За района
    В сравнение с плъзгащите се врати, монтажът на крилните (на панти) интериорни врати се счита за по-труден от техническа гледна точка. Ако имате врата по поръчка, монтажът ще бъде извършен от дърводелеца, който я е изработил, а ако я закупите от реномиран производител, следва същото, тъй като доставката и монтажът са включени в цената на вратата. За да ви е по-лесно да я монтирате, ако решите да го направите сами, ние ще ви обясним целия процес стъпка по стъпка.
    Професионална статия 306
    montaz na interiorna vrata
    Имаме 239 изпълнители за района на Интериорни врати:

    1. Монтаж на интериорни врати

    С монтаж на интериорни врати може да се заеме всеки, който познава целия процес и разполага с необходимите инструменти. Когато купувате врата, уверете се, че тя идва с инструкциите на производителя. Трябва да следвате инструкциите и да се придържате към тях докрай, тъй като само тогава ще свършите работата както трябва и ще останете доволни от тяхната функция и естетиката на вратата.

    2. Подготовка на отвора в стената и сглобяване на касата

    Преди същинския монтаж е изключително важно правилно да подготвите отвора на стената. Трябва да се провери как е направена мазилката – ако е грапава и неравна, трябва да се поправи и изравни с акрилна шпакловка. Освен повърхностите на отвора на стената, трябва да проверите и пода - ако е неравен, рамката на вратата ще бъде изкривена и след това движението на крилото на вратата ще бъде проблематично.

    Когато прегледате всичко това и го поправите, ако има нужда, можете да преминете към сглобяване на касата. При сглобяването на касата отново трябва да следвате и стриктно да се придържате към дадените инструкции, тъй като тази част от работата е може би най-важната за успеха на монтажа. Когато сглобявате касата (за предпочитане на пода, за да се боравите с нея по-лесно), трябва да проверите размерите ѝ и да ги сравните с размерите на отвора на стената. Оптималният стенен отвор за вратата трябва да е с 3-4 cm по-широк от външните размери на касата и с 1-2 cm по-висок от външната ѝ височина.

    3. Монтаж на врата: поставяне на касата в отвора на стената

    Сглобената каса се поставя в отвора на стената в изправено положение, като правилността на това положение се проверява с нивелир. Всички ъгли трябва да са прави и касата по цялата си височина да е в една и съща права линия и ос.

    Телескопичните разделители и държачи гарантират, че касата на вратата ще остане в правилната позиция до края на монтажа
    Телескопичните разделители и държачи гарантират, че касата на вратата ще остане в правилната позиция до края на монтажа

    4. Монтаж на врата: блокиране на касата и поставяне на разделители

    Касата, заклинена в отвора на стената, се фиксира с държачи, т.е. така наречените разделители. Най-лесно става с професионални телескопични държачи, но ако нямате, добре ще послужат и достатъчно здрави и дебели летви и дървени трупчета, така наречените клепета, като само при поставянето им трябва да внимавате да не одраскате или да повредите околните повърхности.

    Телескопичните разделители или клинове се поставят на височината на дръжката и над пода така, че касата да се задържа и поддържа необходимата ширина. Във всички ъгли, от лявата и дясната страна на касата на вратата, се поставят клинове или държачи, които също ще държат всички ъгли застопорени и на еднакво разстояние до завършване на монтажа. В края на тази част от процеса, с либела трябва да се провери отново, за да се гарантира, че навсякъде остават прави ъгли и че всички линии са прави и в една и съща ос.

    По време на монтажа на касата, т.е. фризовете, разделителите или клиновете се използват за да се осигури нейната неподвижност
    По време на монтажа на касата, т.е. фризовете, разделителите или клиновете се използват за да се осигури нейната неподвижност

    5. Монтиране на крилото на вратата

    Когато касата е монтирана и напълно захваната, е време да монтирате крилото на вратата. Крилото се окачва на пантите, завинтват се винтовете, след което се проверява дали се движи свободно и лесно и дали всичко е на мястото си. Ако се заклещи или увисне, е необходимо да регулирате пантите, тоест да ги затегнете или разхлабите. И този път отново проверете всички позиции с нивелир. Ако всичко е както трябва, можете да премахнете телескопичните разделители или летви, но клиновете оставете.

    При монтирането на крилото на вратата прецизността е много важна, така че крилото да се окачва лесно и по-късно да се движи безпроблемно
    При монтирането на крилото на вратата прецизността е много важна, така че крилото да се окачва лесно и по-късно да се движи безпроблемно

    6. Запълване с изолация

    Отворът между стената и касата на вратата, колкото и тесен да е, трябва да се запълни с полиуретанова пяна. Препоръчваме използването на пяна, която не се разнася много, за да не се разлее навсякъде. Важно е да оставите всичко залепнало поне 6 часа, за да може полиуретановата пяна да се втвърди напълно или колкото е указано от производителя.

    7. Монтаж на интериорни врати: довършителни работи

    Когато полиуретановата пяна изсъхне, следват довършителните работи. Излишната полиуретанова пяна трябва да се отреже със скалпел и след това можете също да премахнете всички разделителни елементи, държачи или клинове, които са държали касата. Остава да монтирате, тоест да залепите или завинтите декоративните первази около касата, за да запълните всички празнини и да придадете окончателен вид на вратата. Ако смятате, че имате нужда или искате нещо различно, можете да монтирате други допълнителни елементи около касата.

    8. Монтаж на вратата: окончателен монтаж на крилото на вратата и монтаж на дръжката

    Последната част от процеса е окончателното нагласяне на крилото на вратата върху пантите. Проверете дали крилото на интериорната врата пасва добре и се отваря и затваря гладко. Накрая е време да монтирате дръжката на вратата, като отново трябва да следвате инструкциите на производителя.

    Поставянето на дръжката и бравата идва на последно място
    Поставянето на дръжката и бравата идва на последно място
    Съвет: Ако интериорната врата се монтира в нова къща, препоръчително е да се монтира след приключване на основните вътрешни работи. Монтаж на вътрешни врати може да се направи преди или след полагане на мазилката, въпреки че е по-добре след това, тъй като по този начин няма риск от неволно увреждане на первазите или повърхностите. След това трябва да запълните разстоянието между касата и отвора на стената с первази или монтажни съединения. Ако вратата се монтира за първи път в нова сграда се използват каси за „мокър“ монтаж.

    9. Интериорни врати - цена за монтаж

    Колко струва монтажът на интериорна врата? Ценовата листа за монтаж и демонтаж на вътрешни врати зависи от производителя и доставчика, материалите и размерите на самата врата. Във всеки случай общата цена е по-ниска от тази на входната врата. За монтажа на интериорна врата, заедно със сухото монтиране на касата и крилото, плащате между 48 и 64 лeва.

    Информация за цените можете да видите в нашия калкулатор.

    Професионална статия 306
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Интериорни врати?

    Имаме 239 изпълнители за района на Интериорни врати:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 239 изпълнители за района на Интериорни врати
    9.6
    0

    ЕТ СЛАВЯНКА ВМ - ДИМИТЪР ДИМИТРОВ ПИРНАРЕВ

    1
    9.7
    0

    ЕТ ЛИТО СИН - ХРИСТО ХРИСТОВ


    9.9
    0

    ДОРС 2010 ЕООД


    9.4
    0

    МИРО 1982 ЕООД