За района

    С каква дебелина трябва да е циментовата замазка

    Статията е видяна от 6812+ потребители
    Дебелината на замазката се влияе от различни фактори, между другото и дали под замазката има или не подово отопление. Някои видове циментови замазки са със стандартна дебелина; те са предназначени за индивидуални, обществени жилищни  и други сгради.
    Професионална статия 6812
    debelina na tsementovata zamazka
    Имаме 256 изпълнители за района на Циментова замазка:

    1. Дебелина на циментовата замазка

    Класическа циментова замазка клас Е225 се използва предимно за фамилни къщи. Класическата замазка се състои от естествен пясък, цимент и чиста вода. Най-тънката циментова замазка е 4,5 cm, а най-дебелата – 8 cm. Бихме казали, че затова проектантите обикновено се спират на дебелина между 5 и 6 cm. В повечето случаи циментовата замазка се полага върху топло- и звукоизолация, от която е отделена със слой специално фолио.

    2. Дебелина на циментовата замазка за подово отопление

    2.1. Точната дебелина на замазката е много важна

    Дебелината на слоя върху подовото отопление трябва да се определи точно, тъй като твърде тънката или твърде дебела замазка може да причини проблеми с отоплението. По-дебелата замазка отнема повече време за загряване, което консумира повече електроенергия, въпреки че поддържа пространството затоплено по-дълго. А ако замазката се окаже твърде тънка, тръбите на подовото отопление са изложени на риск, защото може да се повредят. Във всеки случай, минималната дебелина на замазката винаги зависи от това дали е монтирано подово отопление или не. Поради тази причина видът на замазката също е важен, тъй като има различни методи на обработка.

    Минималната дебелина на замазката, която се излива, не е равна на дебелината на тази, която се монтира.

    2.2. Стандартна дебелина на замазката

    Съгласно DIN стандарт 2, най-тънкият слой замазка в жилищни сгради, от горния край на тръбите за подово отопление, трябва да бъде 4 cm. При използване на системни плочи с грапавини (таблени плочи/мембрани), тогава - когато всички грапавини се "залеят" - слоят на замазката е вече 1,5 cm, така че крайната дебелина е 5,5 cm. Ако се положи и иначе предвидената дебелина между 5-6 cm, в зависимост от производителя на топлопровода, то остава място и за последния слой над замазката.

    Когато се използват системни плочи с грапавини, съставът на пода трябва да бъде: върху плочата първо се поставя слой изолация, т.е. стиропор EPS 100, а след това системни плочи с грапавини от 5,5 cm, които се покриват със замазка, така че общата дебелина на този слой е 5-6 cm и накрая е последният слой - всъщност някакво подово покритие по ваш избор.

    Стандартна дебелина на циментовата замазка
    По-дебел слой циментова замазка акумулира чрез подовото отопление повече топлина, която след това се освобождава в помещението

    3. Минимална дебелина на циментовата замазка за подово отопление

    3.1. Подово отопление и циментова замазка - идеална комбинация

    Сигурно много пъти сте чували, че подовото отопление и замазката са идеална комбинация. Това е вярно, но нека да видим защо. Замазката и подовото отопление са съвместими, преди всичко, поради начина на монтаж. Когато се монтират тръбите за подово отопление, върху тях просто се излива замазката. Слоевете не се дублират ненужно, тъй като тогава замазката и подовото отопление стават един цялостен елемент.

    Друга причина се крие в относително добрата топлопроводимост на замазката. Тя е подобна на топлопроводимостта на камъка, което означава, че материалът се нагрява бавно и след това постепенно и за дълъг период от време излъчва топлина в помещението. Това е идеално по отношение на консумацията на енергия, тъй като позволява подът да се нагрява до постоянни 20-21° (стайна температура), а стаята ще започне да се затопля постепенно и ще остане комфортно топла за дълго време.

    3.2. Идеална минимална дебелина на циментовата замазка за подово отопление

    Идеалната минимална дебелина на замазката за подово отопление зависи преди всичко от вида на замазката, която ще положите. Саморазливната замазка позволява по-малка дебелина. По-тънката замазка позволява по-голяма дебелина на пода, което може да бъде много удобно, ако крайната височина на пода не може да бъде променена поради ремонт на съществуваща сграда или по друга причина. По-тънката замазка над подовото отопление означава по-ниски разходи и по-малко натоварване на междуетажната плоча, което понякога се налага.

    Все пак трябва да се има предвид, че колкото по-дебела е замазката, толкова повече топлина акумулира, която след това се предава в помещението, така че по-дебелата замазка е по-енергийно ефективна чрез подово отопление. Препоръчително е замазката над подовото отопление да е поне 5 cm, за предпочитане 7 cm или повече - ако разбира се това е осъществимо, предвид ограниченията във височината, цената или натоварването.

    Въпреки че по-дебелата замазка акумулира повече топлина, тя също не трябва да бъде прекалено дебела, защото в този случай може да има проблеми със самото подово отопление.

    3.3. Общо правило: дебелина на циментовата замазка върху подово отопление

    Правилото на "добрата практика", както се казва, повелява дебелината на класическите замазки за подово отопление да представлява около 40 % от общата височина на пода заедно с изолацията. Това означава, че изолацията представлява 60 %, а замазката 40 % от височината на пода. Няма нищо лошо в съотношение 50 на 50 % или дори обратното, т.е. 60 % замазка и 40 % изолация.

    4. Циментова замазка - цена

    Цената на класическа циментова замазка с дебелина 5 cm с вградена микроармировка е от около 25 до 35 лв/m2.

    5. Какво казват професионалистите:

    Циментовата замазка е в основата на всяка къща, тъй като представлява основната композиция на пода, по който се ходи, и дава на подовите настилки стабилна основа. Дори и да не се вижда в завършената сграда, той е ключов елемент за високото качество на целостта и комфорта на обитаване – затова е много важно да изберете подходящата.

    Циментова замазка при ново строителство и ремонт

    Качественото и професионално полагане на циментовата замазката е много важно, тъй като от това зависи качеството на довършителните работи, които следват. Бетонните подови плочи се изравняват допълнително със замазка при ново строителство, а при преустройство и саниране на стари сгради се осигурява по-добра използваемост и здравина на настилката. Голямото предимство на новите видове циментови замазки е, че всички те са отлични за комбиниране с подово отопление.

    Циментовата замазка предотвратява предаването на звук през конструкцията и пода
    Циментовата замазка предотвратява предаването на звук през конструкцията и пода

    Намаляване на шума

    Новите видове циментови замазки се характеризират и с това, че намаляват преминаването на звука, което е особено важно в обществените сгради, като по този начин предотвратяват разпространението на удар или шум през конструктивните елементи.

    Циментовата замазка заглушава разпространението на звука и през инсталациите, които минават под тавана.

    Хомогенна обработка

    Готовите смеси на нови видове замазки имат еднороден състав и следователно осигуряват хомогенна повърхностна обработка, втвърдяване и бързо съхнене, както и предотвратяване на напукване на повърхността. Всички са тествани и сертифицирани и лесно се полагат както ръчно, така и машинно. Подходящи са за използване върху външни и вътрешни повърхности.

    Професионална статия 6812
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Циментова замазка?

    Имаме 256 изпълнители за района на Циментова замазка:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 256 изпълнители за района на Циментова замазка
    10
    5

    Стефи Билд ЕООД


    9.5
    0

    ТЕНЕЛИЯ ЕООД

    149
    9.4
    0

    ИНТЕГРАЛ ГРУП 1 ЕООД

    А
    10
    1

    ПиАй Инженеринг ЕООД