. Блоковете с размери 60-25-15 см са с цена около 6,50лв, а коефициентът им на топлопроводимост е доста нисък - 0,12W/mK.
    Блоковете от газобетон, т.е. итонг, се отличават с ниско собствено тегло, поради което са идеални за надграждане
    Блоковете от газобетон, т.е. итонг, се отличават с ниско собствено тегло, поради което са идеални за надграждане

    Газобетонът се произвежда и изкупува под формата на блокове, плочи и греди над отворите за прозорци и врати. Стена с дебелина 40 cm има коефициент на топлопроводимост (U) от 0,21W/m2K, докато стена с дебелина 48 cm има U=0,17W/m2K, в сравнение с изолирана тухлена стена с дебелина 45 cm (където тухлените блокове са 30 cm и изолацията 15 cm) 0,20W/m2K. Плочи от итонг се използват за издигане на вътрешни неносещи стени и елементи; те са дълги 62,5 см, високи 20 cm и широки 10, 12,5 и 15 cm. Носещите YTONG греди се използват за преодоляване на отвори за врати и прозорци. Височината им е 24,9 cm, дебелината им е 20 или 30 cm, а дължината им е 149 или 199 cm.

    4. Бетонни блокове

    4.1. Бетонни блокове вместо тухли?

    Бетонните блокове са изработени от специален бетон с висока товароносимост. Използват се за изграждане на сутерени в жилищни сгради, както и за вертикални връзки. Клетъчната структура на блоковете е по-рядка, така че те обикновено имат между 6 и 12 клетки. Предимството на бетонните блокчета е прецизността на изработката, тъй като за тях се използва калъп. Такива блокове може да бъдат подредени на "фуги", без използването на фасадна мазилка.

    4.2. Какви са размерите на бетонните блокове?

    Бетонните блокове по принцип имат стандартна височина, но тяхната ширина може да варира. Предлагат се в размери 15 х 20 х 40 cm. Трябва да се отбележи, че бетонът не е лек материал и с увеличаване на дебелината на блока се увеличава и теглото на конструкцията. Бетонните блокове обикновено са относително евтини -  около 1,50 лв/брой. Тези блокове обикновено са армирани, което придава допълнителна стабилност и на конструкцията.

    Бетонните блокове се армират при зидането, за да се осигури допълнителна стабилност на конструкцията
    Бетонните блокове се армират при зидането, за да се осигури допълнителна стабилност на конструкцията

    5. Кухи блокове

    5.1. Фиброциментови кухи блокове

    В допълнение към класическите решения, всяка година на пазара се появяват нови материали и технологии. Класическите тухли все повече се заменя с кухи блокове. Едно от решенията са фиброциментовите кухи блокове. Дървесните влакна, слепени с цимент, са отличен естествен строителен материал. В тях има CO2, който дърветата са абсорбирали от атмосферата по време на растежа си. Предимството на такива блокове е, че с тях се изгражда бързо и изключително лесно, а оттам и много по-евтино. Стените са паропропускливи, поради което къщата, изградена от фиброциментови блокове, диша. Цената на външните блокове обикновено е около 40% по-висока от вътрешните.

    Професионална статия 713
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Зидарски работи, зидар?

    Имаме 288 изпълнители за района на Зидарски работи, зидар:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 288 изпълнители за района на Зидарски работи, зидар
    9.2
    0

    Стротър ООД


    9.1
    0

    ЕРГ 07 ЕООД

    3
    8.8
    0

    Зояна строи еоод


    9.5
    0

    Д4 КЪМПАНИ ЕООД