За района

    Изолация на тавана - как може да се направи

    Статията е видяна от 862+ потребители
    Изолацията на тавана е, може да се каже, ключова стъпка, ако по-късно искате да живеете на него. Обикновено, класическата изолация да се извършва с минерална вата, която се поставя между летвите или гредите на покрива. Има обаче по-модерни и по-лесни техники на издухване или шприцване на целулоза и вата. Правилното полагане на изолация осигурява приятен климат и комфортна среда за живеене, особено през летните жеги, затова изборът на изпълнител, който си разбира от работата е много важен.
    Професионална статия 862
    izolatsiya na tavana
    Имаме 162 изпълнители за района на Ремонт на мансарда:

    1. Класическа изолация - минерална вата

    В повечето случаи, когато говорим за таван, имаме предвид класически скатен покрив с дървена конструкция. Установеният метод за изолация на покрива се извършва с твърда или мека минерална вата. Преди изпълнителят да започне да изолира покрива, той първо трябва да провери дали покривът е правилно подготвен. Това означава, че под непрекъснатото покривно покритие има вентилационен канал или въздушен мост, под който може да се постави паропропускливо фолио. Експертите го наричат ​​вторичен покрив. Той трябва да е непропусклив, звукоизолационен и да не се усеща течение. Препоръчителната, икономична и напълно достатъчна дебелина на изолацията на покрива е 30 cm.

    Класическа изолация
    Класическа изолация на тавана чрез запълване на пространството между гредите

    1. Най-лесният монтаж се извършва с мека изолация на рула. Това се постига чрез нарязване на ивици, чиято ширина съответства на разстоянието между гредите или летвите. Дебелината на изолацията също се определя от дебелината на летвите или гредите. Ако гредите в покрива са с дебелина 14 cm, меката минерална изолация трябва да е 15 cm. По-голямата дебелина ще улесни монтажа. Ако обаче изолацията е по-дебела от гредите с повече от 5 cm, нейният натиск ще има обратен ефект.

    2. След полагането на първия слой изолация върху гредите се поставят метални опори, след това С-профили или дървена конструкция, която отговаря на желаната дебелина на втория слой изолация. Ако дебелината на гредите е 20 cm, С-профилите трябва да са 10 cm. Между профилите се поставя минерална вата с дебелина 12 cm.

    3. Последната, но не на последно място важна стъпка от изолацията е поставянето на парна мембрана. Най-подходяща е сребристата двойнозалепваща лента. Изпълнителят, който прави изолацията, трябва да залепи пароизолацията върху С-профилите или дървената конструкция така, че да е напълно непропусклива, особено на фугите, т.нар. дупки на покрива.

    4. Последният слой покривна изолация обикновено е сухо монтирана обшивка, т.е. обшивка с кнауф плочи, които изпълнителят може да монтира в един или два слоя.

    2. Изолация чрез издухване - целулоза или вата

    Успоредно с нарастването на екологичното съзнание и напредъка на строителните технологии, целулозната или ватата за издухване все повече се срещат на пазара. Целулозната изолация се прави от отпадъчна вестникарска хартия. Голямото ѝ предимство е, че е огнеупорна благодарение на съдържанието на боракс. Процедурата по монтажа е доста по-различна от класическата и изисква повече подготовка. Ако решите да поставяте изолацията чрез издухване, изпълнителят трябва първо да провери дали вторичният покрив е непропусклив. Същото важи и за всички други връзки и отвори земя-покрив. Чрез подреждането на фолиото, което едновременно служи и като пароизолация, се създава херметичен слой, в който след това се вдухва целулозата или ватата.

    Изолация чрез издухване
    Изолация чрез издухване на изолационния материал върху тавана на горния етаж

    3. Изолационна вата

    Изолацията чрез издухване на вата е идентична с процеса на издухване на целулоза. Предимствата на ватата обаче, са че изолацията е без фуги, материалът не се налага да се реже и лесно се транспортира поради малкия си обем. Тъй като тази техника е от скоро, тя се извършва от малко изпълнители. Ако търсите такъв изпълнител, вижте кои са нашите доставчици и производители на Daibau.bg.

    4. Изолационна пяна или инжекционна изолация

    Новите техники и технологии, както и производството на различни композитни смеси, доведоха до появата на инжекционни изолационни техники. Шприцоването дава възможност за полагане на изолацията според формата на покрива или според съществуващото състояние. Инжектирането на изолация е идеално и за ремонти, тъй като осигурява адекватен ремонт на неправилно поставена или допълване на износена покривна изолация. Процесът на инжектиране не изисква големи промени или операции по сградата. Изпълнителят инжектира сместа директно върху самохомогенизиращия се субстрат с помпа за високо налягане, чиято дюза е с диаметър 10 cm. В този случай се използва целулоза с водна пара или смес от друг вид.

    Изолационна пяна
    Изолационната пяна идеално запълва всички отвори

    Ако решите да изолирате тавана, можете да се свържете с нас на DaiBau.bg. На нашия уебсайт ще намерите повече съвети, свързани с тази тема, както и доставчици и производители, с които си сътрудничим и които ще отговорят на вашето запитване с подходяща оферта.

    Информация за цените може да видите в нашия калкулатор.

    Ваш тим,

    DaiBau.bg

    Професионална статия 862
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Ремонт на мансарда?

    Имаме 162 изпълнители за района на Ремонт на мансарда:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 162 изпълнители за района на Ремонт на мансарда
    9.8
    0

    ЕВРОГИПС 2009 ЕООД


    10
    6

    AЛЕКСИЕВИ ГРУП 2021 ЕООД


    9.2
    0

    Дидо Строй ЕООД


    8.7
    0

    ФЕЪР СТРОЙ