За района

    Зелената стена - незаменим елемент от интериорния дизайн

    Сигурно сте чували за зелени стени. Това са стени, които са съставени от растителност и се срещат предимно на закрито. Друго име за тях е вертикална градина. Те правят вътрешната среда по-красива и по-богата, прочистват и охлаждат въздуха и намаляват шума. Със своето устойчиво положително въздействие върху околната среда те са в основата на зелената архитектура и модерен елемент от интериорния дизайн.
    Професионална статия 273
    zelena stena stena s rasteniya
    Имаме 391 изпълнители за района на Интериорен дизайн:

    Съдържание:

    1. Какъв е съставът на зелената стена

    Зелените стени се състоят от растения, които се поставят в хранителна среда. Средата за отглеждане на тези видове растения може да бъде почва, вода и различни видове компост в саксии, т.е. съдове с различни форми, размери, цветове и изработени от различни материали. Каквото и дизайнерско решение да се измисли, при проектирането на зелени стени трябва да се вземе предвид теглото на отделните и всички части на бъдещата стена, тъй като тя определено няма да бъде съставена от класически, всъщност обикновени градински лехи. Но в повечето случаи растенията не се засаждат в земята, а в хранителна среда, състояща се от специални влакна от каменна или стъклена вата, за да задържат вода и хранителни вещества възможно най-дълго. Растенията, засадени във фабрично произведени елементи, които оформят стената, са адаптирани за живот в такава, така наречена среда за отглеждане. На такива стени най-често се срещат прости растения, по-точно билки, използвани за обогатяване на аромата на ястия (джоджен, босилек, маруля) или декоративни растения, различни видове трева. (много билки, коледно жито...).

    2. Монтаж на зелена стена

    2.1. Зелената стена е съставена от панели

    Този тип стена всъщност не е стена в истинския смисъл на думата, а по-скоро преграда, скелетна конструкция, върху която са закрепени панели с растения и чийто монтаж е прост, тъй като се извършва на принципа на "клик" система - следователно панелите лесно се свързват помежду си без допълнителни инструменти. За вътрешни зелени стени е препоръчително да изберете класическа система с алуминиеви саксии, закрепени към панелите. Когато растенията пораснат достатъчно, саксиите вече няма да се виждат, но ако се спрете на по-дребна растителност като мъх например, има и перфорирани системи от алуминиеви панели. Панелите обикновено са с размери 100 x 100 или 50 x 50 cm.

    2.2. Ръчно поливане на зелената стена

    Според конструкцията и дизайна на зелената стена се определя и как ще се поливат и подхранват растенията. Има два варианта: ръчно и автоматично поливане на растенията. Ръчното поливане се извършва с помощта на пръскачка, която разпределя водните капки равномерно по повърхността. Тази система за поливане е подходяща само за по-малки зелени стени, за големи горещо препоръчваме автоматичната система за поливане.

    2.3. Голяма зелена стена - автоматично поливане

    Ако решите да поливате растенията автоматично, повърхността на стената трябва да има водоснабдителна и дренажна система. Ако пък се спрете на по-голяма зелена стена, определено препоръчваме инсталирането на автоматична или интегрирана система за поливане, защото така ще спестите много време и енергия, а и домът ви ще остане чист.

    Как работи автоматичното поливане? Зелената стена се произвежда в няколко варианта и модела, единият от които е модулен. Най-високите елементи в такава конструкция имат вграден дозиращ канал; осигурява равномерен поток на водата през отделенията на всички модули за зелена стена. Излишната вода се отвежда в колектор с тапа и маркуч, което позволява лесно оттичане на останалото количество вода. Системата е кръгова, което означава, че излишната вода може да се използва за повторно поливане. По този начин се спестява голямо количество вода и се установява екологичен метод на поливане, който не може да се постигне с ръчно поливане.

    Системата за автоматично поливане има функцията и да поддържа адекватни нива на влага и хранителни вещества в почвата на панела.
    Зелена стена
    Зелените стени имат благоприятен ефект върху концентрацията на хората в това помещение, както и върху общото им настроение, а със сигурност, значително намаляват шума

    3. Живата зелена стена повишава качеството на живот

    3.1. Нищо не краси интериора повече от богатата зеленина

    Зелените стени се използват в затворени пространства, където хората прекарват много време и за които качеството на околната среда е много важно. Днес растенията са основен елемент от интериорната декорация, а още по-смел ход е зеленината, която оживява и обогатява цялата повърхност на стената, вместо пръснатите растения в саксии. Растенията със своите положителни качества в работна среда повишават работоспособността, креативността, релаксират ни, а гледката на буйна зеленина облекчава очите.

    Със своята визуална привлекателност, вертикалните градини са идеално допълнение към монотонен интериор.

    3.2. Зелената стена служи като допълнителна изолация

    Положителна характеристика на обогатените със зеленина външни стени със сигурност е, че растенията допълнително изолират стената. Те имат специален ефект върху звукоизолацията, тъй като пръстта и листата заглушават звуците. По този начин зелената стена може да бъде отлично решение за помещения с лоша звукоизолация, където преминаването на шума между помещенията се подобрява. Растителността, също така, ефективно смекчава температурните колебания и абсорбира ултравиолетовите лъчи. Растения, срещащи се във вертикалните градини подобряват качеството и свежестта на въздуха, тъй като са филтри, които превръщат въглеродния диоксид в кислород и премахват други замърсители от помещението.

    Зелената стена намалява нивото на CO2 във въздуха с цели 40 %, а съдържанието на твърди частици - с 60 %.
    Естествена зелена стена
    Вътрешната зелена стена се състои от модули, в които са поставени саксии за цветя. В крайна сметка, растенията ще надраснат саксиите, които вече няма да можете се виждат.

    4. Зелената стена засяга съществуващата конструкция

    Ако искате целият вертикал да е много плътно засаден, трябва да сте наясно, че една такава стена е доста тежка поради количеството пръст, растения и конструкция. Ако стената не е проектирана за такова допълнително натоварване, озеленяването може да повлияе на нейната статична стабилност. Ако искате наистина голяма вертикална площ с гъсто засадени растения, строителният инженер трябва първо да направи изчисления и да анализира нейната носеща способност с повишеното натоварване, което представлява зелената стена.

    Големите зелени стени в никакъв случай не са подходящи за гипсокартонени конструкции, тоест преградни стени, които не са предназначени за такива допълнителни натоварвания. В такъв случай, препоръчваме да помислите за по-малка зелена площ или конструкцията да се монтира върху носеща стена.

    5. Продължителност на живата зелена стена

    Тъй като това е нова технология, наложена едва през последните две десетилетия, няма достатъчно данни, на базата на които може да се предвиди с точност срокът на годност на стените с живи растения. Въз основа на миналия опит може да се каже, че продължителността на живота на една зелена стена е около 20 години, което не означава, че отделните растения ще издържат толкова дълго. Ще трябва да ги пресаждате няколко пъти в през този период и ясен сигнал за това ще бъде спиране на развитието и изсъхването на растенията, когато кореновата система вече няма достатъчно място за по-нататъшен растеж. Тогава издънките трябва да бъдат разделени и размножени, за да се намали обемът на кореновата система, а самото растение да се подмлади и да расте по-добре.

    Многогодишните растения растат в стената около 10 години, като през това време трябва да се прореждат и разреждат няколко пъти, за да намалят обема си. След този период може да се случи, че дори тази процедура няма да е достатъчна, така че определено ще се окажете в ситуация, в която трябва да се променяте цялото насаждение. Мъховете се поддържат по-лесно.

    6. Видове растения за живи зелени стени

    Много видове растения са подходящи за живи зелени стени, от класически бръшлян, хоста и лавров лист до билки като босилек, магданоз и други подобни. Цъфтящите растения като цяло не са подходящи, защото вертикалният им растеж не е естествен, а освен това ще трябва постоянно да премахвате прецъфтелите и паднали цветове от пода. Нещо повече, цветята може да бъдат проблемни за хора, склонни към алергии. Можете, също така, да изберете повърхностен нисък растеж и да изберете различни видове мъх, които особено лесно се поддържат. Когато избирате растителност, трябва да обърнете внимание и на условията, в които ще се развиват растенията: някои се нуждаят от повече светлина, други виреят в по-тъмни помещения; някои се нуждаят от повече грижи, други от по-малко.

    Видове растения за зелена стена
    Когато избирате растителност, трябва да обърнете внимание и на условията, в които ще се развиват растенията

    7. Поддръжка на зелената стена

    7.1. Зелената стена изисква редовна поддръжка

    Въпреки че зелената стена не изисква специално внимание, различно от това, което трябва да се обърне на стайните растения в саксии, поддръжката е по-сложна поради огромното количество растения, което е несравнимо със саксийните. Пресаждането и поливането също е по-трудно и сложно, тъй като не можете да ги преместите на терасата или балкона, за да не изцапате апартамента.

    7.2. Инструмент за поддръжка на зелени стени

    За да поддържате зелена стена, ще ви трябват подходящите инструменти. Очевидно е, че не можете да поливате този вид растителност с маркуч или лейка, които използвате за цветя в лехи или саксии. Затова зелените стени се напръскват с вода от бутилка с пулверизатор, който равномерно разпръсква водните капки върху площ от около 1 м2, а не мокри пода до зелената стена. Разбира се, цялата работа ще бъде много по-лесна и проста, ако се монтира автоматична система за поливане. Ръчното поливане е подходящо само за по-малки зелени стени.

    Като всяко растение, растенията в зелената стена имат нужда от тор, за да растат по-бързо и по-красиво. Торове за вертикални зелени стени можете да намерите в специализирани градински магазини и разсадници.

    8. Изкуствени зелени стени

    8.1 Кога изкуствената зелена стена е добрият избор

    Ако нямате време да се занимавате с поддръжката, която изисква една "жива" стена, добра алтернатива може да бъде изкуствена, тоест зелена стена с пластмасови растения. Днес те са толкова реалистични, че дори под пръстите си не можете да различите истинското от фалшивото. Изкуствената зелена стена може да бъде отлично решение за помещения, където по някаква причина поставянето на конструкция с живи растения е непрактично. Такива са например напълно тъмните, сухи или влажни места, където растенията изобщо не могат да виреят.

    8.2. Изкуствената зелена стена не изисква поддръжка

    Изкуствените зелени панели имат много предимства в сравнение с естествените: разбира се, растенията са винаги зелени дори без вода или слънчева топлина и светлина, листата никога не падат, насекомите не се заселват в тях, пресаждане, поливане или торене също - с една дума - нищо, че не им трябва.

    Изкуствените панели се предлагат на пазара в обичайните размери 100 х 100 cm или 50 х 50 cm, а изборът от най-разнообразни видове и типове имитации на растителни видове, като лавровишня, хоста, различни видове бръшлян или предварително подготвена смесена растителност, е почти неограничен.

    8.3. Защитата на изкуствената зелена стена от ултравиолетовите лъчи е от съществено значение

    Ако се спрете на изкуствена зелена стена, съветваме ви да изберете такава с ултравиолетова защита, защото в противен случай пластмасовите растения ще избледнеят с времето. Преди да купите, попитайте производителя дали панелите са достатъчно защитени от слънчева светлина. Проблемът не е само директното слънце; с годините дори панелите, които никога не са били изложени на слънчева светлина, избледняват.

    Професионална статия 273
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Интериорен дизайн?

    Имаме 391 изпълнители за района на Интериорен дизайн:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 391 изпълнители за района на Интериорен дизайн
    9.4
    0

    ДБ АРХ СТУДИО ЕООД

    41
    9.4
    0

    ИДИА ЕООД


    9.4
    0

    АРХСТУДИО ЕООД

    А
    9.8
    0

    АЛЕКСАНДРОВ-АРХИТЕКТИ ЕООД