За района

    Изграждане на подпорни и укрепващи стени

    Статията е видяна от 1129+ потребители
    Подпорните и  укрепващите стени може да бъдат от бетон или камък. И двата материала са широко използвани днес и се употребяват за различни цели. За разлика от бетона, камъкът се счита за материал, който по-лесно и по-добре хармонира със заобикалящата го среда, поради което той все още доминира при изграждането на този тип конструкции. Ето защо, в тази статия ще обърнем повече внимание на тях, отколкото на бетонните подпорни стени, за които вече сме писали доста с темата за бетонните огради.
    Професионална статия 1129
    kamenna podporna stena
    Имаме 104 изпълнители за района на Подпорни стени:

    Съдържание:

    1. Подпорни и укрепващи стени

    На първо място, подпорната стена се изгражда, за да се предотврати ерозията на почвата, а укрепващата стена е изградена, за да защити вкопаната страна. Независимо дали е едното или другото, независимо дали градите стена по практически или чисто естетически причини, тя трябва да е стабилна, за да е безопасна и да не се срутва. Бетонните елементи, блоковете, жардениерите, решетките, но също и тухлите, декоративните тухли или елементите от композитни материали, т.е. декоративните камъни и бетонните елементи, са фабрично произведени строителни елементи, които се използват за изграждане на подпорни и укрепващи стени, насипи и откоси.

    1.1. Подпорни и укрепващи стени от бетон

    Този тип конструкции у нас все още се изграждат предимно от бетон. Предимствата на бетонната стена са преди всичко простото и бързо изграждане, поради което много хора я предпочитат пред камъка. Ако не харесвате вида на суровия бетон, можете да засадите пълзящи растения или по-високи храсти точно до стената, които в крайна сметка ще я надраснат и ще я покрият. Може да го боядисате и дори да изградите точно до бетона допълнителна тухлена стена, такава, която ще има чисто декоративна, а не спомагателна роля. Въпреки че един ред тухли е достатъчен, този тип двойна конструкция разбира се е по-скъп и не е най-рационалният.

    2. Бетонни блокове или стоманобетон?

    Бетонните подпорни и укрепващи стени може да бъдат направени от бетонни блокове, натрошени или цепени, скални, растерни или подобни, масивни или кухи строителни елементи, с или без фуги - следователно готови фабрични продукти, но със сигурност може да бъдат издигнати чрез изливане на подходяща бетонова смес в подготвения дървен кофраж. Ако е необходимо, в този дървен кофраж се монтира допълнителна армировка.

    2.1. Бетонови блокове за подпорни и укрепващи стени

    Бетонните блокове за защитни стени са идеално решение, защото лесно се използват и няма да срещнете големи изненади при издигането на такива конструкции. Ако искате да изградите укрепваща или подпорна стена от бетонни блокове, първо трябва да подготвите стоманобетонната основа, така че така или иначе няма да можете напълно да избегнете изливането на бетон. Когато основата е готова и бетонът изсъхне, започва реденето на бетонни блокове един върху друг. Блоковете са свързани помежду си с хоросан, който ги съединява в едно цяло.

    2.2. Стоманобетонни подпорни и укрепващи стени

    Тази версия на защитната стена е малко по-взискателна. Първо се подготвя основата и след това започва монтажът на армировката. Препоръчително е строителен инженер да изготви план и изчисление на количеството и размера на армировката, тъй като вие самите, освен ако не сте специалист в областта на строителството, най-вероятно няма да знаете как да направите необходимите изчисления, които да гарантират стабилност и издръжливост на стената. Твърде малкото арматура може да доведе до срутване на стената, докато твърде голямото количество е ненужен финансов разход и няма реална функция. Изграждането на стената започва с кофраж. За кофраж може да се използват обикновени дъски; използват се и метални опори, но те са значително по-скъпи от дървените, така че се срещат предимно в строителните обекти на по-големите фирми, а не са нито практични, нито изгодни за този вид строителство. Когато кофражът и армировката са готови, започва изливането на бетон.

    Стоманобетонът постига крайна здравина и якост на натиск, както и на сили на опън, след 28 дни сушене.

    3. Фабрично произведени бетонови блокове

    Специална версия на бетонната предпазна стена е сглобяемата бетонна стена, която се транспортира от фабриката до строителната площадка и се монтира като сглобяем елемент. Предимството на сглобяемата бетонна подпорна или укрепваща стена спрямо класическата бетонова зидария е по-кратко време за изпълнение, по-високо качество на бетоновите елементи и обикновено, по-ниска цена. Прочетете повече за бетонните стени и огради в съответните статии на нашия уебсайт.

    Бетонната защитна стена е просто и финансово изгодно решение
    Бетонната защитна стена е просто и финансово изгодно решение

    4. Каменни подпорни и укрепващи стени

    Подпорните или укрепващите стени от камък са много популярни, защото изглеждат рустикално и се вписват идеално в околната среда. Те, също така, се съчетават добре с пътеките и алеите около къщата, които са павирани с камък, така че заедно правят така, че дома да остави силно и привлекателно впечатление. Трябва обаче, да се има предвид, че такива конструкции са малко по-скъпи от бетонните, тъй като дори най-евтиният вид камък е по-скъп от бетона. Въпреки че каменната стена, разбира се, няма да бъде изградена от мрамор, тя ще бъде по-скъпа.

    5. Камък за подпорна или укрепваща стена

    5.1. Изграждане на подпорна или укрепваща стена от камъни от непосредствената околност

    За защитна стена най-доброто решение е използването на автохтонни, местни видове камъни от непосредствената околна среда. Във всеки случай трябва да се избягват видове камъни, които не са достатъчно устойчиви на атмосферните условия. Такива видове са тези, направени от порести скали, които абсорбират много вода или шисти, които лесно се цепят и чупят. От друга страна, и много твърдите камъни, въпреки че са изключително стабилни при всякакви метеорологични условия, също не са желателни, тъй като трудно се обработват.

    Камък, който току-що е докаран директно от кариерата, не може да бъде вграден веднага в стената, тъй като първо трябва да бъде обработен в определени зони. Колкото по-твърд е камъкът, толкова по-трудна е такава обработка.

    5.2. Защитната стена трябва да е с подходящи размери

    Когато избирате вида камък за носеща или подпорна стена, трябва да вземете вид с подходяща твърдост и размер, такъв, който може да се използва веднага без много обработка. Камъните, които са твърде големи, ще изискват твърде много работа, а камъните, които са твърде малки, ще направят конструкцията да изглежда странна, нестабилна и набързо сглобена и, разбира се, ще увеличат времето за работа и ще изискват повече хоросан от необходимото.

    Трошен камък може да се поръча от кариери, а обработеният, който се счита за по-скъпата версия, може да се получи от различни каменоделци. Обичайните видове камък се предлагат от доставчици на строителни материали.
    Препоръчваме ви да изберете местен вид камък за каменната стена
    Препоръчваме ви да изберете местен вид камък за каменната стена

    6. Изработка на каменна подпорна стена по два начина

    6.1. Изграждане на каменна стена с хоросан

    Първият начин за изграждане на каменна стена се счита за по-здрав. Особеността на този начин на работа е, че камъните се подреждат в слой циментова замазка, която свързва парчетата в едно цяло. Предимството на изграждането на каменна стена с хоросан е здравината, а недостатъкът е водонепроницаемостта, за което трябва да се направят дренажни отвори.

    6.2. Изграждане на каменна стена със смес от пясък и пръст

    Изграждането на защитна стена от камък със смес от пясък и пръст като свързващо вещество се счита за сухо строителство. Фугите между камъните се запълват със смес от пясък и пръст. Такава носеща или подпорна стена е достатъчно здрава, въпреки че е пореста до 1 m височина.

    7. Подпорни стени - конструкция

    7.1. Правилното изграждане на стени изисква добра основа

    По време на подготвителните работи първо се изкопава част от земята непосредствено до линията на бъдещата стена, всъщност истински канал за основата. В повечето случаи основата се излива от бетон, обикновен или армиран, тъй като е по-лесно, по-бързо и по-просто, но може да се направи и от същия камък като бъдещата стена, само че се запълва с циментова замазка. Независимо от това как е изградена основата, важно е да започнете изграждането на подпорна стена върху здрава основа.

    Бетонна или стоманобетонна основа се счита за по-добра версия на основата.

    8. Каменна подпорна стена - подреждане на камъните

    8.1. Начало на поставянето

    Започва се с нареждане на камъните върху основата, в редове един до друг, като фугите или празнините между тях се запълват в движение с циментова замазка (мокър начин на изпълнение) или смес от пясък и пръст (сух метод на изпълнение). Успоредно с оформянето на редовете и повдигането на стената се извършва и насипване на пръст, като особено внимание се обръща на дренажния слой.

    8.2. Каменна подпорна стена - избор на камъни

    Избират се по-красивите и по-големи камъни, които се поставят отпред, а по-малките и не толкова красиви от задната страна. При поставянето на камъните се внимава линиите между частите да са повече или по-малко еднакви. На първо място, важно е в една точка да не се срещат повече от три линии. Камъните се поставят така, че да са леко наклонени навътре. При полагане трябва да се има предвид равномерният наклон на конструкцията, който трябва да бъде средно около 20°. Необходимият ъгъл на наклон се изпълнява най-добре чрез поставяне на шаблон от летви. В двата края на бъдещата стена се поставя по един такъв шаблон, а между тях се нанизват въжета, които са и линиите на бъдещите редове.

    При поставяне на камъни много помагат нанизаните въжета. Следвайки линията на канапа, т.е. като подредите камъните точно до нея, ще получите правилна и красива конструкция, както и стабилна конструкция.

    8.3. Изграждане на каменна подпорна стена и обработка на фуги

    При изграждане на каменна стена с циментова замазка обработката на фугите е особено важна. Циментовата мазилка може да запълни пукнатините чак до външния ръб, което не е най-доброто от естетична гледна точка. По този начин се губи релефът и обемът на отделните камъни, така че стената вече не изглежда както трябва, а е горе-долу равна и равномерна. Ако фугите не са напълно запълнени, тогава красотата на структурата, както и текстурата, формата и цвета на всеки камък ще бъдат напълно изразени и пълният обем на стената ще стане съвсем очевиден.

    Професионална статия 1129
    Aвтор: Списание Daibau

    Полезна ли Ви беше статията?


    Идеи за обзавеждане на дома

    Списание със свежи идеи и съвети от нашите автори за организиране на вашето жилищно пространство

    Търсене на добри изпълнители за областта Подпорни стени?

    Имаме 104 изпълнители за района на Подпорни стени:

    БЕЗПЛАТНИ УСЛУГИ
    ТЪРСИМ МЕСТЕН
    БЕЗ КОМИСИОННА
    Имаме 104 изпълнители за района на Подпорни стени
    9.4
    0

    НОВА СТРОИТЕЛНА ИДЕЯ ЕООД

    А
    10
    2

    НОВА ТРЕЙД ДБ ЕООД


    9.4
    0

    ПАРТРЕЙД ООД


    9.6
    0

    НСК - ИНЖЕНЕРИНГ ГРУП ЕООД