За района
    Ако сте решили да се отоплявате с дърва и сте закупили котел или печка, тогава е добре да знаете как да оползотворите дървата за огрев най-добре. Добрата печка безспорно е важна, но не е за пренебрегване и ролята на вида дърва за огрев. За да бъде оползотворяването оптимално, трябва да се обърне внимание на количеството влага в дървесината, как се суши и съхранява. За да направим целия процес малко по-лесен за вас, ние разгледахме тези и подобни въпроси и ето какво открихме.
    Професионална статия 267
    darva za ogrev
    Имаме 310 изпълнители за района на Отопление, подово отопление, радиатори:

    1. Как се набавят дърва за огрев?

    1.1. Рязане на дървата

    Дървесината, която се сече и събира в гората, трябва първо да се нареже и нацепи и след това да се остави да изсъхне. Цепениците и трупчетата трябва да бъдат нацепени или нарязани така, че диаметърът им да е между 7 и 10 cm, защото огънят с дебели цепеници по-скоро ще угасне, отколкото да се разгори.

    1.2. Сушене на дървата за огрев

    Прясното дърво има съдържание на влага от 40 % до 60 %. За да горят изобщо дървата за огрев е изключително важно да не са мокри, да са добре изсушени преди да се използват. Максималното съдържание на влага в дървата за огрев трябва да бъде до 20 %. Количеството влага в дървата за огрев, също така, зависи от вида на дървесината, така че 15 % до 20 % влажност имат:

    - едногодишна топола и смърч;

    - липа, елша, бреза на година и половина;

    - бук на две години (най-разпространеният вид дърва за огрев), ясен и някои видове овощни дървета;

    - дъб повече от 2 години.

    1.3. Как се съхраняват дървата за огрев?

    Дървата за огрев трябва да се секат през декември и януари, защото тогава дърветата имат най-малко количество влага. Ако се реже по-късно или по друго време на годината, ще трябва повече време, за да изсъхнат. Независимо дали е бук или друг вид, спазвайте златното правило за сушене: дървата за огрев трябва да са повдигнати от земята, за да не започнат да гният, и трябва да бъдат покрити заради дъжда и снега. Наредените дърва на т. нар. фигури се сушат на открито през пролетта и лятото, а през останалата част от годината се съхраняват под навес или на закрито. Дървата за огрев се сушат най-добре под навес, където има течение и никога във влажно мазе. Ако обаче мазето не е влажно, то също може да се използва. Много е важно въздухът в помещението да е сух, както и подът. Препоръчително е, както и когато са на открито, трупите да се подреждат на кръст, за да може въздухът да преминава през пролуките.

    2. Дървата за огрев трябва да са сухи!

    Дърва за огрев, които съдържат повече от 20 % влага, не горят добре. Това обаче, все още не е най-големият проблем. Горенето на мокри дърва е вредно за околната среда, тъй като отделя повече вредни вещества във въздуха отколкото сухите дърва. Ако дървата не са достатъчно сухи, ще забележите, че изпускат черен дим, докато горят. При непълно изгаряне се отделя черен дим, тъй като дървата не достигат необходимата температура; повече тлеят, отколкото горят.

    Съхранение на дърва за огрев
    Дървата за огрев трябва да се съхраняват на сухо място, без влага

    3. Букова дървесина

    Дървата за огрев от различни видове дървесина имат различна калоричност, тоест топлинна стойност. Ако възнамерявате да закупите допълнително дървесина през сезона, вземете иглолистни дървета, например смърч, но, разбира се, и добре изсушени. Ако обаче дървата са за, да речем, керамична печка и други подобни, изберете твърда дървесина. Като цяло дъбовата и буковата дървесина са с най-висока калоричност, но са и по-скъпи от иглолистните.

    4. Детектор за въглероден окис

    Ако се отоплявате с дърва, задължително вземете и монтирайте детектор за въглероден окис! Това е смъртоносен газ, който се отделя при лошо горене, но не можете да го откриете със сетивата си - той е безцветен, невидим и без мирис. Детекторът за въглероден окис трябва да бъде поставен на около метър от пода. От друга страна, отлична превантивна мярка е правилно направена камина, т.е. монтирана печка; това е първата стъпка към осигуряване на допустимото количество въглероден окис!

    5. Дърва за огрев - цени за кубичен метър

    Цената на кубичен метър цепеници на борсите е между 125 и 180 лв/m3. Държавните горски предприятия откриват складове за директна продажба, без участие на посредници, като цените са от 72 до 102 лева за кубик, но дървата не са нарязани и нацепени. Някои стопанства предлагат и тази услуга на стойност от 85 до 140 лв/m3. По принцип, цената на дървата за огрев зависи от вида на дървесината - а букът е най-добър.

    Професионална статия 267
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Отопление, подово отопление, радиатори?

    Имаме 310 изпълнители за района на Отопление, подово отопление, радиатори:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 310 изпълнители за района на Отопление, подово отопление, радиатори
    10
    0

    Галатек ЕООД

    2
    10
    0

    Екотерм проект ЕАД


    9.6
    0

    ТЕХНО СТРОЙ БЪЛГАРИЯ ООД


    9.5
    0

    ХИДРОКЛИМАТ ЕООД

    18